Jump to content

vibratii mari in mers si franare !


Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ar trebui urcatĂŁ maÂşina pe elevator Âşi verificatĂŁ articulaĂžia.

 

pai sa ma duc cu ea la service si ce sa zic ? sa stiu ca imi iau astia bani pe constatare si prostii si eu nu stiu ce sa le zic !

Link to comment
Share on other sites

Să tragă de roţi ca să vadă dacă există jocuri ĂŽn articulaţie, iar dacă există, să identifice sursa acestor jocuri.

 

 

vrei sa ma duc sa fac o poza la discuri sa vezi ??? sa imi zici ce parere ai ?

 

L.E.: poate nu o fi de la ele neaparat !

Edited by Blaz3
Link to comment
Share on other sites

Să tragă de roţi ca să vadă dacă există jocuri ĂŽn articulaţie, iar dacă există, să identifice sursa acestor jocuri.

 

 

vrei sa ma duc sa fac o poza la discuri sa vezi ??? sa imi zici ce parere ai ?

 

L.E.: poate nu o fi de la ele neaparat !

o constatare te costa 50 ron fata/ spate

merita, iti zice cam tot ce ai .

in principiu ce cred eu ca ai probleme la:biele caseta directie, capete bara

 

 

in ultima vreme ai luat gropi marti la viteze de peste 80km/h? borduri ceva?

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

vrei sa ma duc sa fac o poza la discuri sa vezi ??? sa imi zici ce parere ai ?

 

L.E.: poate nu o fi de la ele neaparat !

 

Nu e nevoie.

Vezi dacã pe marginea discurilor este mult mai ridicatã faÞã de suprafaÞa pe care calcã plãcuÞele.

DacĂŁ marginea are peste 2-3 mm, discurile trebuie schimbate.

Link to comment
Share on other sites

vrei sa ma duc sa fac o poza la discuri sa vezi ??? sa imi zici ce parere ai ?

 

L.E.: poate nu o fi de la ele neaparat !

 

Nu e nevoie.

Vezi dacã pe marginea discurilor este mult mai ridicatã faÞã de suprafaÞa pe care calcã plãcuÞele.

DacĂŁ marginea are peste 2-3 mm, discurile trebuie schimbate.

 

2-3 mm fata de suprafata care calca placutele ?

Link to comment
Share on other sites

vrei sa ma duc sa fac o poza la discuri sa vezi ??? sa imi zici ce parere ai ?

 

L.E.: poate nu o fi de la ele neaparat !

 

Nu e nevoie.

Vezi dacă pe marginea discurilor este mult mai ridicată faţă de suprafaţa pe care calcă plăcuţele.

Dacă marginea are peste 2-3 mm, discurile trebuie schimbate.

 

2-3 mm fata de suprafata care calca placutele ?

pe marginea discurilor ai undeva o "frezare", adica este putin luat din ele. daca discurile s-au tocit pana acolo trebuie schimbate.

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

uite cam asa arata....nu stiu daca se intelege ceva !

 

 

 

ciupa fa un semn unde sa verific pe imaginea mea !

fai o poza din "lateral". mai intai sa invarti de disc si pe margine o sa iti apara o frezare. am scris mai sus.

 

din ce margine ? nu am posibilitatea, sunt la munca asta am facut-o in fuga....eventual diseara sa dau roata jos ! Fa un semn unde ar trebui sa ma uit !

Link to comment
Share on other sites

nu pot face poza acolo nu am acces e prea mic locul. Am pus insa mana.....sunt 2 margini separate de un canal, canalul de ventilatie.....cum trebuie sa fie marginile alea ? Si inca ceva ii greu de dat discul jos si pus altul ?
Link to comment
Share on other sites

am vazut....insa ale mele nu sunt chiar asa. Ma deranjeaza ca vibreaza excesiv si la viteza, nu numai la franare ! e greu de dat jos ???

 

L.E.: nu am crapaturile alea, am doar niste dungi care strabat discul....se pot vedea si in poza pusa de mine. Intrebam cat de greu e de dat jos ca are un prieten si ma poate ajuta sa incerc....imi da imprumut sa incerc !

Edited by Blaz3
Link to comment
Share on other sites

Normal la inspectie se masoara cu un subler grosimea discului in diverse puncte. Grosimea minima admisa e specificata pentru fiecare model. E o operatiune foarte simpla.

L.E. Sax ala nu e disc uzat.. e pericol. Eu cand le-am zis in Romania sa imi schimbe discurile, ca au fost masurate la ultima revizie si mi-au zis aia ca sunt la minimul admis (in Germania era asta), cei de la service ziceau ca nu sunt sanatos, ca in Romania discurile alea se mai tineau 2 ani, ala de la service ma intreba daca nu le vand .. :twoup:

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Normal la inspectie se masoara cu un subler grosimea discului in diverse puncte. Grosimea minima admisa e specificata pentru fiecare model. E o operatiune foarte simpla.

L.E. Sax ala nu e disc uzat.. e pericol. Eu cand le-am zis in Romania sa imi schimbe discurile, ca au fost masurate la ultima revizie si mi-au zis aia ca sunt la minimul admis (in Germania era asta), cei de la service ziceau ca nu sunt sanatos, ca in Romania discurile alea se mai tineau 2 ani, ala de la service ma intreba daca nu le vand .. :twoup:

 

la noi sunt firme care taie marginea aia de la disc si il face ca nou :) operatiunea e ieftina dar nesigura

Link to comment
Share on other sites

Normal la inspectie se masoara cu un subler grosimea discului in diverse puncte. Grosimea minima admisa e specificata pentru fiecare model. E o operatiune foarte simpla.

L.E. Sax ala nu e disc uzat.. e pericol. Eu cand le-am zis in Romania sa imi schimbe discurile, ca au fost masurate la ultima revizie si mi-au zis aia ca sunt la minimul admis (in Germania era asta), cei de la service ziceau ca nu sunt sanatos, ca in Romania discurile alea se mai tineau 2 ani, ala de la service ma intreba daca nu le vand .. :)

Poza e de pe net :twoup: In Romania se ia la strung buza si gata treaba , mai merge cativa ani!

 

Cand am cumparat masina erau si ale mele asemanator si citisem pe forum de vibratile provocate de ele !! Eu am cumparat discuri ATE power si placute textar.

 

Nu cred ca se scot greu discurile.

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

nu fac eu din astea. Daca e de schimbat le schimb....insa nu mai vreau sa dau banii aiurea. As vrea sa am o oarecare siguranta. Ca multi imi spun pe aici dute si fa unghiul, mai ales ca anvelopele care le-am schimbat acum recent....pe spate erau destul de mancate pe interior !
Link to comment
Share on other sites

oricum le-am lasat acolo am zis sa faca bors cu ele. Totusi cred ca de aia mi-au laut si bani putini, 800.000 manopera sa imi schimbe toate discurile si placutele, probabil le-au vandut apoi de bune.. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am facut o programare la un service pt unghi. Mi-a zis tipul de acolo ca....daca am refacut directia trebuia facuta geometria. A zis ca sa ma duc acolo cu ea si imi zice el daca are rost sau nu sa fac unghiul ca sa nu dau banii aiurea. Pretul estimat undeva la 160 lei !
Link to comment
Share on other sites

vrei sa ma duc sa fac o poza la discuri sa vezi ??? sa imi zici ce parere ai ?

 

L.E.: poate nu o fi de la ele neaparat !

 

Nu e nevoie.

Vezi dacã pe marginea discurilor este mult mai ridicatã faÞã de suprafaÞa pe care calcã plãcuÞele.

DacĂŁ marginea are peste 2-3 mm, discurile trebuie schimbate.

 

2-3 mm fata de suprafata care calca placutele ?

pe marginea discurilor ai undeva o "frezare", adica este putin luat din ele. daca discurile s-au tocit pana acolo trebuie schimbate.

 

Cred ca frezarea aia este echilibrarea discurilor nu markerul de uzura.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu exact aceiasi problema la masina din semnatura. Din pacate nu stiu sa-ti zic exact care a fost motivul. Am suspectat si eu discurile sau placutele de frana dar nu a fost asta. Am fost la service si am facut mai multe lucrari in aceiasi zi. Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare, bratul 11 din poza (doar pe partea stanga) http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=05 , toate 4 cauciucurile (am pus noi), am facut unghiul de fuga si vibratia a disparut.

Ce intelegi prin "am refacut bratele"? Le-ai reconditionat? Daca da, nu cred ca a fost o idee buna. Eu cred ca la mine a fost bratul 11 de vina, dar dupa cum am scris, nu pot fi sigur..

Discurile de frana au inscriptionate pe margine cota minima in milimetri. Se poate masura cu sublerul. Daca prin rectificare nu se depaseste cota, eu nu vad care e problema. Piesa noua nu e intotdeauna solutia optima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.