Jump to content

apa sub covorase


alin_speedy06

Recommended Posts

de fiecare data cand ploua mai serios gasesc umed sub covorase... pe unde draq intra apa nu stiu...rog din suflet cateva raspunsuri. ce ar trebui etansat? Am curatat canalele de langa aripile laterale fata(sub capota) si nimic,tot intra apa ,se poate pe la chedere?(par bune,necrapate,nefisurate) problema este doar la locurile din fata. multumiri in avans...
Link to comment
Share on other sites

Pentru a primi ajutor cat mai concret e bine sa precizezi si modelul masinii pe care o detii.

 

Ai avut parbrizul schimbat?

 

Ai trapa?

scuze ...316i,e46,an 2000

 

Stiu ca la E46 este problema asta, se aduna apa sub covorasul pasagerului, trebuie dat jos pragul si curatat canalul de scurgere a apei.

mersi de raspuns,poti detalia putin?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca la E46 este problema asta, se aduna apa sub covorasul pasagerului, trebuie dat jos pragul si curatat canalul de scurgere a apei.

mersi de raspuns,poti detalia putin?

 

In praguri sunt niste gauri pentru drenaj, daca alea se infunda iti intra apa in masina. Am pus o poza pe unde intra la mine apa. Pentru a avea acces la gaurile alea de scurgere trebuie sa dai pragul din plastic jos. Daca nu e asta chestia vezi ce ti-a zis lolik.

Link to comment
Share on other sites

in usi sunt protectii... acelea sunt lipite cu un fel de mastic.... daca protectia din interiorul usii este dezlipita de usa pe acolo iti intra apa... acum o saptamana am rezolvat problema asta... sa ai bafta

Problema asta o ai si in cazul in care ti-ai pus folie pe geamuri,in sensul ca meseriasii nu se mai obosesc sa o lipeasca la loc.

Link to comment
Share on other sites

nu e de la nici o gaura de scurgere

e de la folia de pe usa, si o gasesti dand jos fata de usa.... trebuie lipita din nou pe cadrul metalic al usii, sigur e dezlipita. am avut aceeasi problema, si se scurge apa pe unde ti-a aratat cosmin, dar sursa e din usa :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cosm1n,nu pentru tine era adresat comentariul meu.

Eu inca nu am rezolvat problema,insa de la folie sigur nu e (ma refer la folia lipita in spatele panoului portierei,nu la folii pe geam) ,si imi intra apa exact prin acelasi loc indicat in pota atasata de tine.

Zilele urmatoare ma uit la gaurile din praguri.

Stiu ca nu era adresat mie comentariul, vezi ca trebuie sa dai jos pragurile din plastic, eu am fost la service nu m-am riscat sa le dau singur jos.

Link to comment
Share on other sites

mersi dragi bmw-isti,am sa tin cont de toate parerile...mentionez ca am trapa+ca anul trecut am pus folii ,din cate imi amintesc meseriasul chiar m-a uimit cu cat profesionalism a lucrat si cred k a lipit folia...am sa desfac sa ma uit...va tin la curent...

Asa am zis si eu pina sa-mi intre apa peste tot :twoup:

Link to comment
Share on other sites

:twoup: am dat jos fetele de usi sa verific daca este rupta folia...nu este rupta ,am stat in masina cu fata de usa data jos iar afara ploua torential,rezultat=nu e de acolo,nu picura pe acolo. am mai facut urmatoarele: am desfacut din cleme pragul masinii si aparatorile de noroi am scos de la imbinarea dintre prag si aparatoare de noroi cam cate o lopata de noroi,am facut aceasta operatiune deoarece daca torn apa cu sticla pe la turela apa se scurge exact pe acolo...deci nu sunt infundate cele 2 canale care coboara prin stalpii din fata ...TOTUSI APA PATRUNDE IN MASINA...mocheta este iar uda...iideea data de cosm1n nu e buna,am desfacut si acele plastice... nimic

 

astept alte idei...

post-25072-1274032223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai retii cumva, atunci cand ai desfacut fata de usa, clipsurile de mai jos mai aveau garniturile pe ele?

Eu cand am demontat o parte din clipsuri au ramas fara garnitura pentru ca a ramas lipita, plus ca unele dintre garnituri au cazut pe jos si puteam sa le pierd.

nu mai tin minte,am sa desfac iar sa ma uit,mercy de sfat...

Link to comment
Share on other sites

:twoup: am dat jos fetele de usi sa verific daca este rupta folia...nu este rupta ,am stat in masina cu fata de usa data jos iar afara ploua torential,rezultat=nu e de acolo,nu picura pe acolo. am mai facut urmatoarele: am desfacut din cleme pragul masinii si aparatorile de noroi am scos de la imbinarea dintre prag si aparatoare de noroi cam cate o lopata de noroi,am facut aceasta operatiune deoarece daca torn apa cu sticla pe la turela apa se scurge exact pe acolo...deci nu sunt infundate cele 2 canale care coboara prin stalpii din fata ...TOTUSI APA PATRUNDE IN MASINA...mocheta este iar uda...iideea data de cosm1n nu e buna,am desfacut si acele plastice... nimic

 

astept alte idei...

 

Salut, imi pare rau ca nu ai rezolvat problema, la mine alea erau infundate si cele de langa stalpul dintre usi, sunt doua guri de scurgere in prag langa stalp sunt dreptunghiulare sau triunghiulare nu mai tin minte.

Link to comment
Share on other sites

Cum arata gaurile astea de scurgere din praguri?Ca am desfacut ornamentul ala de deasupra pragului si nu am gasit decat cele 4 gauri in care se fixeaza respectivul ornament.O poza are cineva?

M-am uitat si eu ieri pe acolo pe la prag, am dat ornamentul jos, dar nu se vad scurgerile alea, totusi la mine nu cred ca de acolo imi intra apa in masina. Dupa aceea am dat jos fata de usa din dreapta fata, pentru ca ieri am gasit fleasca presul si cu mocheta acolo, precizez ca a plouat aici 2 zile incontinuu si ploaia a batut exact pe partea dreapta a masinii, si acolo am gasit folia aceea din burete dezlipita si se vedea clar urme de apa pe acolo. Am lipit-o la loc, vazand ca era inca moale masticul acela, si am continuat operatiunea la toate usile. In trecut am observat ca s-a umblat la usi de catre fostul propietar, deoarece am vazut suruburile schimbate intre ele la fetele de usi, cateva garnituri de la clipsuri nu mai erau si probabil nu lipise folia la loc, crezand ca nu are importanta. Am vazut ca s-a lipit bine cu vechiul mastic, cel original, si acum astept sa ploua iar sa vad daca mai intra apa, sper ca asta sa fie rezolvarea ca m-a disperat, deja se simte un miros ciudat in masina in special cand sta mult in soare... cred ca de la mocheta care a stat imbibata in apa. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mie imi intra pe la parbriz cand am luat masina...la fel am dat si eu fete de portiera filtru de pe la clima dar pana la urma am observat ca era ud stalpul de la parbriz si cand am dat ornamentul jos si turnam apa cu sticla la imbinarea parbrizului cu caroseria se vedea cum se prelinge in interior. Probabil a fost schimbat parbrizul si a ramas o mica zona unde nu a pus adeziv din ala. Am lipit cu silicon si nu mai am treaba de atunci. N-ar strica sa verifici si varianta asta. Nu e obligatoriu sa ai si tu stalpul ud, eu il aveam pentru ca acolo era adezivul lipsa... Edited by dextercos320d
Link to comment
Share on other sites

am si yo o problema asemanatoare la e36 stalpul din stanga cand ploua este ud mereu si cred ca se prelinge pana jos ca si mocheta este uda..precizez ca am si trapa dar o tin inchisa nu o folosesc deoarece este stricata... si am obsevat ca pe la trapa nu ploua ...oare sa fie pe la parbriz?
Link to comment
Share on other sites

Mie imi intra pe la parbriz cand am luat masina...la fel am dat si eu fete de portiera filtru de pe la clima dar pana la urma am observat ca era ud stalpul de la parbriz si cand am dat ornamentul jos si turnam apa cu sticla la imbinarea parbrizului cu caroseria se vedea cum se prelinge in interior. Probabil a fost schimbat parbrizul si a ramas o mica zona unde nu a pus adeziv din ala. Am lipit cu silicon si nu mai am treaba de atunci. N-ar strica sa verifici si varianta asta. Nu e obligatoriu sa ai si tu stalpul ud, eu il aveam pentru ca acolo era adezivul lipsa...

poti sa dezvolti putin? poate o poza,doua...mersi de ajutor

Link to comment
Share on other sites

chestia cu folia gri de sub fetele de usi nu are nici o treaba cu scurgerea apei in masina,la mine,chiar daca am pus folii pe geamuri masticul e lipit perfect .Si ca sa ma credeti,azi am facut urm. experiment:am desfacut fata de usa de pe partea cu volanul,am dezlipit cu grija masticul,am ridicat folia gri apoi am turnat apa usor cu sicla pe la geam,din exterior....locurile pe unde apa se prelinge cel mai mult prin interiorul usii sunt deasupra de manerul portierei si unde incepe oglinda(pe acolo turnam apa),dar TOATA apa cere ajunge in interiorul portierei se scurge foarte repede prin cele 2 fante dreptunghiulare de la baza portierei.Deci apa nici macar nu atinge folia buretata lipita cu mastic negru...ca sa intelegeti toata porcaria asta postata de mine,atasez cateva foto...sper sa fie si la altii de folos. Mai ramane de verificat daca intra pe la parbriz,pe langa stalpi...

post-25072-1274813708_thumb.jpg

Edited by alin_speedy06
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.