Jump to content

Ce detector de radar folositi ?


Recommended Posts

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Whistler seria 17xx e bunutz.....afara prinde de la cca 800-900m, daca tunul nu e indreptat spre tine si de la 1500 daca politia te vrea pe tine :blink:...desi din spate e mai putin sensibil cu cca 200-300m si in oras e cam sensibil la banci, benzinarii etc...dar le inveti si te obisnuiesti :)...desi poate pe acolo stau si baietii...bazandu-se pe interferenta aia..

Oricum, pretul reflecta calitatea...il gasesti incepand cu 200ron (1710), 400ron(1743-vocal)...preturi dintr-un magazin din CT...pe net gasesti mai convenabile :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Bai copii terminati cu prostiile, se stie clar ca BELTRONICS e lider in ceea ce privesc detectoarele radar si punkt. Vreti altceva, ok eu (si nu numai eu) m-am convins de eficacitatea unui detector bun. Consultati internetul inaite de a cumpara ceva, comparati, studiati, intrebati de cei care au avut detectoare. Deci nu unul. Uite va dau eu ceva frumos aici: http://www.speedzones.com/ Enjoy! :blink:
Link to comment
Share on other sites

:blink: e mare dif intre antiradar si detector de radar

129352[/snapback]

Prea mare nu e...detectorul de radar doar prinde microundele politiei si te avertizeaza cand concentratia acestora depaseste niste praguri (distanta fata de radar) precum si frecventa acestora (benzile K, Ka...etc), pe cand un antiradar, cand receptioneaza o unda radar...emite un semnal pe o frecventa apropiata...semnal care interfereaza puternic cu raza radar care se reflecta din masina ta si care e folosita la determinarea vitezei tale...si deci indica o alta viteza sau nu intelege radarul politiei ce viteza ai..si deci nu poate sa te amendeze...desi ei vad ca ceva e in neregula cand au tunul asupra ta, tu vii cu o viteza pe care ei o apreciaza a fi prea mare (cica au o acuitate vizuala formata si pot aprecia viteza unei masini cu o precizie de +/-5km/h)...si totusi viteza afisata...nu se stie ce-i cu ea, ca nu concorda cu realitatea :)

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, "antiradar-ele" bruiaza detectorul si ala nu poate masura viteza de loc. Ar fi extrem de complicat sa il faca sa afiseze o anumita viteza !

 

Camerele nu pot fi detectate prin aceeasi metoda. Pentru acestea se folosesc sisteme bazate pe GPS, de exemplu ai un programel pe un PDA si un fisier cu coordonatele geografice unde sunt montate camerele iar programelul te avertizeaza cand te apropii de una din locatiile memorate.

 

Am auzit ca iGO va avea asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

eu am unul cordless solar yupiteru (japonez) si un bel 985. ambele merg la fel de la cca 2.8km in linie dreapta, merg si dupa colt si peste deal la cateva sute de m. il prefer pe ala cordless ca nu mai stau cu firul in el si are suport pt parasolar. nu am platit radar de ani de zile din asta pe auto, mi-a scapat mana in gaz la motor si mi-au luat carnetul de la un fix pe dn1 la ciolpani. vedeti ca mai nou tin tunul scos si il baga cand te vad ca vii tare. era s-o iau cu m-ul dar am frinat brusc si am scapat. se pare ca nu masoara in primele 1-2 sec.
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, "antiradar-ele" bruiaza detectorul si ala nu poate masura viteza de loc. Ar fi extrem de complicat sa il faca sa afiseze o anumita viteza !

 

Camerele nu pot fi detectate prin aceeasi metoda. Pentru acestea se folosesc sisteme bazate pe GPS, de exemplu ai un programel pe un PDA si un fisier cu coordonatele geografice unde sunt montate camerele iar programelul te avertizeaza cand te apropii de una din locatiile memorate.

 

Am auzit ca iGO va avea asa ceva.

129521[/snapback]

 

Da le are bagate DAR :blink: nu are warning si tb sa stai atent pe ecran se pare ca in toamna scot un update cu POI warning :)

Link to comment
Share on other sites

eu am unul cordless solar yupiteru (japonez) si un bel 985. ambele merg la fel de la cca 2.8km in linie dreapta, merg si dupa colt si peste deal la cateva sute de m. il prefer pe ala cordless ca nu mai stau cu firul in el si are suport pt parasolar. nu am platit radar de ani de zile din asta pe auto, mi-a scapat mana in gaz la motor si mi-au luat carnetul de la un fix pe dn1 la ciolpani. vedeti ca mai nou tin tunul scos si il baga cand te vad ca vii tare. era s-o iau cu m-ul dar am frinat brusc si am scapat. se pare ca nu masoara in primele 1-2 sec.

131279[/snapback]

 

 

da, da, si eu am unu la fel ca Doru (solar), e foarte bun, vi-l recomand

 

Pretul cam 9 milioane (sau atat am dat eu pe el) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Beltronics Vector 975 LR montaj ascuns...de cand l-am montat am platit un singur radar...pentru ca el saracu tipa...dar eu am spus ca-i de la o statie Petrom si nu l-am ascultat...are un singur defect...cam scump...600USD...

Pentru camerele fixe cu radar de pe DN1...am un GPS Garmin nuvi360...face alerta cu 6-700m inainte de punctul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.