Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

imi cer scuze tuturor celor pe care i-am OFENSAT cu naivitatea mea !!!

greseala mea... am vrut sa atentionez colegii de forum

sa fie atenti la un vanzator tzepar de craiova si

multumesc foarte mult pentru sarcasm si minusurile primite !

data viitoare cand o sa mai dau peste asa ceva o sa ma abtin si o sa tin pentru mine.

 

bafta !

 

nu le tine pentru tine, tocmai pentru asta este gandit acest topic.

putea sa ceara si 500euro pe ea, ideea era ca a mintit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vad ca nu a corectat inca...

si cum a spus si colegul, scopul acestui post asta ar trebui sa fie...a fi "obsedat" de corectitudine, chiar si atunci cand e vorba de banii nostri, din pacate in Romania este de multe ori "pedepsit" cu comentarii, jigniri, injuraturi, unlike-uri etc. Si eu vreau sa imi vand masina, si am facut o descriere cat mai exacta, no, nu mai e noua, si mi se pare normal daca cunosc sau stiu depre o problema la ea sa spun despre. Expertii in domeniu mi-au reprosat imediat "NU ASA SE VINDE O MASINA". Ok, si eu sunt de acord. Dar asta e masina mea, consider ca omul trebuie sa stie decat sa descopere. Dar acum si majoritatea cumparatorilor vor sa creada doar partea frumoasa gen "km reali, verificabili, nerulata in RO, unic proprietar, tinuta in garaj climatic, serviceurile la zi, schimbate recent consumabile etc". Cunosc prieten caruia prima masina eu i-am adus-o din Germania. Ca sa aiba serviceurile la zi. I-am si spus, cand o aduc, cumparam separat din Germania ulei filtre kit distributie si le schimbam noi. E cel mai sigur! A doua masina a cumparat-o de la targ. A luat-o pe singura care avea kitul de distributie schimbat de "100-200km". Dupa 500km a ramas cu masina in drum, dauna motor! Se intreba de cauze. I-am si spus distributia! Nu nu are cum! Eu i-am si spus daca vreo data il va interesa vreo masina de-a mea sa se gandeasca si sa ia in calcul schimbarea distributiei(in ultimul timp doar am avut doar BMW si sunt cu lant). Ca poate peste x ani, ma voi satura si eu, si voi apela la textele de succes in vanzarea unei masini!

Edited by raswanp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu le tine pentru tine, tocmai pentru asta este gandit acest topic.

putea sa ceara si 500euro pe ea, ideea era ca a mintit.

 

nu, multumesc !

de fiecare data cand am sa platesc un raport de service (chiar daca este o suma mica)

am sa-l pastrez doar pentru mine, ca doar sunt banii mei...

nu vreau sa-i mai deranjez cu naivitatea mea pe colegii de forum: @acero99, @B-490-RZV, @AlexCris !

 

succes !

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu, multumesc !

de fiecare data cand am sa platesc un raport de service (chiar daca este o suma mica)

am sa-l pastrez doar pentru mine, ca doar sunt banii mei...

nu vreau sa-i mai deranjez cu naivitatea mea pe colegii de forum: @acero99, @B-490-RZV, @AlexCris !

 

succes !

nu trebuie sa punem la suflet, unii trebuie sa inteleaga nu toti cunoastem piata sau chiar nu am avut in viata noastra de a face cu astfel de combinatii. Unii au o viata simpla, familie, serviciu nu ne mai uitam la TV de ani buni etc. Ca totusi nu e singura e92 la pretul ala. Asta asa e, de multe ori pe mobile.de se intampla. Cauti un model de masina si hopa prima apare cu 2000-3000 mai ieftina dar si full full.Dar sunt de parere ca nici masinile la pretul corect nu te scutesc de probleme. Si putini suntem cei care ne-ar da mana cand cumperi un model de masina si ele costa intre 7000 si 15000, tu dai 15000! Piata in Romania este atat de diversa, daca mai demult erau chestiile vechi cu km, lovita, acu asta cu TVA, care mai e referinta?!Daca nu esti mai norocos si le primesti pe toate 3. Oricum asta arata de ce acesti infractori recidiveaza...nu pot scuza in schimb nici pe cumparatori, pentru ca nici acestia nu depun reclamatie la politie!In mintea tuturor deja s-a impregnat asta: nu e nicio problema, atata timp cat clientul nu se informeaza! E obligatia lui! Dar daca la supermarket ne-ar pune un produs expirat o reclamatie la OPC nu ne-ar satisface, parca am incerca si la vreo televiziune. De aceea spun nu o lua ca o critica, unii dintre noi incearca sa si educe cumparatorul, pentru ca goana dupa un pret mai mic a dat avant in ultimii ani astora. Asta nu e numai in RO sau numai la masini, s-a raspandit peste tot.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu, multumesc !

de fiecare data cand am sa platesc un raport de service (chiar daca este o suma mica)

am sa-l pastrez doar pentru mine, ca doar sunt banii mei...

nu vreau sa-i mai deranjez cu naivitatea mea pe colegii de forum: @acero99, @B-490-RZV, @AlexCris !

 

succes !

 

Sincer, masina aia, fara navi, manuala, in 2 usi[4 usi sunt mai cautate decat 2 usi, un GTI in 2 usi e mai ieftin ca un GTI in 4 usi, de exemplu], cu motorul N47 cu probleme la distributie, cu 257k km in bord, sa o consideri prea chilipir ca sa fie adevarat, la 7900euro, asa cum a sustinut acero99, mi se pare tras de par.

Come on acero99, acolo ar trebui sa fie pretul, ca doar nu e de aur, si nici nu tine o vesnicie. La kilometrajul ala, deja incepe sa manance bani precum un sac fara fund.

 

In alta ordine de idei, am un prieten cu un X5 2008, 3.0sd, 200k km reali, baga bani in el cu nemiluita.

Bi-saptamanal se mai strica ceva, un furtun, un buton, un rahat, etc...

  • Like 4
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am spus nimic ironic sau cu rautate , nu ma refeream fix la masina aia ma refeream la BMW E92 indiferent de motorizare / an / km ... este foarte greu sa gasesti ceva corect / intreg / bun care sa nu necesite reparatii imediate in bugetul respectiv
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

lasand la o parte discutiile contradictorii si sarcasmul...

voi cat credeti ca ar trebui sa coste un e92 cu dotari standard din 2007

si cu 250.000 km reali ???

avand in vedere faptul ca masina asta a costat de noua acum 10 ani in jur de 32.000 euro tva inclus.

intr-o societate de consum si in anul 2017 cel mai ieftin bmw coupe cu dotari standard

seria 2 costa 30.000 tva inclus si un seria 4 costa in jur de 38.000 euro tva inclus.

pe bune, in opinia mea personala o masina de acest tip la vechimea si numarul de km ar trebui sa coste aprox. 8000-9000 euro.

Edited by petreop
  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

nu, multumesc !

de fiecare data cand am sa platesc un raport de service (chiar daca este o suma mica)

am sa-l pastrez doar pentru mine, ca doar sunt banii mei...

nu vreau sa-i mai deranjez cu naivitatea mea pe colegii de forum: @acero99, @B-490-RZV, @AlexCris !

 

succes !

 

Am o intrebare si te rog sa raspunzi sincer: tu chiar te astepti sa gasesti la 7-8000e un e92 sanatos si cu ceva dotari?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare si te rog sa raspunzi sincer: tu chiar te astepti sa gasesti la 7-8000e un e92 sanatos si cu ceva dotari?

 

sincer...

imi rastalmacesti vorbele, am spus 8000-9000 euro si am mai spus cu dotari standard.

mai in gluma mai serios... eu vreau sa-mi cumpar masina, nu doresc sa arunc banii pe niste accesorii montate pe o masina de ex:

climatronic sau "clima bizonala" :) ce, ma doare mana daca dau drumul singur la aerul conditionat.

navigatii care oricum nu au hartile bune.

camera marsarier sau parktronic de parca nu pot sa parchez uitandu-ma in oglinzile retrovizoare.

modul tv sau dvd pentru ca ma uit la filme in timp ce conduc :)

sonorizare de nu stiu care ca sa dau petreceri in masina :)

trapa sa o scot pe nevasta-mea in tricou ud si cu pletele in vant prin praful din romania :)

piele sa ma asez vara pe cuptor incins

incalzire in scaune sa nu racesc la ovare si sa fac cistita :)

etc... personal nu vad utilitatea multora dintre accesoriile enumerate mai sus !

la varsta mea pretentiile sunt altele (sa mearga masina bine si sa ma pot baza pe ea cand plec la treaba,

nu vreau sa-mi bat capul cu diverse problemutze care apar de la accesorii)

recunosc ca, pretentiile mele nu corespund dorintelor generatiei noi, de unde si

dorinta mea de a cumpara o masina mai veche care nu are aceste accesorii in doatarea standard.

 

hai, sanatate... ca-i mai buna decat toate !!!

Edited by petreop
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

sincer...

... eu vreau sa-mi cumpar masina, nu doresc sa arunc banii pe niste accesorii montate pe o masina de ex:

climatronic sau "clima bizonala" :) ce, ma doare mana daca dau drumul singur la aerul conditionat.

navigatii care oricum nu au hartile bune.

camera marsarier sau parktronic de parca nu pot sa parchez uitandu-ma in oglinzile retrovizoare.

modul tv sau dvd pentru ca ma uit la filme in timp ce conduc :)

sonorizare de nu stiu care ca sa dau petreceri in masina :)

trapa sa o scot pe nevasta-mea in tricou ud si cu pletele in vant prin praful din romania :)

piele sa ma asez vara pe cuptor incins

incalzire in scaune sa nu racesc la ovare si sa fac cistita :)

etc... personal nu vad utilitatea multora dintre accesoriile enumerate mai sus !

la varsta mea pretentiile sunt altele (sa mearga masina bine si sa ma pot baza pe ea cand plec la treaba,

!!!

Fără supărare, dar ai descris perfect Loganul, pardon Dacia 1310, că Loganul e prea nou și poate are accesorii dintr-ălea de nu funcționează o viață de om!

 

nu mai scrie cu capslock....sau acum realizezi ca ti-ai luat-o si ti se ridica parul in cap?

Problem mare, ea cumpărat vruuum vruuum în 2015 și după 2 ani află că n-a fost virgină.

Gata, s-au șters toate clipele frumoase petrecute la volan (sau reparând-o)!!

Edited by severin31
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ supĂŁrare, dar ai descris perfect Loganul, pardon Dacia 1310, cĂŁ Loganul e prea nou și poate are accesorii dintr-ĂŁlea de nu funcționeazĂŁ o viațĂŁ de om!

Daca toti am fi la fel nu ar mai exista diversitatea.

Unii aleg diesel, altii benzina...unii vor dotari, altii le considera inutile, unii vor 2000d altii 3000d, automata sau manuala...si exemplele pot continua.

Cine suntem noi sa judecam asta?

Atata timp cat exista e92-ul dotat cu isi doreste el, cred ca nu e treaba nimanui sa judece asta.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

sincer...

imi rastalmacesti vorbele, am spus 8000-9000 euro si am mai spus cu dotari standard.

mai in gluma mai serios... eu vreau sa-mi cumpar masina, nu doresc sa arunc banii pe niste accesorii montate pe o masina de ex:

climatronic sau "clima bizonala" :) ce, ma doare mana daca dau drumul singur la aerul conditionat.

navigatii care oricum nu au hartile bune.

camera marsarier sau parktronic de parca nu pot sa parchez uitandu-ma in oglinzile retrovizoare.

modul tv sau dvd pentru ca ma uit la filme in timp ce conduc :)

sonorizare de nu stiu care ca sa dau petreceri in masina :)

trapa sa o scot pe nevasta-mea in tricou ud si cu pletele in vant prin praful din romania :)

piele sa ma asez vara pe cuptor incins

incalzire in scaune sa nu racesc la ovare si sa fac cistita :)

etc... personal nu vad utilitatea multora dintre accesoriile enumerate mai sus !

la varsta mea pretentiile sunt altele (sa mearga masina bine si sa ma pot baza pe ea cand plec la treaba,

nu vreau sa-mi bat capul cu diverse problemutze care apar de la accesorii)

recunosc ca, pretentiile mele nu corespund dorintelor generatiei noi, de unde si

dorinta mea de a cumpara o masina mai veche care nu are aceste accesorii in doatarea standard.

 

hai, sanatate... ca-i mai buna decat toate !!!

 

 

Salut ,

 

Si eu caut asa ceva prin Germania , sub 11.000e , chiar asa slab dotata, numai "petarde" gasesti.

Masinile bune si ingrijite au pretul lor.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sincer...

imi rastalmacesti vorbele, am spus 8000-9000 euro si am mai spus cu dotari standard.

mai in gluma mai serios... eu vreau sa-mi cumpar masina, nu doresc sa arunc banii pe niste accesorii montate pe o masina de ex:

climatronic sau "clima bizonala" :) ce, ma doare mana daca dau drumul singur la aerul conditionat.

navigatii care oricum nu au hartile bune.

camera marsarier sau parktronic de parca nu pot sa parchez uitandu-ma in oglinzile retrovizoare.

modul tv sau dvd pentru ca ma uit la filme in timp ce conduc :)

sonorizare de nu stiu care ca sa dau petreceri in masina :)

trapa sa o scot pe nevasta-mea in tricou ud si cu pletele in vant prin praful din romania :)

piele sa ma asez vara pe cuptor incins

incalzire in scaune sa nu racesc la ovare si sa fac cistita :)

etc... personal nu vad utilitatea multora dintre accesoriile enumerate mai sus !

la varsta mea pretentiile sunt altele (sa mearga masina bine si sa ma pot baza pe ea cand plec la treaba,

nu vreau sa-mi bat capul cu diverse problemutze care apar de la accesorii)

recunosc ca, pretentiile mele nu corespund dorintelor generatiei noi, de unde si

dorinta mea de a cumpara o masina mai veche care nu are aceste accesorii in doatarea standard.

 

hai, sanatate... ca-i mai buna decat toate !!!

 

Pe mine personal nu m-ai deranjat cu nimic asa cum ai sustinut mai sus. Eu am vrut sa subliniez altceva, te-ai uitat la cel mai jos pret pentru un E92 si chiar voiam sa te intreb... tu ce te-ai fi asteptat. Hai sa iti pun problema altcumva. Ai o masina, o ingrijesti cum stii mai bine, bagi o caruta de bani in ea sa ii cumperi cauciucuri noi, sa ii faci reviziile din 10 in 10.000 de km, te agiti pentru orice cacat pe care masian il are doar ca sa fie perfecta iar in momentul in care te decizi sa o vinzi, ce faci? O pui printre cele mai ieftine?

Eu am mai sustinut, asta este problema la noi, cautam chilipiruri in speranta de a prinde o masina buna, tu ce te-ai fi asteptat la masina aia? E92-ul isi tine pretul relativ binisor, daca tu te miri ca un e92 vechi de 10 ani chior costa cat costa, uite-te cat ceri unii pe o Toyota Land Cruiser 90 din 2003-2005 ca sub 12.000 nu e niciuna. Sunt anumite masini care isi tin pretul sau se devalorizeaza pana la un anumit punct.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ supĂŁrare, dar ai descris perfect Loganul, pardon Dacia 1310, cĂŁ Loganul e prea nou și poate are accesorii dintr-ĂŁlea de nu funcționeazĂŁ o viațĂŁ de om!

 

nu m-ar deranjeaza faptul ca scrie "dacia" pe masina, dealtfel in anii '87-'89 am si avut o dacia sport

de culoare mustar :D cu care m-am impacat foarte bine pentru nivelul anilor respectivi, mai ales ca pe vremea aceea

benzina se vindea pe cartela si circulatia in weekend era restrictiva (un weekend numerele pare, un weekend impare)

era o placere sa mergi la mare in weekend pe o sosea goala :D

sincer, mi-as cumpara si acum o dacie daca ar exista ceva la nivelul si mai ales frumusetea unui bmw e92.

acum in 2017 nu cer prea multe de la o masina:

sa aibe destula putere ca atunci cand apas pe acceleratie sa faca 100km in aprox. 8s nu in peste 14secunde

sa franeze cand apas pe frana de la 100km in aprox. 35m nu in peste 50 metri...

sa ofere gradul de securitate al unei masini cu cel putin 4 stele ncap...

sa aibe o tinuta de drum stabila si ferma asa cum numai bmw-ul o are...

nu cred ca voi apuca vremuri cand dacia va fabrica asa ceva !!!

restul sunt povesti !

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

treaba cu pretul e realtiva si trebuie totusi sa analizezi piata auto.

ca nu vrei optiuni, am inteles si iti dau perfecta dreptate...pt tine cumperi masina si nu pentru mine....totusi, o masina in mintile ei are un pret ceva mai mare.

 

cu rabdare cred ca vei gasi una care sa te multumeasca.

bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.