Jump to content

cutie viteze mini cooper 1,6


Sergiu

Recommended Posts

Buna ziua!

Sunt posesor de BMW 320d si as dori sa devin posesorulunui Mini Cooper cu motor de 1,6 care are insa cutia de viteze stricata.As dori sa stiu daca se poate pune pe un Cooper care a avut cutie de viteze cu 5 viteze una cu 6 viteze?Si daca se poate monta cutie cu 6 trepte ce modificari ar mai trebui facute?

Astept rasunsurile dumneavoastra!

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta nu se poate fara multe modificari si adaugiri ( de piese)

vezi ca azi m-am uitat pe ebay.de si am vazut cutie de cooper in 5 tr noua (sau asa pare) la 1000 eur ceea ce nu mi se pare mult.

 

asta e un bug al modelelor mini one si cooper pana in 2004 (parca), cade cutia de viteze, se pare ca nu rezista talpilor agresive

stiu asta pt ca si eu sunt in cautare de... mini :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta nu se poate fara multe modificari si adaugiri ( de piese)

vezi ca azi m-am uitat pe ebay.de si am vazut cutie de cooper in 5 tr noua (sau asa pare) la 1000 eur ceea ce nu mi se pare mult.

 

asta e un bug al modelelor mini one si cooper pana in 2004 (parca), cade cutia de viteze, se pare ca nu rezista talpilor agresive

stiu asta pt ca si eu sunt in cautare de... mini :twoup:

Din cate am inteles de la mecaniculmeu(ptr ca a lui e masina acumvechiul proprietar cica ar fi gresit vitezele.Acum sunt un pic in impas, nu stiu ce sa fac: sa vand 320d -ul meu si sa-mi iau Mini sau sa raman cu 329d?

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta nu se poate fara multe modificari si adaugiri ( de piese)

vezi ca azi m-am uitat pe ebay.de si am vazut cutie de cooper in 5 tr noua (sau asa pare) la 1000 eur ceea ce nu mi se pare mult.

 

asta e un bug al modelelor mini one si cooper pana in 2004 (parca), cade cutia de viteze, se pare ca nu rezista talpilor agresive

stiu asta pt ca si eu sunt in cautare de... mini :twoup:

Din cate am inteles de la mecaniculmeu(ptr ca a lui e masina acumvechiul proprietar cica ar fi gresit vitezele.Acum sunt un pic in impas, nu stiu ce sa fac: sa vand 320d -ul meu si sa-mi iau Mini sau sa raman cu 329d?

mai gandeste-te. dupa parerea mea mini nu este o masina de familie (poate nu esti familist) , in portbagaj ai pus un bax de apa plata si gata.. nu stiu cum se merge cu ea iarna cand e zapada mare, mi se pare destul de joasa...

ca o a doua masina si in special pt oras e buna

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Mie mi-au venit foarte repede de pe ebay. Ceva gen 7 zile

 

In schimb mecanicul de la Eugen, langa cimitirul Reinvierea a fost un handicapat. Cutia a iest bine dar montajul pe masina a fost sub orice critica.

 

 

Si nu trebuie sa tipi, ca nu suntem pe maidan. Iti garantez ca nu ai dreptate.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

n-am prea intrat pe forum de ceva vreme.

am ajuns la service-ul mentionat datorita faptului ca un coleg de pe mymini isi rezolvase acolo aceeasi problema .

 

lasand la o parte greata cu care esti tratat acolo...

deci:

-garniturile de la peretele dintre motor si habitaclu nu au fost montate ca sa acopere orificiul. vajaia masina incredibil, auzeam si cel mai mic zgomot din compartimentul motor. initial am crezut ca s-a sticat si mai tare.

-2 suruburi de la un tampon de motor nestranse.

-a doua zi plec de la semafor; a intaia, a doua, accelerez, a treia, POC, n-a mai intrat a treia.

sun la mecanic: a sarit din viteza, schimbatorul e mort.

Raspuns: ai schimbat repede, nu?

Eu: Pai ce treaba are cu schimbatul?

El: Unde esti? ...vin in 15 minute.

...

Peste 20 sun eu: unde esti?

El: Aaaa, pai nu mai venim ca bla bla bla...

Eu: Si mie nu imi mai spui?

El: Vin maine.

Eu: Pai eu sunt in drum acum cu masina care a fost asamblata de tine.

El: Vin maine.

Eu am inchis si l-am bagat in mĂŁsa cu toata familia lui si cu mesterul eugen.

 

M-am apucat sa investighez.

SURPRIZA: unul din cablurile de la selector are o nuca cu o bucsa de cauciuc. Acea bucsa a fost rupta prin fortare cu surubelnita si patentul la demontare (din lipsa de cunostiinte privind demontarea) si montata rupta la loc cand a fost remontata cutia.

In momentul ala mi-a picat fisa "ai schimbat repede, nu?". Mecanicul a rupt-o dar si-a ascuns magaria cu speranta ca va merge si asa.

Ulterior am descoperit ca nuca se desfacea extrem de usor prin presare intr-o anumita pozitie.

 

Se schimba tot cablul. Am comandat piesa. 450 de lei scurt.

La montaj am mai descoperit: perete ignifug montat incorect, cabluri selector viteze intercalate pe sub masina, camasa de protectie a cablului defect roasa din cauza frecarii cu caroseria pricinuta de montajul incorect

 

Nu am mai fost acolo si mi-am reparat-o singur pentru ca tin la sanatatea mea si nu are rost sa imi ies din fire iar cu astfel de jigodii nu prea vreau sa interactionez.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 9 years later...

Salutari 

 

Am si eu un Mini din 2002 cu motorul de 1.6, la care am problema cu cutia. Face zgomot si la acceleratie si cand o las libera in mers (in viteza). Cand este scoasa din viteza, nu se aude zgomot. Este cineva sa mai repare ceva la ea, sau se inlocuieste cu alta SH?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.