Jump to content

De la cunoscatorii de E30 ;un sfat ptr roti


NIGHTMARE

Recommended Posts

Salut

 

Zilele trecute am comandat jante ptr URSUL meu 7,5x16 fata si 9x16 spate dar nu sunt lamurit ce anvelope ar trebui sa pun sa arate bine si sa nu atinga in aripi.Poate ma ajuta cineva care are asa ceva pe masina sau a vazut pe la vreun prieten. Multumesc

 

URS '88 urmeaza amortizoare si arcuri sport FK 35/40

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Zilele trecute am comandat jante ptr URSUL meu  7,5x16 fata si 9x16 spate dar nu sunt lamurit ce anvelope ar trebui sa pun sa arate bine si sa nu atinga in aripi.Poate ma ajuta cineva care are asa ceva pe masina sau a vazut pe la vreun prieten.    Multumesc

 

URS  '88 urmeaza amortizoare si arcuri sport FK  35/40

113856[/snapback]

Pai mai intai monteaza-i arcurile si amortizoarele sport...ca sunt mai mici si mai dure...si apoi intrebi de dimensiunile rotilor :blink:

Pt ca e posibil sa montezi acum niste gume care vin bine...ca apoi, trecand la arcurile sport, sa-ti atinga in aripi sau alte repere :)

Link to comment
Share on other sites

Pai mai intai monteaza-i arcurile si amortizoarele sport...ca sunt mai mici si mai dure...si apoi intrebi de dimensiunile rotilor :blink:

Pt ca e posibil sa montezi acum niste gume care vin bine...ca apoi, trecand la arcurile sport, sa-ti atinga in aripi sau alte repere :)

113921[/snapback]

 

As vrea sa cred ca ai citit si PS.Are cineva pa masina dimensiunea jantelor de mai sus?Daca da as vrea sa stiu si eu ce anvelope a utilizat.

 

Nu cred ca ar pune cineva rotile astea pe o masina care sa ramana cu arcuri si amortizoare stoc .

Link to comment
Share on other sites

daca jentile sunt cu buza lata ai grija ca o sa iti atinga in aripile spate. Bate-i bordura de la aripa din interior eu am jante pe 15 cu buza lata si imi atingea pana sa-i bat muchiile(cu un ciocan de plastic moale) si incearca mai multe dimensiuni undeva la o vulcanizare. Bafta in continuare :blink:
Link to comment
Share on other sites

Nightmare,am si eu un urs din 88 coupe dar sa sti ce nu am suportat la el este ca a avut si are suspensie sport,si in acest moment ma enerveaza ,masina arata bine mai ales cu praguri alea alea si cu suspensie sport dar orice denivelare orice gropita o simti,sincer eu le-a-si da pe o suspensie normala chiar daca am auzit ca sunt mai scumpe ca unele normale dar numai sa scap de ele ca......nu imi plac suspensile sport.............in Romania :blink:
Link to comment
Share on other sites

am eu exact dimensiunile pe care le-ai scris tu mai sus. am suspensie sport si cand am pus prima data rotile pe spate aveam 225/45 si imi atingea in aripi. acum i-am pus 215/40 si nu mai am probleme.

114351[/snapback]

Multumesc mult de raspuns.Daca ai o poza cu masina ta as fi bucuros sa o vad .

Bafta

Link to comment
Share on other sites

daca jentile sunt cu buza lata ai grija ca o sa iti atinga in aripile spate. Bate-i bordura de la aripa din interior eu am jante pe 15 cu buza lata si imi atingea pana sa-i bat muchiile(cu un ciocan de plastic moale) si incearca mai multe dimensiuni undeva la o vulcanizare. Bafta in continuare :blink:

114280[/snapback]

Le-am batut buza deja dar in continuare ma gandesc ca ar fi trebuit mai bine sa-mi i-au 7,5 pe spate nu 9.Oricum multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mai pai tu le-ai batut buza la aripile din spate dar daca ai arcuri sport si masina joasa s-ar putea sa a-ti frece cuciucul pe interior de telescop,asa se inampla la mine,mai mari de 225 nu pot sa le pun doar sa le fac flanse dar la flanse trebuie sa bat buza la aripi,in orice caz suspensia sport nu ma incanta,e le-a-si da astea sport pe unele bune normale si sa imi pot pune cauciucuri pe 60 ca sa merg si eu....mai relaxat pe drumurile patriei........ :blink:
Link to comment
Share on other sites

Salut ptr toata lumea!!! Mare atentie la ET-ul jantelor!!!!! Recomandabil pentru urs ar fii sa nu dapasesti ET 13 fata si ET 15 spate! asta pentru a nu avea probleme cu atinsul pe aripi, iar ptr gume 215/40 suspensii sport, 215/45 suspensii normale rezultatul.... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Salut ptr toata lumea!!! Mare atentie la ET-ul jantelor!!!!! Recomandabil pentru urs ar fii sa nu dapasesti ET 13 fata si ET 15 spate! asta pentru a nu avea probleme cu atinsul pe aripi, iar ptr gume 215/40 suspensii sport, 215/45 suspensii normale rezultatul.... :blink:

114934[/snapback]

salut.Cred ca asta o sa si pun.Fata 2o5/45/16

Spate 215/40/16

Link to comment
Share on other sites

te-ai uitat la golf sa vezi ce caucioace avea? :blink:

116449[/snapback]

215/40/16 dar stateau putin trase.Eu vreau 225/40/16 cred ca o sa dea bine,numai ca la noi nu am gasit aceasta dimensiune.Pleaca cineva in Germania saptamana viitoare si a spus ca le aduce

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.