Jump to content

Reparare Bloc Motor M5 e39


Recommended Posts

Buna am un m5 e39 si la inceput am vrut sa il vand asa stricat , dar am aflat apoi k se poate repara si am zis sa il repar si sa il dau atunci . Problema nu cred k e destul de grava . Sa ajuns aici deoarece masina a stat un an in garaj iar cand a luato din garaj a venit cu ea pana in ro . Trebuia facut schimbul de ulei pt k uleiul era prea subtire si asa sa ajuns aici ...motorul asa cum este merge dar consuma ulei si scoate fum .

As vrea niste ideei cum as putea sa il repar si eventual unde .Ms

Link to comment
Share on other sites

Draguta exprimare, problema nu e destul de grava :)

Pai daca nici asta nu e destul de grav, atunci ce e? :twoup:

Singura solutie este sa schimbi blocul motor, nu cred ca tine sa faci vreo improvizatie.

 

Se pare ca ai rezolvat misterul fumului alb.

Link to comment
Share on other sites

E terminat acel bloc, nu cred ca merge sa refaci acea ruptura dintre cilindrii. Totusi nu prea imi vine sa cred ca din cauza uleiului subtire sa rupt in halul ala.

Credca si cilindrii au suferit, vad ca au zgarieturi destul de mari.

Link to comment
Share on other sites

Singura varianta care o ai e sa incerci sa bucsezi blocul. Trebuie sa mergi insa la cineva care chiar se pricepe. Trebuie alezat, honuiti cilindrii noi, respectate anumite cote de dilatatie, nu stiu exact ce si cum doar asa din auzite. Nu-i o operatie chiar simpla dar merita sa incerci, asta daca nu iti gasesti alt bloc motor.

Si va trebui sa verifici si chiulasa, is convins ca si ea e terminata.

Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut sa dau masina asa si multi au venit si au vazut problema si a zis k merita incercat k e posibil sa mearga. nu e vb de 100% , poate merge , dar vroiam sa stiu din ce metal e blocul si ce operiatii trebuie facute k sa stiu ce sa vb unde merg sa intreb . Pentru cei care nu sunt asa optimisti ... eu vroiam sa incerc doar
Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut sa dau masina asa si multi au venit si au vazut problema si a zis k merita incercat k e posibil sa mearga. nu e vb de 100% , poate merge , dar vroiam sa stiu din ce metal e blocul si ce operiatii trebuie facute k sa stiu ce sa vb unde merg sa intreb . Pentru cei care nu sunt asa optimisti ... eu vroiam sa incerc doar

 

Blocul e din alusil.

 

Nu se poate repara, n-are rost să ĂŽncerci aşa ceva.

 

Se mai reparau prin bucşare blocurile de M52 afectate de problema aliajului Nikasil, ĂŽnsă acolo era altă treabă, nu era practic lipsă o bucată ĂŽntreagă din blocul motor.

 

Plus că motorul de M5 funcţionează ĂŽn cu totul alt regim, este foarte puţin probabil ca o astfel de reparaţie să reuşească, mai ales că este, ĂŽn fond, o cârpeală.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

cred ca singura solutie este alt bloc-motor asta in cazul in care supapele si chiulasa sunt ok. Bucata rupta ori a faramitat-o pistonul si a impins-o pe evacuare distrugand supape+scaun ori mai greu ce-i drept a ajuns pilitura in baia de ulei distrugand cilindrul. De reparat chiar daca se apuca cineva nu cred ca tine si daca se rupe iarasi o iei de la capat
Link to comment
Share on other sites

Nu te baga, n-are rost, pur si simplu. Eu am bagat o groaza de bani ca n-am vrut sa iau alta chiulasa si am incercat sa o sudez pe aia existenta, desi avea o fisura abia vizibila cu ochiul liber.

 

Nu a tinut, am desfacut dinou motorul, etc.

Apoi cand am luat chiulasa ok, gata problemele :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca il bucsezi (cred ca exista o mica posibilitate sa iti reuseasca), o sa moara din cauza deficientelor de racire.

 

NU o sa mergi cu un M5 la maxim 1500 rpm, si sistemul de racire nu este conceput pentru inca un obstacol, camasile alea...

Link to comment
Share on other sites

vad k mai multi sunt de parerea k nu prea merge , ma pueti ajuta cumva cu un link sau adrese unde as putea gasi un motor sau blocul motor cu piesele de care am nevoie ?

Pacat de motor.. :twoup:

Chiar sunt curios daca exista vreo explicatie pt ce sa intamplat,de a ajuns in halul asta.

 

@Dariusel..Probabil daca insisti o sa gasesti vre-un (Mester Manole )care sa sudeze bucata lipsa sau mai stiu eu ce sa-i faca .Dar nu o sa-ti garanteze nimeni ca motorul va mai functiona in parametri ..Totusi este V8 care urca pana la 7-8000 rpm.

 

P.S .In utimul timp am tot vazut anunturi cu M5 avariate, prin Romanica noastra .Poate ai noroc si dai de unul care il dezmembreaza..

Link to comment
Share on other sites

am gasit un motor pe okazi cu 2500 euro , dar eu zic k e mult avand in vedere k nu are acte pe el si k masina nu e inscrisa in ro , daca era se merita k asa faceam si recarosare si scapam si de taxa . daca stie careva vreun anunt cu m5 avariat si inmatriculat in ro astept un pm sau sa lase aici un link . ms mult
Link to comment
Share on other sites

cam pe la 160000 , sa venit cu ea din germania si pe drum sa dus din cauza uleiului si ...

 

la asta albastru fara bari am dat mail si am si sunat si mi a zis k nu are m5 , k e un 525tds parca :-j nu stiu ce e cu pozele alea daca nici nu stie ce vinde ...

Link to comment
Share on other sites

poti face o intrebare si la caprita la service, sunt mai mult de 15 ani de cand reconditioneaza motoare, are un atelier ft dotat cu tot felul de masini de rectificat...

service-ul caprita e la piata domenii, vis-a-vis de piata pe stradute http://www.ghidul.ro/eng/index.php?menu=fi...p;FirmaID=19070

nu zic sa te duci sa o faci acolo, dar poti pune o intrebare, cred ca e mai avizat decat toti care au raspuns pe aces topic :twoup:

 

parerea mea e ca se face fara a avea probleme motorul dupa, numai sa ai si mecanic bun.

 

 

edit: acum am vazut ca esti din sighisoara , cam naspa ca unde ti-am spus sa incerci e in bucuresti.

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Eu totusi zic ca nu uleiul a dus la treaba asta, daca ar fi fost uleiul ar trebui sa fie probleme si la cuzineti, vibrochen, etc. Eu zic ca sa topit din alta cauza, nu stiu ce ar fi dar ma gandesc la chiulasa sau ceva supapa blocata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.