Jump to content

pulse sensor


jaffar

Recommended Posts

pe multe (toate?) motoare de bmw exista acest "pulse sensor", sub forma unui senzor inductiv montat pe fisa bujiei ultimului cilindru.

 

m-ar interesa foarte tare ce anume face acest senzor, si daca si in ce conditii motorul poate functiona fara el ?

 

intrebarea este legitima, pentru ca nici un set de fise de bujii cumparabile nu contine acest senzor, ci doar instructiuni de a-l monta, care instructiuni constau de obicei in: taiati mansonul de cauciuc, bagati senzorul, izolati mansonul. hahaha !

Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu de acel senzor si am inteles ca are rol exclusiv pentru diagnosticare. Altfel spus, se zice ca motorul ar merge OK fara el. Este insa din auzite, deci nu pot sa garantez informatia.

Tot ce pot sa-ti spun sigur este ca motoarele M30 cu Motronic 1.0 nu il au, si nici nu-i simt lipsa.

Link to comment
Share on other sites

pe multe (toate?) motoare de bmw exista acest "pulse sensor", sub forma unui senzor inductiv montat pe fisa bujiei ultimului cilindru.

 

m-ar interesa foarte tare ce anume face acest senzor, si daca si in ce conditii motorul poate functiona fara el ?

 

intrebarea este legitima, pentru ca nici un set de fise de bujii cumparabile nu contine acest senzor, ci doar instructiuni de a-l monta, care instructiuni constau de obicei in: taiati mansonul de cauciuc, bagati senzorul, izolati mansonul. hahaha !

9525[/snapback]

 

 

 

Motorul poate functiona fara el dar e mai bine cu el :blink:

 

Acel senzor "taie" injectia pe 3 cilindri.Deci motorul functioneaza doar cu 3 cilindri.(normal sunt anumite momente cand se intampla asta).

Link to comment
Share on other sites

mmm... eu n-am auzit ca la m20 sa mearga doar o parte din cilindri.

din ce am inteles eu din povestirile din manualul bentley (nu-l am, mi s-a povestit doar :blink: ) , injectoarele sint deschise in grupuri. acum, sint doua variante: unii zic ca sint deschise unul par si unul impar, altii zic ca sint deschise cite 3 deodata (1-3 si 4-6), iar scoaterea senzorului de pe firul 6 ar duce la deschiderea simultana a tuturos celor 6 injectoare, rezultind in posibil consum mai mare.

 

eu mai studiez...

Link to comment
Share on other sites

mmm... eu n-am auzit ca la m20 sa mearga doar o parte din cilindri.

din ce am inteles eu din povestirile din manualul bentley (nu-l am, mi s-a povestit doar :blink: ) , injectoarele sint deschise in grupuri. acum, sint doua variante: unii zic ca sint deschise unul par si unul impar, altii zic ca sint deschise cite 3 deodata (1-3 si 4-6), iar scoaterea senzorului de pe firul 6 ar duce la deschiderea simultana a tuturos celor 6 injectoare, rezultind in posibil consum mai mare.

 

eu mai studiez...

9747[/snapback]

 

 

Se deschid 3 cate trei.1-3-5 si2-4-6.

 

Deschiderea in acelasi timp nu are sens deoarece rezulta un consum mare de benzina..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.