Jump to content

Sfaturi...cat de mici


IEPU

Recommended Posts

Salut pe toata lumea.

 

Vreau sa-mi cumpar si eu un BMW seria 3, pe care sa nu dau mai mult de 6000 euro. Am gasit doua anunturi pe autovit.ro, si anume:

 

1. BMW 318, 120 CP, 1992, pret 6600 euro

"CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

UNIC PROPRIETAR MASINA ESTE INPECABILA PRETUL ESTE NEGOCIABIL "

 

167.000 Km

Intrata in tara in 1997. Proprietarul spune ca mai jos de 6200 euro nu o lasa si ca i-a schimbat distributia si filtrele. Este de acord sa mergem sa o punem pe tester.

 

Ceva poze...

 

post-2179-1156087628_thumb.jpg post-2179-1156087608_thumb.jpg post-2179-1156087667_thumb.jpg post-2179-1156087688_thumb.jpg post-2179-1156087714_thumb.jpg post-2179-1156087734_thumb.jpg post-2179-1156087756_thumb.jpg

 

2. BMW 316, 105 CP, 1996, pret 6700 euro

"CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE; SERVO-DIRECTIE; AIRBAG SOFER; DUBLU CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;

AL 2-LEA PROPRIETAR, CARTE DE IDENTITATE, ABS, SCAUNE FATA REGLABILE 3 DIRECTII, ITP 2006, REPARATII EXCLUSIV BAVARIA, FOARTE INGRIJIT, NEG "

 

108.000 Km

Nu am discutat nimic in detaliu cu proprietarul, doar faptul ca ma intereseaza. Pot vorbi cu el dupa 4 sept., ca este in concediu.

 

Ceva poze...

 

post-2179-1156088455_thumb.jpg post-2179-1156088466_thumb.jpg post-2179-1156088488_thumb.jpg post-2179-1156088500_thumb.jpg post-2179-1156088510_thumb.jpg

 

Puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi? Cum vi se par preturile? Care ar fi diferentele dintre cele doua masini, din perspectiva anului? Pana la cat as putea sa negociez? Ce probleme frecvente prezinta modelele astea? La ce ar trebui sa ma astept sa-mi "pice"? Ideea este ca pe mine ma intereseaza sa nu mai bag bani in ea mai mult decat in mod normal, si anume consumabilele.

Orice sfat este bine venit. Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:blink: Stiu ce spuneti voi, dar eu incerc sa caut si aspectul practic al situatiei. E clar ca cel din 92 e mai bun d.p.d.v. al motorului, dar cumparandu-l pe cel din 96 iau o masina mai noua cu revizii facute la Bavaria si un pic mai dotat.

Ce spuneti de preturi?

Link to comment
Share on other sites

pana nu le vezi nu ai ce parere sa iti faci.nici eu nu imi fac service-ul la reprezentanta daca prin service intelegi revizii dar asta nu ma impiedica sa imi tin masina in stare impacbila cu revizii complete la 8000km.in fine,eu tind spre aia dde 2000cm ca in fond tu mergi cu masina nu cu anu'
Link to comment
Share on other sites

Salut pe toata lumea.

 

Vreau sa-mi cumpar si eu un BMW seria 3, pe care sa nu dau mai mult de 6000 euro. Am gasit doua anunturi pe autovit.ro, si anume:

 

1. BMW 318, 120 CP, 1992, pret 6600 euro

"CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

UNIC PROPRIETAR MASINA ESTE INPECABILA PRETUL ESTE NEGOCIABIL "

 

167.000 Km

Intrata in tara in 1997. Proprietarul spune ca mai jos de 6200 euro nu o lasa si ca i-a schimbat distributia si filtrele. Este de acord sa mergem sa o punem pe tester.

 

Ceva poze...

 

post-2179-1156087628_thumb.jpg post-2179-1156087608_thumb.jpg post-2179-1156087667_thumb.jpg post-2179-1156087688_thumb.jpg post-2179-1156087714_thumb.jpg post-2179-1156087734_thumb.jpg post-2179-1156087756_thumb.jpg

 

2. BMW 316, 105 CP, 1996, pret 6700 euro

"CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE; SERVO-DIRECTIE; AIRBAG SOFER; DUBLU CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;

AL 2-LEA PROPRIETAR, CARTE DE IDENTITATE, ABS, SCAUNE FATA REGLABILE 3 DIRECTII, ITP 2006, REPARATII EXCLUSIV BAVARIA, FOARTE INGRIJIT, NEG "

 

108.000 Km

Nu am discutat nimic in detaliu cu proprietarul, doar faptul ca ma intereseaza. Pot vorbi cu el dupa 4 sept., ca este in concediu.

 

Ceva poze...

 

post-2179-1156088455_thumb.jpg post-2179-1156088466_thumb.jpg post-2179-1156088488_thumb.jpg post-2179-1156088500_thumb.jpg post-2179-1156088510_thumb.jpg

 

Puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi? Cum vi se par preturile? Care ar fi diferentele dintre cele doua masini, din perspectiva anului? Pana la cat as putea sa negociez? Ce probleme frecvente prezinta modelele astea? La ce ar trebui sa ma astept sa-mi "pice"? Ideea este ca pe mine ma intereseaza sa nu mai bag bani in ea mai mult decat in mod normal, si anume consumabilele.

Orice sfat este bine venit. Va multumesc.

116071[/snapback]

Depinde si de stilul de condus.Daca nu cauti senzatii tari parerea mea e ca este bun si 316i.Tatal meu a avut un 316 din 1982,l-a cumparat el in 1992 si in 2004 l-a dat fara sa umble la motor,a schimbat doar ambreiajul.Apropo,masina circula si acum undeva pe la Lugoj.

Link to comment
Share on other sites

D.p.d.v. al pretului, cum vi se par? Si ma intereseaza cat sunt de scumpe piesele si daca au anumite probleme specifice? Pe langa asta...este vreo diferenta intre cele doua masini ca si modele (in afara de motor)? In sensul ca modelul a ramas la fel si dupa 4 ani (92...96)?

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

D.p.d.v. al pretului, cum vi se par? Si ma intereseaza cat sunt de scumpe piesele si daca au anumite probleme specifice? Pe langa asta...este vreo diferenta intre cele doua masini ca si modele (in afara de motor)? In sensul ca modelul a ramas la fel si dupa 4 ani (92...96)?

 

Multumesc pentru raspunsuri.

116112[/snapback]

Lipsesc de foarte multi ani din tara,nu pot da un raspuns la problema ta dar sper sa te poata ajuta ceilalti membri.Totusi nu cred ca Romania este o tara cu strazi unde sa alergi si unde sa faci sa alerge masini cu cilindrata mare si cai multi.

Link to comment
Share on other sites

diferenata la consum intre 318 si 320 e foarte mica dar in schimb la performante e foarte mare. Asa ca orienteaza-te la un 320.i

116079[/snapback]

De unde concluzia asta? :blink:

Poti compara ca si consumuri f. apropiate 316 cu 318 si 320 cu 325, in rest, intre motoarele in 4 cilindri si cele in 6 diferenta de consum e undeva la 2 litri si ceva, asta o spune si producatorul.

Link to comment
Share on other sites

Mergi pe cea din 96...

 

Are motorul mai mic dar e mai noua... are kilometri mai putini... E un e36 facut in 96, deci pana a fost produsa masina asta, s-au mai rezolvat din problemele care apar la orice model nou la inceput. Dupa parerea mea arata si mai bine decat prima. Nu imi place tapiseria aia de piele in 2 culori de nici un fel. A doua are Clima...

 

Daca ar fi sa o cumpar eu, as alege-o pe a doua.

Link to comment
Share on other sites

Nu merita cea din 92.Mai degraba cea din 96,alt motor,nu are curea de distributie,nu are probleme ca un M40,cea din 96 are imobilizator electronic,cea din 92 nu,..etc.

116176[/snapback]

 

deacord cu Bavaria...

 

suplimentar amandoua sunt e36 una din primii ani ai generatiei si alta din ultimii ani... in mod normal masinile din acelasi model aparute mai tarziu sunt mai fiabile pentru ca bolile copilariei au fost rezolvate... a doua masina este si mai accesorizata din ce vad eu... clar as lua-o pe a doua... diferenta de cai nu o s-o simti asa tare pentru ca 95% din timp mergi in oras unde consumul mic te va bucura mai mult decat crezi tu acum...:blink: la drum lung in RO oricum nu prea ai unde sa dai mai mult de 150-160 pentru ca pe autostrazi imediat se gaseste un erou sa-ti ia fata...

Link to comment
Share on other sites

sti ce inseamna bmw 316.i? te face si unul cu reno clio. Nu uita ca adevaratul bmw invepe de la motoare de la 2.000 cm3 in sus.

116082[/snapback]

MI se pare super aiurea sa te intrebe cineva ce sa aleaga intre o lamaie si o portocala si tu sa ii zici un pepene!

Clar a 2-a varianta e mai buna pt k motoarele M 43 sunt mai evoluate, nu mai au curea au lant, etc! Si nici nu o simti mai multa putere intre cele 2 modele! Diferenta e aproape insesizabila!

Afirmatii de genul ku 316 "te face si Clio" sunt kestii puerile de copii teribilisti kre nu pot fi luate in seama! Banuiesc ca nu-ti iei mashina ca sa vezi pe cine "faci" sau sa "te dai" ku toti la stop!

Link to comment
Share on other sites

MASINA ESTE INPECABILA i-a schimbat distributia si filtrele.

116071[/snapback]

 

Trebuia sa schimbe si lichidul de frana,ca e pamant :)(asa se vede din poza).

Masina are clima ,dar nu vad ventilatorul de la clima. :blink:

 

Radiatorul in stanga este prins cu o clema romaneasca :) ,o fi fost lovita masina? :)

 

Computer de bord,daca a avut,nu il da cu masina :D

 

Aparatoarea de sub bord,de la picioarele pasagerului,sta sa cada :D

Chederul de la usa soferului e varza.

 

Ce vreau sa zic,poate este inpecabila,ca impecabila nu este :bounce:

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Trebuia sa schimbe si lichidul de frana,ca e pamant :)(asa se vede din poza).

Masina are clima ,dar nu vad ventilatorul de la clima. :blink:

 

Radiatorul in stanga este prins cu o clema romaneasca :) ,o fi fost lovita masina? :)

 

Computer de bord,daca a avut,nu il da cu masina :D

 

Aparatoarea de sub bord,de la picioarele pasagerului,sta sa cada :D

Chederul de la usa soferului e varza.

 

Ce vreau sa zic,poate este inpecabila,ca impecabila nu este :bounce:

116213[/snapback]

 

esti un foarte bun observator...nimic din ce ai spus mai sus nu observasem...dar daca ma uit mai bine,ai dreptate...

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa aleg intre cele doua, in cazul in care ar fi masina de "baza" si nu o a doua doar de distractie, as alege a doua pentru ca:

- are ABS si airbag, cei drept doar la sofer

- are clima

- fiind mai noua e mai usor de vandut cand vei vrea sa o schimbi

 

In rest, ramane de vazut si de testat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.