Jump to content

cati KM au parcurs posesorii de BMW


lucian1

answer :D  

840 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Eu sunt destul de incepator sa zic asa. Am permis de 5 ani, dar conduc doar de 2. (24 acum)

 

Avem asa:

- Renault Laguna 1.6i 2001: ~5.000 km

- Opel Tigra 1.4i 1996: ~3.000 km

- Ford Fiesta 1.3i 2002: ~8.000 km

 

- BMW E46 316i FL 2003: ~11.000 in 7 luni pana acum.

 

Pana acum am ramas la bmw, evident, cea mai reusita de pana acum la mine, iar in viitorul apropiat trag tare catre un E60 525i/d ... depinde de situatia financiara la momentul achizitiei. (in sensul ca daca stau "bine" iau diesel, daca nu, benzina ... nu combustibilul ma distruge, ci intetinerea in general)

 

Drumuri bune tuturor !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

pai sa calculam ...

 

110km/zi ... de acasa pina la service ... inmultit cu 20 zile lucratoare (in medie) = 2200 km

daca mai adaug cei citiva km pina la soacra, mama si cumparaturi, as zice o medie de 3000 km / luna

intr-un an ... 3000x12=36.000 km pe an

am permis din 2004 (de 13 ani) ... deci un total aprox. de 468.000 km ... numai din calculele de "rutina zilnica/lunara" ...

cum am facut si niscaiva drumuri pe afara ... sa zicem un total de ... 600.000 km pina acum ... asa , doar dintr-o strigare ...

defapt adevarul este ca ar trebui inmultita suma cu 2 ca sa ajung la km reali condusi ...

una peste alta, am peste 1 million de km facuti in 13 ani de soferie ... in urmatoarele masini:

- dacia 1310i

- opel astra caravan

- fiat doblo

- opel Vectra B

- bmw 520d

intotdeauna e loc si de mai bine .... ca sa zic asa ...

din experienta proprie, imi permit un mic sfat ptr conducatorii de BMW ...

cu cit mai multi km, cu atit stapiniti masina mai bine si mai usor ... in loc sa va conduca ea (masina) pe voi !!!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

O parte din votanti eu cred ca sunt taximetristi...doar asa poti aduna 60k intr-un an...sau agenti de distributie

 

Sa stii ca nu e asa greu sa faci 60k intr-un an. Cu e90-ul azi am facut exact un an de cand il am si tot azi am ajuns si la 30k cu el. Crede-ma ca nu stiu cum i-am facut. Nu m-am chinuit deloc :) In afara de 6000 km facuti in concediu vara trecuta in afara tarii, pe toti i-am facut prin tara. In timpul asta am facut si vreo 5 mii prin oras cu MINI.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca nu e asa greu sa faci 60k intr-un an. [...]

 

Maine se fac 3 luni de cand am masina (asta). Cand am cumparat-o, am zis ca nu prea renteaza dieselul ca deh, nu fac multi km, vara mai merg cu motocicleta. Am sarit de 10k in astea 3 luni.

 

Am votat pe 300k. Probabil sunt mai multi.

 

In jur de 50k pe vreo 2 dacii, 100k pe o fabie, 50k pe un focus, vreo 2 ani de condus pe duba prin facultate (prin toata tara, in jur de 4-600 km/zi, deci fara numar). Plus 40k pe motociclete.

 

A.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

intr-o perioads stiam exact ce si cum am mers cu fiecare masina. sa vad daca imi iese acum:

 

5000 cu o fiesta de acum 20 de ani

95000 cu o corsa C

15000 cu astra G

10000 cu Tucson

10000 volvo S40

40000 audi A4 B8

20.000 cu o jetta

45000 alta jetta

100000 vectra C

35000 g30

10000 cu renault megane

20000 cu ford focus

5000 cu golf 5

15000 cu octavia 1, 2 si 3

1000 cu volvo s80

 

diverse maruntisuri cu alte masini, insumand alte 10.000km

 

sper sa nu fi uitat nimic.

ar iesi aprox 450.000km

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.