Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

au fost montate pe e39 ... nu sunt OEM !

Man, nu te complica aiurea, daca tot vrei "lumina" ia-ti fx-r, le folosim deja mai multi de pe forum si ai garantia ca sunt ok. Asa am luat si eu faruri oem la schimb de la un "coleg" de pe forum si cand le-am primit erau oglinzile arse...cum crezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am o problema care a recidivat: mi s-a desprins iar "shrouds"ul de pe lupa... Prima oara l-am lipit cu loctite de partea superioara a lupei. Parea ca sta...am miscat-o io asa un pic si nu se clintea. Ieri am vazut ca iar a picat in nas...

Care ati mai avut problema asta, cu ce ati lipit??

Link to comment
Share on other sites

poxilina sau poxipol, dar nu de partea metalica a lupei, pt ca aceea se incalzeste destul de tare... cred ca de-aia ti s-a si desprins

 

palaria are trei "umeri" cu care se fixeaza pe conturul lupei... daca pui ceva gen Picatura sau Poxipol chiar acolo, in cele 3 puncte, nu se mai misca...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

poxilina sau poxipol, dar nu de partea metalica a lupei, pt ca aceea se incalzeste destul de tare... cred ca de-aia ti s-a si desprins

 

palaria are trei "umeri" cu care se fixeaza pe conturul lupei... daca pui ceva gen Picatura sau Poxipol chiar acolo, in cele 3 puncte, nu se mai misca...

silicon universal transparent, rezista pana la 150 grade :) picatura sau poxipol de la vibratii cad.

 

salut ... ai idee daca lupele astea merg pe e46 ?

daca partea de prindere a becului este turnata si prinderea becului si conul este aceeiasi piesa atunci nu se poate. se pot adapta doar proiectoarele care au partea de prindere a becului din tabla si prinsa la baza interioara a conului cu 3 cleme fixate in interior prin indoire. atat

Edited by Magnethon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Poze intermediare , dupa ceva ore bune de munca le-am lasat peste noapte sa fiu sigur ca se usuca siliconul si poxipol-ul complet (24h) asa ca voi mai adauga un set de poze cu ele pe masina maine dupa ce le fac "reglajul" in aceasta seara (sper) .

http://imageshack.us/g/263/p1080204x.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Poze intermediare , dupa ceva ore bune de munca le-am lasat peste noapte sa fiu sigur ca se usuca siliconul si poxipol-ul complet (24h) asa ca voi mai adauga un set de poze cu ele pe masina maine dupa ce le fac "reglajul" in aceasta seara (sper) .

http://imageshack.us/g/263/p1080204x.jpg/

 

2nd update -> http://www.youtube.com/user/monorath#p/a/u/0/JrcvaNg5loc

Maine sau zilele astea vreau sa le si calibrez iar ulterior urmeaza si un polish , geamul farurilor este sablat de milioane de firicele de nisip in timp .

Per total ? Foarte multumit !

Link to comment
Share on other sites

Man, nu te complica aiurea, daca tot vrei "lumina" ia-ti fx-r, le folosim deja mai multi de pe forum si ai garantia ca sunt ok. Asa am luat si eu faruri oem la schimb de la un "coleg" de pe forum si cand le-am primit erau oglinzile arse...cum crezi.

 

Poti sa detaliezi un pic ce este FX-R ? si care e procedura de montaj in linii mari ? :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Poze intermediare , dupa ceva ore bune de munca le-am lasat peste noapte sa fiu sigur ca se usuca siliconul si poxipol-ul complet (24h) asa ca voi mai adauga un set de poze cu ele pe masina maine dupa ce le fac "reglajul" in aceasta seara (sper) .

http://imageshack.us/g/263/p1080204x.jpg/

 

ce nu inteleg eu este DE CE ai scos farurile cu totul ?

 

puteai sa le scoti doar oglinda farului :p

 

e mult mai usor de manevrat astfel ;)

 

Per total ? Foarte multumit !

stiam eu...

felicitari pt ca ai avut curajul de a te apuca de treaba :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

am cumparat de la Sword asta doar shrouds si nu se potrivesc cu proiectoarele mele, au diamteru mai mare decat lentila proiectorului(original BMW E46 NFL de far cu xenon). Vreo idee, sugestie ce sa ii fac sa vina cum trebuie, atasez si o poza...dar nu pot :)

 

am mai sters din pozele vechi, se pare ca atinsesem limita!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

daca impingi lupa mai in fata, iese prin palarie?

 

da, iese prin palarie...ai vreo idee? si nici de prins nu ai cum s-o prinzi de lupa, singura modalitate e s-o lipesti de oglinda...iarasi o chestie cam aiurea, a cam mintit chinezoiul asta, cand l-am intrebat a zis ca se potriveste fara nicio ajustare...chinezarii, m-am convins!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

unde scrie? eu am vorbit cu chinezul ala mic pe nume Sword, i-am spus de la inceput pentru ce imi trebuie si raspunsul lui a fost ca fost se potrivesc ca si cele originale....nu-i vorba de cei 40$ ci de faptul ca imi trebuiau, in final le-am reconditionat pe cele originale...

 

BTW - 5:25 PM Sword: i give you shrouds is 3inch.

fx-r is 2.5inch.

so shrouds fit projector need retrofit it

 

so, cred ca nici cu cele bi-xenon nu este perfect fit...le-as cumpara si pe alea, nu imi place sa fac tiganii si sa le lipesc cu superglue, daca as sti ca vin cum trebuie!

 

sau uite ce idee mi-a dat el ca sa le pot folosi...

 

Sword: i just checked, only a little bigger.

4:47 PM You can use glue to fix it

4:48 PM or if you think the gap is too big, use some coca cola can, cut it and make out two aluminum plate to fill in this gap, will not affect the result.

 

:blink:

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.