Jump to content

Upgrade firmware navi mk4


Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

scuze ca ma bag si eu ,dar vad ca te pricepi...am mk4 cu v31 in romana(versiunea facuta de userul Tom)ieri am incercat sa trec la v32 versiunea de aici http://www.xoutpost.com/electronics/naviga...lable-here.html

bine versiuneade la pag 27 care e v32,problema e ca am incercat vreo 3cd-uri si nu am reusit sa fac update la soft,imi spune ca cd care il introduc este intr_un format inadecvat.sa fie oare ca nu am reusit sa_l ard la o viteza mai mica de 16 cu toate ca setez ultraiso la minim respectiv4,dar nu vrea...acum as vrea macar sa mearga ca inainte,dar nu mai citeste harta 2010 high...imi spune eroare la incarcare,merge doar harta originala din2004.ce as putea sa fac sa mearga harta 2010 multumesc. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil nu ai scris corect discul sau nu ai folosit un disc bun, dupa ce descarci imaginea de disc arhivata (.zip), extragi arhiva si va rezulta o imagine de disc(.iso) pe care o "arzi" cu imgburn (dupa ce instalezi imgburn, click dreapta pe fisierul iso -> burn using imgburn) pe un disc verbatim sau tdk la viteza minima (de ex la verbatim, ar trebui sa fie 10x)
Link to comment
Share on other sites

din meniul principal mergi in set si vezi ce scrie in coltul de sus/dreapta, la ultima versiune ar trebui sa fie 4-1/00 (pentru MK4)

 

Salutare ! Am pus ultima versiune (cea de la tine) cu night mode si au aparut 2 mici probleme ca sa zic asa : prima, de cateva ori dupa ce am oprit masina ecranul navigatiei a ramas putin aprins chiar si dupa ce am inchis-o, nu stiu cum sa ma exprim, a ramas negru dar ca si cum ar avea tensiune in el (cam defectuasa explicatia mea dar sper sa intelegeti); dupa ce am pus din nou contact si am oprit problema dispare ; partea a doua ... DVD-ul cu hartile nu prea il mai citeste, desi inainte de update functiona perfect, ma refer ca il vede odata la cateva zile cand incepe sa urle ca trec pe langa o "camera". Rescrierea hartilor pe un nou DVD ar rezolva "problema" ? Oricum o sa incerc sa il fac din nou ... Mersi de ajutor si sfaturi !

Link to comment
Share on other sites

nu e nicio problema cu ecranul, am observat si eu fenomenul, se stinge de tot dupa un timp relativ scurt(am observat ca are legatura cu secventa si timpii intre deschis masina, pus/luat contact, etc), referitor la harti, nu are legatura cu softul, doar cu calitatea discurilor si a laserului de la mk, incearca cu un disc nou de calitate, sunt convins ca o sa mearga mai bine, am observat ca dupa un timp, mai ales daca scoti/bagi discul se cam freaca si il citeste mai greu...versiunea de soft ce o ai tu o am si eu instalata de cca 1 an si nu am avut niciun fel de probleme
Link to comment
Share on other sites

din meniul principal mergi in set si vezi ce scrie in coltul de sus/dreapta, la ultima versiune ar trebui sa fie 4-1/00 (pentru MK4)

asta o am sw 4-1/00 mai exista vreun update?

 

zeronoo- modul tv 16/9 analog e bun pt mine?

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

la mine e chiar ala, functioneaza fara probleme, in afara de splash mode mai are ceva bun...:twoup:

ce mai are!pt ca intr_un final am reusit sa-l instalez...modificarile care le vad eu sunt urmatoarele:splash screen cu M logo,culori de zi(aceleasi ca inainte)culori de noapte(intradevar frumoase)si voice camera alert.mai e ceva ce nu vad eu?merci

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Inainte de a face o prostie... mai bine intreb. Am una bucata BMW E90 (8/2005) cu navi business (banuiesc ca ar fi MK4, nu ma pricep). Intrebarea mea este: - tot ce s-a scris pana acum ete valabil si la mine? Pentru ca am observat ca daca vreau sa vad ce varianta de soft am, trebuie sa ma duc la "set" insa eu nu am asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca e topic legat de update la mkIV, vin si eu cu o intrebare, poate prosteasca, insa, nu am gasit nicaieri raspunsul...

Am mkIV, pe un e39/2003, in prezent cu v31, cea cu limba romana pe care o facuse Tom mai demult. Imi spune si mie cineva ce aduce in plus v32.2 fata de v31? Precizez ca si v31 stie sa citeasca dvd DL. Citisem pe undeva ca s-ar misca ceva mai repede si la incarcat hartile chiar.... Merita sa fac update-ul?

 

Am o retinere pentru ca am vazut pe un forum strain...destul de multi useri isi blocasera navigatiile incercand sa faca update-ul de firmware....Sunt povesti, sau riscul implicat e destul de mare? Sunt constient ca un risc minim exista in orice, prin urmare si in acest caz....

Aici pe forum am vazut destui care au facut update-ul si nu am auzit pe nimeni sa fi ramas fara navi...:)

 

Merci fain...

 

Apropo, daca vrea careva dvd-ul 2011, eu l-am carat zilele trecute de pe gpsunderground, dar merge destul de greu din acele linkuri.....La cerere pot sa il ridic GRATIS pe transfer.ro, sau alte site-uri de transfer de fisiere, de viteza mai mare.....Abia acum il scriu, deci nu stiu sa va zic cat de bine e reprezentata Romania. Din ce am citit, cica ar fi aproape ca la iGO, deci super OK. Drumurile judetene si comunale cica nu ar fi toate, in rest, toate orasele acoperite bine....

Revin in cateva ore, dupa ce verific dvd-ul in masina....:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Asa....am revenit.....Harta Romaniei e destul de detaliata, aproape de cea de la iGo8. Are si orasele mici, gen Bicaz, are toate stradutele, insa nu are si numerele de la strazi...:twoup:

E mult mai bine oricum fata de restul hartilor mai vechi....

 

Astept raspunsul cu update de firmware va rog...am cd-ul pregatit , doar ca nu am avut curaj sa il fac...:)

Link to comment
Share on other sites

Asa....am revenit.....Harta Romaniei e destul de detaliata, aproape de cea de la iGo8. Are si orasele mici, gen Bicaz, are toate stradutele, insa nu are si numerele de la strazi...:twoup:

E mult mai bine oricum fata de restul hartilor mai vechi....

 

Astept raspunsul cu update de firmware va rog...am cd-ul pregatit , doar ca nu am avut curaj sa il fac...:)

in aceiasi dilema am fost si eu,dar eu am renuntat la v31 al lui tom,am pus v32 night mode,ce castigi si ce pierzi:la v32 pierzi limba romana,si castigi vedere de noapte,msplash,camera alert,si ce-i mai important pt mine,pt ca eu momentan stau in italia,TMC functioneaza,e bestial te anunta daca este trafic,accident,drum in lucru,vreme rea,etc etc...si te deviaza pe alta ruta pt a nu pierde timp,e beton,cel putin pt mine care stau in roma,in rest night mode nu prea ma da pe spate,iar camera alert i-am dat off,ma durea capul de la ea.asa ca e alegerea ta,dar eu unul daca as sta in romania aS lasa v31,e ceva aparte sa scrie in lb romana la BMW,si scuza-ma, da-mi si mie un link cu 2011 high,ca ma dispera ce incet merge pe cel de la gps underground.merci mult

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu modificasem fisierul NAVBOOT cu ajutorul utilitarului navtweak (gasesti link-uri de download in primele pagini ale topicului) si am tradus meniul aferent limbii germane in romana. Faza e ca am pierdut cd-ul cu care am facut update si nu mai am nici imaginea. Diferente intre V31 si V32 nu stiu, pentru ca eu am trecut de la o versiune mai veche direct la V32. Daca vrei, poti sa te apuci sa traduci meniurile din nemteste in romana, sau poti sa faci direct update-ul cu V32 (meniul in engleza mi se pare mai ok).

 

Succes!

 

P.S. Poti sa imi trimiti si mie un link de pe transfer.ro cu harta 2011 pe adresa andreipav_el@yahoo.com? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.