Jump to content

e normal sa fluiere turbina?


Recommended Posts

Ia zi maestre de ce fluiera turbina la masini noi , in exact aceleasi conditii , avem pe forum acelasi comportament si la F30 ...nou .

 

Am mai spus, atunci cand fluiera este descentrat ansamblul central, chiar daca sunt noi masinile, am vazut cazuri cand omu si-a cumparat turbina noua originala a montat-o si fluiera.

Daca fluiera dar nu este joc in ax nici axial nici radial momentan nu este nici o problema, dar garantat va capata joc, mai devreme sau mai tarziu, depinde de cat de descentat este ansamblul.

la o verificare la mana poate sa fie inselator, pot fi depuneri la capetele axului dupa pale care mai atenueaza din joc in special pe evacuare.

 

Cel mai bine ar fi sa o luati din timp, in special daca aveti chip pentru ca turbina pentru a baga o presiune suplimentara

se invarte cu 50.000-80.000 de rotatii/min in plus iar la o turatie deja de 200.000 rot/min asta inseamna foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

deci pana la urma e ok sa fluiere la rece sau nu?

ca si a mea fluiera la rece dar dupa aia nu mai fluiera.

 

Nu e normal.

Verifica daca ai joc in ax atat axial cat si radial.

Daca nu ai inseamna ca ai aspirat vreo mizerie care a ciupit palele si a descentrat ansamblul, caz in care o sa apara si joc dar mai poti sta linistit.

Daca ai joc in ax repar-o ca sa nu te lase la mama naibii sa fii nevoit sa dai pe platforma banii cu care faceai turbina.

Link to comment
Share on other sites

Nu e normal.

Verifica daca ai joc in ax atat axial cat si radial.

Daca nu ai inseamna ca ai aspirat vreo mizerie care a ciupit palele si a descentrat ansamblul, caz in care o sa apara si joc dar mai poti sta linistit.

Daca ai joc in ax repar-o ca sa nu te lase la mama naibii sa fii nevoit sa dai pe platforma banii cu care faceai turbina.

de acord cu tine razvan... nu e normal sa fluiere turbina.. daca suiera inseamna ca baga cu presiune aeru si aia e normal sa auzi... orice alt sunet e semnu ca se duce pe p....a

 

si asta e valabil si la masinile noi myx

Edited by poope
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Umila mea parere: turbina nu trebuie sa fluiere deloc!

Dar pot fi unele cauze care nu se datoreaza uzurii sale, ci mai ales uzurii altor elemente, cum ar fi: galeria de evacuare, racordul flexibil, care poate fi fisurat sau garnitura de la galerie...poate furtunul de la intercooler sau intercooler-ul fisurat...etc.

La mine de exemplu, se aude fluierand ascutit si la rece si la cald, si la ralanti si in ture, am desfacut-o si nu are joc in ax deloc, nu papa ulei (de la schimb la schimb 12000 km scade pe joja cam 4-5mm), nu scoate fum (putin negru in sarcina), trage cu toti caii...in schimb am descoperit unele zone inegrite de la gazele de esapament pe langa racordul flexibil si la garnitura de imbinare a galeriei cu esapamentul, ce urmeaza a fi rezolvate in scurt timp.

Concluzie: nu va alarmati, nu e neaparat grav. Un mecanic bun isi va da seama fara macar sa desfaca ceva, daca stie unde sa se uite...

P.S. Cei carora va fluiera turbo, nu vi se pare ca e mai zgomotoasa un pic masina sau baga gaze in habitaclu pe loc la ralanti? asta e semn clar ca pierde gaze pe undeva pe traseul esapamentului...Bafta si kilometri multi!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salut, ma confrunt cu o problema asemĂŁnĂŁtoare cu a lui Sarpe74. Am un Rover 75 diesel 2.0 motor aproximativ același cu cel de BMW. DupĂŁ 2 liniuțe cu un prieten turbina a ĂŽnceput sĂŁ fluiere, nu știu dacĂŁ turbina sau furtunele cert este ca fluiera cam de pe la 1800-2000 rpm și urca, asta doar când accelerez indiferent ca e cald sau rece. As vrea sa știu cum s-a rezolvat la Sarpe74 problema sau la voi și ce sfaturi ĂŽmi puteți da. Mulțumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.