Jump to content

Navigatie Business VS. Professional


s0s0drk

Recommended Posts

UIte inca o chestie interesanta pe care am aflat-o cu ocazia asta: navi mica are doar sageti, nu garta detaliata. Mi se parea mie ca am vazut ceva poze in felul asta. Se poate face update free la orice reprezentanta BMW? Ca am auzit si faza asta. Sau doar daca ai luat masina de noua de la ei?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

UIte inca o chestie interesanta pe care am aflat-o cu ocazia asta: navi mica are doar sageti, nu garta detaliata. Mi se parea mie ca am vazut ceva poze in felul asta. Se poate face update free la orice reprezentanta BMW? Ca am auzit si faza asta. Sau doar daca ai luat masina de noua de la ei?

 

Ba da, dupa un an, din cate stiu eu, are harta cat si sageti.

Link to comment
Share on other sites

Exista 2 modele de professional cel normal (pe modele fara facelift) si cel nou cu hardisk,meniu nou si idrive nou (pe facelift).

 

Mai exact este o noua navigatie cu ecran de 10.2" incepand din 2009 care are harta pe harddisk.

Link to comment
Share on other sites

Si parca si meniul este diferit. Din cate am vazut pe net este total schimbat. Se poate face upgrade pentru un E91 din 2007, de exemplu?

 

de la cea de 8.8 a 10.2, teoretic este posibil. Si eu mi-s face insa nu cred ca e rezonabil ca si pret. Trebuie schimbat:

-noua navigatie

-noul idrive

-noul CCC

-noul ecran

-un nou bord

 

probabil ca va trebui si ceva softan scris pe celalalte module gen PDC, radio etc.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am jucat acu cateva zile cu noua navigatie pe un E60 din 2006.Proprietarul a montat-o deci se poate.

 

Si eu pe un X1. e foarte reusita. Si ca aspect cat si ca functionalitate.

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scuze... M pachet interior, adica volan, schimbator si maneta fara de mana. Pun poze cu ea cat de repede pot. Am si dus-o la spalat. A costat 14000. Luata din Bremen dupa o intreaga telenovela pe care o povestesc intr-un post dedicat ei. Ca aici e off topic. revin cu link la topic deseara!

 

PS: cu ocazia asta poate mai invata lumea ce inseamna sa cumperi o masina pe barba ta din Germania. Sunt multe chestii pe care nu le stie toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

te rog spunemi cum revin la normal? adica fara navi in partea dreapta.

 

Unul din butoanele de sub fanta de dvd este shortcut.Din idrive spre dreapta-exit split screen- sau din shortcut-ul de pe controler>option>exit split screen

Link to comment
Share on other sites

Diferentele sunt MARI si FOARTE MARI:

 

Cele care se vad si sunt evidente:

-ecran de 8.8" vs. 6"

-la navi profi ai DVD dedicat, in care poti lasa DVD-ul si gata.

-meniul este mai evoluat, ai mai multe functii - cauta un manual de pe net de E60 sau E90 si gasesti diferentele din meniu. Sunt multe !

-harti mai complete - professional se dezvolta mai repede

-e mai bine integrata cu masina, compuri de bord, loguri, etc. Inca mai descopar ba una ba altala ea.

 

Diferente care nu se vad:

-buffere de memorie mai mari

-procesor mai puternic - nu sunt sigur de asta

-ai fibra optica (MOST) cu ceva huburi si poti conecta alte functii gen TV, camere, night vision etc

 

Am studiat si eu diferentele si m-a convins navi professiobal. Diferenta era de vreo 1100 de euro (Eu am luat masina de noua)

 

Dupa parerea mea, mai ales ca vrei sa-ti iei masina SH, si vrei navi, ia-ti neaparat professional! Merita !

 

 

Bala acum inteleg de ce nu-mi mergeau dvd-urile alea de navigatie care le-am facut, am navi profi nu business :goodjob: Ce ignorant pot fi !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Buna ziua, de ieri sunt posesorul unui bmw e90, 2005 cu navigatie mare.

Am observat insa ca la navigatie nu imi afiseaza nimic in partea dreapta (consum, viteza medie etc)

Masina a venit in bord cu cd-uri de navigatie professional 2014.

 

Este vreo metoda de a vedea pe partea dreapta a ecranului ceva? (pe functia de entertainment de exemplu), sau informatiile apar doar atunci cand este pe functia navigation?

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.