Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu doar la noi sunt masini facute praf si vandute de noi. Un Porche 911 al unui prieten bun care a avut accident si a avut dauna totala.

Epava a fost trimisa in germania si reparata.Acum este pusa la vanzare de neamt ca noua.

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?ref=srp&id=250911190&psz=0&vc=Car&dam=0

 

Se poarta peste tot. Sa nu ne mai dam singuri la glezne.Romanii in general sunt oameni buni dar mai sunt si lepre.

Sa nu lasam cativa indivizi sa caracterizeze majoritatea.

 

Cica a avut doar blechschaden, tabla indoita lateral si a fost complet reparata

Link to comment
Share on other sites

Asta aviz celor care cred că dacă se duc în Germania, și mai ales dacă iau de la un neamț cred că le garantează că mașina este bună.

Masina aia e de la privat. Sa cumpere cine vrea de la ei, eu unul nu iau de la tepari de genul ,sunt pe mobile destule.

 

A treia este fabricata in 01.07.2011...

Pai asa le place sa-si ia teapa...cu vrajeli si poze frumoase pun botul toti. Asta e Romania...

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

andrei_vuv cred ca face parte din samsarii de noua generatie care iti aduc masina la comanda din Germania. dragul nostru coleg, anul acesta am achizitionat un f30 din romania in care am investit doar in distributie si ma aproprii de 15000 de km in 4 luni. e practic problema ta daca tu crezi ca toti romanii sunt samsari. Probabil tu faci parte din categoria oamenilor care tin neaparat ca masina sa fie din Germanian nu conteaza ca o vinde vreun turc, rus sau polonez (zona munchen sau nurenberg), important e ca are miros de germanica chiar daca e posibil sa fie adusa din olanda sau belgia si facute acte de de.

Ps. masina a fost aleasa din 3 masini, 2 samsari si un privat

Edited by lolik
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Andrei, te-am rugat sa detaliezi ceva mai devreme, te-ai facut ca ploua. Nu inteleg de ce esti asa frustrat pe oamenii care vand masini in ro. Sunt intr-adevar foarte multe care sunt cu km dati inapoi sau full.. si ele de fapt au cateva dotari. Ti-ai luat personal vreo teapa? Sau... ?!

 

Hotul striga hotii. Sau mai bine zis, el se crede un altfel de samsar.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie putin de ajutorul vostru, am gasit un 535xd pe OLX (https://www.olx.ro/oferta/bmw-535d-x-drive-ID9ho2L.html) si am cumparat un raport de pe auto-records.com si sunt cateva lucruri care imi dau cu virgula, si poate aveti voi idee :

 

1. Nu stiu ce inseamna "Inspection Station".

2. Nu inteleg ce reprezinta iconita galbena

3. Nu imi dau seama de ce la distanta de ~1 luna exista 2 intrari duplicate cu acelasi nr. de KM (149k si 151k) Dar pare sa aiba o legatura si cu intrarea acea cu iconita galbena.

 

Omul in anunt spune ca masina are 172.000 km, pe auto records arata ca ultima intrare in service este in august la 173.000 km. Ceea ce pare destul de aproape de adevar :)

 

Am atasat si un prt src cu raportul.

post-84895-0-11384000-1506964938_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Gata, ne-am intors, am luat masina!

 

E racheta, trage cum trebuie sa traga un M550D :D, pe sport se aude foarte violent, din interior zici ca e benzinara, foarte frumos face motorul si trage cu toti cei 381cp.

Ca defecte: oglinda parasolar pasager sparta, o zgarietura de 1 cm (lovitura de piatra ceva) pe bara de fata, nu a fost revopsit niciun element,mici urme de uzura la interior si jantele au fost vopsite cu negru, nu mai au emblemele cu "M" si se vede ca nu sunt vopsite foarte profi, pe seria ei se vede ca nu sunt negre.

 

 

My link

Link to comment
Share on other sites

28.000 cash + combinatie cu alt X5 de 09/2011 4.0 xD 305cp, scaune cu memorie, volan M cu padele,etc, masina intretinuta exact de un pasionat si fara nici-o eroare sau ceva.

 

A iesit cam 48.000 masina pe combinatie, ar fi fost ideal sa se vanda X5-ul desi nu apucase sa-l puna la vanzare si sa-i de-a cash un 42-43k gen cash.

 

Urmeaza neaparat revizie+ folii, am bagat vin-ul pe auto records, totul ok.

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

As vrea va rog sa ma lamuriti care mai e procedura de cumparare auto de la persoana fizica sau juridica.

Acum ceva ani am cumparat o masina de la o firma si pe langa actele masinii mi-a dat: copie dupa Certificatul firmei din care rezulta CAEN de comert auto + factura + un certificat fiscal precum ca firma nu are datorii + CMR.

De asemenea am mai luat o a doua masina acum 2 ani de la persoana fizica, am facut pe loc contract si abia dupa ce am facut eu RAR (CIV) ne-am intalnit din nou si el a bagat-o si scos-o de la fisc apoi am putut eu sa-mi depun dosarul. Norocul a facut sa fiim amandoi din Sector 3. Daca luam masina din Carei nu stiu cum trebuia procedat.

 

In zilele noastre se procedeaza la fel? :) Intreb pentru ca am vazut ca la RAR programarile au ajuns in 2018 si e cam ciudat sa sun samsarul dupa Anul nou sa imi dea fiscal. Daca iau masina din Baia Mare, tre sa fac un drum acolo pentru fiscal? Daca nu imi mai raspunde la tel sau pleaca din tara? Cum se rezolva situatiile astea?

 

Din cate stiu nu se putea da fiscal fara CIV - cel putin asa era acum 2 - 3 ani - CIV care se face la RAR.

 

Si ca sa nu fiu total off, in sfarsit vreau sa imi iau si eu un X3, dupa W si Audi. :)

Edited by ccristian
Link to comment
Share on other sites

In foarte mare masura e aceeasi procedura, plus ca am mai intalnit cateva cazuri specifice fiecarui judet/sector - unii cer niste acte, altii nu.

Procedura se simplifica destul de mult daca gasesti o masina care are deja carte RAR sau daca samsarul se descurca sa o obtina mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Simplificat mi se pare si in cazul in care se cumpara de la firma de import auto cu factura.

 

Stiu ca statul mai are o reglementare ca sa inscrii masina pe rol in maxim o luna de cand o dobandesti. La inscrierea pe rol e nevoie de CIV, or CIV-ul se obtine in 3 luni in momentul de fata, cum se rezolva conflictul asta? Cred ca se rezolva cu plata amenzii depasirii termenului :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.