Jump to content

Alimentare la PECO


WLF

Cand alimentati, lasati masina la pompa pana platiti?  

955 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sunt destul de rabdator in general (bine in limita a 5 minute , maxim 10) , nu am probleme la capitolul asta insa nu am obiceiul de a o incuia cand ma duc la casa . :twoup:

Daca nu ma inseala memoria multi dintre noi suntem supravietuiori ai comunismului...unde coada era un stil de viata.

Prin urmare nu exista coada in Romania unde sa nu fii inghesuit, grabit, mustrat sau mai rau cand incerci sa iti faci cumparaturile.

De ce ar fi deosebit la o benzinatie???

 

Oricum fiecare cu parerea lui.

Eu consider ca e bine sa apreciezi starea benzinariei in care te afli:libera, aglomerata, supraaglomerata.

Astfel pot opta in a face alimentarea, efectua plata pentru combustibil si apoi sa beneficiezi si de alte servicii sau sa faci totul dintr-o singura manevra.

 

Mai luati in calcul si alte posibilitati care le puteti intalnii: 2 case deschise, la una se achizitioneaza rovinieta, la alta este un card in POS si nu merge legatura cu banca...si intre timp noi suntem la "COADA". Va dura cu siguranta.

 

In tarile civilazate cumparatorul care este servit in mod curent are dreptul sa aleaga, intrebe, schimbe sau returna produsul cat este la casa.

Nu il busculeaza nimeni.

DAR ei au mai multe case de marcat deschise...si stiu sa organizeze fluxul cumparatorilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
desi altii sustin ca nu e tocmai dovada de bun simt sa iti speli geamurile de la masina la pompa, eu ii intreb cum procedeaza altfel? eu acolo imi curat geamurile daca e nevoie, desi fac foarte rar treaba asta pentru ca de multe ori mai rau le murdaresc, pentru ca nu o sa ma apuc sa ma car cu galeata aia dupa mine pana in locul unde am parcat in incinta statiei peco, mi se pare absolut normal sa procedezi asa si peste pe tot unde am fost lumea procedeaza la fel si nu se mai enerveaza nimeni, la noi lumea refuleaza in astfel de situatii din cauza altor probleme, chiar daca te enervezi stai acolo cuminte si incerci sa te controlezi ca mi se pare evident ca ala care-si sterge geamurile nu o face sa iti faca tie in ciuda.
Link to comment
Share on other sites

apropo de cozi si de calmul oamenilor din alte tari, o situatie oarecum paradoxala, care se intampla zilnic si se accentueaza in weekend-uri intr-o tara unde benzina e mai ieftina ca apa, sa vezi cozi la benzinarii de iti vine sa te iei cu mainile de par si te intrebi cum de e posibil asa ceva...uite ca se intampla pentru ca au putine benzinarii iar masinile care alimenteaza, in proportie de peste 70-80% sunt cu cilindree de peste 3000cmc, o gramada de SUV cu V8 si rezervoare de peste 100l, toata lumea face plinul tot timpul, deci dureaza ceva timp pentru fiecare masina, astia inseamna ca ar trebui sa se impuste in statiile peco daca s-ar comporta ca multi dintre romanii nostri, in schimb sunt foarte calmi si asteapta pana le vine randul, asa ca pana la urma e doar vorba de educatie si bun simt.

 

DacĂŁ cineva aÂşteaptĂŁ dupĂŁ tine la pompĂŁ Âşi toate celelalte pompe sunt ocupate, mai degrabĂŁ plĂŁteÂşti Âşi muĂži maÂşina pe un loc de parcare Âşi abia apoi Âştergi geamurile.

si daca toti ar face asta parcarea ar fi plina si tu unde le-ai mai spala? nu tot la pompa? nu s-ar face aceeasi coada? mai rau, poate s-ar bloca de tot traficul in statia peco ceea ce ar fi si mai rau...

Link to comment
Share on other sites

Parcarea ĂŽn general nu este plinĂŁ ci este goalĂŁ sau aproape goalĂŁ, ĂŽnsĂŁ majoritatea, din comoditate, preferĂŁ sĂŁ-i lase pe alĂžii sĂŁ stea dupĂŁ ei.

 

Plus cĂŁ dacĂŁ e aglomerat, ĂŽn general sunt Âşi angajaĂžii de la benzinĂŁrie la pompe, aÂşa cĂŁ le dau lor 2 Ron ca sĂŁ-mi spele parbrizul, aÂşa mi se pare civilizat.

Link to comment
Share on other sites

Galetile sunt puse langa pompa sa speli parbrizul acolo nu sa te plimbi cu galeata ! Dureaza o sec sa speli barbrizul si farurile eventual .

 

Dar exista "specimene" care cred ca galeata aia e acolo ca sa speli toata masina si se pun sa frece la masina in timp ce altii asteapta .

Link to comment
Share on other sites

Asta ar fi ultima problema.

 

Saptamana asta au scumpit de 2 ori carburantii la statiile MOL.

 

Si acum regret ca anu trecut cand era 3.90 benzina de 99 si 3.70 cea de 95 ca n-am cumparat de vreo 2000 euro si aveam unde sa o depozitez ermetic si in siguranta.

 

 

De 2000 euro daca luam de la sursa mult mai ieftin insemnau multi litri pentru multa vreme.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am patit eu asta acum 2 ani, cand desteptii de la VISA mi-au blocat cardul (emis de ING Bank) si nu m-a anuntat nimeni.

 

Am aflat apoi ca li s-a parut lor ca s-a facut nush ce tranzactie suspecta de pe cardul meu - mai exact am cumparat 2 bilete de avion care au fost destul de scumpe - si l-au blocat ca sa fiu eu safe... numai ca nu s-a gandit nimeni sa ma si anunte :)

 

Ei, am plecat sa alimentez, am luat cardul in buzunar, am facut plinul la M6 si m-am postat la coada, am predat card, introdus pin si ...poooola "card blocat, contactati banca emitenta" :twoup: Mentionez ca era sambata si nu aveam pe cine sa contactez in afara de cei de la card-stop care nu au treaba cu deblocatul cardului meu si ca trebuie sa astept pana luni.

 

In fine, m-am simtit ca un kur la faza asta, nu aveam ce garantie sa las, gen buletin ca nu aveam decat cardul la mine, dar se pare ca am prezentat incredere ca m-a lasat sa plec cu masina sa iau alt card de acasa si sa ma intorc pentru a plati.

 

Naspa moment oricum, de 2 ori am patit asa din cauza astora de la VISA, asta cu benzinaria si alta data la Carefura, penibile momente. :)

 

 

 

Ha eu am patit asa ceva la Shell in Slovacia aici ,aveau un cititor super vechi lipit cu scotch si nu puteam plati ,limba sufletu ,mai sa cheme politia:)) ,am luat o vanzatoare de mana si am urcat-o in masina am dat fuga la bancomat si am scos banii ,cele mai urate sunt fazele astea ,acum e distractiv dar atunci te trec toate apele si culorile:))

Link to comment
Share on other sites

Eu uite de aceea am 2 carduri cu mine unul de debit si unul de credit. Cu cel de debit am avut deseori probleme de blocare fara sa fiu anuntat, ba de doua ori mi l-a papat bancomatul. Cu cel de credit, fiind gold, ma suna mai intai o tipa cu voce sexy, daca depisteaza "probleme", cheltuieli de sume mari in afara etc...de altfel m-a scos dintr-o gramada de probleme, cand cele de debit nu erau acceptate, cel mai adesea la benzinarii!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Greseala nu este a noastra ca ne lasam masinile la pompa!

Spre exemplu la OMV,dar`ar dracu in ele de casierii,ca mereu sunt minim 3 in benzinarie,dar functioneaza decat una!

Si...stai la coada sa platesti,ca bosorogu din fata mai vrea si o napolitana,da nu stie de care,ca ii trebuie moale pt placa lui si uite asa daca sunt 4-5 clienti in medie in fata ta,stai minim 7-8min...timp in care un om se plictiseste asteptand la pompa!

A cui este vina?A mea ca astept cretinii din fata mea sa se hotarasca odata ce fel de napolitane sau sa se gandeasca daca cumpara un Lyon sa faca targetul casieritei?!

Se mai uita si la mine urat cand ies si ma duc la masina,dar sincer ma doar fix undeva,mai ales daca sunt pompe libere si acea persoana sta in spatele meu!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Normal ca trebuie sa lasi masina la pompa pana achiti si eu am mutato in omv si sa luat casierul de mine deja se alarmau aia, ca unde-i baiatu ce a alimentat la pompa 1 :)) de atunci nu mai mut masina! e normal sa astepti in peco pana achita omul din fata si pleaca cu masina. Restul e bulangeala cine comenteaza aiurea e mare prost. Cine sare la bataie pentru un cacat de astea merita sa-si ia in gura, pacat ca in peco nu poti sa-l curentezi ca sunt camere:)). Multi tarani pe meleagurile noastre.. frustrati,luptatori! :))
Link to comment
Share on other sites

Cand alimentez, imi place sa pun eu motorina in rezervor, nu baietii de la pompa. Cand le spun ca " e OK, alimentez eu" , se uita usor ciudat...

In general sunt multumit de OMV-ul de la mine din zona. Ieri am alimenta, si in timp ce la o casa plateam, la alta casa imi completau datele ptr rovigneta. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Greseala nu este a noastra ca ne lasam masinile la pompa!

Spre exemplu la OMV,dar`ar dracu in ele de casierii,ca mereu sunt minim 3 in benzinarie,dar functioneaza decat una!

Si...stai la coada sa platesti,ca bosorogu din fata mai vrea si o napolitana,da nu stie de care,ca ii trebuie moale pt placa lui si uite asa daca sunt 4-5 clienti in medie in fata ta,stai minim 7-8min...timp in care un om se plictiseste asteptand la pompa!

A cui este vina?A mea ca astept cretinii din fata mea sa se hotarasca odata ce fel de napolitane sau sa se gandeasca daca cumpara un Lyon sa faca targetul casieritei?!

Se mai uita si la mine urat cand ies si ma duc la masina,dar sincer ma doar fix undeva,mai ales daca sunt pompe libere si acea persoana sta in spatele meu!

 

 

si noi ajungem bosorogi.

eu unul trag masina in alta parte dc vreau napolitane, pishu sau sa o spal pe geamuri.

dar e adev, e tipic la noi sa nu existe casieri la casa.

eu am un principiu in ceea ce priveste condusul si parcatul. pot parca si la 500 de m de destinatie, ca nu mor dc merg pe jos, dar n-o las in mijl strazii sau in curba, eventual. asa si la benzinarie, o pot da deoparte.

 

e drept. nu am burta. sa fie asta o pierdere?

 

Normal ca trebuie sa lasi masina la pompa pana achiti si eu am mutato in omv si sa luat casierul de mine deja se alarmau aia, ca unde-i baiatu ce a alimentat la pompa 1 :)) de atunci nu mai mut masina! e normal sa astepti in peco pana achita omul din fata si pleaca cu masina. Restul e bulangeala cine comenteaza aiurea e mare prost. Cine sare la bataie pentru un cacat de astea merita sa-si ia in gura, pacat ca in peco nu poti sa-l curentezi ca sunt camere:)). Multi tarani pe meleagurile noastre.. frustrati,luptatori! :))

 

da. o lasi cat platesti, dar dc mai vrei napolitane, pishu sau altceva, te duci iei masina, o parchezi mai la deal o tzara si apoi iti faci restu de nevoi. multi uita partea asta. ca le e lene sa mai faca un drum.

Link to comment
Share on other sites

Eu sincer , nu prea o las la pompa, ca alimentez de obicei cu gpl si e cam departe de casa! Am patit si eu la petrom ca s-a rastit la mine casierul sa nu mai ma urc in masina fara sa platesc, da i-am explicat frumos ca dace venea un baiat de pe platforma sa-mi alimenteze cu benzina intre timp ce eu plateam, nu stateam atata!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pana platesc pentru combustibil las masina la pompa, si asa mi se pare normal. In plus, oricum nu poate alimenta nimeni pana nu achit.

Daca mai am si altceva de de facut, dupa ce achit combustibilul, mut masina si-mi vad de treaba. Nu ma simt confortabil stiind ca cineva asteapta dupa mine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

problema in romania este ca oricum o dai tot nu este bine, mi sa intamplat si mie sa tipe la mine unul care se grabea, chestia la mine este ca eu sunt mai nervos de felul meu, si aveam un mic breloc ascutit la cheie si m-am dus la el hotarat si l-am lasat fara o anvelopa.;)) am fost rau stiu, dar uni mai merita...adevarul este ca mi-a parut rau, pana la urma ptr ca avea o frumoasa anvelopa pe 18 sau 19 cred, problema cealalta este ca daca pleci de la pompa, e rau.

odata la peco de la care alimentez frecvent, am alimentat si am vrut sa parckez masina ptr ca vruiam sa stau sa beau un suc, cand ma pomenesc cu o bataie in geam de mi-a stat inima, ''vezi ca n-ai platit" deci pana la urma varianta este ca tre sa lasam masina la pompa si cei care vb urat sa-i ignoram.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.