Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Va jur, tipul asta a vandut 4 X5-uri in ultimele 4 saptamanai, si toate din Romania. Nu stiu de unde le scoate

Iti spun eu ...cunosc mecanismul. Exista niste baieti/grupari de samsari care cumpara masini inmatriculate in RO si ofera preturi mai mici, dupa aia le pun imediat la vanzare. Uite un exemplu de la mine din oras http://www.farcebook.com/cristi.oaie95?ref=ts&fref=ts . Si le merge treaba ceas, vand masinile f repede...si numai d-astea scumpe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu ...cunosc mecanismul. Exista niste baieti/grupari de samsari care cumpara masini inmatriculate in RO si ofera preturi mai mici, dupa aia le pun imediat la vanzare.

 

Iti dai seama ca daca ala si-a pus numai 1000 euro la X5, a facut mai multi bani luna trecuta ca 90% dintre romani....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pai vedeti? Asta e mecanismul. S-a gasit un "smecher" si i-a oferit mai putin, probabil undeva la 19k. Acum o vinde cu 20400, probabil mai lasa pana la 20k si tot scoate 1000 asa fara nicio cheltuiala cu masina. Nici macar nu le inregistreaza la finante asa cum spune legea in 30 zile...pur si simplu merg cu aceleasi numere si nu cheltuie nimic dupa ce o cumpara.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai vedeti? Asta e mecanismul. S-a gasit un "smecher" si i-a oferit mai putin, probabil undeva la 19k. Acum o vinde cu 20400, probabil mai lasa pana la 20k si tot scoate 1000 asa fara nicio cheltuiala cu masina. Nici macar nu le inregistreaza la finante asa cum spune legea in 30 zile...pur si simplu merg cu aceleasi numere si nu cheltuie nimic dupa ce o cumpara.

Cand le cumpara fac contract de vanzare cumparare? daca se face contract cum fac cu fiscalu, cand o vinde nu e obligat sa o inmatriculeze pe numele lui inainte?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Impozitul la orice masina se plateste pt perioada care este pe numele tau.

La un calcul simplu daca la motor de 3000 impozitul rste aprox 2300lei/AN ,deci pe luna aprox 200 de lei.Vinde masina intr-o luna deci plateste 200 de lei.

Cred ca oricui i-ar conveni sa castige 1000 de euro la revanzare,din care sa plateasca 200 de lei impozit!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta am zis si eu.

Ia masina in evidenta atunci cand o cumpara,iar cand o vinde o scoate din evidenta platind impozitul pt perioada care a fost trecuta la impozit(1 luna,2...),dupa care scoate fiscalul si il da cumparatorului!!

Edited by smarius20
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta da. Doar sa nu ramana cu ea mai multe luni...atunci nu prea ii convine clar.

Totusi cu inmatricularea cum rezolva? Termenul nu e 30 zile? Pentru ca vad multe care raman cu acelasi nr pe masina, de la fostul proprietar.

Edited by Andrei_VUV
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

e ultima problema asta cu inmatricularea in 30 de zile. daca fostul proprietar nu iti scrie pe talon instrainat catre.. poti merge mult si bine. nu are de unde sa stie politistul ca masina aia e vanduta..

 

eu cumpar masina de la vuv azi. facem contract. eu sunt samsar vand masina peste 2 luni lui X.

sunt 2 variante:

1.iau masina in evidenta la primarie si apoi ii dau fiscal lui X. voi plati impozitul aferent pe cele 2 luni; varianta legala

2. il conving pe X sa faca un contract ca si cum ar fi cumparat-o direct de la vuv. e un fals, pt ca eu voi semna in locul lui vuv. ii dau fiscalul de la vuv si asta e.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Plateste viitorul proprietar, care o baga la primarie, impozitul pe o luna in plus. Deci ei au fiscalul cu data de 30 ianuarie, si o vand in 25 februarie sa zicem.

 

 

vorbiti numai prostii fara sa aveti habar...samsarul de regula nu ia nici o masina fara fiscal de la fostul propietar...daca fostul propietar pf sau pj are datorii de nu stiu cate milioane, zeci de mii etc la financiar ce face cel care se ocupa de masini?...nu-i convine sa ia masina fara fiscal ca apoi sa nu o poate vinde la altcineva...daca samsarul o vinde in decurs de 1 luna de la incheierea contractului normal ca n-are ce sa plateasca la financiar...daca o tine 2,3, 6 luni etc plateste normal.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai vedeti? Asta e mecanismul. S-a gasit un "smecher" si i-a oferit mai putin, probabil undeva la 19k. Acum o vinde cu 20400, probabil mai lasa pana la 20k si tot scoate 1000 asa fara nicio cheltuiala cu masina. Nici macar nu le inregistreaza la finante asa cum spune legea in 30 zile...pur si simplu merg cu aceleasi numere si nu cheltuie nimic dupa ce o cumpara.

 

Eu ma intreb cine draq face afaceri cu jegosii astia. Ma rog, sa zicem ca de vandut o vinzi, dar cata minte sa ai sa cumperi de la unul ca asta?

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ma intreb cine draq face afaceri cu jegosii astia. Ma rog, sa zicem ca de vandut o vinzi, dar cata minte sa ai sa cumperi de la unul ca asta?

Pai unii tot ca ei. In caz ca stiti pe cineva care lucreaya la un dealer BMW mergeti si intrebati care este procentul de intelectuali care achizitioneaza X6, X5 seria 5,7. Eu stiam acum cativa ani in Craiova ca din primele X6 vandute, nici unu nu a ajuns la vre-un "profesor doctor".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

´´COMANDA SPECIALA - CONTROL UNIT COP( facuta special pentru politie din fabrica ) FULL PACHET LUMINI SUNET VOCE<br style="color: rgb(65, 65, 65); font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 14px; line-height: 20px;">(sirena-portavoce)´´ sick.png
Link to comment
Share on other sites

´´COMANDA SPECIALA - CONTROL UNIT COP( facuta special pentru politie din fabrica ) FULL PACHET LUMINI SUNET VOCE
(sirena-portavoce)´´ sick.png

 

Am zis ca mor, iti dai seama distractie in tigania lor acolo cu nebunia aia de sirena si de portavoce? Teroare.

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,as avea nevoie de putin ajutor la cei care se pricep mai bine,am gasit un E90 pe autovit care chiar imi place dar nu pot sa cad la intelegere cu cel care o vinde,eu trebuie sa ii dau masina din anuntul meu care o am aici la vanzare + diferenta de bani,dar treaba e ca nu stiu ce diferenta sa ii dau,el asteapta un pret de la mine primu...etc,nu vreau sa iau nici teapa asa ca va arat si voua masina poate va dati cu parerea,nu am avut E90 sa stiu prea multe de ea.

anuntul cu masina lui- http://www.autovit.r...ow?id=C35673674

a mea- http://www.bmwclub.r...51#entry2179451

Edited by Adrian 320
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e ultima problema asta cu inmatricularea in 30 de zile. daca fostul proprietar nu iti scrie pe talon instrainat catre.. poti merge mult si bine. nu are de unde sa stie politistul ca masina aia e vanduta..

 

eu cumpar masina de la vuv azi. facem contract. eu sunt samsar vand masina peste 2 luni lui X.

sunt 2 variante:

1.iau masina in evidenta la primarie si apoi ii dau fiscal lui X. voi plati impozitul aferent pe cele 2 luni; varianta legala

2. il conving pe X sa faca un contract ca si cum ar fi cumparat-o direct de la vuv. e un fals, pt ca eu voi semna in locul lui vuv. ii dau fiscalul de la vuv si asta e.

De exemplu la varianta 1 daca eu cumpar o masina de la cineva, facem contract, imi da fiscal, nu scrie pe talon nimic, iar eu vreau sa o inmatriculez pe numele meu peste 2 luni sa zicem cand deja a expirat fiscalul, ce trebuie sa fac sa cer alt fiscal fostului proprietar sau pot sa io vand unui prieten de exemplu, ii dau fiscal, dupa care el o ia in evidenta si mi o vinde mie inapoi ca sa imi poata da fiscal sa o inscriu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,as avea nevoie de putin ajutor la cei care se pricep mai bine,am gasit un E90 pe autovit care chiar imi place dar nu pot sa cad la intelegere cu cel care o vinde,eu trebuie sa ii dau masina din anuntul meu care o am aici la vanzare + diferenta de bani,dar treaba e ca nu stiu ce diferenta sa ii dau,el asteapta un pret de la mine primu...etc,nu vreau sa iau nici teapa asa ca va arat si voua masina poate va dati cu parerea,nu am avut E90 sa stiu prea multe de ea.

anuntul cu masina lui- http://www.autovit.r...ow?id=C35673674

a mea- http://www.bmwclub.r...51#entry2179451

 

Esti constient ca la banii aia niciodata nu are km reali mai ales ca tot interiorul este retapitat.

 

Mie unul nu imi place absolut deloc masina si nici nu imi inspira incredere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.