Jump to content

E90 320d - nivel ulei


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am un 320D e90 din 2006 (150.000 km) si dupa aprox 5000KM de la schimbare ulei (+ toate filtrele), la oprirea motorului, cateodata se aprinde pe bord senzorul de nivel de ulei (in galben , acea pompa de ulei).

Am verificat nivelul (dupa aprox 5-10 min de la oprire) si nivelul pare ok... este putin sub jumatate intre cele doua gradatii de pe joja.

 

1. e posibil ... si daca da este normal sa manance ulei ? (m-am uitat peste tot pe la motor si pe sub ea su scurgeri nu sunt... de asemenea nu scoate fum deloc...)

2. e posibil sa nu imi fi pus destul ulei la schimb (au bagat exact 5L de ulei BMW 5w30) ?

3. la cati km e recomandar sa schimb uleiul? (de obicei am un stil de condus batranesc pt un bmw, schim vitezele undeva sub 3000 rpm)

4. am observat ca daca merg un pic mai sportiv atunci nu asa des se aprinde senzorul pe bord (sportiv sa nu intelegeti cox), e posibil sa aiba legatura cu stilul de mers?

 

 

Multumesc anticipat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, daca schimbi si filtrul de ulei intra 5.5 litri. Daca ai pus doar 5 s-ar putea ca pana in momentul in care se scurge tot uleiul in baie senzorul sa citeasca ca e nivelul e la minim si sa se aprinda becul..Mai pune 300 ml si vezi cum se comporta.
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult baieti :twoup:

 

L-am intrebat pe mecanicul respectiv daca ajung 5L si a zis ca "dupa specificatiile bmw intra exact 5L".

O sa mai adaug ceva ulei si o sa revin cu un rezultat :)

 

Totusi... poate sa imi raspunda cineva si la celelalte intrebari

- Voua va mananca ulei ?

- la cati km e recomandat sa schimb uleiul? (bmw 5w30)

Link to comment
Share on other sites

In mod normal nu, dar in functie de stilul de mers, daca este unul sportiv accentuat pe parcursul a multi km chiar si in manual spune ca poate consuma. Eu spre exemplu la 25.000 km facuti cu un schimb de ulei am completat 0.5 litri. In mod normal uleiul ar trebui sa duca 30.000 km, dar bineinteles ca daca il poti schimba mai repede tinand cont de conditiile in care se ruleaza la noi este cu atat mai bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok... am adaugat aprox 700ml de ulei ceea ce nu e prea ok. adica mi se pare cam am cam mers cu prea putin ulei.

 

Ma intreb daca nu cumva e de vina si stilul de mers. Cand merg in oras nu prea depasesc 2500rpm la schimbarea treptelor.

Am citit pe ceva forumuri/bloguri straine ca daca mergi subturat se da masina la ulei... e adevarat ?

Sa incerc sa merg mai sportiv? daca da... cam cat de sportiv?

 

Mersi inca o data pt reply-uri :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Am si eu o intrebare legata de verificarea nivelului la ulei...am sa postez aici pentru a numai face alt topic separat...

Aceasta optiune de verificarea nivelului din bord sau din navi o au toate modelele de e90 sau nu?..asta zic deoarece la mine nu o gasesc nicicum, repetand toti pasii necesari..

post-71495-0-68806600-1438192618_thumb.jpg

post-71495-0-74739000-1438192733_thumb.jpg

Edited by bogdan_dub
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut,

 

Varul meu si-a luat recent un E90 si mecanicii care i-au facut revizia i-au pus 5 litri de ulei castrol edge 5w30 full synthetic si la sfarsit i-au completat 0,5 l de ulei castrol 5w30 long life ( nu scrie full synthetic pe cutie), sunt 2 cutii diferite. Care e diferenta intre cele 2? Ii poate dauna motorului avandin vedere ca ambele uleiuri sunt 5w30? Eu personal folosesc doar castrol edge 5w30 full synthetic si nu completez intre revizii deloc, iar masina merge perfect.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult baieti :twoup:

 

L-am intrebat pe mecanicul respectiv daca ajung 5L si a zis ca "dupa specificatiile bmw intra exact 5L".

O sa mai adaug ceva ulei si o sa revin cu un rezultat :)

 

Totusi... poate sa imi raspunda cineva si la celelalte intrebari

- Voua va mananca ulei ?

- la cati km e recomandat sa schimb uleiul? (bmw 5w30)

Schimba mecanicul. In motorul de 2L fabricantul spune ca intra 5,2L . Nivelul de ulei trebuie sa fie intre mediu si maxim!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.