Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Am fost ieri si am testat/verificat urmatoarea masina:

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-3-320d-panormaic-ID9ItA9.html

 

VIN: WBAVU31080KY37171, 283800 km, raport auto-records: https://drive.google.com/file/d/0B6l-7cFPtmf9UmFfTFU0VVBfOWFtcEdqRDN5QTRpdjBzbk9B/view?usp=sharing.

 

Unele intrari de pe vin decoder se vdeau si in cartea service.

 

Despre culoare nu ma pot pronunta, deoarece deja era semi-intuneric, insa are toate liniile, usile, capota, respectiv haionul se inchid bine, lonjeroanele par a fi ok.

 

In urma diagnozei am constata ca are urmatoarele erori:

 

-pompa incalzire auxiliara

-toate 4 bujiile + releu

-aerul nu recircula cand e setata clima pe automat

-bec ars pe spate stanga

-bluetooth

-injectorul de pe cilindrul 2 avea valoarea la cald de 1.7

-filtru de particule e undeva la 80% din capacitate

-turbina baga presiune ok(testata si in sarcina)

-senzor ulei

-piesa incercuita e rupta: https://imgur.com/a/OCvOh

Oglinda de la sofer se da peste cap cand masina e oprita.

 

Ceea ce m-a pus pe ganduri, sa zic asa, avea motorul spalat dar in baia de ulei se vedeau pete de ulei cu mizerie(praf, pamant, etc) destul de mari, avea ulei si pe furtunul de la intercooler si turbo

+ vanzatorul zicea a completat putin ulei, nu a pus capacul si s-a dus asa cam 1 km cu masina, pana sa ii arate in bord ca are ulei putin, s-a oprit si compartimentul motor era plin de ulei, inclusiv capitonajul capotei.

 

 

Ce parere aveti? sunt de speriat erorile? de la ce ar putea fi petele vechi de ulei? Masina are toate dotarile din anunt.

 

 

 

Nu sunt dar ai ceva de alergat ca sa le rezolvi:

 

-pompa auxiliara-700 ron noua, 50-100 montaj - se poate si reconditiona

-releu si bujii -230 releu neru-200 ron bujiile-200-300 manopera

-blueetooth-releu posibil mort- in jur de 100 euro cred din dezmembrari

-injector 1.7 compensare- nu e de speriat, si eu am mers cu unul cu valoare 2 cam un an- 300 ron injectorul, cost manopera 100 ron-(daca tot dai galleria jos sa schimbi bujiile)

-filtru de particule 80% -aici mai poti trage de el, mai incerci niste regenrari, dar tot e spre final de viata- il poti curate-500-700 ron sau faci dpf off + soft 300 euro, si dpf sh gaseste tot pe la aceeaasi bani

- piessa incercuita este un furtun care costa cam 200-2500 ron nou.

-senzorul ulei-nu stiu sa-ti spun cat e, dar mai e si ala ceva bani

 

Cu uleiul in compartiment nu stiu ce sa-ti zic, cand ai zis baia de ulei probabil te-ai referit la scut...pe la intercooler si furtune turbo e normal sa aibe ceva vapori de ulei.. eu as cauta alta masina..prea multe de facut..+ o sa mai apara si dupa :)

Edited by chitsro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt dar ai ceva de alergat ca sa le rezolvi:

 

-pompa auxiliara-700 ron noua, 50-100 montaj - se poate si reconditiona

-releu si bujii -230 releu neru-200 ron bujiile-200-300 manopera

-blueetooth-releu posibil mort- in jur de 100 euro cred din dezmembrari

-injector 1.7 compensare- nu e de speriat, si eu am mers cu unul cu valoare 2 cam un an- 300 ron injectorul, cost manopera 100 ron-(daca tot dai galleria jos sa schimbi bujiile)

-filtru de particule 80% -aici mai poti trage de el, mai incerci niste regenrari, dar tot e spre final de viata- il poti curate-500-700 ron sau faci dpf off + soft 300 euro, si dpf sh gaseste tot pe la aceeaasi bani

- piessa incercuita este un furtun care costa cam 200-2500 ron nou.

-senzorul ulei-nu stiu sa-ti spun cat e, dar mai e si ala ceva bani

 

Cu uleiul in compartiment nu stiu ce sa-ti zic, cand ai zis baia de ulei probabil te-ai referit la scut...pe la intercooler si furtune turbo e normal sa aibe ceva vapori de ulei.. eu as cauta alta masina..prea multe de facut..+ o sa mai apara si dupa :)

 

 

Mersi de parere si informatii. Da, scutul motor am vrut sa scriu... inca nu-mi bausem cafeaua :D

Pretul masinii ar fi de 6000, ma mai gandesc inca, mai ales ca nu ma grabesc, asta e 90% nu.

 

 

Vorbind de scaune, uite cum arata scaunul de la VW Arteon: https://imgur.com/a/egjK5 , o masina cu 800 de km la bord. Inadmisibil de rau pt o masina din 2017, de peste 40 000 euro.

Pozele au fost facute de mine ieri, am si codus masina. Nimic spectaculos.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Stie careva ceva despre firma SPECTRE AUTOMOBILE din Galati? Ce parere aveti despre https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x3-ID7Gntcm.html ?

 

Am vazut ca in VIN nu apare ca ar avea faruri adaptive si nici sensori de presiune pneuri, desi in anunt sunt mentionate.

 

Firma respectiva a mai avut anunturi cu X3-uri la preturi similare si f bine dodate, care s-au dat rapid. Sunt curios daca merita batut drumul pana la Galati.

 

Totusi 16k E e cam putin pt un X3 cu dotarile astea si "Fara accident in istoric: Da"...

 

Merci anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Stie careva ceva despre firma SPECTRE AUTOMOBILE din Galati? Ce parere aveti despre https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-x3-ID7Gntcm.html ?

 

Am vazut ca in VIN nu apare ca ar avea faruri adaptive si nici sensori de presiune pneuri, desi in anunt sunt mentionate.

 

Firma respectiva a mai avut anunturi cu X3-uri la preturi similare si f bine dodate, care s-au dat rapid. Sunt curios daca merita batut drumul pana la Galati.

 

Totusi 16k E e cam putin pt un X3 cu dotarile astea si "Fara accident in istoric: Da"...

 

Merci anticipat!

 

In urma cu cateva pagini am postat eu un Seria 7 G11 vandut de Premium Automobile Galati(teoretic alta firma), practic, pozele dintr-un anunt(am pus linkurile de pe doua situeuri diferite) erau facute in exact acelasi loc ca si astea la X3.

 

Daca te hotarasti sa mergi sa vezi masina, inainte verifica VIN-ul pe un site de specialitate(auto-records, auto-dna, inspectoauto) si apoi daca e ok, verifica neaparat masina si la un service. Pana la urma 16k euro nu sunt de ici de colo si mai bine investest cateva sute de lei si ai sanse sa afli daca e o teapa sau nu.

 

PS: eu n-as lua din Galati. Cauta si pe bavariausedcars + alte siteuri de la reprezentante auto cu vehicule rulate, luate la buyback, sau la banci sau firme de leasing, masini recuperate, cu istoric garantat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai verificat una, si pare ok.

https://www.olx.ro/oferta/bmw-123d-m-pack-limited-sport-edition-2008-xenon-navi-piele-ID8QVOw.html Singurul minus din anunt este ca a trecut 2008 la an fabricate, desi este 2007. Ce e drept este 207-12-17, deci nu e mare minus.

 

 

Inca n-am vorbit cu proprietarul, dar din ce am cautat despre el, se pare ca vinde masini din 2014. 3-4 pe an. N-am fost sa o vad inca.

 

 

As mai lua in calcul pe asta https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-1-bmw-123-204-cp-2-0-diesel-ID8kBQL.html . A fost la 9600 pana acum o saptamana si a scazut-o la 8400 acum. Sa zicem ca merita banii astia, fata de cea de mai sus, asta pentru cutie automata.

Masina o vreau pentru prietena mea, dar probabil o sa o conduc si eu din cand in cand.

 

Verificarea atasata este pentru prima, cea de la braila.

prima din link este a mea!

cine doreste info mai multe ma poate contacta si aici!

este adusa de mine personal din germania ,pe roti .

si inca o adaugare la raport este ca la 200mii s -au schimbat distributia si egr. si modulul de keyless go

Edited by 28rac
Link to comment
Share on other sites

Salut!

De cateva luni am achizitionat si eu un BMW seria 5 E39 din 2003 si sunt foarte multumit de el.

Am totusi o neplacere cu cel ce mi a vandut masina. Sunt sigur ca nu este o persoana de incredere si merita evitat atat timp cat nu esti foarte priceput sau incepator in cumpararea unui autovehicul. Am sa va povestesc ce am patit si sper sa trageti si voi o concluzie.

Am fost sa vad masina si m am indragostit iremediabil de ea. Arata foarte bine si foarte bine intretinuta. Dupa cateva zile m am hotarat sa o cumpar si sa mai negociez la pret. In cele din urma domnul a lasat cam 50 de euro din pret, dar deja pentru mine masina era ca si cumparata deoarece o doream foarte mult. Toate bune si frumoase, nerabdator sa o conduc, bucuros. Semnez actele si plec la un restaurant acolo in apropiere sa mananc ceva cand deodata....nu aveam barele de pe masina (portbagajul) si suportul de biciclete din spate (ambele in jur de 150 de euro). Ele apareau in poze si chiar si a facut reclama cu masina ii stau foarte bine cu ele originale. Adevarul e ca in poze, piesele erau demondata si puse in portbagaj, in spatele banchetelor. L am sunat imediat sa I cer explicatii ca nu asa ne am inteles. Scuza lui a fost ca a mai lasat la pret si nu mi a putut lasa si portbagajul cu suportul de biciclete....dar daca le vreau, sa le platesc. Tot in timpul discutiei mi a zis ca a doua cheie de la masina (fara ca eu sa o cer - e drept, ca un incepator ce sunt) trebuie sa o aduca un prieten ce a adus masina pe platform doar ca o sa ma sune el cand ajunge. Evident a doua nemultumire este despre a doua cheie a masinii. Dupa cateva luni de zile l am sunat sa mai intreb de cheie. A gasit el ceva scuze cu problem de familie etc. Tinant minte ca nu eu am cerut cheiea dar el singur se oferise sa mi o aduca, m am hotarat sa caut persona cu remorca ce adusese masina si care ar fi trebuit sa aiba si cheia mea. In mai putin de 10 minute, cu un anunt pus unde trebuie, persoana respective ma contacteaza si discutam. Toata povestea cu cheia este o minciuna si domnul cu platform imi spune ca de ceva vreme nu mai lucreaza cu domnul ce mi vanduse mie masina "pentru ca nu este serios"

Cel ce mi a vandud masina este din Nasaud, jud. Bistrita Nasaud si l cheama Nelu. Inca mai vinde masini pe autovit.ro

Am si numarul de telefon din care am sa postez doar ultimele cifre 07xx.xxx.105.

Voi decideti ce as mai putea face sau ce se poate face in privinta asta. Astept pareri cu referire la postul asta, daca este bine venit sau sunt doar eu vinovat si el a procedat correct.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut!

De cateva luni am achizitionat si eu un BMW seria 5 E39 din 2003 si sunt foarte multumit de el.

...

Voi decideti ce as mai putea face sau ce se poate face in privinta asta. Astept pareri cu referire la postul asta, daca este bine venit sau sunt doar eu vinovat si el a procedat correct.

 

Inteleg ca ai fost entuziasmat de masina insa ti-a vandut-o un samsar si cred ca s-a prins ca esti f. interesat sa o cumperi. Asa ca a vrut sa maximizeze beneficiile. Cand i-ai dat banii nu ai vazut ca lipsesc accesoriile?

Este o vorba: banii, f..taiul si bataia nu se mai iau inapoi :)

 

A doua cheie nu e clar daca a avut-o sau nu, parerea mea este ca astia mintind atat de mult nu mai stiu ce si cui au promis diverse.

Avand in vedere ca masina e OK eu zic sa te bucuri de ea si sa dai uitarii episodul achizitiei.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca ai fost entuziasmat de masina insa ti-a vandut-o un samsar si cred ca s-a prins ca esti f. interesat sa o cumperi. Asa ca a vrut sa maximizeze beneficiile. Cand i-ai dat banii nu ai vazut ca lipsesc accesoriile?

Este o vorba: banii, f..taiul si bataia nu se mai iau inapoi :)

 

 

Nici nu m am gandit sa I cer bani inapoi. Nici nu l am sunat sa I zic ca sunt nemultumit. Mi am dat seama mai tarziu, asa ca imi asum neatentia. Totusi accesoriile au fost demontate tot timpul si de asta nu am observant in ziua cumpararii ca ele lipsesc. daca erau montate, erau usor de observant lipsa lor.

Scopul postarii mele este sa ne ferim de persoanele neserioase si sa le mai scadem din sansa de a prosti si alti cumparatori. Bine ca nu m am trezit fara roata de rezerva sau cric, chei din "trusa" masinii lipsa pentru simplul motiv ca am negociat un pret. In schimb, tot respectul pentru comerciantii cinstiti. Parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

Vazut masina din link:

 

https://www.olx.ro/oferta/vand-schimb-bmw-320d-sport-line-184-cp-ID9CTeh.html

 

KM nu sunt reali, pe bord avea 174, ultima intrare pentru revizie a fost la 124 k km in 10.2014 si ultima citire de cheie la 178000 (nu stiu exact cand), avea dpf off si bara/capota era lovita, navigatia mare pusa de curand, nu mergeau hartile.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Vazut masina din link:

 

https://www.olx.ro/oferta/vand-schimb-bmw-320d-sport-line-184-cp-ID9CTeh.html

 

KM nu sunt reali, pe bord avea 174, ultima intrare pentru revizie a fost la 124 k km in 10.2014 si ultima citire de cheie la 178000 (nu stiu exact cand), avea dpf off si bara/capota era lovita, navigatia mare pusa de curand, nu mergeau hartile.

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GkPxP.html vezi asta, sincer imi inspira mai mare incredere faptul ca e vanduta de dealer autorizat. cel mai porbabil e luata la buy-back.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.