Jump to content

Ce detector de radar folositi ?


Recommended Posts

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu stiu nimic. si ca sa iti raspund in acelasi stil... bine ca esti tu destept.

227390[/snapback]

...nu ma pun cu tine vad ca ai mintea odihnita...

reclamatiile si sugestiilete rog lasa-le pe privat.

ideea era ca am cautat si eu pe net si tot ceea ce am gasit erau pro belltrorics, in nici un caz valentine one... desteptule.

noi aici discutam, argumentam iar pararile sunt pro si contra, deci nu inteleg pt ce te-ai zburlit asa. Te-ai simtit ofensat sau jignit? At nu e vina mea, pt ca scopul meu nu era asta.

hai gata cu prostiile astea zi-mi mai bine daca ai gasit ceva despre yupiteru asta... [ce nume are :blink:)]

l-ash lua pt motocicleta mai mult dar macar sa vad si eu cateva teste facute de baieti nu de cei care-l vand, normal.

Edited by sirmotto
Link to comment
Share on other sites

Salutari.Intre vector 995

, rx65 si STI Driver ce recomandati?

227759[/snapback]

:blink: Aceeiasi dilema o am sau o aveam si eu. Cititnd si rascolind internetul am realizat ca toate 3 sunt f bune dar bineinteles ca stiu, nu acesta este raspunsul ce-l cauti.

Un amic care vinde, desface si repara bell-uri mi-a zis ca electonica din 995 e la fel cu cea din Rx65. Acum, Dumnezeu cu mila.

Foarte important e distribuitorul. Deci depinde f mult de unde il cumperi pt ca sunt 100 si 1000 de modele identice dar in test niciunul nu e identic. Asta am aflat-o pe propria piele. Deci treb sa retii un lucru: nu exista bun si ieftin. Daca tot dai un ban, tot ce iti ramane de facut e sa te rogi ca acel detector sa fie cat mai bine construit sau... cat de original se poate. :)

Ideal ar fi sa testezi tu singur modelele care-ti sunt pe lista, dar daca nu ai cum at personal iti recomand ceea ce am din nou si stiu ca e f bun, adica Vector 995.

Valentine one a pierdut cursa cu Sti Driver, de aceea pt mine nici nu este in lista.

Sper sa-ti fie de folos intr-o oarece masura ce ti-am zis si bafta la alegere. Indiferent ce vei lua din cele 3, nu vei fi dezamagit.

Link to comment
Share on other sites

De yupiteru sve 66r nu zice nimeni nimic? As vrea sa cumpar unul mai ales pt. modul de alimentare...Sau macar de un alt model yupiteru daca a avut cineva.

226534[/snapback]

 

Atat pentru modul de alimentare cat si pentru performante, il recomand pe acesta: http://www.spot.ro/produs.php?idprod=3433&idcat=1440

 

Eu am Cobra dar il vand si imi iau tot asa. Am vazut la un preieten si e extraordinar; am facut cele mai tampite teste, si apoi am cautat opinii despre el si pe net....

Mai intreba si crede ca vei ajunge la aceeasi concluzie ca si mine, (mai ales si pt ca e cordless. (acumulatorul tine nesteptat de mult)) :blink:

Edited by AML
Link to comment
Share on other sites

Sa nu cumva sa dai pe sistemul de acumulatori mai mult decat pe performante....

Revin cu un exemplu...am studiat adanc piata detectoarelor radar ce se invart cu pretul lor pe la 400-500ron....am gasit un cobra xrs 9730 care mi s-a parut bestial de bun pt 440ron la cat l-am gasit...ei bine...am gasit un site care mi-a dat peste cap opinia mea proasta despre whistler...si in care supercobra al meu e dat peste cap de un whistler xtr425..false mai putine, detectie mai buna...deci, la acelasi pret am renuntat la alerta vocala si busola si strobe alertul de la cobra in favoarea detectiei si increderii in whistler...

Oare e bun rationamentul meu :blink: ?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare:

Are cineva modelul nou de vector 995? Deci cel cu cifrele argintii mari dar e valabil si pet celalalti cu modelul mai vechi.

Ma intereseaza sa-mi spuneti care sunt frecventele radar care va apar pe display. De cand am luat bell-ul asta model nou 995, deci cel care apare si pe site la ei, nu imi mai arata de nici o culoare banda 24,158 ci imi insira cu totul alte bezni. Omul de la care l-am luat mi-a explicat ca s-au modificat putin benzile politiei. Patiti si voi la fel sau e doar vrajeala, pt ca in cazul asta treb schimbat.

merci.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu cumva sa-i fi schimbat tu ceva prin setari si sa nu mai receptioneze banda aia...da-i un reset si vezi daca se mentine disparitia acelei benzi...

229220[/snapback]

din setari nu ai ce schimba decat sa inchizi cateva benzi. Indiferent ca am inchis sau deschis benzile x, ku, ka, la fel imi arata radarul in frecventele 24,173, 24,176 sau 24,150. E super nashpa asa pt ca inainte avea un model tot 995 dar o idee mai vechi si cand era radar era clar 24,158, stiam o treaba, acum... is in ceata de asta va intreb sa stiu si eu ce e de facut.

Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?

Link to comment
Share on other sites

din setari nu ai ce schimba decat sa inchizi cateva benzi. Indiferent ca am inchis sau deschis benzile x, ku, ka, la fel imi arata radarul in frecventele 24,173, 24,176 sau 24,150. E super nashpa asa pt ca inainte avea un model tot 995 dar o idee mai vechi si cand era radar era clar 24,158, stiam o treaba, acum... is in ceata de asta va intreb sa stiu si eu ce e de facut.

Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?

229379[/snapback]

 

Liniștește-te, nu e problemĂŁ cu aparatul, radarele poliției sunt pe mai multe frecvențe, nu doar aia clasicĂŁ de 24,158. S-au mai diversificat și ei. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un cobra...care detecta camerele fixe din Pitesti dupa ce treceai de ele, la radare mobile n-am avut ocazia sa-l verific, ca n-am dat de nici unu'. Acum am luat whistler , asta bipaie inainte sa treci de camere...am auzit ca ar fi mai bun.
Link to comment
Share on other sites

Liniștește-te, nu e problemĂŁ cu aparatul, radarele poliției sunt pe mai multe frecvențe, nu doar aia clasicĂŁ de 24,158. S-au mai diversificat și ei.  :)

229467[/snapback]

Nu cred pana nu vad cu ochii mei :blink: trebuie sa mai prind eu un detector de radar cum am avut de-al naibii numai sa imi satisfac curiozitatea :)

Am intalnit radar si in banda Ka, apropo de cineva care zicea ca in Ro nu exista radare in banda Ka. Este vb de o poarta din metal ce vine pe deasupra strazii si pe care scria atentie radar si careavea si ceva firme luminoase pe ea. Doua am prins dintr-alea dar nu mai stiu daca in Pitesti sau Aiud...

Oricum detectorul si-a facut mai mult decat bine treaba avertizandu-a cu cel putin 5 km inainte, dar totusi, banda Ka? A mai vazut cineva asa ceva?

Edited by sirmotto
Link to comment
Share on other sites

Mai improspatez si eu o intrebare de-a mea de mai sus...cobra XRS 9730sau whistler XTR425 (mai mult de 450ron nu dau pe un detector.... cobra este 440ron si whistlerul e 400ron)

comparatie generala la facilitati

Eu am avut un whistler 1710, apoi un 1730, apoi cobra, diferite modele (ESD 6750q, 91xx) si am vazut ca la whistler, dadea mai putine false...probabil si din cauza faptului ca erau modele mai putin sensibile (aveau detectia la 800-900metri) pe cand cobra...la 1500metri

Alte teste...

teste 1

whistler 560 e acelasi cu 425...numai ca primul are si voce...

teste 2

cobra xrs 9830 e identic la perfoemante cu xrs 9730...difera numai displayul

inclin sa cred ca whistler xtr 690 e mai bun decat xtr425, ma refer la detectie, nu la alte facilitati...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un cobra...care detecta camerele fixe din Pitesti dupa ce treceai de ele, la radare mobile n-am avut ocazia sa-l verific, ca n-am dat de nici unu'. Acum am luat whistler , asta bipaie inainte sa treci de camere...am auzit ca ar fi mai bun.

229533[/snapback]

Mai tii minte ce modele sunt? cobra respectiv whistlerul...si alte performante de genul alarme false si distanta de detectie/avertizare....

Link to comment
Share on other sites

Mai tii minte ce modele sunt? cobra respectiv whistlerul...si alte performante de genul alarme false si distanta de detectie/avertizare....

229865[/snapback]

 

omu generaliza .....era util dc ne dadea date exacte ...eu unul is cam departe de DN1 sa fac teste .....dar ma indoiesc ca 9930 nu vede camerele! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu le vede :) ca nu au emisie electromagnetica in banda de radar....LE vorbesc de camerele de pe DN1..care sunt detectate numai cu detector cu GPS sau navigatie... :blink:

radar la Cosereni

radar Pitesti 1

radar Pitesti 2

Alte detalii...in linkul urmator...pe alt forum...

incepatori profesionisti :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Este vb de o poarta din metal ce vine pe deasupra strazii si pe care scria atentie radar si careavea si ceva firme luminoase pe ea....dar totusi, banda Ka? A mai vazut cineva asa ceva?

229686[/snapback]

Da, s-a mai vazut. La urcare pe Feleac spre Cluj dinspre Tg.Mures, este una la fel. Tot Ka.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ce benzi detecteaza valentine one? Sunt curios daca si alte detectoare vad cutiile alea din Pitesti...sau macar, cei ce aveti beluri cu afisarea frecventei si ati trecut prin zona aceea...ce frecventa v-a afisat? ms :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ms, am gasit si eu aici

M-am grabit putin cu intrebarea... :)

Sunt benzile uzuale...ma gandeam ca are ceva in plus..o alta banda sau o superbanda mai larga decat cele obisnuite....inseamna ca toate detectoarele bune pot vedea acele cutii...numai sa ai incredere in detector.... :blink: si oricum detectorul va tipa pe nivelul maxim...deci nu e loc de interpretare ca ar fi semnal fals :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Revin cu intrebarea...cobra xrs 9730 sau whistler xtr 425? a testat cineva ambele modele sa-mi spuna si mie o parere?

Seria xrs 9730 face parte din gama xrs 9600-9930, deci tot ce e cuprins in acel interval e compatibil la rezultate de receptie a radarului cu ce am propus eu mai sus...

De asemeni, xtr 425 e din gama xtr 520 (cu telecomanda), si xtr 560 (vocal)....

Pareri, pls...ms :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.