Jump to content

De ce ati ales BMW


ROBY525d

Recommended Posts

Eu am vrut Passat, si gasisem unu' din 2003 chiar in stare foarte buna...1.9 tdi de 101 CP, negru...si azi ma felicit ca am mai asteptat inca o luna, desi innebuneam fara masina, la Bmw doar visam...si intalnirea s-a produs = dragoste la prima vedere = achizionat.

Nu se compara cu nimic din ce-am vrut sa am , sau ce-am mai condus..si eu am un model mai saracutz..Deci daca el imi aduce un zambet pe fata every day...atunci stiu de ce-am ales BMW.

Link to comment
Share on other sites

Anterior am avut un Audi quattro, eram incantat de marca si de sistemul quattro (nu mi-a trecut nici acum) si nu credeam ca voi avea alta masina decat Audi dar soarta a facut sa-mi cumpar ulterior o pisica 320 si atunci m-am "imbolnavit" :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ce nostalgici suntem  :)  .

116526[/snapback]

Eu am vazut-o la mare in 1982,era un 316,afost un vis.Pe vremea aia,pentru mine(aveam 14 ani) era un OZN.Dupa 10 ani tatal meu a cumparat unul identic pe care l-am condus 2 ani dupa care am avut un mercedes c180.Din 2005 am devenit proprietarul unui 525d si a fost ceva ce cu greu se poate descrie. :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine a fost un accident... BMW imi placea de mic. Cam tot de pe vremea gumelor turbo. Mai mult ma pasiona atunci designul BMW (desi nici nu stiam ce inseamna acest cuvant). Mai mult de forma si culoare nu stiam despre BMW. Am mai crescut si ma uitam cu jind la toate BMW-urile si Mercedesurile de pe strada... Ma gandeam ca niciodata nu imi voi permite o masina ca aia, aveam impresia ca numai oamenii cu fitze shi super bogati isi pot permite o asemenea masina... Apoi a venit si ziua in care parintii mi-au zis: "Pt orice ban pe care ai sa il faci pe propriile puteri, noi o sa iti dam inca pe atata" De-atunci m-am pus pe munca, strangeam orice ban pe care il faceam, nu neaparat sa imi cumpar masina. A venit o vreme acum in care am mai multe posibilitati si sa imi permit mai multe... Astfel acum un an m-am dus la parintii mei cu 5000 de euro, si i-am intrebat daca isi mai aduc aminte de ce mi-au zis :blink: tata a mers imediat la banca si a scos 5000 euro :) Inarmat cu 10.000 de euro, am plecat in mai putin de o saptamana in germania. Eram hotarat... Voiam GOLF :) :)... Norocul meu a fost ca am plecat acolo cu niste prieteni, niste baieti care aduceau numai BMW-uri. Unul din ei era deja in Germania si cumparase ceva masini. Baietii cu care ma duceam eu se duceau sa le aduca de fapt. Ajuns acolo, eu m-am dus cu "seful" la o masina pe care o cumparasera si pe care trebuiau sa o aduca inapoi in tara. Apoi urma sa mergem sa imi caute mie golf. Masina la care am mers era un BMW 316i din '99 Sienarot 2 metalic. Soarta a facut ca aceasta masina sa se afle parcata chiar langa un GOLF. Cand le-am vazut una langa alta mi s-a facut instant greatza de VW. Cand m-am suit in BMW nici nu mai stiam in ce tara se produc VW-urile. A fost clar dragoste la prima vedere. 24 de ore m-am rugat de ala sa imi dea mie masina si intr-un sfarsit a cedat. Masina era luata de fapt pe comanda pt altcineva :D

 

In fine... am ales BMW pt ca era un vis pe care nu il credeam realizabil. Am ales BMW pt senzatia pe care am avut-o prima data cand m-am suit intr-un BMW (masina mea). Atunci nu stiam prea multe despre BMW. Acum pot sa spun ca am acumulat o multime de cunostinte despre aceasta marca, despre ce inseamna ea, si despre istoria pe care o cara denumirea de BMW in spate.

 

Imi place BMW pt ca de fiecare data cand ma sui in masina mea, ma face sa uit de mai toate probleme pe care le am. Ma face sa ma simt bine... Ma bucur ca am BMW si ca pot sa il intretin cum trebuie.

 

Romantic... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine a fost un accident... BMW imi placea de mic. Cam tot de pe vremea gumelor turbo. Mai mult ma pasiona atunci designul BMW (desi nici nu stiam ce inseamna acest cuvant). Mai mult de forma si culoare nu stiam despre BMW. Am mai crescut si ma uitam cu jind la toate BMW-urile si Mercedesurile de pe strada... Ma gandeam ca niciodata nu imi voi permite o  masina ca aia, aveam impresia ca numai oamenii cu fitze shi super bogati isi pot permite o asemenea masina... Apoi a venit si ziua in care parintii mi-au zis: "Pt orice ban pe care ai sa il faci pe propriile puteri, noi o sa iti dam inca pe atata" De-atunci m-am pus pe munca, strangeam orice ban pe care il faceam, nu neaparat sa imi cumpar masina. A venit o vreme acum in care am mai multe posibilitati si sa imi permit mai multe... Astfel acum un an m-am dus la parintii mei cu 5000 de euro, si i-am intrebat daca isi mai aduc aminte de ce mi-au zis :blink: tata a mers imediat la banca si a scos 5000 euro :) Inarmat cu 10.000 de euro, am plecat in mai putin de o saptamana in germania. Eram hotarat... Voiam GOLF :) :)... Norocul meu a fost ca am plecat acolo cu niste prieteni, niste baieti care aduceau numai BMW-uri. Unul din ei era deja in Germania si cumparase ceva masini. Baietii cu care ma duceam eu se duceau sa le aduca de fapt. Ajuns acolo, eu m-am dus cu "seful" la o masina pe care o cumparasera si pe care trebuiau sa o aduca inapoi in tara. Apoi urma sa mergem sa imi caute mie golf. Masina la care am mers era un BMW 316i din '99 Sienarot 2 metalic. Soarta a facut ca aceasta masina sa se afle parcata chiar langa un GOLF. Cand le-am vazut una langa alta mi s-a facut instant greatza de VW. Cand m-am suit in BMW nici nu mai stiam in ce tara se produc VW-urile. A fost clar dragoste la prima vedere. 24 de ore m-am rugat de ala sa imi dea mie masina si intr-un sfarsit a cedat. Masina era luata de fapt pe comanda pt altcineva :D

 

In fine... am ales BMW pt ca era un vis pe care nu il credeam realizabil. Am ales BMW  pt senzatia pe care am avut-o prima data cand m-am suit intr-un BMW (masina mea). Atunci nu stiam prea multe despre BMW. Acum pot sa spun ca am acumulat o multime de cunostinte despre aceasta marca, despre ce inseamna ea, si despre istoria pe care o cara denumirea de BMW in spate.

 

Imi place BMW pt ca de fiecare data cand ma sui in masina mea, ma face sa uit de mai toate probleme pe care le am. Ma face sa ma simt bine... Ma bucur ca am BMW si ca pot sa il intretin cum trebuie.

 

Romantic... :D

116535[/snapback]

SA ai parte de el.Frumos raspuns si frumos caracter Silviu.Un lucru muncit se pretuieste la infinit.O seara buna

Link to comment
Share on other sites

La mine nu a fost dragoste la prima vedere...mai vazusem masina in targ, nu m-a atras...nici macar cand am urcat in dreapta cu ex-proprietarul si a plecat in tromba nu m-a atras...apoi am trecut eu la volan...si nu am mai coborat :)..decat acum...cand E28-ul trebuie a fi reparat...si sunt in cautarea unui alt BMW...nu neaparat mai puternic...ci mai frumos.. :blink:... c'Ä‚Å st la vie, c'est la voiture...unicul BMW, sub toate formele lui..
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Pasiunea teribila pt BMW a aparut de cand am vazut niste filme cu E 30...drifturi,cerculete....motoare turate la maxim,cauciucuri arse,mult fum.Si masinile functionau excelent in continuare.Eu atunci eram posesor de Supernova...care dupa cateva liniute cu ea trebuia sa schimb planetarele.Si de atunci am zis "asta e diferenta intre masina adevarata si gunoi".Cred ca robustetea si puterea m-au atras la BMW...prima data a fost dragostea fata de E30...dar acum traiesc o alta dragoste in secret...fata de E38
Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut Passat...

116523[/snapback]

Si eu am vrut Passat din ratiuni economice/financiare. La BMW nici nu ma uitam cu foarte mare atentie pentru ca nu imi place sa ma amagesc cu struguri acri (nu ca nu eram constient de ce inseamna BMW si... ce "lipicios" va fi). Pina la urma a fost sa fie BMW si zau nu stiu ce va mai putea fi urmatoarea (daca banii vor fi la fel ca pina acum, macar). Evident, tot un 5. Ma face sa intorc capul dupa ce o parchez si dau sa plec. Si dupa ce ma uit inapoi, imi infloreste un rinjet in coltul gurii. Cei de pe forumul asta stiu de ce. :blink:

Link to comment
Share on other sites

a mai fost candva un topic pe aceasta tema.vezi aici click! cum a fost virusat fiecare dintre noi de cea mai placuta boala BMW.fiecare posesor, fiecare masina are povestea ei.iar acea poveste este unica.e imposibil sa fie la fel la 2 pasionati.dar predominant este dragostea la prima vedere.cum poti sa nu o iubesti cand te priveste cu acei ochi care te implora sa o conduci si te face sa uiti de toate problemele?cand urci intr-un bmw parca se opreste timpul in loc. :blink: gata ca deja incep sa bat campii cu gratie :)
Link to comment
Share on other sites

Romanticilor :)

Eu am remarcat BMW cand in Romania o masina straina era ceva extraordinar de special , adica prin 1980 , eram destul de mic dar am remarcat aceasta masina , erau vreo 3 BMW in fata la Hotel Aurora din Mamaia , toate erau cu numere de Germania , mi-a ramas si acum in minte "fata" acelor masini , remarcasem ca avea fata de rechin , ceea ce observasem eu atunci era ca unele aveau 4 faruri rotunde, altele 2 , mai tarziu am aflat ca unele erau seria 5 si altele seria 3 , despre mototrizari este de prisos sa vorbesc , stiu doar ca am remarcat marca asta si l-am chemat pe taicamiu sa ii arat si lui masinile... de atunci am privit BMW exact ca pe un rechin , un "animal" mortal si feroce care isi desfiinteaza adversarii...

Uneori e bine sa mai si visam cu gandul la vremurile acelea trecute , sper ca anul asta sa imi iau in sfarsit un BMW :blink:

Link to comment
Share on other sites

prima data cand m-am suit intr-un Bmw a fost in 1998 era prin iulie.....tata tocmai venise cu el din Germania....E34, model 1995 cu face-lift dupa cum am aflat ulterior(atunci nu ma prea pricepeam la masini)...525td...o revolutie fata de Volvo 760 diesel de pana atunci....cand am vazut-o prima data mi s-a parut asa supla si eleganta...m-am indragostit complet....prima data cand am condus-o aveam vreo 16 ani .....era in fata portii , parintii lipseau ...si am dat o tura prin cartier cu ea ....mai mult mort de frica decat fericit....si mort de emotie...atunci am condus-o prima data....doi ani mai tarziu masina mi-a revenit mie in urma unei alte achizitionari .....am avut posibilitatea anul acesta sa aleg si am ales tot un Bmw ...un X3 ..care zic eu e mai indicat pt conditiile din Romania...dar am decis tot cu sufletul....dragoste la prima vedere.......Bmw placerea de a conduce....nu e minciuna...e adevar
Link to comment
Share on other sites

BMW.prima mea dragoste adevarata, ultima,pentru totdeauna.pasiunea pt bmw a inceput inca de cand am fost nascut (cred).poate si din cauza ca am venit pe lume intro asemenea masina,un bmw ursulet din 84 cu motor de 2500, si intro zi foarte importanta pt aceasta firma-28 aprilie-cea mai iportanta victorie bmw din toate timpurile-cursa de la mille miglia din 1940.primul bmw pe care lam vazut a fost un 850 csi pe o surpriza de la o guma de mestecat.de atunci inima mea a ramas pt totdeauna cu sechele din cauza acestei masini.ajunsesem sa cunosc toate modelele, toate motoarele si toata istoria bmw.si acum cand vad un bmw pe strada este imposibil sa nu intorc capul dupa el.in acel moment toate atentia mea este indreptata catre acea masina iar cei din jurul meu raman doar o amintire, nu mai aud, nu mai vad nimic decat masina.in momentul in care mam urcat la volanul unui bmw mi sa confirmat tot ce am crezut despre bmw.intradevar el se poate numi masina, restul sunt doar niste jucarii.pt mine bmw este mai mult decat o pasiune, un mod de viata, de ati trai viata asa cum vrei.bmw reflecta personalitatea mea cel mai bine, si ma face sa ma simt extraordinar de bine.

BMW FOREVER

Link to comment
Share on other sites

Eu... am vrut in vara asta alta masina... Si vroiam sport.... :) Numai ca neavand foarte multi bani trebuia sa caut ceva bun din regimul recarosare, adica nr straine. Vroiam calibra, am gasit Calibra, numai ca atunci cand m-am dus sa o vad se vanduse... Am cautat alta Calibra... am sunat la un tip.. cam samsar de fel, dar asta e.... nu mai avea Calibra o daduse dar avea un BMW... Mi-a trimis poze cu masina, ptr ca eram in aer habar nu aveam ce si cum/// Era un 520i E34... Si prima poza care am deschis-o a fost cea din spate... in care se vedea toba... am ramas blocat atunci... mi-am dat seama ca sigur asta va fi masina mea... :D

Am ffost sa o vad ... am mers cu ea... parea ca vine de pe alta planeta... nu mai vroiam sa o pierd...am luat-o cam in orb fara sa fiu foarte atent la acte.... nu stiam preturile din piata... dar am luat-o fara sa ma gandesc....

Am trecut cu ea prin multe in 2 luni... Dar am ajuns sa-mi dau seama ca nu voi renunta la masina asta nici mort... :) Am invatat sa o repar ... am tras ca disperatul de doua ori sa mi-o repar.... N-as lasa pe nimeni sa puna mana pe ea sub nici o forma... nici macar mecanic....

In fiecare zi, cand ma sui in ea si simt atingerea mahonului de la volan brusc ma inviorez... iar cand pun mana pe schimbator si ii simt raceala metalului in podul palmei devin deodata alt om... iar cand aud zgomotul care il fac ... :blink: poate sa se intample orice.... nu mai conteaza... :)

Ziceam pe alt thread acu vreo 2-3 zile ca sigur masina asta va merge si peste 20 de ani... Dar acum pot sa spun ca sigur masina asta va merge si peste 20 de ani cu mine... Poate sa se intample orice.... n-o las singurica... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.