Jump to content

4 cilindri vs 6 cilindri


cristimm

Numarul de cilindri.  

1247 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

6 am, eu vad oricum la fel posesorii de 4 cilindri.

 

6 cilindri sunt mai greu si mai scump de intretinut ca 4, consuma mai mult, insa la o motorizare decenta, ofera si ceva senzatii.

 

Nu stiu daca sta in picioare mitul ca motoarele in 6 sunt mai fiabile ca cele in 4, cel putin la e36...

Toate bmw-urile au avut macar o data in viata lor probleme, indiferent de motorizare.

Link to comment
Share on other sites

Votat 6(cat mai multi), am 6.

Un prim avantaj ar fi cel al sunetului mult mai frumos si cica trage mai bine in ture ridicate.

Iar dezavantaj , consum ceva mai mare, cred.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

am 6 si nu ma mai intorc la 4...

la diesel de ex..chiar nu vad avantaje.. pentru 4 cyl..

sound-ul e demential..aproape de benzina..daca vorbim de un 335 de ex, chiar nu l-ai putea deosebi..

iar consumul...un 330d, 1%-maxim2% in plus la consum pentru putere si senzatia celor 6 cilindri..eu zic ca e o afacere buna...

motoarele diesel in 4 cilindri sunt dupa parerea mea un compromis..inventat pentru situatii din trecut gen celebrul vw 1.9 tdi...:twoup:

dar orice motor in 4 parca merge chinuit daca ai auzi la viata ta vreodata un 6 cyl..

bafta..

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

acu sa zica careva ca n-ar vrea motor in 6 daca ar fi la acelasi pret de 4... discutia e oarecum inutila...e ca si cum ai intreba daca lumea vrea x5 sau x6...

a..si era sa uit..orice masina cu km putini sau bine intretinuta nu are probleme la motor..fie ea in 4 sau in 6...

asa ca chestie..mie nu-mi mananca un gram de ulei in 15000 de km de ex...

 

De dragul limbii romane care e sodomizata zilnic, schimba titlul in "4 cilindri vs. 6 cilindri". Invatati odata, fratilor, cand se foloseste articolul hotarat si cand se foloseste articolul nehotarat! :twoup::bashwall::)

tu vorbesti?cu gramatica din avatarul tau? :)

acu ai si tu dreptate..da probabil in graba exprimarii ideii nu s-a mai uitat la detalii fine...( nu uita ca sunt altii muult mai penali..) ar trebui sa modifice un moderator...

Edited by Diesel Power
Link to comment
Share on other sites

De dragul limbii romane care e sodomizata zilnic, schimba titlul in "4 cilindri vs. 6 cilindri". Invatati odata, fratilor, cand se foloseste articolul hotarat si cand se foloseste articolul nehotarat! :twoup::bashwall::)

 

Si cu tine, Mas, acuma, parca nu stii ca, daca-s mai multi de 2, cilindrii astia, se scrie cu 2 de "i"?!

Link to comment
Share on other sites

''cilindru - CILĂNDRU, (1, 2, 3, 4) cilindri, s.m. (5) cilindre, s.n. 1. S.m. SuprafaÞã obĂžinutĂŁ prin deplasarea unei drepte paralele cu ea ĂŽnsĂŁÂşi, astfel ĂŽncât sĂŁ se sprijine mereu pe o curbĂŁ ĂŽnchisĂŁ Âşi fixĂŁ. 2. S.m. Corp geometric mĂŁrginit de un cilindru (1) Âşi de douĂŁ plane paralele. 3. S.m. PiesĂŁ cilindricĂŁ componentĂŁ a unor maÂşini, care se poate roti ĂŽn jurul propriei sale axe; organ de maÂşinĂŁ

tubular ĂŽn interiorul caruia se deplaseazĂŁ un piston (la motoare cu ardere internĂŁ, la maÂşini cu abur, la compresoare etc.). 4. S.m. (Ăn sintagma) Cilindru central = partea centralĂŁ a rĂŁdĂŁcinilor Âşi tulpinilor plantelor vasculare. 5. (Ănv.) Joben. – Din fr. cylindre, lat. cylindrus.''

 

 

Cred ca domnul DEX va lamureste.

Link to comment
Share on other sites

majoritatea ati precizat ca dezavantaje la 6 cilindri: - consuma mai mult

 

eu as mai adauga: - asigurare mult mai scumpa

- impozit mai mare

- greutate mai mare => suspensii obosite mai repede

- mai toate piesele sunt mult mai scumpe

ca avantaje: - puterea mai mare pt depasiri sau la viteze inalte

6 cilindri e bine sa ii ai pe autostrada cum in romania asa ceva nu prea intalnim 4 sunt suficienti

 

votat 4 desi am 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.