Jump to content

Alimentare la PECO


WLF

Cand alimentati, lasati masina la pompa pana platiti?  

955 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

problema in romania este ca oricum o dai tot nu este bine, mi sa intamplat si mie sa tipe la mine unul care se grabea, chestia la mine este ca eu sunt mai nervos de felul meu, si aveam un mic breloc ascutit la cheie si m-am dus la el hotarat si l-am lasat fara o anvelopa.;)) am fost rau stiu, dar uni mai merita...adevarul este ca mi-a parut rau, pana la urma ptr ca avea o frumoasa anvelopa pe 18 sau 19 cred, problema cealalta este ca daca pleci de la pompa, e rau.

odata la peco de la care alimentez frecvent, am alimentat si am vrut sa parckez masina ptr ca vruiam sa stau sa beau un suc, cand ma pomenesc cu o bataie in geam de mi-a stat inima, ''vezi ca n-ai platit" deci pana la urma varianta este ca tre sa lasam masina la pompa si cei care vb urat sa-i ignoram.

 

Cred ca un simplu "Ai rabdare omule ca oricum nu poti alimenta pana nu achit la casa !" era mai elegant decat sa ii tai un cauciuc... :) Eu asa am procedat.

 

PS: ala caruia i-ai taiat cauciucul nu a mai avut nici o reactie? Plangeri la politie... etc... Totusi sunt camere de supraveghere in peco. Era usor sa demonstreze ca i-ai gaurit anvelopa intentionat...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am panicat angajatii d ela pompa, Ducpa ce am alimentat am tras-o in dreptul statiei cu aspirator. pana sa ma dau jos din masina casiera era deja in usa cu ochii pe mine si inca un baiat d ela pompa ma fila deja. La casa cand m-am intalnit cu ea imi zice sa nu mai mut masina ca lor nu le e usor sa urmareasca pe toti unde parcheaza, si sa stea cu teama ca unu pleaca fara sa plateasca. Am vazut benzinarii unde erau si mesaje tiparite in acest sens. Deci masina sta la pompa, iar daca apar eun idiot care injura, dai inapoi mergi la un angajat al benzinariei si-i pui situatia in brate. Este la ei acasa, ei trebuie sa rezolve, tu esti client, nu te stresezi, nu te enervezi, nu te bati cu nimeni, esti "LUX". Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Cred ca un simplu "Ai rabdare omule ca oricum nu poti alimenta pana nu achit la casa !" era mai elegant decat sa ii tai un cauciuc... :) Eu asa am procedat.

 

PS: ala caruia i-ai taiat cauciucul nu a mai avut nici o reactie? Plangeri la politie... etc... Totusi sunt camere de supraveghere in peco. Era usor sa demonstreze ca i-ai gaurit anvelopa intentionat...

 

ba da, sa dat jos , si a sunat nu stiu unde ,eu deja plecasem.

surpriza era ca nu mi-a venit nimic in posta

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

[...] mi sa intamplat si mie sa tipe la mine unul care se grabea, chestia la mine este ca eu sunt mai nervos de felul meu, si aveam un mic breloc ascutit la cheie si m-am dus la el hotarat si l-am lasat fara o anvelopa.

bmw3er, imi cer scuze ca trebuie sa spun asta, dar ceea ce ai facut este extrem de :negative:

Faptul ca Romania este asa cum este se datoreaza in primul rand noua, romanilor.

Link to comment
Share on other sites

Zic ca suntem o natie de oameni stresati, care pana si la o pompa de benzina simt nevoia sa se incaiere intre ei. Oameni buni, chill, si ce daca asteptam, problemele tot acolo le avem, la guvernare, in buzunare, acasa, in familie. Deci, ca lasa sau nu masina acolo si se duce sa alimenteze, dureaza 5 minute maxim. Ma gandesc ca asta e si problema romanului care alimenteaza de 50ron, dac-am face totii plinul am avea stres la benzinarie mult mai rar, zic.
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a sunat sotia intr-o dimneata pe la 8, sa ma duc repede la o anumita statie, caci ea a alimentat, s-a luat in vorba cu o prietena, au luat o apa una alta si au pleacat fara sa plateasca combustibilul. Si-au dat seama dupa vreo jumatate de ora. Cand am ajuns la statie si am zis ca am adus niste banii sa vezi fericire pe chipul angajatilor. :sorcerer:
Link to comment
Share on other sites

bmw3er, imi cer scuze ca trebuie sa spun asta, dar ceea ce ai facut este extrem de :negative:

Faptul ca Romania este asa cum este se datoreaza in primul rand noua, romanilor.

 

te rog frumos, spune tu ce as putea sa fac, dupa ce am imprimit cateva injuraturi, si ceva de genul"bai muta-ti rabla de aici"

aveam cateva variante, aplicam violenta,aplicam injuri, ceea ce mi se pare total penibil,sau plecam linistit cu nervi la pamant?

eu am aplicat un avertisment, ca sa stie alta data, cum sa vb. spune tu ce ar trebui sa fac?

plus ca eram foarte nervos, aveam pe cineva la spital, si deja eram agitat,,,,toti suntem agitati,stresati,nervosi,grabiti, dar asta nu inseamna ca trebuie sa injuram pe alti... ma bucur foarte mult ca nu am aplicat violenta.,in starea in care eram

Link to comment
Share on other sites

bmw 3-ar, din cauza multora ca tine ce rezolva orice problema prin violenta si nu inteligenta, noi suntem priviti urat de vestul Europei. In locul tau as lasa-o asa, nu exista scuze pentru asemenea comportament tiganesc. Edited by 23LKY
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a nu, corect, daca ne enervam nu injuram, taiem direct anvelope in benzinarii :wacko: Prietene, daca imi faceai mie asta, te jucam in picioare si-ti bagam brelocul ala in cur cu tot cu chei :pardon: Nu mai zic ca imi plateai anevelopa noua, pai ce plm.

 

edit: de fapt 2, vorba lui LKY, sa fie uzura uniforma.

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca bate campii, nici nu stiu de ce i-am dat reply.

 

Bine, sau poate era vreo gasca d-aia metrosexuala speriata si a avut tupeu.

 

era un barbat , undeva la 40-45 ani, intr-un costum de politician intr-un opel insignia ce se credea becali, mai vorbea si frumos.

si crede-ti-ma ca si eu sunt contra violentei , dar chiar am fost agitat,si ala mi-a tipat si claxonat direct in cap(ma deranjat si faptul ca mi-a jignit "pisica")

ceva inteligent nu am gasit la "ndemana"

ceea ce am facut nu este violenta, violenta e aceea care opreste unu la tine, si iti da cu picioarele in masina si in geamuri, ca nu i-ai dat prioritate. fapt care mi s-a intamplat mie. traim in romania fratilor, asta ne ocupa tot timpul sa supravietuim

Link to comment
Share on other sites

eu nu cred asta cu taiatul anvelopelor. In benzinarie cu camere pe fiecare pompa, aparea stirea cel putin la tv .lol . Dar in cazul in care e real tine-o tot asa , e bine ca nu dau astia arme ca la americani ca ar fi texas pe strazi. :)))
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eu las masina la pompa daca doar alimentez si/sau cumpar ceva. Daca mai intarzii o trag in parcare dar sunt statii unde esti nevoit sa o lasi la pompa ca nu ai loc, cum ar fi Lukoil-ul de pe Splai colt cu Mihai Bravu. In statia aia esti ca la F1, alimentezi si pleci rapid.
Link to comment
Share on other sites

Problema mi se pare foarte simpla si logica. Alimentezi, lasi masina la pompa, pentru ca oricum degeaba o muti daca o muti, te duci platesti, apoi daca vrei sa mai mananci si pufuleti si sa bei apa plata iti muti masina intr-un loc de parcare si revii. Nu e inginerie aero spatiala, trebuie doar sa ai bun simt.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Zicea cineva de lasat masina pentru alimentare la baietii de la benzinarii. Am patit-o de 3 ori sa ma intrebe daca bag benzina iar unul dintre ei chiar la prima alimentare (la masina asta - diesel) bagase pistolul (benzina) dar nu trasese de maneta inca, mi-a stat inima cateva secunde. Faza tare a fost ca imediat ce am plecat de la benzinarie, motorul a inceput sa tremure, nu se mai tura (am crezut ca apucase sa toarne benzina ) eram pe autostrada si pana la prima parcare am crezut ca lesin. Sentiment de nedescris - masina abia luata si sa te intrebi daca a bagat benzina in loc de motorina . Se dovedise a fi un fir de la injector si un furtunas de la intensive cleaning care scapa apa pe cablajul de la injectoare... motorul mergea in 5. La noi in tara nu mai am curaj sa las pe altii sa alimenteze chiar daca scrie mare la buson DIESEL :angry2: Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

Desi ii refuz cam de fiecare data, ultima data a sarit un baiat prea repede si l-am lasat. I-am spus ca e pe motorina si vine asta cu o "duda" specifica benzinei.

 

Cum nu intra daca nu are diametrul potrivit, incepe cretinul si apasa tare. Se uita la mine si ma ingreaba: apas si mai tare?

 

M-am blocat pe moment. I-am zis sa isi tina motorina si am plecat.

 

Nu stiu, astia sunt toti incepatori? Sau masiniile in general nu au un astfel de sistem de care sa fi aflat si baietasul ala?

Link to comment
Share on other sites

De obicei alimentez singur, dar daca se ofera cineva sa ma ajute il rog sa imi spele geamurile dupa ce termina (2lei). La Bmw nu am avut nici o problema, toti puneam mana pe pompa de benzina inainte sa le zic ceva. La Audi toti pun mana pe pompa de motorina :mellow: ..solutia gasita de mine consta in deblocarea usilor doar dupa ce angajatul pune mana pe pompa potrivita.
Link to comment
Share on other sites

un lucru bun care fluidizeaza coada din benzinarii, chiar suna hilar cand te gandesti la ce pret se vand carburantii :), este sa platesti plati direct la pompa, aici au POS-uri la pompa, ii dai cardul sau cash, baietasul iti aduce chitanta sa semnezi si gata, daca vrei nici nu trebuie sa te dai jos din masina, aici nici nu opresc motoarele in benzinarie iar geamurile trebuie sa ii zic sa nu le spele, e de la sine inteles ca el trebuie sa ti le spele si asta fara a-i da bacsis...

 

cel putin in felul asta se evita situatia in care intri sa platesti si te mai iei cu alte cumparaturi si uiti sa iti mai muti masina de la pompa sau e prea mare coada si e doar un casier, cam asa se intampla de obicei cu casierii, cand e coada e doar unul, cand nu, nu stii la care sa mergi mai intai...

 

+1 pentru Rompetrol care are ceva asemanator!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.