Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Orice parere este binevenita, nu am venit aici sa dau "minus" pe forum sau ceva de genul. Am venit sa aflu niste pareri poate de la niste useri mai experimentati in aceasta marca, care poate vad ceva ce eu nu vad.

 

Asadar, inca odata daca are cineva vreo parere legata de aceasta masina, sau cunoaste masina as aprecia.

 

http://autovit.ro/an...html#a25478cb13

 

De ce ti-ai mai da cu parerea despre o masina, cum imediat altii care de altfel nu-si expun parerea, te vor altoi cu minus, nefiind de accord cu ce spui tu pe acolo. Asa ca...

Link to comment
Share on other sites

Totusi daca dai 20k pe un seria 5 chiar asa probleme sa puna daca se murdareste tapiteria... nu imi dau calculele 20k ...tapiterie murdara ? Unde e problema? Simplu, se murdareste, se curata ... nu cred ca e o avere... Edited by branevl
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Era suficient sa dai o cautare pe google dupa numarul de telefon, ca sa te dumiresti...

Nu uita totusi, la Fiat, ti se strica un motoras de la climatizare, iti mai gajaie un difuzor, fleacuri d-astea....stii tu.

La BMW, se rupe lantu', asa ca-l schimbi mai des ca pe o curea de cauciuc...apoi, ba nu mai trage cum trebuie, ba apar batai in volan, etc.

Cand apare o duma d-asta, stai x luni in cumpana, prin diverse service-uri, sa-si dea toti agaricii cu parerea, despre posibila cauza, apoi incepi si schimbi piese, constati ca nu era de la ele, si tot asa...cea mai faina distractie, masina devine centrul universului tau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am verificat istoricul la o masina (raportul atasat). Ma poate ajuta cineva cu descifrarea lui? Vad ceva foarte ciudat in 2012 pana in 2015 o lipsa de informatii si kilometrii putini in plus cand inca masina era in Germania. Masina a fost adusa in Romania in Octombrie 2015 dupa spusele propietarului. Chiar imi place masina si as vrea sa o achizitionez, orice sfaturi, pareri sunt binevenite.

 

Multumesc.

vh06246-report.pdf

Edited by Daniel Ivan
Link to comment
Share on other sites

Se prea poate sa fi avut vreo dauna totala.

 

De asta imi este si mie frica, de kilometrii hai sa zici mai mult de 380 de mii nu are in caz ca au fost modificati in acei 3 ani, nu ar fi cel mai bun lucru dar sa zicem ca ar fi ok, pe langa o dauna totala.

 

Tin sa mentionez ca masina costa 12000EUR.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am verificat istoricul la o masina (raportul atasat). Ma poate ajuta cineva cu descifrarea lui? Vad ceva foarte ciudat in 2012 pana in 2015 o lipsa de informatii si kilometrii putini in plus cand inca masina era in Germania. Masina a fost adusa in Romania in Octombrie 2015 dupa spusele propietarului. Chiar imi place masina si as vrea sa o achizitionez, orice sfaturi, pareri sunt binevenite.

 

Multumesc.

 

Am uitat sa dau si link-ul cu masina:

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GhAl1.html#0c5bc40a38

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GhYrx.html#7b4c70f3a0

 

Ce parere aveti de ultima poza? Am vazut ca apare o eroare de "outdated key data", din cate stiu eu apare in momentul in care sunt dati km inapoi.

De asemenea, vad ca ultima e marcata ca intrare in service, nu ca revizie cum spune in anunt.

 

Last key update: 2 iulie 2016

Read date: 4 iulie 2016

 

Posibil sa apara eroarea deoarece inca nu s-a facut update la cheie?

Oricum, pretul mi se pare acceptabil pt o masina din sept 2013 cu 80k km si dotari destul de bune desi personal nu prea imi place maroul ala la interior, probabil o si lasa spre un 25 de mii.

Ma poate totusi lamuri cineva ce inseamna martorul acela galben din bord cu semnul de exclamare?

Link to comment
Share on other sites

Last key update: 2 iulie 2016

Read date: 4 iulie 2016

 

Posibil sa apara eroarea deoarece inca nu s-a facut update la cheie?

Oricum, pretul mi se pare acceptabil pt o masina din sept 2013 cu 80k km si dotari destul de bune desi personal nu prea imi place maroul ala la interior, probabil o si lasa spre un 25 de mii.

Ma poate totusi lamuri cineva ce inseamna martorul acela galben din bord cu semnul de exclamare?

 

Martorul in general este de la: presiune roti, lichid parbiz etc. Nu este eroare de motor.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Arata bine f10-le asta cu toate ca 100% volanul e retapitat si sigur la exterior nu e asa 'portelanata' ca in poze.Pana la urma chiar noua nu poate fi,are totusi ~3 ani.

Pana la urma e posibil ca vin-ul sau fie de la alta masina sau are retrofit-uri facute.

Link to comment
Share on other sites

Arata bine f10-le asta cu toate ca 100% volanul e retapitat si sigur la exterior nu e asa 'portelanata' ca in poze.Pana la urma chiar noua nu poate fi,are totusi ~3 ani.

 

Totusi akon... are 3 ani, pentru mine e o masina noua! Ce mai zici de restu care cauta masini de 10-15 ani si vor sa fie exact ca asta de 3 ani. Recunosc si eu am cautat masina impecabila si are 7 ani aproape 8, dar am reusit sa o gasesc pana la urma. Si la km aia daca sunt reali , iti spun eu 100% ca nu e retapitat, cum iti explici atunci la masini 150-200k ca este acelasi volan in stare foarte buna?

Link to comment
Share on other sites

O masina si dupa 1 an capata anumite imperfectiuni int-ext,mici dar exista.Volanul in cazul e60 se uzeaza mult mai greu deoarece este o piele cu 'model' nu fina gen nappa care capata luciu foarte repede.Dealtfel vin decoder zice ca masina n-a iesit cu volanul si navigatia aia din fabrica. Edited by akon
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O masina si dupa 1 an capata anumite imperfectiuni int-ext,mici dar exista.Volanul in cazul e60 se uzeaza mult mai greu deoarece este o piele cu 'model' nu fina gen nappa care capata luciu foarte repede.Dealtfel vin decoder zice ca masina n-a iesit cu volanul si navigatia aia din fabrica.

 

Corect. Mi-a scapat VIN-ul din ultima poza.

Dar da, volanul si Navi au fost schimbate.

 

Late edit: nici cadranele din bord nu sunt originale.

Edited by kotoy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GhVzt.html#7b4c70f3a0

 

Cunoaste cineva vanzatorul? Am cautat numarul pe net si am vazut ca a vandut destul de multe masini. AStept o serie de sasiu si fac si un decode sa vedem daca reviziile sunt reale.

 

 

Late edit: am gasit un anunt mai vechi cu aceeasi masina. Uimitor nici acum nu a ajuns masina in tara, deci e ceva suspect aici.

http://bucuresti.cracker.com/AutosForSale/bmw-seria-5-520-40740461860/3280011

Edited by kotoy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GhVzt.html#7b4c70f3a0

 

Cunoaste cineva vanzatorul? Am cautat numarul pe net si am vazut ca a vandut destul de multe masini. AStept o serie de sasiu si fac si un decode sa vedem daca reviziile sunt reale.

 

 

Late edit: am gasit un anunt mai vechi cu aceeasi masina. Uimitor nici acum nu a ajuns masina in tara, deci e ceva suspect aici.

http://bucuresti.cracker.com/AutosForSale/bmw-seria-5-520-40740461860/3280011

 

Si de ce a pus "xx" la ultimele caractere din VIN daca tot s-a "chinuit" sa-l scrie? Sau e pus la misto ca da bine in anunt si apare in filtrarile dupa VIN completat?

2013 (deci 2012 probabil), 89k km (pusi la baza?), suspensie reglabila etc etc la 19k.. Ar merita vazuta totusi

Link to comment
Share on other sites

Si de ce a pus "xx" la ultimele caractere din VIN daca tot s-a "chinuit" sa-l scrie? Sau e pus la misto ca da bine in anunt si apare in filtrarile dupa VIN completat?

2013 (deci 2012 probabil), 89k km (pusi la baza?), suspensie reglabila etc etc la 19k.. Ar merita vazuta totusi

 

 

"Suspensia reglabila" este de fapt modul eco/comfort/sport, toti scriu asa in anunturi :). KM spune ca sunt reali, deci nu este ceva pus "la misto" in anunt.

Problema este ca e cam departe doar sa ma duc sa o vad, astept prima data VIN-ul sa verific istoricul.

 

Din prima parte a VIN-ului, masina pare produsa in Martie 2011, acum sa vedem daca este corect sau nu.

Edited by kotoy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.