Jump to content

scartait plastice din masina


picasso

Recommended Posts

Salut.Am si eu o mare dilema daca la voi se intampla,patiti chestia asta?Am un e46 2004 320d,110kw si am niste probleme cu plasticele din interiorul masinii.Scartaie foarte nasol fetele de usi si niste alte chestii din plastic in spate la luneta.Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat unde sa merg sa rezolv aceste "dureri" deranjeaza ingrozitor sa auzi zgomotele astea asa nasoale.Merci frumos si astept sfaturi si niste sugestii de la voi!!!
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am avut si eu aceasi problema imi scartaia in portierele la usi pana la urma am fost un service unde mi-a dat jos portiera a gresat macaraua si a schimbat 2 cleme culisante din plastica una era rupta.

De atunci nu am mai avut nici o problema.

 

Succes.

Si la mine la fel scartaie fetele de usi se misca cred la gropi si se aud nasol.Se poate sa imi zici si mie unde ai mers la ce service si cat a costat toata reparatia asta?Nu ma pricep asa bine da nu cred ca dureaza foarte mult sa le desfaca sa le greseze si sa le puna la loc!Merci frumos si mai astept sugestii!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Prima oara am incercat eu dar iti trebuie niste imbusuri f mici asa ca am fost la iulian are IF 63 BMW lucreaza f bine baiatul e din ciolpani intra la " Mica publicitate " si la sectiunea Diverse servici o sa i vezi topicul.

 

Bafta

Salut in legatura cu scartaiturile astea ale masinii e posibil sa fie produse si din cauza masinii care are amortizoarele sport si este foarte dura si in momentul cand mergi pe un drum mai prost sa se auda toate acestea.Ce parere ai?Posibil ca nici amortizoarele cu arcurile sa nu isi mai faca bine treaba si e nevoie de schimbare cu ceva mai (soft) nu asa dure/tari cum sunt astea.Auzeam pe unii baieti de pe forum ca au scapat de multe scartaituri dupa ce au schimbat amortizoarele sport cu cele standard!!!

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa scartie si chederele de la portiere - problema des intalnita la BMW E 46.

 

O solutie ieftina si la indemana e sa ungi cu glicerina boraxata chederele. Gasesti la farmacie 4-5lei flaconul. Solutia nu e de durata dar poti sti sigur daca chederele sunt de vina sau altceva.

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa scartie si chederele de la portiere - problema des intalnita la BMW E 46.

 

O solutie ieftina si la indemana e sa ungi cu glicerina boraxata chederele. Gasesti la farmacie 4-5lei flaconul. Solutia nu e de durata dar poti sti sigur daca chederele sunt de vina sau altceva.

Am rezolvat problema chederelor cu glicerina boraxata.Acum scartaie diverse chestii de plastic din masina la gropi.Mentionam mai sus ca eu am amortizoare/arcuri sport si poate si ele sunt uzate si trebuie inlocuite?Ca idee inlocuirea amortizoarelor sport cu unele standard te scapa de unele scartaituri?Auzeam pe colegii de forum ca dupa ce au schimbat amortizoarele au scapat de unele zgomote ale plasticelor din zona bordului,fete de usi si alte plastice din zona scrumierei ,cotierei... din masina!!!Ai vreo idee legata de schimbarea amortizoarelor cu unele bune(standard/stock) daca se schimba ceva in privinta rigiditatii masinii si implicit a plasticelor(zgomotose)din masina?Merci pentru orice sfat.

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa scartie si chederele de la portiere - problema des intalnita la BMW E 46.

 

O solutie ieftina si la indemana e sa ungi cu glicerina boraxata chederele. Gasesti la farmacie 4-5lei flaconul. Solutia nu e de durata dar poti sti sigur daca chederele sunt de vina sau altceva.

Cu glicerina boraxata???Poti sa detaliezi un pic ce se unge sa nu mai scartaie???

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa scartie si chederele de la portiere - problema des intalnita la BMW E 46.

 

O solutie ieftina si la indemana e sa ungi cu glicerina boraxata chederele. Gasesti la farmacie 4-5lei flaconul. Solutia nu e de durata dar poti sti sigur daca chederele sunt de vina sau altceva.

Cu glicerina boraxata???Poti sa detaliezi un pic ce se unge sa nu mai scartaie???

zgomotul acela nu ii de la chedere .ii de la chipsurile care tin ornamentul ala de plastic deasupra usii

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa scartie si chederele de la portiere - problema des intalnita la BMW E 46.

 

O solutie ieftina si la indemana e sa ungi cu glicerina boraxata chederele. Gasesti la farmacie 4-5lei flaconul. Solutia nu e de durata dar poti sti sigur daca chederele sunt de vina sau altceva.

Cu glicerina boraxata???Poti sa detaliezi un pic ce se unge sa nu mai scartaie???

zgomotul acela nu ii de la chedere .ii de la chipsurile care tin ornamentul ala de plastic deasupra usii

Salut se pot schimba acele cleme,clipsuri care tine ornamentul de plastic deasupra usii?Daca le schimbi pe alea scapi de zgomotul respectiv?Daca se schimba greu?Merci frumos!!!

Link to comment
Share on other sites

Ornamentul ala de plastic la mine e fix, nu misca, nu scoate nici un zgomot. Mie cred ca imi scartaie chederul de la portiera cand se "freaca" de ornamentul respectiv - anume partea de cheder care are puf-ul ala (nu stiu cum sa-i spun) care la mine e destul de ros....

 

Oricum, foarte enervant sunetul ala.

Link to comment
Share on other sites

Ornamentul ala de plastic la mine e fix, nu misca, nu scoate nici un zgomot. Mie cred ca imi scartaie chederul de la portiera cand se "freaca" de ornamentul respectiv - anume partea de cheder care are puf-ul ala (nu stiu cum sa-i spun) care la mine e destul de ros....

 

Oricum, foarte enervant sunetul ala.

pai da jos ornamentu si ai sa vezi k nu mai face nici un zgomot nimic.normal k nu se aude dak misti cu mana de el.puful ala nu are nici o legatura cu zgomotu.io am dat ornamentu cu totul jos si nu s-a mai auzit absolut nici un zgomot.deci ii d la el 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am auzit ca prinicipala cauza a sunetelor din interior este dupa ce s-au schimbat bucsile cu cele powerflex ....masina fiind mult mai rigida incepe sa cada usor usor orice clema, orice plastic, etc.......senzatia din interior incepe sa semene cu o caruta cu roti de lemn....

 

http://img201.imageshack.us/img201/8662/944201b.jpg

 

Se specifica chiar si in promovarea lor "Bucsile PowerFlex sunt de 10 ori mai rezistente decat cele din cauciuc obisnuite" :twoup: :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am avut si eu aceasi problema imi scartaia in portierele la usi pana la urma am fost un service unde mi-a dat jos portiera a gresat macaraua si a schimbat 2 cleme culisante din plastica una era rupta.

De atunci nu am mai avut nici o problema.

 

Succes.

Care cleme trebuie schimbate ca si eu am acceasi problema la usa dreapta si am observat ca e de la geam. Daca e dat jos nu se aude scartiala.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Salut. A mai gasit cineva vreo solutie pentru a elimina zgomoturile nedorite de prin interior? Ma refer in special la plasticele de la bord. Tot incerc sa gasesc un spray care sa ĂŽnmoaie plasticul sau sa il lubrifieze astfel incat acei greierasi sa disparĂŁ. A folosit cineva un astfel de spray si a functionat?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.