Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu stiu unde sa pun acest topic, asa ca il pun aici. Daca trebuia pus in alta parte, rog moderatorii sa il mute.

Care este ideea, de ceva timp caut sa imi cumpar o masina pentru mine si din cauza ca in strainatate preturile s-au marit mult (fata de tara) am cautat local, in general pe autovit.

 

Sunt foarte frustrat fiindca am sunat la cel putin 5 masini si toate anunturile erau mincinoase, aproape toate masinile pentru care am sunat erau de fapt cu un an mai vechi decat ce scria in anunt, si kilometrii erau mult mai multi.

 

Asa ca daca stie cineva un anunt mincinos pe autovit, il rog sa puna aici link cu masina si numarul de telefon, poate la un search sa gaseasca cineva numarul de telefon si sa nu mai incerce sa cumpere de la persoana respectiva.

 

Pentru inceput o sa pun eu cateva anunturi care sunt mincinoase:

 

http://autovit.ro/bmw-330-C13880878.html - telefon 0744612931

masina are de fapt peste 200.000 de km - nu 88.700, si nu este 2007, 2006 este anul de fabricatie

 

http://autovit.ro/bmw-330-C13885172.html - telefon 0752603028

 

masina are ultima verificare facuta in ianuarie 2009 la 150.000 km - desi omul zice ca are 140.000 acum si anul nu este 2006, este 2005 si plus ca omul a completat acolo toate optiunile posibile... ceea ce masina nu are ....

 

Mai erau cateva anunturi dar nu mai sunt la vanzare. Eu unul mi-am pierdut toata speranta in a-mi gasi o masina buna pe Romania. Nu mai am deloc incredere. O sa caut pe Germania.

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...r=1&lang=en

 

masina a fost pusa si pe autovit la anul fabricatiei 2005, desi este 04/2004 numarul de kilometrii nu stiu daca e real - telefon 0722990901 0723152294

si caii putere? 218 cp? pe un E46 330d? Eu nu stiam ca exista motorizarea asta pe E46? Poate ma insel, dar eu stiu ca nu exista 218 cp pe 330d E46.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de fapt preturile scazute de romania reflecta masinile in general.. km multi, neingrijite..etc

 

de ce in romania ar fi o masina mai ieftina ca in germania, comparam masini similare ca dotari/rulaj/stare..etc ? pentru ca e .. masluita

 

se gasesc insa si masini bune in romania, trebuie sa ai rabdare la cautat (si tutun :twoup: ) insa si banu' e pe masura.

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

asta ultimu e de vanzare si pe forum

 

super ocazie , bineinteles doar pentru cunoscatori :twoup:

 

 

Da acum am dat repede un search si am vazut. Se pare ca aici omul spune adevarul ... aproape. Fabricatie 10/2004 si 204 cp.

Link to comment
Share on other sites

ok, ne spui de unde stii toate datele? ai pile la AB? :twoup:

 

 

Foarte simplu. Am sunat la reprezentanta BMW Sibiu si le-am dat seria de la sasiu (care am cerut-o de la vanzatori) si i-am intrebat anul fabricatiei si daca pot sa imi zica la cati km a fost facuta ultima verificare in Germania. Si mi-au spus. Nu stiu daca asa se practica la orice reprezentanta BMW din Romania, dar se pare ca in Sibiu sunt foarte amabili.

 

PS Ce inseamna "AB"?

Edited by Bartolomeus
Link to comment
Share on other sites

Un moderator ar trebui sa faca " sticky " acest topic .

 

 

Sa fie date-n fapt toate masinile care nu corespund cu realitatea

 

 

Ozzy buna ! :twoup:

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

foarte buna idee,ca si curiozitate personala iti dau o serie de sasiu poti sa afli nr de km? :)

 

 

Deja mai m-a rugat cineva sa suna la reprezentanta pentru o alta masina :twoup: . Va rog sa intelegeti ca desi oamenii au fost de treaba cu mine, acum nu ma pot apuca sa ii bombardez cu serii de sasiu. Puteti suna si voi la ei sa vorbiti cu ei.

Si tu Alex daca deja ai cumparat masina, ce mai conteaza acuma? :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu la fel am facut pana sa-mi iau masina. Am fost am vazut vreo 5 (doar 3 erau in Bucuresti) testate verificate, mers cu ele, si cand ma interesam la AB de istoricul lor...surpriza ba aveu cu 30k 40k km in plus, ba aveau diferite dotari care nu se regaseau pe masina... una in lista de optiuni avea scaune sport si masina, fizic, avea scaune comfort.

M-am lasat pagubas si pana la urma am luato din Jermanica. Ramane sa vedem in timp cat de teapa(na) o sa fie...

 

Alex daca tot ti-ai luat masina de ce nu ti-o duci la o verificare la AB inainte sa-i dai 250 pe autostrada. E cam 200 ron o verificare

 

Bafta la cautari Bartolomeus

Link to comment
Share on other sites

o verificare la filaret costa 74 lei,cel putin eu atat am platit joi pentru 330

 

La bavaria acum cateva luni costa aprox 200 lei partea electrica si aprox 200 lei partea mecanica + vopsea. Bine, mi-au dat preturi in euro dar raportat la ron cam asa iesea.

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-335-C13050929.html telefon 0722699038

 

Am sunat, am cerut seria de la sasiu ca sa o verific, si mi-a zis ca de fapt masina are 150.000 de km (nu 125.000 de km cum scrie in anunt)...

I-am spus la om... nu inteleg, cum adica are 150.000 ca in anunt scrie ca are 125.000? Mi-a spus ca daca tot am sunat, ca mi-a zis ca de fapt are 150.000

A zis ca imi trimite seria de la sasiu mai incolo... Dar cum sa mai am incredere in el cand deja m-a mintit? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-335-C13050929.html telefon 0722699038

 

Am sunat, am cerut seria de la sasiu ca sa o verific, si mi-a zis ca de fapt masina are 150.000 de km (nu 125.000 de km cum scrie in anunt)...

I-am spus la om... nu inteleg, cum adica are 150.000 ca in anunt scrie ca are 125.000? Mi-a spus ca daca tot am sunat, ca mi-a zis ca de fapt are 150.000

A zis ca imi trimite seria de la sasiu mai incolo... Dar cum sa mai am incredere in el cand deja m-a mintit? :twoup:

Mai incolo ramane.Nu te mai suna. Am patit si eu acum un an. Am cautat un E60 curat cu paket M 4 luni si nu am gasit. Pana la urma a fost Germania. Bafta.

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-335-C13050929.html telefon 0722699038

 

Am sunat, am cerut seria de la sasiu ca sa o verific, si mi-a zis ca de fapt masina are 150.000 de km (nu 125.000 de km cum scrie in anunt)...

I-am spus la om... nu inteleg, cum adica are 150.000 ca in anunt scrie ca are 125.000? Mi-a spus ca daca tot am sunat, ca mi-a zis ca de fapt are 150.000

A zis ca imi trimite seria de la sasiu mai incolo... Dar cum sa mai am incredere in el cand deja m-a mintit? :twoup:

 

aia nu e "piele individual" cum zice vanzatorul. cu siguranta a fost retapisata...

Link to comment
Share on other sites

bartolomeus sa sti ca pielea e pusa si nu prea bine la acel 335d.

 

ce sa zic cu verificarile,cineva din harghita ma bate de vreo 2 zile la cap sa ia 330xd.la filaret si automobile bavaria (unde masina are si facute ambele revizii) apar revizii in 2008 la 25800 si in 2009 la 48600 cele care sunt trecute si in carte(+bara fara revopsita pe casco).la sibiu unde a verificat masina apare 1 singura revizie la 31000 si nici o interventie la tinichgerie.

Link to comment
Share on other sites

de fapt preturile scazute de romania reflecta masinile in general.. km multi, neingrijite..etc

 

de ce in romania ar fi o masina mai ieftina ca in germania, comparam masini similare ca dotari/rulaj/stare..etc ? pentru ca e .. masluita

 

se gasesc insa si masini bune in romania, trebuie sa ai rabdare la cautat (si tutun :twoup: ) insa si banu' e pe masura.

 

Sunt de aceeaşi părere.

 

Maşinile bune nu prea sunt de vânzare ĂŽn România, mai ales cele premium.

 

Iar cele care sunt de vânzare nu se vor vinde pe bani de nimic.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

de fapt preturile scazute de romania reflecta masinile in general.. km multi, neingrijite..etc

 

de ce in romania ar fi o masina mai ieftina ca in germania, comparam masini similare ca dotari/rulaj/stare..etc ? pentru ca e .. masluita

 

se gasesc insa si masini bune in romania, trebuie sa ai rabdare la cautat (si tutun :twoup: ) insa si banu' e pe masura.

 

Sunt de aceeaÂşi pĂŁrere.

 

Maºinile bune nu prea sunt de vânzare În România, mai ales cele premium.

 

Iar cele care sunt de vânzare nu se vor vinde pe bani de nimic.

 

asa au zis mai multi ca sunt nebun cand am dat 17000 euro in oct 2009 pe un 318d/2007/122cai/45000km(xenon,piele,jante16 aliaj, ornamente in culoarea masinii, volan sport si pdc.... in rest nu are navi, nu are cutie automata, nu are hi-fi, nu are scaune sport....).... toti bateau apa in piua cu 525d e60 si alte variante dinastea fugarite si rasfugarite si cu km dati inapoi cu zecile de mii (daca nu chiar sute)

Edited by vidoq
Link to comment
Share on other sites

bartolomeus sa sti ca pielea e pusa si nu prea bine la acel 335d.

 

ce sa zic cu verificarile,cineva din harghita ma bate de vreo 2 zile la cap sa ia 330xd.la filaret si automobile bavaria (unde masina are si facute ambele revizii) apar revizii in 2008 la 25800 si in 2009 la 48600 cele care sunt trecute si in carte(+bara fara revopsita pe casco).la sibiu unde a verificat masina apare 1 singura revizie la 31000 si nici o interventie la tinichgerie.

 

Nu stiu ce sa zic, dar oricum si informatiile care le-am primit fie ele si incomplete au fost de foarte mare ajutor.

 

Am gasit un 330xd din 2006, pachet M, piele, navi mare, etc, masina super misto, am vazut-o si live, era senzatie. 100.000 de km la bord. Am mai avut masini la viata mea, si stiu cat de cat sa identific urmele lasate de km multi la o masina. Masina nu mi-a dat nimic de banuit ca ar avea km multi. Plus cel mai hotarator a fost pretul, omul cerea bani pe ea, cam cat e una in Germania. Am luat seria de la sasiu, am venit acasa, si am zis ma maine dimineata verific istoricul - asa ca confirmare ca totul e OK si apoi ma duc sa iau masina. Ce zici frate, avea in ianuarie 2010 intrare in service la 200.000 de km :twoup: Sa lesin cand am auzit... toata ziua am fost posomorat. Masina era super OK, mergea bine, nu batea nimic, era inchegata, pielea era OK, instinctul imi zicea ca si km sunt reali...

Poate mai avea vreo intrare in service la 220.000 de km vizibila la alta reprezentanta, poate avea si la 250.000

Dar pentru mine a fost de ajuns sa aflu ca la inceputul anului a avut intrare in service la 200.000 de km.

Link to comment
Share on other sites

Fiti atenti la anuntul pus in primul post de autor: http://autovit.ro/bmw-330-C13880878.html

 

Sa mor nu altceva ce sunt astia in stare: vedeti voi ca are navi business (o singura fanta prezenta si buton navi doar cu menu), in plus eu am navi profi si chiar stiu diferentele. Autorul a marit pur si simplu poza pe tot cadranul acela sa para ca esti navi profi (mare) si nu business (mic).

Incredibil pana unde merg samsarii !!!

Link to comment
Share on other sites

Fiti atenti la anuntul pus in primul post de autor: http://autovit.ro/bmw-330-C13880878.html

 

Sa mor nu altceva ce sunt astia in stare: vedeti voi ca are navi business (o singura fanta prezenta si buton navi doar cu menu), in plus eu am navi profi si chiar stiu diferentele. Autorul a marit pur si simplu poza pe tot cadranul acela sa para ca esti navi profi (mare) si nu business (mic).

Incredibil pana unde merg samsarii !!!

 

 

Beeeeeeeeeee.......... asa ceva ... INCREDIBIL!!! Acum am vazut si eu... Asa e, navi profi are intodeauna 2 meniuri afisate, nu doar 1........ Si parca si se vede in poza ca e retusata acolo........ :twoup: INCREDIBIL!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.