Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

Scuze ca am raspuns asa tarziu! Pai am dat vreo 600 de lei pe proiectoare si inca vreo 55$ pe palarii si 200 de lei pe adaptoarele D2S cu tot cu becuri, dar daca le comanzi direct de la ei de pe site cred ca te va duce mai putin.

 

Merita facut retrofit-ul chiar arata OEM si lumineaza bestial!

 

Casa de piatra si spor la treaba dupa! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si eu de facut retrofit-ul, sunt foarte multumit de rezultat (curat si arata foarte OEM), insa, e ceva mai complicat la FL in sensul ca palariile nu intra tocmai usor, iar eu am facut lipitura in spatele oglinzii ca in primul DIY.

 

Multumesc lui @poison pentru proiectoare si palarii si lui @X X L pentru acest topic si lamuriri!

cu placere ! :twoup:

 

felicitari si tie ca ai avut curajul sa faci acest retrofit... chiar ca merita :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am terminat si eu de facut retrofit-ul, sunt foarte multumit de rezultat (curat si arata foarte OEM), insa, e ceva mai complicat la FL in sensul ca palariile nu intra tocmai usor, iar eu am facut lipitura in spatele oglinzii ca in primul DIY.

 

Multumesc lui @poison pentru proiectoare si palarii si lui @X X L pentru acest topic si lamuriri!

 

ti-au iesit ambele faruri la acelasi nivel? ma gandesc ca lipind proiectorul, trebuie sa calculezi cumva pozitia in care acesta va ramane, ca sa bata pe aceeasi linie cu oglinda initiala.

palariile trebuie sa fie speciale pentru fl sau sunt universale?

ms si felicitari pt retrofit!

Edited by fao
Link to comment
Share on other sites

dupa ce am vazut topicul asta, m-am pus putin pe cautat pe net... in fine am comandat de pe e-bay doua proiectoare bi-xenon de la un m3 (cu tot cu oglinzi). Acum stiu ca nu va fi usor sa montez oglinzile cu proiectoare in farurile mele (fl), dar am nevoie sa stiu ce mai trebuie sa cumpar ca sa fie instalatia completa.

Oare merge orice instalatie HID aftermarket sau trebuie ceva special??? -- am in vedere aici ca vreau sa mearga si functia bi-xenon.

Care e mai priceput sa ma lumineze si pe mine, ca am vazut preturile de la piesele OEM (chiar si sh!) si m-a cam luat durerea de cap.

Multam!

Edited by fao
Link to comment
Share on other sites

instalatia aftermarket e ultima ta grija... trebuie sa aiba becuri D2S...

 

ceea ce iti va trebui, pe langa cele 2 proiectoare de M3, sunt cele 2 palarii care acopera proiectorul...

 

plus multa rabdare si indemanare :twoup:

proiectoarele sunt cu tot cu oglinzile de faza lunga si palarii. becuri o sa cumpar, dar am vazut ca mai sunt 3 fire de la vn selenoid al proiectoarelor care cred ca sunt pt functia bi-xenon. Intrebarea mea era daca mai tb altceva decat instalatia hid...vreun releu ceva unde sa vina firele alea.

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

3 fire ?

 

unul trebuie sa fie masa, unul pt faza scurta, iar celalalt pt clapeta/obturator adica flash...

 

am inteles eu bine, le cumperi de la cineva ?

 

ai verificat inainte de asta starea oglinzilor din proiectoare??? de fapt, acelea se carbonizeaza si isi pierd proprietatea reflexiva... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

da, le-am luat de pe e-bay din SUA, iar cel care le vinde m-a asigurat ca sunt in stare f buna. daca n-o fi asa, pot sa le trimit inapoi. am mai studiat pe net si am aflat ca sunt balasturi speciale pt bi-xenon cu intrare pt faza lunga, iar alea 3 fire se conecteaza tot acolo.
Link to comment
Share on other sites

astazi am desfacut si reansamblat 2 faruri ZKW de pe un E46 FL din 2004... Doamne, ce fragile erau !!!

 

si ce carbonizate erau oglinzile... suprafata de plastic devenise casanta, innegrita de caldura care topise plasticul pe alocuri, iar cromul disparuse cu desavarsire.... incredibil !!! :twoup:

 

plasticul din poza e doar cu titlu de comparatie, inchipuiti-va ca cele despre care ma tot minunez erau de 5 ori mai dezastruoase...

 

pai Bosch-urile de pe nFL sunt rai, nu altceva...

burnedprojector.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E46-M3-...sQ5fAccessories

 

se merita proiectoarele astea ca vreau sa imi pun si ma duce undeva la 100dolari cu tot cu transport bine plus palariilea alea sa vad de unde fac rost?

eu am faruri FL e46 fara xenon si din cate am citit merg puse proiectoare cu multa indemanare si rabdare :twoup:

Edited by 320DCSL
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca daca tot faci un upgrade de genul asta, trebuie sa iti maresti si luminozitatea... tu ce faruri ai acum pe masina ?

 

daca ai deja faruri cu lupa, Bosch/AL, poti sa mentii acelasi sistem, doar cu trecerea pe bi-xenon cu proiectoarele respective, postate de tine in link...

 

daca ai faruri simple, iti recomand proiectoarele bixenon FX-R, despre care am vorbit si la inceputul topicului... cand faci comanda, cere sa iti dea palariile "ca-cadou" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

post-28838-1283252741_thumb.jpgfinally mi-au venit proiectoarele Bosch. partea buna e ca sunt in stare perfecta si oglinzile sunt metalice. partea rea e ca pe la mine prin oras (undeva in Olanda) nu gasesc instalatie xenon decat Phillips la vreo 3-400 de euro (D2S).

intrebare: e chiar asa mare diferenta intre Phillips si chinezarii?

de ex. am vb cu cineva pe forum aici care vinde la vreo 3 milioane instalatie noua completa. ce ziceti de asa ceva?

recomandati-mi ceva decent si mai ieftin pls! :twoup:))

Edited by fao
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
poti lua si o instalatie aftermarket...

tu ce instalatie ai pe a ta?

eu am pastrat instalatia de far OEM...

 

@fao, la banii aia e musai sa iti iei aftermarket :)

 

e mai usor de manevrat la instalare, o sa vezi (igniterul din interiorul farului OEM o sa iti puna nervii la incercare :twoup: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.