Jump to content

Navigatie Business VS. Professional


s0s0drk

Recommended Posts

Buna ziua, de ieri sunt posesorul unui bmw e90, 2005 cu navigatie mare.

Am observat insa ca la navigatie nu imi afiseaza nimic in partea dreapta (consum, viteza medie etc)

Masina a venit in bord cu cd-uri de navigatie professional 2014.

 

Este vreo metoda de a vedea pe partea dreapta a ecranului ceva? (pe functia de entertainment de exemplu), sau informatiile apar doar atunci cand este pe functia navigation?

 

Multumesc anticipat

 

Salut, trbuie sa apesi option in meniu si sa bifezi Split Screen (cel putin asa este la modelul facelift , cred ca la tine este la fel).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Salut. Am sibru o problemĂŁ si am nevoie de ajutor. Am achiziționat ĂŽn e91 2007..si avea navi bussines. Nefiind un inițiat am tot cautat pe net si am vazut ca cele mai bune sunt modelele profesional. Bunnn. Am achiziționat și un navi de pe un e91 din 2009 lei. Acum vin cu intrebarea (scuze ca nu ma m informat inainte dar omul din greseli invata): ce fel de navi am cumparat este un cic? Ea aratĂŁ cĂŁ fosta navi doar cu diferenta ca are 6 butoane in plus si e compusĂŁ doar din o parte ( doar un dvd) are idrive cu mai multe butoane de cat aveam eu. In alta ordine de idei : este plug and play sau mai trebuie sa mai cumpĂŁr ceva. Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

nu e cic. e fix ce aveai inainte doar ca are butoanele alea in plus. nu ai facut nicio afacere......

http://jurnaldebordbmw.blogspot.ro/2009/12/sistem-de-navigatie-business.html?m=1

Aici spune cĂŁ existĂŁ o diferențĂŁ. In care pot vedea si eu harta cel puțin 2 d. Pe cel de pe masina acum se vad doar sĂŁgeți

Link to comment
Share on other sites

nu e cic. e fix ce aveai inainte doar ca are butoanele alea in plus. nu ai facut nicio afacere......

 

Eu din cate stiu acel joystick este de CIC. CCC este cel complet argintiu.

http://cnet1.cbsistatic.com/hub/i/r/2009/03/17/58cdda6e-cc2e-11e2-9a4a-0291187b029a/resize/620x/32cce4ef0743cd13c81945dec0e7a1ee/idrive-gen-1-2.jpg

Edited by AlbertoM
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu stiu. Sistemul a fost de montat de pe un e91 an 2009. In weekend o sa incerc sa l montez sa vad ce si cum. Chiar sunt curios. Oricum dupĂŁ cum spune articolul profesionalul de pana in 2009 a devenit bussines pe lci. Asa am inteles eu. Oricum fața de ce am pe masina acum e un upgrade ...fie el si mic :)). Era enervant un ecran negru cu o sĂŁgeatĂŁ in care iti zicea ce sa faci iar la poziția mașinii iti dĂŁdea coordonate. FĂŁrĂŁ nici un altfel de vizionare. De douĂŁ sĂŁptĂŁmâni tot citesc si nu am reusit sa inteleg. :)

Link to comment
Share on other sites

an 2009 incepand cu luna septembrie (fabricatie, nu prima inmatriculare...), cic (professional) an 2008 incepand cu luna septembrie

 

Am mai gasit un anunt in care spune cĂŁ an 2008 este cos pe bmw. Se vede si in poza.

 

ce te face sa crezi ca e cic in poza aia?

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

an 2009 incepand cu luna septembrie (fabricatie, nu prima inmatriculare...), cic (professional) an 2008 incepand cu luna septembrie

Nu este cic este un ccc superior celui ce aveam

Salut m am elucidat. Este ok ..nubeate cic oricum este un pic peste ce aveam rupe masina ..si din pct meu de vedere ĂŁ meritat efortul. Sa vezi si gata 2d era deranjant si enervant sa vezi doar sĂŁgeți pe ecran de navi. Efortul nu a fost mare pentru ca eu singur am schimbat ... :)). Chiar au fost plug and play. Bine trim cumparat separat. :))

 

 

 

ce te face sa crezi ca e cic in poza aia?

Edited by vochingeorge2004
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut. Sunt si eu nou pe aici . vreau sa schimb si eu navigatia . am din cea mica si ma bate gandul sa cumpar mare profesionala . se potriveste . adica se poate monta fara probleme.

 

Masina mea este 520 cdti octombrie 2013

 

ce trebuie sa cumpar .

 

atasez o poza cu ce am gasit.

 

Va rog sa-mi spuneti daca mai trebuie ceva cumparat .

post-80023-0-81067800-1513262877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ai reusit sa inlocuiesti navigatia mica cu navigatia mare?

Daca vrei strict pentru GPS, mai bine cauta unul extern facut de producatori consacrati: Garmin, Tomtom, Mio. Plus ca in varianta Pro GPS e cam acelasi(doar harta 3D in plus daca nu ma insel).

 

Eu am navigatie standard(Business). Pot spune ca-i cea mai proasta navigatie pe care am vazut-o de 8 ani de cand am masina, comparata cu cele de top:

- estimarile cu ambuteiajele(RTTI) sunt pafara complet: 5 minute si in final am stat vreo 40. Bineinteles ca avea grija sa-si incrementeze cu cate un minut pe masura ce se trecea timpul. Tomtom extern avea estimari mult mai precise. Plus sugestiile de rute ocolitoare. Drum cu lucrari semaforizat unde se circula pe un fir. Nu s-a schimbat cu nimic timpul de semafor sa zici ca a fost ceva dinamic.

- semnalat aiurea de evenimente(accident...) pe drum

- misto cand iti spune "now take left/right" cand esti la 2 metri de bifurcatie, aproape dai in balustrada; la fel si anuntarea din timp a unei schimbari de directie, se face odata si gata, cu Tomtom rar am pierdut vreuna

- foarte putine functionalitati chiar comparat cu Tomtom 825 vechi de 8 ani.

- ergonomia hartii cam slaba, putine info afisate pe harta

- ca sa nu mai spun masina noua Aprilie 2015, hartile erau ultima versiune dar nu contineau drumuri din Benelux, Franta care fusesera construite cu cel putin 1-3 ani inainte.

 

Cumparasem cuiva cadou un Mio de vreo 700 lei si am ramas surprins ce functionalitati avea. Nici nu visezi in Bmw la asa ceva.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.