Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

Un fir la masa si un fir la plusul de la faza lunga. S-au potrivit lupele de la infiniti la bmw?

 

 

Eu le pun pe faruri de opel, dar cum cativa useri de pe acest forum si-au pus, mi-am facut cont ca sa va intreb, ca detin un Opel Gtc si nu bmw.Sper ca nu supar pe nimeni ca mi-am facut cont aici fara sa detin un autoturism marca Bmw.Va multumesc ptr raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

cum adica sunt prea mari? :twoup:

 

 

Eu nu am bmw si am incercat sa le pun pe niste faruri de Opel Astra GTC, farurile normale nu se desfac, ca au silicon si nu mastic si atunci am incercat sa le montez pe unele cu dayline pe care aveam lupe dar bat foarte prost si numai ma lasa sa pun plasticul din fata si nici nu prea mai pot sa le reglez, asa ca le dau mai bine cu toate ca imi pare rau ca aveam si instalatia originala ptr xenon.

Edited by al3x82
Link to comment
Share on other sites

Interesant topicul.

V-am gasit cautind HID bi-xenon pe care sa il adaptez la farul de motocicleta. Motocicleta este BMW f 650 GS pe care am deja un bec bi-xenon H4. As vrea sa imi montez insa un bec xenon cu lupa.

1. Ce as putea sa adaptez? Am vazut niste HID-uri cu lupa pe ebay insa nu m-am lamurit foarte tare. Daca as gasi un far cu bi-xenon cu lupa de la dezmembrari, ar fi iarasi o varianta...

2. La ITP exista posibilitatea sa apara vre-o problema cu farul cu lupa ? A patit careva asa ceva ? Trebuiesc omologate?

 

 

Multumesc.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles.

Am sa fac ITP-ul in primavara, schimbind in prealabil becul xenon pe care il am acum pe motocicleta cu cel original (halogen) si apoi am sa incerc sa fac modificarea cu bi-xenon cu lupa.

Acum am tot timpul sa studiez problema HID cu lupa (ce fel, gabarit, calitate, de unde cumpar, sa fie nou, din dezmembrare sau de la masina lovita) si cum sa il adaptez pe farul motocicletei.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu a fost neglijent sau nepasator ... mi`a luat si noxe, mi`a verificat si temperatura motorului, uzura cauciucurilor pe fiecare roata in parte, frane si directie pe stand, faruri, serii samd ...in fine nu`i asta ideea, chiar si cand am fost dupa retrofit sa`mi reglez farurile baiatul de acolo mi`a zis ca rar mai vede proiectoare care sa aiba cut`off asa de clar :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Interesant topicul.

V-am gasit cautind HID bi-xenon pe care sa il adaptez la farul de motocicleta. Motocicleta este BMW f 650 GS pe care am deja un bec bi-xenon H4. As vrea sa imi montez insa un bec xenon cu lupa.

1. Ce as putea sa adaptez? Am vazut niste HID-uri cu lupa pe ebay insa nu m-am lamurit foarte tare. Daca as gasi un far cu bi-xenon cu lupa de la dezmembrari, ar fi iarasi o varianta...

2. La ITP exista posibilitatea sa apara vre-o problema cu farul cu lupa ? A patit careva asa ceva ? Trebuiesc omologate?

 

 

Multumesc.

Numai bine.

 

 

pt fratele motociclist, uite aici ceva foarte tare, pe care vreau sa il aplic si eu TDM-ului meu.

Bafta!

 

http://www.carpe-tdm.net/ipb/index.php?sho...78&hl=xenon

Link to comment
Share on other sites

pt fratele motociclist, uite aici ceva foarte tare, pe care vreau sa il aplic si eu TDM-ului meu.

Bafta!

 

http://www.carpe-tdm.net/ipb/index.php?sho...78&hl=xenon

 

Superb. Este modelul de bixenon retrofit G3.

La asa ceva m-am oprit si eu. Din pacate voi folosi o singura lupa deoarece farul de la motocicleta mea este destul de mic. Astept sa treaca nebunia asta cu sarbatorile si ma apuc de treaba.

Spor la treaba si tie.

Si sarbatori fericite!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lupe bixenon puteti gasii si la http://xxxxxxxxxxx

 

MODERATOR EDIT : nu multumim. in primul rand e interzisa reclama pe forum la alte site-uri. in al doilea rand alea nu-s lupe ci "glume" cu nume de lupa. chestiile alea sunt hidoase si nu se compara cu ce retrofituri facem noi. nici macar pe logan nu dau bine chestiile alea mici cat un ou.

ps : e a 3-a oara cand iti face reclama la site pe acest forum. ceea ce e interzis. suspend 30 zile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.