Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Cu cat te`ai gandit sa le dai la revanzare? Si ai idee cam cat ar ajunge "palariile" . eu vreau sa pun pe un e46 nfl cu farusi bosch simple fara lupa etc.

Palariile nu costa mult.. 10 dolari maxim cred.. le gasesti probabil pe ebay. Lupele le dau cu 170$. Sunt noi in cutie, si este exact acelasi pret cu care le-ai lua de pe net.

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

Cu cat te`ai gandit sa le dai la revanzare? Si ai idee cam cat ar ajunge "palariile" . eu vreau sa pun pe un e46 nfl cu farusi bosch simple fara lupa etc.

Palariile nu costa mult.. 10 dolari maxim cred.. le gasesti probabil pe ebay. Lupele le dau cu 170$. Sunt noi in cutie, si este exact acelasi pret cu care le-ai lua de pe net.

Pe Xenon ZKF de facelift sedan merg? Ca ale mele cred ca is gata oglinziile, nu prea mai lumineaza

Link to comment
Share on other sites

Cu cat te`ai gandit sa le dai la revanzare? Si ai idee cam cat ar ajunge "palariile" . eu vreau sa pun pe un e46 nfl cu farusi bosch simple fara lupa etc.

Palariile nu costa mult.. 10 dolari maxim cred.. le gasesti probabil pe ebay. Lupele le dau cu 170$. Sunt noi in cutie, si este exact acelasi pret cu care le-ai lua de pe net.

Pe Xenon ZKF de facelift sedan merg? Ca ale mele cred ca is gata oglinziile, nu prea mai lumineaza

Din cate stiu eu merg decat pe non facelift. Poti cauta pe net, si vezi exact daca se potrivesc. Nu stiu ce sa zic. Daca e sa te iei dupa ala care vinde, merge pe orice, dar la mine nu au mers, fiind putin mai mari, si nu se potriveau absolut deloc la gauri

Link to comment
Share on other sites

as vreau sa fac si eu operatiunea asta, am faruri FL fara xenon se poate pune sau mai bine imi iau la SH faruri cu xenon de fabrica, voi cum ziceti?

Poti sa-ti iei faruri SH xenon dar sa fii atent ca eu mi-am luat si nu am fost atent si cred ca trebuie sa-mi schimb proiectoarele, ca ogliziile sunt arse.

Link to comment
Share on other sites

as vreau sa fac si eu operatiunea asta, am faruri FL fara xenon se poate pune sau mai bine imi iau la SH faruri cu xenon de fabrica, voi cum ziceti?

Poti sa-ti iei faruri SH xenon dar sa fii atent ca eu mi-am luat si nu am fost atent si cred ca trebuie sa-mi schimb proiectoarele, ca ogliziile sunt arse.

deci ar trebuii sa le desfac sa ma uit la oglinzi si cu okazia asta dak sunt mai uzate sa mai scada la pret. ms de informatie

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am primit si eu proiectoarele de la poison, dar nu inteleg ce ar trebui decupat? Eu am deja instalatie xenon aftermarket pe masina si am impresia ca am bec D2S. Iarasi Sword mi-a spus ca am nevoie de urmatoarele piese si prea inteleg la ce mi-ar trebui:

 

one pair of HID bulb

one pair of D2 adaptor

 

Lamuriti-ma si pe mine va rog!

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa afli SIGUR ce tip de bec ai, H7 sau D2S... eu inclin sa cred ca ai totusi H7... (daca e identic cu cel de pe faza lunga ai H7)

 

ai toate instructiunile pe acest topic cu ceea ce trebuie decupat... este ceva ce nu s-a inteles ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am aflat problema, dar mai lamuriti-ma cu unu lucru, oglinda farului nu se scoate se baga doar proiectorul direct in oglinda si trebuie decupata oglinda in spate cat sa iasa fundul proiectorului pe partea din spate, corect?

 

L.E.: Sorry, sunt mai greu de cap :twoup:

Edited by Emi
Link to comment
Share on other sites

Bineinteles!

 

Eu credeam ca sunt ca in primul post oglinzile prinse in suruburi si aia ma nelamurea pe mine, abia apoi am vazut ca alea erau lupe OEM.

Revin cu feedback cand scot masina din service si montez proiectoarele. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

daca tot intri in discutii cu Sword, spune-i ca esti de pe BMW Club Romania, si ca doresti sa primesti cadou si cele 2 "palarii" (shrouds)... se potrivesc perfect pe cele 2 proiectoare si scapi de mare bataie de cap...

 

succes ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am terminat si eu de facut retrofit-ul, sunt foarte multumit de rezultat (curat si arata foarte OEM), insa, e ceva mai complicat la FL in sensul ca palariile nu intra tocmai usor, iar eu am facut lipitura in spatele oglinzii ca in primul DIY.

 

Multumesc lui @poison pentru proiectoare si palarii si lui @X X L pentru acest topic si lamuriri!

post-6690-1280324012_thumb.jpg

post-6690-1280324030_thumb.jpg

post-6690-1280324049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.