Jump to content

Probleme sonda lambda


Dobre Alexandru

Recommended Posts

Am un bmw e46 318i 1999 am urmatoarele simptome masina tremura la relantiu (am curatat valva relanti, schimbat bujii etc..) cand motorul este rece nu pot sa o turez cu pedala la fund mai mult de 2500 rpm, masina da semne ca e inecata. Bun..

Am fost la service am pus pe tester mi-a dat urmatoarele erori:

169 Sonda lambda 1 pana in catalizator

170 Amestec combustibil Setare

171 Sonda lamba 2 dupa catalizator

 

A venit electricianul a verificat sondele care sunt bune (asa zice el) apoi a observat ca la sonda dupa catalizator nu vine tensiune si ca la prima sonda vine prea mare tensiunea a desfacut calculatorul s-a uitat a curatat contactele la sondele lambda a sters erorile si mi-a zis sa ma intorc dupa amiaza sa vad daca au reaparut eroriile dar masina tot greu trage si consuma mai mult ca de obicei.

 

Cine ma poate ajuta cu un sfat ca nu vreau sa schimb degeaba sondele.

Link to comment
Share on other sites

la sonda dupa catalizator nu vine tensiune si ca la prima sonda vine prea mare tensiunea a desfacut calculatorul s-a uitat a curatat contactele la sondele lambda

Cine ma poate ajuta cu un sfat ca nu vreau sa schimb degeaba sondele.

 

 

Vai de capul meu, du-te mai omule la cineva care se pricepe cat de cat. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut. Exact aceleasi simtome are si masina mea. La rece nu vrea sa se tureze. Dupa ce se incalzeste motorul, este totul oK.... Dar ciudat este faptul ca aceste simtome au apĂŁrut odatĂŁ cu timpul cald. Vara trecuta am avut aceleasi probleme. AstĂŁ iarna nu am avut probleme. Cred cĂŁ dacĂŁ ar fi debitmetrul stricat, masina s-ar comporta la fel si rece si la cald. Pe tester, sondele landa au iesit oK. ... Ma intreb: oare nu cumva toate acestea (simtomele) au legatura cu pompa auxiliara de aer, si cu senzorul aferent? Aceste simtome dispar dupa vreo 400-500 m de mers, sau dupa ce se opreste pompa aux de aer, sau dupa ce trece de albastru indicatorul temperaturii.
Link to comment
Share on other sites

Am dus masina in dimineata asta la service sa monteze sonda labmda dak nu merge i "sinucid".Mie pe tester mi-ai iesit ambele sonde erori dak era sa fie debitmetru ar fi iesit pe tester cel putin asa mi s-a spus.

 

Asa e cand ai toti meseriasi cu 2 clase in toate service-urile.

 

" Salut. Exact aceleasi simtome are si masina mea. La rece nu vrea sa se tureze. Dupa ce se incalzeste motorul, este totul oK.... Dar ciudat este faptul ca aceste simtome au apĂŁrut odatĂŁ cu timpul cald. Vara trecuta am avut aceleasi probleme. AstĂŁ iarna nu am avut probleme. Cred cĂŁ dacĂŁ ar fi debitmetrul stricat, masina s-ar comporta la fel si rece si la cald. Pe tester, sondele landa au iesit oK. ... Ma intreb: oare nu cumva toate acestea (simtomele) au legatura cu pompa auxiliara de aer, si cu senzorul aferent? Aceste simtome dispar dupa vreo 400-500 m de mers, sau dupa ce se opreste pompa aux de aer, sau dupa ce trece de albastru indicatorul temperaturii. "

 

Cel putin ti-e nu iti apar erorii inca, o sa iti spun dupa amiaza dak s-a rezolvat sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma debimetrul este de vina , am ajuns la service nervos ca nu s-a rezolvat nimic cu sonda lu masa, si i-am zis lu mecanicu lu peste scoate mufa de la debitmetru si i-a vezi cum merge ca sa vezi masina fuge de rupe dar nu sta in relanti constant oscileaza. Are cineva o idee de ce oscileaza???

 

Multumesc lu S A R P E pentru idee ram dator de o bere dupa ce o sa achit debimetrul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.