Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

am reusit sa instalez noile proiectoare...si nu a fost usor, dar acum pot sa ma laud ca desfac un far de bmw in trei miscari :)

a trebuit sa fac mai multe modificari si sa folosesc si coliere din plastic pt fixarea proiectoarelor. am folosit o instalatie xenon aftermarket (110 euro) fara erori sau alte probleme. mai am sa le reglez pe un drum neiluminat..cam greu de gasit in Olanda. totusi angel-eyes parca nu mai au loc si ei in carcasa aia. dupa concediu ma ocup si de aspectul asta si pun poze.

in plus am folosit niste controllere pt bi-xenon Bosch de pe situl asta... e explicat pe larg acolo.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare. Am primit si eu proiectoarele cu lupa si "palariile" aferente de la Sword. In 4 zile de cand le-a trimis au fost baietii de la DHL la mine. Par sa fie de calitate.

 

Cu montatul lor va fi o mica problema. Sper sa ma poata ajuta Calin78, pentru ca eu sunt cam "butterfingers" si daca ma apuc eu sa le montez mai mult ca sigur rup ceva prinderi pe acolo. :twoup: Eu am un E46 facelift cu faruri normale si cu xenon aftermarket. Daca are cineva, dintre cei care le-au montat pe faruri asemanatoare cu ale mele, un DIY cu foarte multe poze si foarte multe explicatii (asa ca pentru baieti priceputi ca mine :) ), il rog din suflet sa il posteze sau sa imi lase un nr. de tel. la care sa il pot bate la cap. Eu sunt din Deva.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Care a fost pretul ? ma bate si pe mine gandul sa fac un retrofit :twoup:

Am dat 169 USD pe proiectoare + palarii + transport la usa prin DHL. Am mai dat pe vama vreo 10 dolari parca. Mai trebuie sa iau 2 becuri xenon D2S si 2 adaptoare pentru a face conversia de la balast de H7 la D2S. Astea vor mai fi vreo 200 RON. Din ce am citit si la noi pe forum si pe forumurile din afara, se pare ca sunt foarte bune calitativ, mai bune decat cele OEM sau DEPO. Am auzit numai lucruri bune despre ele. Am vorbit si cu XXL acum ceva vreme si mi-a spus ca e super multumit.

Link to comment
Share on other sites

Am terminat retrofitul pentru unul din faruri. :twoup: E ceva de munca si ajungand in fiecare seara pe la 6 de la birou, nu imi usureaza situatia. :) Palaria nu prea se potriveste 100%, si a trebuit sa o si lipesc in cateva puncte. Eu am si angel-eyes si acopera destul de bine zonele cu lipituri. Marea problema a fost la taiatul oglinzii. M-am chinuit cu bomfaierul, si pana la urma m-am dat batut si am luat un cutter, si in fata aragazului am reusit sa tai foarte usor soclul, incalzind cutterul. Apoi am pilit un pic zona si gata. Spor la cei care se apuca de retrofit. Urmeaza al doilea far la mine. :twoup: Apoi va trebui sa vad cu reglatul lor cum rezolv.
Link to comment
Share on other sites

cu bomfaierul nu prea aveai cum sa reusesti, se incarca foarte repede de praful ala de acrilat din care sunt facute oglinzile de far...

 

bine ca ai reusit cu cutterul, dar cred ca ai avut noroc, pt ca acrilatul nu prea cedeaza nici la temperatura...

 

eu le-am "biruit" cu un mini-fierastrau de mana, cu panza gen alea de traforaj, daca mai tineti minte cum aratau... :)

 

cum spunea si colegul @mircea_novac, e destul de mult de munca (mie mi-a luat o zi intreaga)... dar MERITA !!!

 

@mircea_novac:

la al doilea far, pune mana si fa niste poze, sa la urci aici pentru posteritate... :twoup:

 

 

L.E.

cred ca "palariile" alea nu s-au potrivit 100% din cauza picioruselor de prindere...

 

eu am renuntat de prima data la ele... :twoup: oricum nu aveau in ce anume sa se prinda :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Ale mele sunt ZKW si am inteles de la colegul nostru @robytza ca sunt din plastic si de asta se poate sa fi cedat usor la temperatura.

 

M-am apucat de al doilea far, dar inca nu l-am terminat. E foarte greu sa ajungi la tzumburusii aia care tin trim-ul negru dintre faza scurta si lunga. Din 4 picioruse la ambele faruri am rupt doar unul. :twoup: Mai am de lipit palaria si apoi angel-eyes-urile. Am facut si poze dar le voi urca pe forum dupa ce termin cu totul, ceea ce va fi cel mai probabil luni seara.

 

@XXL, tie ti-a luat o zi, mie mi-a luat o saptamana. :twoup:

 

Am dat jos piciorusele acelea de prindere de la inceput. Probabil sunt un pic diferite fie lupele fie palariile, decat cele ce le-ai avut tu.

 

Cand am dat jos farul de la sofer am observat ca suportul de sub el era rupt in jumate. Si asta este un motiv pentru care nu m-am grabit, pentru ca doar azi merg la Timisoara sa iau un alt suport.

 

Sunt foarte curios de ce "minunatie" va iesi dupa ce le montez pe masina. :twoup: Va anunt si pe voi cand e gata totul.

 

Mircea

Link to comment
Share on other sites

Buna. Am si eu o intrebare. Eu am avut pe masina faruri cu halogen cu balasturi hella d2s iar acum mi-am comandat direct faruri oem Bixenon, dar are o mufa in plus, si nu stiu pe unde as putea baga cablul d2s care vine din balasturile vechi. Este un retrofit ceva? Stie cineva?

 

Mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Pai eu aveam faruri cu halogen, cu kit xenon cu balasturi d2s ca in poza:

 

 

 

Iar noile faruri sunt asa:

,

numai ca eu nu am acea mufa care se prinde pe bec, ca in poza, si nici balasturile nu sunt cele care le pot monta sub far, si sa le cuplez la mufa la care se cupleaza ballastul acela ca in poza :

 

Si am citit pe net ca e o mufa si pentru alimentarea bi xenonului, pentru care probabil va trebui sa trag si cablaj.

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

@poison: vezi ca pe pagina 4, jos am eu un reply cu un link la un site din State de unde mi-am cumparat si eu controllere pt Bi-xenon. va trebui sa mai tragi un fir de la faza lunga, dar e explicat acolo destl de bine.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am terminat cu retrofitul. Pozele ce le-am facut le voi pune la sfarsitul saptamanii.

 

Am montat si farurile pe masina. Totul pare in regula, am fost ieri seara la un test drive pe un drum neluminat si chiar este altceva. Inca nu am reusit sa le reglez dar urmeaza si asta. Sunt foarte multumit. A fost ceva de munca dar chiar a meritat.

 

Daca aveti faruri cu halogen si vreti sa puneti xenon, va recomand din toata inima acest retrofit.

 

Multumesc XXL pentru ajutorul acordat si pentru ca ai facut acest topic. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@poison: vezi ca pe pagina 4, jos am eu un reply cu un link la un site din State de unde mi-am cumparat si eu controllere pt Bi-xenon. va trebui sa mai tragi un fir de la faza lunga, dar e explicat acolo destl de bine.

Bafta!

Salut. La tine a fost alta problema pentru ca probabil ai schimbat doar proiectoarele. Eu am luat faruri bicenon oem, deci sigur au acest controller. Eu trebuie sa fac cumva sa adaptez balasturile mele pt faruri oem, si probabil sa trag un fir pt alimentarea solenoidului.

Link to comment
Share on other sites

mi-am inlocuit si eu proiectoarele din far, care de ceva vreme nu mai luminau aproape deloc. Oglinda vechiuliu proiector era complet arsa.

Masina mea este un seria 3 cu facelift cu instalatie xenon din fabrica. Am instalat proiectoarele FX-R si acum am bi-xenon...

Pentru cine doreste mai am un set de proiectoare FX-R

post-3662-1288877207_thumb.jpg

post-3662-1288877254_thumb.jpg

post-3662-1288877268_thumb.jpg

post-3662-1288877282_thumb.jpg

post-3662-1288877296_thumb.jpg

post-3662-1288877313_thumb.jpg

post-3662-1288877321_thumb.jpg

post-3662-1288877335_thumb.jpg

Edited by florinkx
Link to comment
Share on other sites

O sa le iau eu luni, apoi o sa ma apuc de retrofit :) ... acum nu stiu ce sa fac: pe faza scurta acum am o instalatie xenon aftermarket h7: sa cumpar alta instalatie aftermarket d2s si sa o pun pe faza lunga pe cea actuala sau sa iau adaptoarele d2s pentru drosere si becuri ? ma gandesc si la faptul ca proiectoarele FX-R sunt bi-xenon :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Cum a zis si XXL, nu are nici un rost sa te mai complici cu inca o instalatie xenon. Leaga doar si firele de la bobina bi-xenon si cand dai faza lunga se face zi. :twoup: Se vede foarte fain cupola care o face lumina din proiector cand esti pe faza lunga.

 

Daca iti pui xenon si pe lunga banuiesc ca o sa "termini" foarte repede becurile, de la flashuri.

Link to comment
Share on other sites

@poison: vezi ca pe pagina 4, jos am eu un reply cu un link la un site din State de unde mi-am cumparat si eu controllere pt Bi-xenon. va trebui sa mai tragi un fir de la faza lunga, dar e explicat acolo destl de bine.

Bafta!

Salut. La tine a fost alta problema pentru ca probabil ai schimbat doar proiectoarele. Eu am luat faruri bicenon oem, deci sigur au acest controller. Eu trebuie sa fac cumva sa adaptez balasturile mele pt faruri oem, si probabil sa trag un fir pt alimentarea solenoidului.

 

am avut halogen si eu si le-am inlociut cu bi-xenon Bosch OEM... si ce lumina am acum!!! :twoup:

singura mea problema a fost sa le prind in carcasa, dar am improvizat putin si a iesit ok

Link to comment
Share on other sites

lasa H7-le la locul lui... nu mai da banii aiurea...

 

cand vei da flash, o sa se aprinda atat H7-le cat si D2S-urile... efectul e oricum foarte bun...

Pai ma gandesc la faptul ca tot pe acolo pe undeva as ajunge daca trebuie sa cumpar cele 2 adaptoare d2s si becurile aferente ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.