Jump to content

cati KM au parcurs posesorii de BMW


lucian1

answer :D  

840 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

eu intr-o luna am ajuns la 10.000 km...

 

Bravos - eu in 14 ani am sarit cu siguranta de 500k de km - da in ultimii 2-3 ani bag doar vreo 10k pe an. S-a schimbat jobu si locatia....Am avut vreo doi ani in care am facut peste 70k masurati pe kilometrajul masinii cu care am mers doar eu - porumbel calator prin tara cu serviciu. La vremea aia schimbam berlina de la munca la maxim 9 luni...

Link to comment
Share on other sites

Am permis de 5 ani, prima masina doar a mea de 2 ani, iar km facuti in jur de 100k....sincer, n-am cum sa fac mai mult desi imi place sa conduc iar in viitorul apropiat preconizez ca o sa fac si mai putini...asa ca trebuie cumparat un benzinar cu 6 cilindrii! :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
acum sa vin si eu..cred ca vreo 200k km in 4 ani, masini deja nu mai stiu exact( am avut o perioada cand faceam buc -calarasi pe A2 de 3 ori pe zi :twoup: ) si numai cu e46actual am deja 13.000km in aproape 2,5luni :twoup: , acum stand sa ma gandesc nu imi vine sa cred, cu pasatul am avut vreo 20k km in vreo 3 luni si ceva, stiu ca i-am facut 2 revizii(le fac la 10-11k km) la e36-le anterior cred ca am facut vreo 60-70k km , si restul cu maisinile familiei( din care vreo 50k km numai cu Dacia cred :D )
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pentru WLF:

 

Culmea e ca nici nu mai tineam minte ca am luat-o la 143 000, aveam impresia ca avea un pic mai mult.

 

Ma rog atati km am in bord.

 

Daca tot am pus poza, stie cineva de ce a inceput sa se stinga display-ul in partea dreapta?

Inainte se vedea prost si cateodata isi mai revenea insa de cateva saptamani nu se mai aprinde partea dreapta.

 

ori a iesit din soclu un bec, ori s-a ars. nu ar trebui sa fie mare inginerie schimbarea lui.

Link to comment
Share on other sites

in jur de 90.000 in 3 ani fara o luna... 47.000 cu seria 1 in aproape 2 ani timp in care am avut de 2 ori permisul suspendat cate 3 luni... :twoup: (in fiecare wkend plecat din bucuresti, mare, munte, prin tara... numai wkendul asta am facut vreo 2000 km dintr-o bucata, am fost la baia mare si apoi o fuga pana in ungaria, si apoi plecari cu masina din tara... cu cat mai des cu atat mai bine... :twoup:)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Oricum, maiestria la volan nu e chiar direct proportionala cu numarul de kilometri, sau ore in spatele volanului.....sunt oameni mai talentati, care dupa 30.000 conduc foarte bine, sunt foarte atenti si au instincte foarte dezvoltate, cum, la fel, exista oameni care conduc sute de mii de kilometri si nu isi depasesc anumite limite, in situatii de urgenta se pierd etc.

 

Eu sincer, nu stiu cati kilometri am facut, am circulat cu multe masini, simt masina cu adevarat abia dupa cateva zile/saptamani dupa ce ma mut pe ea si....asta e....

Link to comment
Share on other sites

am parcurs peste 700tkm !

cu 11 masini personale (din care 4 marca BMW), si nu mai stiu cate de serviciu... din 1995 incoace...

cu multe drumuri de Germania (cca 20 dus-intors, a cate 4000 km fiecare), altele prin lume (IT, A, CH, F, B, NL, H, MD, GR, TR), iar restul prin tara (unde nu stiu daca mi-a scapat vreo zona neumblata).

 

permisul nu l-am avut niciodata suspendat sau retinut, doar ca mult timp nu l-am mai gasit, vreo 2 ani... noroc cu un politist neamt care mi l-a gasit in talon (era bine pus "la pastrare" intre fila 2 si 3)... si inca valabil 8 zile :twoup:

 

accidente mari = 4 bucati, niciunul din vina mea si niciunul cu BMW... unul cu dauna totala la propriu (plus 1 buc .stalp electricitate si o pompa de benzina)... si acum imi aduc aminte acel miros specific de airbag sarit.

 

in rest, toate in regula !

 

bafta maxima tuturor !

Link to comment
Share on other sites

Pentru WLF:

 

Culmea e ca nici nu mai tineam minte ca am luat-o la 143 000, aveam impresia ca avea un pic mai mult.

 

Ma rog atati km am in bord.

 

Daca tot am pus poza, stie cineva de ce a inceput sa se stinga display-ul in partea dreapta?

Inainte se vedea prost si cateodata isi mai revenea insa de cateva saptamani nu se mai aprinde partea dreapta.

 

Din cauza la temperatura, la toamna sau la iarna o sa ti se vada si partrea aia, ca sa citez o vorba de-a ta.. "asta e boala la e39 diesel", asa se intamplaa, de aia se duce bordu si la Vito, si la A4 si la e46 , e39, (datorita variatiilor de temperatura), daca ai posibilitatea sa racesti displayul o sa ti se aprinda toti pixelii, si o sa-ti mearga partea care zici ca nu se mai aprinde, asa e si la mine am 2 coloane de pixeli care mi se aprind numa cand e sub 25 de grade afara, cum se incalzeste mai tare cum alea nu se aprind, si cu timpul, nu se vor mai aprinde nici la sub 25 de grade, pana cand nu se mai aprind deloc... asta-i viata.

Link to comment
Share on other sites

se pare ca avem si niste fosti sau actuali tiristi printre noi .. cum naiba sa conduci mai mult de 700 mii

depinde de varsta la care ai inceput sa conduci (nu de cand ai permisul) si numarul de km parcursi anual...

se poate si mai mult, crede-ma !

Link to comment
Share on other sites

Pentru WLF:

 

Culmea e ca nici nu mai tineam minte ca am luat-o la 143 000, aveam impresia ca avea un pic mai mult.

 

Ma rog atati km am in bord.

 

Daca tot am pus poza, stie cineva de ce a inceput sa se stinga display-ul in partea dreapta?

Inainte se vedea prost si cateodata isi mai revenea insa de cateva saptamani nu se mai aprinde partea dreapta.

 

Din cauza la temperatura, la toamna sau la iarna o sa ti se vada si partrea aia, ca sa citez o vorba de-a ta.. "asta e boala la e39 diesel", asa se intamplaa, de aia se duce bordu si la Vito, si la A4 si la e46 , e39, (datorita variatiilor de temperatura), daca ai posibilitatea sa racesti displayul o sa ti se aprinda toti pixelii, si o sa-ti mearga partea care zici ca nu se mai aprinde, asa e si la mine am 2 coloane de pixeli care mi se aprind numa cand e sub 25 de grade afara, cum se incalzeste mai tare cum alea nu se aprind, si cu timpul, nu se vor mai aprinde nici la sub 25 de grade, pana cand nu se mai aprind deloc... asta-i viata.

 

Am gasit un DIY intre timp, o sa incerc sa-mi repar bordul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am permis de 7 ani, timp in care am facut 60.000 cu dacia(un accident stupid-a intrat o tanti in mine cand stateam pe loc si ma pregatem sa fac stanga la o intersectie + 2 bari fata schimbate, la fel stateam pe loc si 2 tanti au dat cu spatele si m-au folosit drept frana), 15.000 cu Octavia 1 si 2 de la Pro ( am facut vreo 5 cercuri pe sosea dupa care am mers vreo 60m cu spatele pana pe aratura, masina nu a patit nimic-era ud-la 110 KM la ora cand mi-a taiat brusc unul calea..am luat-o pe contrasens si am accelerat ca sa-l evit, dar masina fara controlul tractiunii a intrat in derapaj...am lasat-o sa faca ce vrea pt ca eram pe 4 benzi si cand a mai pierdut din viteza am pus frana si am tinut rotile drepte... colega mea din dreapta a amutit si a inceput sa tremure... Multumesc lui Dumnezeu k mi-a dat minte sa stiu ce sa fac)... cu BMW-ul actual am 3600km si sper sa nu am probleme....

In rest de-a lungul anilor, am reusit sa evit destule "contacte" cu tot felul de idioti si idioate.. Daca v-as povesti toate accidentele ce le-am filmat de 7 ani incoace v-ati ingrozi... pot spune cu mana pe inima ca datorita lor mi-am temperat stilul de condus.

Multumesc lui Dumnezeu!

Bafta tuturor si drumuri bune fara incidente!

Link to comment
Share on other sites

Am cu 2 masini din februarie 2007 ..(am avut un passat cu care am "bagat" 300000 km , dupa care a explodat :) )...si BMW am din decembrie 2007 si am cu el 117500 km ... si inca merge bine .. Passatul il tot plimb din service in service si se uita la el ca la ozn-uri ... nu mi-l face nimeni ..nu stie ce are ..nici cu tester =)) ... oricum ..si-a facut datoria R.I.P.

 

Oricum vanam un BMW de ceva timp ..

Edited by AndreiBMW
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am permis de 1 an jumate, de la 18 ani si am facut 33.000km cu SuperNova, 2.000km cu Solenza si din iulie a.c. 11.000km cu E90-ul.

am facut multi km vara cu masina, acum o mai menajez ca ma duc doar la facultate si ce ma mai plimb prin oras cu treaba.

in total 46.000km intr-un an si jumatate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.