Jump to content

Sfact achizitie E90 320dA - 2007


Soreen

Recommended Posts

Bine v-am gasit !

 

Aceste este primul meu post in calitate de membru pe acest forum, pana acum m-am multumit doar sa il citesc.

Desi nu sunt un incepator in ale BMW-urilor (am mai avut un 316-E46 si un 320Ci-E46), va cer sfatul in achizitia unei noi masini.

Deci, se dau :

 

BMW 320d

- Fabricatie : 06.2007 / Prima inregistrare 10.2007

- Cutie automata

- Kilometraj : 28.000 km !!!

- Navi Proffesional + iDrive

- PDC spate

- Climatronic dublu

- BMW Proffesional stereo system

- Scaune incalzite fata

- Volan piele + comenzi volan

- Cotiera fata retractabila

- Faruri ceata

- Light packet

- BMW Assist

- Voice control

- Pregatire telefon + bluetooth

- Oglinzi electrice, incalzite, heliomate

- 4 geamuri electrice

- Culoare : Dark Blue Metalizat

- Incalzire auxiliara

- etc.

 

Da, masina are doar 28.000 kilometrii la bord, nu a fost lovita niciodata, nici macar o zgarietura, arata de parca ieri ar fi fost fabricata, a fost folosita doar 4 luni, este masina pe numele unei companii mari ce imi este partenera, ce o tine de protocol, pentru partenrii de afara. Cunosc provenienta, asadar nu exista dubii.

Ce sa va mai zic, masina este impecabila, ca si noua.

Nu imi place la ea ca nu are : jante aluminiu / faruri xenon / trapa / piele.

Problema este pretul : 16.000 Euro – fix / nenegociabil (a fost facuta evaluare de catre o companie din afara)

Merita sau nu ? Trebuie sa ma hotrasc urgent, pentru ca pana miercuri trebuie sa fac plata la ea, altfel o pierd, in acest moment mai fiind un angajat al firmei ce doreste sa o achizitioneze.

Sa dau acesti bani (avand in vedere ca nu ma dau banii afara din casa in acest moment) ?

Edited by Soreen
Link to comment
Share on other sites

xenonul intr-adevar si pe mine m-ar deranja,insa trapa si piele sunt optiuni de care te poti lipsi.eu am piele si intr-adevar arata frumos insa singurul avantaj serios este ca nu se pateaza,adica se curata usor,insa vara ai nevoie de un ragaz pana sa stai linistit in ele,fiind fierbinti si iarna invers,fiind reci plus ca e mai sesnsibila si asa mai departe deci ai face bine sa nu iei piele ca un argument contra daca ar fi sa o iei,ce ar trebui dsa iei in considerare e ca are km foarte putini si pretul este ok avand in vedere restul optiunilor ce le are.iar jantele sincer,le poti achizitiona ulterior.de la mine spre exemplu :twoup:) eu am doua randuri de jante originale bmw,de iarna respectiv pentru vara, insa intentionez sa-mi iau ceva mai estetic sa zic asa,astea ce le am eu fiind doar pe 16. revenind la subiect daca optiuunile astea te fac sa stai pe ganduri,parerea mea e ca nu ar trebui sa le iei in considerare,dar asta e parerea mea doar...banii sunt ai tai
Link to comment
Share on other sites

xenonul intr-adevar si pe mine m-ar deranja,insa trapa si piele sunt optiuni de care te poti lipsi.eu am piele si intr-adevar arata frumos insa singurul avantaj serios este ca nu se pateaza,adica se curata usor,insa vara ai nevoie de un ragaz pana sa stai linistit in ele,fiind fierbinti si iarna invers,fiind reci plus ca e mai sesnsibila si asa mai departe deci ai face bine sa nu iei piele ca un argument contra daca ar fi sa o iei,ce ar trebui dsa iei in considerare e ca are km foarte putini si pretul este ok avand in vedere restul optiunilor ce le are.iar jantele sincer,le poti achizitiona ulterior.de la mine spre exemplu :)) eu am doua randuri de jante originale bmw,de iarna respectiv pentru vara, insa intentionez sa-mi iau ceva mai estetic sa zic asa,astea ce le am eu fiind doar pe 16. revenind la subiect daca optiuunile astea te fac sa stai pe ganduri,parerea mea e ca nu ar trebui sa le iei in considerare,dar asta e parerea mea doar...banii sunt ai tai

 

Asa este, pielea e un pic dificila, dar in acelasi timp si utila (dpdv al murdariei). Am uitat sa va zic ca interiorul este un gri deschis complet, aproape de alb, arata superb, insa cred ca e foarte greu de intretinut.

Legat de trapa, asa este, cred ca ma pot lipsi de ea, mai ales, ca acum am deja un an si jumatate de cand m-am lasat de fumat... :twoup:

In ceea ce priveste xenonul, credeti ca pot monta ceva after-market, fara sa imi dea erori ? Am citit foarte multe articole, in care multi spuneau ca au probleme cu xenon-ul after-market, ca le fac faruruile ca becurile de craciun, ca se aprind si se sting singure, ca dau erori in bord, etc.

 

PS @ sm07prm : unde pot vedea jantele ?

Link to comment
Share on other sites

pe masina mea http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=78471 sunt cele din a 6a poza.sunt chiar cele din fabrica,nu sunt deosebite deoarece eu cand am luat-o la comanda era foarte putine si nu m-am putut inspira decat din catalog,unde pareau deosebite.acum depinde de gusturi...insa merita sa ai un al doilea rand de jante,doar banii care ii dai in fiecare an de doua ori sa tot schimbi anvelopele de iarna cu cele de vara si uzura si asa mai departe.jantele sunt ins tare foarte buna,neciobite sa nu mai zic de lovite sau asa...

eu le-am avut pe astea initial din fabrica dupa care mi-am facut rost de setul din poza 3 care-mi sunt de vara. acum depinde ,multi vor doar jante originale chiar daca de pretul ala isi pot lua ceva mai estetic,insa eu am fost cu premiza asta ,cat e masina noua nu o modific deloc,nici macar in privinta jantelor :twoup: fiecare cu pasarelele lui :)

Edited by SM07PRM
Link to comment
Share on other sites

da intradevar are km putini asta ar fii singurul avantaj, dar, trebuie sa te gandesti ca tapiteria o sa o speli o data la 2 luni iar peste trei ani cand o sa vrei sa o vinzi o sa iei undeva la jumatete pe ea ca bani.nu stiu ce sa zic la banii astia eu zic ca gasesti o masina tot din acelasi an dar cu mai multe inbunatatiri dar cu ceva mai multi km.acum tu alegi!! o zii buna
Link to comment
Share on other sites

da intradevar are km putini asta ar fii singurul avantaj, dar, trebuie sa te gandesti ca tapiteria o sa o speli o data la 2 luni iar peste trei ani cand o sa vrei sa o vinzi o sa iei undeva la jumatete pe ea ca bani.nu stiu ce sa zic la banii astia eu zic ca gasesti o masina tot din acelasi an dar cu mai multe inbunatatiri dar cu ceva mai multi km.acum tu alegi!! o zii buna

 

La asta ma gadesc si eu, dar am vazut ca sunt destul de multi care au tapiserie gri sau bej deschis si nu i-am auzit plangandu-se.

Legat de banii ce ii voi lua peste 3 ani, acum e normal sa si pierzi la masina. Tocmai am aflat ca masina asta a costat de noua 42.000 Euro, deci practic, ei au pierdut in 2 ani si 6 luni, 26.000 Euro.

Eu sunt mai mult fan al kilometrilor putini si mai ales al istoriei masinii, decat al optiunilor extra care iti iau ochii, sau al masinilor 'coafate', parerea mea...

Ma gandesc ca la urma urmei, ai nevoie de o masina care sa fi fost bine intretinuta si neforjata, nu vreo masina care a fost rupta prin germania sute de mii de kilometrii.

Am fost duminca in targ, sa imi fac o idee, am vazut numai masini cum spui tu, toate cu numere temporare de germania, franta, olanda, etc., toate luceau de iti luat ochii si toate cu multe optiuni. Preturi, undeva la 13-14-15.000 Euro. Toate erau vandute de personaje cel putin dubioase, si toate aveau 'kilometrii reali pe veriifcate la orice service'. Sincer, am plecat cam scarbit din targ si am jurat ca nu mai calc pe acolo cat oi trai.

Link to comment
Share on other sites

Faci si tu selectie a sfaturilor primite. Parerea mea, daca masina e cum spui tu, merita si e o afacere corecta. Eu as lua-o fara sa mai stau pe ganduri. Eu am un e90 din 2005, are 120.000 km, zic eu reali si merge impecabil, nu am ce sa-i reprosez. Aia, la 28.000 km, e practic noua si are destule dotari, nu e nici pe departe entry-level.
Link to comment
Share on other sites

Apropos de asta, hai sa va arat ceva dragut, ca sa intelegeti ce masini vand nenorocitii astia despre care v-am vorbit, in targul autovit.

 

Iata un frumos BMW 320d, in Germania, cu un frumos kilometraj de 195.000 Km la bord :

http://img707.imageshack.us/img707/8149/mobilen.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Iata la 2 zile mai tarziu, aceeasi masina, intr-un alt anunt, de aceasta data pe autovit.ro, cu un miraculos kilometraj de 112.000 Km :

http://img3.imageshack.us/img3/2708/autovit.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Se pare ca, prin minune, kilometrii acestei masini au luat-o inapoi... :twoup:

Nenorocitul nici macar nu s-a chinuit sa schimbe pozele, a pus acelasi poze de pe mobile.de.

L-am sunat si mi-a zis ca masina e in drum spre Romania, ca tocmai a fost cumparata din Germania, ca e impecabila, etc...

Ce parere aveti ?

Link to comment
Share on other sites

Cu ce sa argumentez?Vezi si tu care sunt preturile afara la o masina cu atatia km si ai sa vezi care sunt argumentele mai ales ca ai zis ca stii masina.

 

Am intrat pe mobile.de si autoscout24.de si am ales ca si criterii de cautare :

1. BMW

2. 320

3. Diesel

4. Cutie automata.

5. Kilometraj < 30.000

 

Cea mai ieftina pleaca de la 20.890 Euro (deci cu tot cu adusul in tara si cu plata taxei de poluare te duc in 20.890 + ~1000 + ~800 = 22.700 Euro) si nu are nici marca iDrive.

Daca ar fi sa iau ca unic criteriu de decizie aceste 2 site-uri, cred ca ar trebui sa fac achizitia, corect ?

Link to comment
Share on other sites

Am fost duminca in targ, sa imi fac o idee, am vazut numai masini cum spui tu, toate cu numere temporare de germania, franta, olanda, etc., toate luceau de iti luat ochii si toate cu multe optiuni. Preturi, undeva la 13-14-15.000 Euro. Toate erau vandute de personaje cel putin dubioase, si toate aveau 'kilometrii reali pe veriifcate la orice service'. Sincer, am plecat cam scarbit din targ si am jurat ca nu mai calc pe acolo cat oi trai.

 

 

 

am un prieten care are vopsitorie auto foarte tare si mi-a spus povestea lor.sunt aduse la vreo 8 000 de euro de afara cu vreo 300 000 km du-se la un polish un aranjat si sunt date la pretul spus de tine.si il cred ca el se ocupa personal de polishul acestora.crede-ma cand ti se strica ceva si stii ca tre sa scoti mia de euro parca incepi sa te gandesti si la km.insa tu stii mai bine,am dat 2 300 pe tapiteria din piele bej,intr-adevar e frumoasa insa acum cam regret.

 

Cred ca am sa o iau... :twoup:

pe ea.optiunile sincer sunt multe.inca un sfat sa te convingi,intra pe site ul bmw si configureaz o cu optiunile respective sa vezi cu ochii tai la cat vei ajunge si la km astia un bmw e practic abia iesit din "rodaj"

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Masina are un pret foarte bun. Eu mi-am luat un e90 320d fabricatie 2007,cutie manuala, cu dotari asemanatoare cu ce ai descris tu mai sus (nu am navi prof, am business, dar am trapa si jante aliaj), cu 10.000 km la bord, de la Bavaria. Am dat cu tot cu TVA 20.000 euro (2 ani garantie inclusi). Cutie automata as fi vrut si eu dar pana in 20.000 euro nu am gasit. Masina mea arata si merge ca una noua. La kilometrajul mentionat de tine masina este ca noua, si daca stii si istoricul ei, cu atat mai bine. Este un pret bun, tinand cond ca e si inmatriculata in Romania, deci scapi si de 1000 euro cel putin ca taxa de prima inmatriculare.

 

E o masina buna la un pret bun. Ia-o, merita! Sa o stapanesti sanatos :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.