Jump to content

E46 cabrio sau e90 sedan?


Daaaaan

Recommended Posts

Sunt posesor de e46 de 5 ani de zile am un 320D din 2004. In primu rand il am de nou. am avut grija de el probleme nu am avut cu el mai ales la motor, merge impecabil si am 210k cu el acuma si vreau sa spun ca inca fuge bine. in momentu de fata ma tin dupa un e90 lejer(nu am soft pe el sau alte kesti, e stoc). eu dak as fii in locu tau as opta pe un e46 coupe/cabrio (2004 2005) cu toate dotarile si kiar un motor de 3litri motorina. am condus si un e46 3 litri motorina kiar x drive si am ramas profund impresionat de cum pleaca si cum merge pe asfalt se aseaja ff bine si cum un consum rezonabil undeva pe la 7,5 8 mixt mers normal. oricum in oras 10 11 lejer.

 

dute spre un e46 330CD full pana in 80k km. eu unu asta as face.

bafta.

 

Eu zic ca nu te tii dupa un E90 320d daca soferul e bun.....

 

 

Eu zic sa iei un E90 nu de alta dar e mai noua si zic eu si mai buna.O sa apara seria 3 modelul nou peste vreun an si o sa iti para rau ca ai un E46 cu vreo 2 generatii mai vechi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic ca nu te tii dupa un E90 320d daca soferul e bun.....

 

Eu zic sa iei un E90 nu de alta dar e mai noua si zic eu si mai buna.O sa apara seria 3 modelul nou peste vreun an si o sa iti para rau ca ai un E46 cu vreo 2 generatii mai vechi.

 

Eu zic ca mai rau iti pare cand stii ca iti cumperi ultimul model de BMW si peste un an nu mai e ultimul model... :twoup:

 

Ma intereseaza daca progresul de tehnologie l-a facut intr-adevar o masina net mai buna decat E46, sau e doar praf in ochi. Si aici nu ma refer la performante, ci la fiabilitate. Pentru mine asta conteaza mai mult...in afara de ocazianala "blana", merg mai mult asa, "just cruising" :)

Edited by Daaaaan
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu te tii dupa un E90 320d daca soferul e bun.....

 

Eu zic sa iei un E90 nu de alta dar e mai noua si zic eu si mai buna.O sa apara seria 3 modelul nou peste vreun an si o sa iti para rau ca ai un E46 cu vreo 2 generatii mai vechi.

 

Eu zic ca mai rau iti pare cand stii ca iti cumperi ultimul model de BMW si peste un an nu mai e ultimul model... :twoup:

 

Ma intereseaza daca progresul de tehnologie l-a facut intr-adevar o masina net mai buna decat E46, sau e doar praf in ochi. Si aici nu ma refer la performante, ci la fiabilitate. Pentru mine asta conteaza mai mult...in afara de ocazianala "blana", merg mai mult asa, "just cruising" :)

 

Asta e doar parerea ta bineinteles.cel mai bine condu amandoua masini (vb de E46 si E90) si vezi tu care e mai buna.Eu zic ca e90 e mai buna decat e46 dar la fel...e doar parerea mea.E90-ul meu in 98.000km nu a avut decat 1 singura problema si anume senzorul de prezenta din scaunul pasagerului.

Link to comment
Share on other sites

Sunt posesor de e46 de 5 ani de zile am un 320D din 2004. In primu rand il am de nou. am avut grija de el probleme nu am avut cu el mai ales la motor, merge impecabil si am 210k cu el acuma si vreau sa spun ca inca fuge bine. in momentu de fata ma tin dupa un e90 lejer(nu am soft pe el sau alte kesti, e stoc). eu dak as fii in locu tau as opta pe un e46 coupe/cabrio (2004 2005) cu toate dotarile si kiar un motor de 3litri motorina. am condus si un e46 3 litri motorina kiar x drive si am ramas profund impresionat de cum pleaca si cum merge pe asfalt se aseaja ff bine si cum un consum rezonabil undeva pe la 7,5 8 mixt mers normal. oricum in oras 10 11 lejer.

 

dute spre un e46 330CD full pana in 80k km. eu unu asta as face.

bafta.

 

Eu zic ca nu te tii dupa un E90 320d daca soferul e bun.....

 

 

Eu zic sa iei un E90 nu de alta dar e mai noua si zic eu si mai buna.O sa apara seria 3 modelul nou peste vreun an si o sa iti para rau ca ai un E46 cu vreo 2 generatii mai vechi.

 

eu iti zic ca ma tin lejer avand in vedere cam dat 400m cu unu aman2 stoc. si kiar l-am facut cu juma de masina, nu ma crezi gaseste un e90 stoc si ma dau. nu mint ca nu am de ce.

 

@ THX-1 : adik packet m3, scaune incalzite sport piele si electrice, navi mare, senzori, xenon, trapa(ptr coupe), piele crem sau alba.si obtiuni mai sunt pe la e46 ca nu le stiu kiar pe toate.

Link to comment
Share on other sites

am dat 400m cu unu aman2 stoc. si kiar l-am facut cu juma de masina, nu ma crezi gaseste un e90 stoc si ma dau. nu mint ca nu am de ce.

 

Vise.

 

Daca nu stia ala cu e90-ul sa schimbe vitezele nu inseamna ca e cazul sa generalizezi. Sunt masini cam de aceeasi greutate, numai ca e90-ul are un motor cu 13 cp in plus si de generatie noua si, evident, superioara !

Link to comment
Share on other sites

Asta e doar parerea ta bineinteles.cel mai bine condu amandoua masini (vb de E46 si E90) si vezi tu care e mai buna.Eu zic ca e90 e mai buna decat e46 dar la fel...e doar parerea mea.E90-ul meu in 98.000km nu a avut decat 1 singura problema si anume senzorul de prezenta din scaunul pasagerului.

 

Evident, e doar parerea mea, dupa cum am si spus. Mie mi-ar parea mai rau sa stiu ca masina mea tocmai a devenit penultimul model, la un an dupa ce am luat-o, decat sa fie penultimul model din start.

 

Totusi...E46 are probleme chiar asa mari...chiar daca il iau sub 100k km?

 

Cu condusul e mai complicat...ca E46 cabrio sta pe drum si se comporta altfel decat E46 sedan (ceea ce as gasi eu de condus prin CJ vs E90)

Edited by Daaaaan
Link to comment
Share on other sites

am dat 400m cu unu aman2 stoc. si kiar l-am facut cu juma de masina, nu ma crezi gaseste un e90 stoc si ma dau. nu mint ca nu am de ce.

 

Vise.

 

Daca nu stia ala cu e90-ul sa schimbe vitezele nu inseamna ca e cazul sa generalizezi. Sunt masini cam de aceeasi greutate, numai ca e90-ul are un motor cu 13 cp in plus si de generatie noua si, evident, superioara !

 

tocmai ca a lasat pe unu la volan care stie, nu ma laud ca l-am facut dar asta e adevaru, nu crezi asta e nu ma cert cu tine pe tema asta.

ON: cel mai bine mergi si cu E90 si cu E46 si vezi care iti place cel mai mult, 2 masini ff bune mie unu nu mi s-a parut mare diferenta intre e46 si e90 la mers, doar ca e mai silentioasa e90 decat e46 in rest se comporta cam la fel. ce mari diferente sunt intre ele nu stiu exceptand interioru care normal e mai frumos la e90. orice masina ai lua e ok ptr ca din punctu meu de vedere tine doar de frumusete ca performante sunt cam egale (e46 cu e90 (nu modelu nou nou)).

era sa uit eu vorbesc de berline nu de coupe ( ca nu am apucat sa merg cu un e92)

bafta

Edited by 320DCSL
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg, daca tot ai bani de e90, de ce ti-ai lua modelul vechi, e46 ?

 

DECI: am bani de e90, si inca de unul destul de nou, cu toate prostiile posibile pe el. DAR, stau eu si ma gandesc...de ce sa imi iau o asemenea masina la 26 de ani, ca nu fac nimic mare lucru cu ea, decat sa ma plimb. nu car nimic, nu am familie mare, nu plec in concediu cu catel si purcel. deci nu prea am ce face cu 4 usi si un portbagaj incapator, mai degraba ma folosesc si ma bucur de o masina cu tenta mai sportiva cum e un coupe, sau de senzatia de "plete in vant" in cabrio...cat mai am vreme :)

 

Si de E93 nu am bani, ca altfel nu as mai sta la discutii :twoup: ...de aia includ E46 la variante...

Edited by Daaaaan
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg, daca tot ai bani de e90, de ce ti-ai lua modelul vechi, e46 ?

 

DECI: am bani de e90, si inca de unul destul de nou, cu toate prostiile posibile pe el. DAR, stau eu si ma gandesc...de ce sa imi iau o asemenea masina la 26 de ani, ca nu fac nimic mare lucru cu ea, decat sa ma plimb. nu car nimic, nu am familie mare, nu plec in concediu cu catel si purcel. deci nu prea am ce face cu 4 usi si un portbagaj incapator, mai degraba ma folosesc si ma bucur de o masina cu tenta mai sportiva cum e un coupe, sau de senzatia de "plete in vant" in cabrio...cat mai am vreme :)

 

Si de E93 nu am bani, ca altfel nu as mai sta la discutii :) ...de aia includ E46 la variante...

:twoup: atunci ai raspunsul de ce mai stai pe ganduri!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg, daca tot ai bani de e90, de ce ti-ai lua modelul vechi, e46 ?

 

DECI: am bani de e90, si inca de unul destul de nou, cu toate prostiile posibile pe el. DAR, stau eu si ma gandesc...de ce sa imi iau o asemenea masina la 26 de ani, ca nu fac nimic mare lucru cu ea, decat sa ma plimb. nu car nimic, nu am familie mare, nu plec in concediu cu catel si purcel. deci nu prea am ce face cu 4 usi si un portbagaj incapator, mai degraba ma folosesc si ma bucur de o masina cu tenta mai sportiva cum e un coupe, sau de senzatia de "plete in vant" in cabrio...cat mai am vreme :(

 

Si de E93 nu am bani, ca altfel nu as mai sta la discutii :) ...de aia includ E46 la variante...

:twoup: atunci ai raspunsul de ce mai stai pe ganduri!

 

am raspunsul oarecum...dar vroiam sa vad si alte pareri...stii tu..."gura lumii" uneori iti spune lucruri pe care nu le-ai luat in considerare. de ex chestii grave legate de fiabilitate, sau ergonomie... care nu ai cum sa le stii pana nu te lovesti de ele.

 

sau...ca sa pun paie pe foc...credeti ca merita sa iau in considerare si un A4 cabrio? stiu ca e forum BMW, nu ma :)

Link to comment
Share on other sites

320DCSL ori soferul ori E90-ul era stricat.Iti mai zic odata ca E46-le nu face niciodata un e90 amandoua 320d.Vezi cat are masina ta de fabrica pana la 100 si vezi cat are un E90.Si m-am dat si eu cu a mea cand era stock vs 320d e46 si stiu ce a iesit.
Link to comment
Share on other sites

320DCSL ori soferul ori E90-ul era stricat.Iti mai zic odata ca E46-le nu face niciodata un e90 amandoua 320d.Vezi cat are masina ta de fabrica pana la 100 si vezi cat are un E90.Si m-am dat si eu cu a mea cand era stock vs 320d e46 si stiu ce a iesit.

 

stiu cum e pana nu vezi nu crezi(asa sunt si eu) eu sunt dispus sa ma dau cu un e90 si ce sofer vrei tu sa pui ala il pui.

ON: atn mergi pe un e46 cabrio,abia iti mai raman si bani de schimbat ulei si restu si bani de benzina/motorina, este o masina ff buna.

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Sa revenim. E un coleg, are nick-ul ceva cu DTM si are la vanzare un e46 330ci coupe. E foarte tare masina si pare foarte ingrijita. De ce nu iei legatura cu el, ca o are la vanzare aici ?

 

pai...E46 coupe nu intra nicicum in discutie. Adica...singura varianta de E46 care o iau in considerare e cabrio, altfel ma duc pe E90 sau poate cu niste efort pe E92, inca nu stiu.

 

Dar eu inca sper sa gasesc la pret bun un E46 cabrio :twoup: ...asta daca nu cumva cineva imi spune niste lucruri care sa ma faca sa ma feresc de el...

 

deci nu are nimeni nimic de zis despre E46, e o masina super-fiabila, fara probleme in mod deosebit?

Link to comment
Share on other sites

Am vazut pe autovit ieri un e46 330cd cabrio foarte misto, arunca un ochi acolo !

 

da, am luat legatura cu proprietarul, sa vad ce imi raspunde. Intr-adevar, frumos model...am gasit si in germania exact asa, dar pe la 19500 eur

Link to comment
Share on other sites

320DCSL ori soferul ori E90-ul era stricat.Iti mai zic odata ca E46-le nu face niciodata un e90 amandoua 320d.Vezi cat are masina ta de fabrica pana la 100 si vezi cat are un E90.Si m-am dat si eu cu a mea cand era stock vs 320d e46 si stiu ce a iesit.

 

stiu cum e pana nu vezi nu crezi(asa sunt si eu) eu sunt dispus sa ma dau cu un e90 si ce sofer vrei tu sa pui ala il pui.

ON: atn mergi pe un e46 cabrio,abia iti mai raman si bani de schimbat ulei si restu si bani de benzina/motorina, este o masina ff buna.

bafta.

 

man ce nu intelegi?Poate E46-le tau are chip sau E90-ul are ceva probleme.Un E46 stock nu face niciodata un E90 stock aici vb de 320d.Vezi pana si acceleratia data de producator in cazul ambelor modele....diferenta e de aproape 1 secunda in favoarea E90-ului.....asa cum am mai zis ori a ta are chip ori ala nu stie sa conduca e90-ul ori e defect.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.