Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Asa este Akon, ai dreptate :thumbsup: , pe mine nu ma intereseaqza nr. de km. cum ii intereseaza pe altii. Din partea mea poate sa aibe si 350.000 km., dar sa fie cu servisare la zi la reprezentanta.

Am mai spus in alte posturi ca am avut masini cu 450.000 km. si mergeau perfect si nu consumau ulei, asa ca.... :rolleyes:

 

Si aviz amtorilor care vor masini la 150-170.000 km. Sa stiti ca aveti sanse mai mari sa cada o turbina, etc. la nr. acestia de km. Neamtul si oricine vinde masina, o vinde cand incepe sa bage bani in ea.

Daca are 250-300.000 km. mai mult ca sigur are dpf-ul nou, are turbina noua, asa ca, cine este mai castigat :thumbsup: .

 

Nu va mai speriati de km. multi, ca masinile astea nu mananca ulei nici la 600.000km. Cred ca cei care gandesc asa, inseamna ca au avut Dacia 1300, de aceea le este frica de nr. de km.

 

Oricum spunea un coleg ca sunt multi km. facuti la masina din 2013. Da colegu oate masinile in Germania, etc. fac minim 60.000 - 80.000 km. pe an. Ma refer la cele cu pret mai bunicel. Ca cele care au km. putini, sunt foarte scumpe. :flowers:

 

Voi cum credeti ca neamtul da 70-80.000 euro pe o masina, face 120.000 in 3 ani si o vinde dupa aceea cu 17-18.000 euro. Astea sunt vise frumoase, nu va mai imbatati cu apa rece.

 

Nu vedeti ca numai la noi in tara sunt masini cu km. putini, cu dotari multe si ieftine la pret? sta nu va da putin de gandit? Acum astept sa curga cu minusuri, ca vad ca se poarta :download:

 

Am vorbit cu samsarul, a spus ca masina este de la licitatii din Germania, accepta orice test la reprezentanta si imi trimite copie dupa cartea services.

 

Nu sunt adeptul sa iau de la samsari, toate masinile le-am adus personal din Germania, gasite pe mobile.de, dar daca gasesc una la samsar care sa corespunda EXIGENTEI MELE, o iau daca-mi convine pretul. Caut de 2 luni pe mobile si nu gasesc un F11 cu dotarile care le vreau si in pret de 18.000 euro.

Edited by florin1967
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Am gasit anuntul acesta:

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-116-ID7Gi2T1.html

am cerut VIN-ul si aveti mai jos istoricul.

Inafara faptului ca din 2014 pana in 2016 (2017 aproape) a facut 5.000 km.

Ce vi se mai pare ciudat?

M-ar tenta sa merg s-o vad, dar in aceeasi masura kilometrajul dat inapoi ma opreste.

j042615-report.pdf

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti. Am gasit anuntul acesta:

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-1-116-ID7Gi2T1.html

am cerut VIN-ul si aveti mai jos istoricul.

Inafara faptului ca din 2014 pana in 2016 (2017 aproape) a facut 5.000 km.

Ce vi se mai pare ciudat?

M-ar tenta sa merg s-o vad, dar in aceeasi masura kilometrajul dat inapoi ma opreste.

Avand in vedere ca in 2014-06-20 16:44:00 avea 158,321 km la ce sa ma astept ca si Km reali? 300.000?

Link to comment
Share on other sites

Miros niste km dati inapoi.. spune-i sa de-a 3 euro sau cat costa sa scoti raportu ala si o sa se convinga.

Are fisa de la reprezentanta si km par in regula. Eu sunt sceptic pentru ca dupa vin are navi mica si alte ornamente, care ma duce cu gandul la o dauna serioasa.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum v-ati dat seama de acest lucru? In functie de codul "S609A Navigation system Professional "? Va intreb ca sa stiu pe viitor, sa nu pot fii pacalit. Imi puteti da mai multe detalii? Si totusi din 2014 pana in 2016 masina sa fii stat in garaj? E putin probabil. Avand in vedere ca din 2014 e in Romania (S.C. Automobile Bavaria S.R.L. , Otopeni), e inscrisa si totusi sa nu fi facut mai mult de 5.000 km?

Imi cer scuze daca sunt intrebari stupide pentru unele persoane, dar nu ma pricep atat de bine si prefer sa fiu precaut si sa ma informez cat pot de mult.

Edited by Costea Mihai
Link to comment
Share on other sites

F10 525 Xdrive 2011-11-17 - 134.000 km, EDC, 218CP

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID7GiY73.html#contact_form#xtor=SEC-81

Dupa istoric pa reali km, am vorbit cu omul, la telefeon pare OK. Merita daca o scot pe la 20700 EUR?

 

P.S. Sa fiu ingrijorat ca are mai multe intrari in service in ultimii doi ani?

dw23974-report.pdf

Edited by gugukalimero
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intrarile in service sunt destul de frecvente si consistente cu evolutia km incat sa indraznesc sa cred ca sunt km originali.

Maine ma intalnesc cu omul si daca e OK la prima vedere / dupa un test drive scurt o si bag la reprezentanta BMW Cluj (am deja programarea facuta) sa vada daca totul e OK.

 

Pretul nu e cel mai mic de pe piata insa daca ma gandesc ca e Xdrive, are EDC si km originali (sper, vad ce zic si cei din service) parca nu e un bad deal.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu mi se pare un deal prost, chiar arata ok masina dpmdv, eu chiar nu vad uzura pe nicaieri care sa denote 350.000 km cum spunea un coleg mai sus.

Daca si functioneaza ok, go for it!

Sa ne tii la curent, sunt curios cum e la fata locului.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@sby, nu te supara pe mine, dar invata sa nu mai citesti printre randuri. :thumbsup:

Am spus eu ca masina are 350.000km? <_< Citeste inca o data ce am scris, nu fa asemenea afirmatii.

 

Si cum iti dai tu seama de uzura asa numai din poze?

Inseamna ca esti profesor daca tu nu vezi nici un fel de uzura :laugh: . Pai daca a facut pozele din avion, normal ca o vezi ca noua masina.

 

Ia uita-te mai atent la volan, sa vezi ce lucios este. :thumbsup:

 

Cand o vezi in realitate, atunci poti sa spui ca nu vezi uzura deloc. Intra pe mobile sa vezi F10 cu 400.000 km., unde scaunul de la sofer arata mai bine ca cel din anuntul romanesc, asa ca..... nu are rost sa continui.

 

Eu mi-am spus parerea mea si am spus ca scaunul la cum arata, PARCA ar avea 350.000 km.,deci e o mica/mare diferenta.

 

@akon, ai dreptate, dar nu observi ca aici pe forum cand spui adevarul si vezi micile smecherii si hotii, primesti minus :rolleyes: l , asta e romanului ii place sa fie mintit.

 

 

@gugukalimero, iti doresc bafta si eu sunt curios ce spun si cei de la Cluj. Oricum sa stai langa ei la verificare si sa controlezi si distributia, calculatoare, log turbine in sarcina, timpi injectoare, ce grad de incarcare ape dpf-ul, valorile cutiei de viteze.

Daca nu sunt indiscret, cati ti-au cerut pentru verificare, vreau sa compar cu cat mi-au ceru mie.

 

Si eu sunt programat luni la Cluj sa fac verificare la un F11, asa ca iti doresc mult noroc :rolleyes:

Edited by florin1967
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

@florin Nu am facut nici un fel de afirmatii in ce te priveste, am inteles ca ti-ai spus punctul de vedere si ti-l respect.

Dupa parerea ta, uzura scaunului de la sofer denota ca masina parca ar avea 350.000 km.

 

Nu sunt "profesor", si nici nu-mi place sa ma mint singur, am spus doar ca din punctul meu de vedere, nu vad uzura asa mare cat sa ma duca cu gandul la atat de multi km. Sigur ca doar o inspectie amanuntita la fata locului poate fi edificatoare.

 

Nu sunt nici genul care sa sara cu minusuri si nu am facut altfel de afirmatii decat a-mi spune parerea. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa fi fost aranjata putin la km in 2014 cand a fost adusa,nu cred ca a facut 3k km in 6luni.

Deci a fost la Cluj,apoi la Arad si acum o vinde unu din Salaj?

 

Mda, asta e putin dubios dar e totusi doar un gap de 6 luni, nu stiu ce sa zic, am vazut anomalii mai mari in ultimul timp (gap-uri de ani sau j-de-mii km "lipsa")

 

2015-07-27 09:58:00 84,084 km Dealer Visit S.C. Autotransilvania S.R.L. , Floresti

2015-01-27 16:53:00 81,449 km Dealer Visit May & Olde GmbH, Halstenbek

 

Omul cu care am vorbit a spus ca masina i-a fost adusa din DE in 2015, nu stiu care e treaba cu intrarile la diferitele Service-uti (Cluj/Arad), am sa intreb / verific.

Din cate stiu in Zalau nu este rep. BMW, poate e o explicatie...

 

 

 

@gugukalimero, iti doresc bafta si eu sunt curios ce spun si cei de la Cluj. Oricum sa stai langa ei la verificare si sa controlezi si distributia, calculatoare, log turbine in sarcina, timpi injectoare, ce grad de incarcare ape dpf-ul, valorile cutiei de viteze.

Daca nu sunt indiscret, cati ti-au cerut pentru verificare, vreau sa compar cu cat mi-au ceru mie.

 

Si eu sunt programat luni la Cluj sa fac verificare la un F11, asa ca iti doresc mult noroc :rolleyes:

 

Initial nu m-am gandit sa stau langa ei (trebuie? sa nu am incredere nici in ce teste fac faimosii de la BMW?) Mi-au cerut 650 Lei parca pentru testul extins (durata aprox. 3 ore, verifica si distributia)

 

F11-le e tot din CJ? Erau 2 recent la vanzare aici, unul negru si unul gri frumos pozat, ambele 525.

Edited by gugukalimero
Link to comment
Share on other sites

https://www.olx.ro/oferta/bmw-x1-4x4-cutie-automata-143kw-200cp-bi-turbo-urgent-ID71US2.html

De evitat. Pe autovit il intreb de unde are 200 cai si zice "maine dimineata va trimit poza cu actele". A doua zi bineinteles ca nu a trimis si i-am scris. Replica a fost "s-a vandut".

Acum apare masina si pe olx cu anunt modificat " biturbo, pachet performance interior exterior". Dau mesaj si intreb in ce consta pachetul performance si omul zice " M pachet ce inseamna? :))) ". Asa stil de samsari obositi..stilul asta de inflorit anunturile..

Si e evident 2013,nu 2014 cum scrie in anunt. Omul practic vinde alta masina :))

Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

Mi-au cerut 650 Lei parca pentru testul extins (durata aprox. 3 ore, verifica si distributia)

 

La faĂâşa locului s-a facut 750 Lei... Acuma e ĂŽnĂŁuntru de aprox doua ore si jumĂŁtate si astept.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-x1-4x4-cutie-automata-143kw-200cp-bi-turbo-urgent-ID71US2.html

De evitat. Pe autovit il intreb de unde are 200 cai si zice "maine dimineata va trimit poza cu actele". A doua zi bineinteles ca nu a trimis si i-am scris. Replica a fost "s-a vandut".

Acum apare masina si pe olx cu anunt modificat " biturbo, pachet performance interior exterior". Dau mesaj si intreb in ce consta pachetul performance si omul zice " M pachet ce inseamna? :))) ". Asa stil de samsari obositi..stilul asta de inflorit anunturile..

Si e evident 2013,nu 2014 cum scrie in anunt. Omul practic vinde alta masina :))

Cum sa te increzi in asa oameni cu mii si mii de EUR? Clar de evitat. Pacat ca nu implementeaza ĂŁĂâ˘tia de pe Autovit (ca au crescut destul) un sistem de rating a vanzatorilor ca sa ii putem Ăâ˘tanĂâşa pe Ăâ˘obolani.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut. Caut sa fac trecerea de la 318d touring (E91 LCI din 2010) la 520d/525d (limuzina sau tot touring) preferabil de dupa 2011 si am dat de anuntul asta:

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID7GiP2z.html#contact_form#xtor=SEC-81

Clar e samsar, ceva semnale de alarma? Merci

 

De evitat. Anuntul a dispĂŁrut cateva zile si a reaparut cu 21.000km mai putin si niĂâşel mai scumpĂŁ (initial era postat cu 230.000km Ăâ˘i 17.200 EUR)

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.