Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Salut baieti,

 

De mic visez la un BMW si a venit momentul sa imi achizitionez si eu primul model, un F10 530xD.

 

Am gasit si masina "visata": https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7GqxFY.html#9d0722cfd8.

 

Paranoic fiind (mai ales cand am vazut "Pitesti"), am vazut ca ati recomandat auto-records pentru verificarea km. Gasiti atasat raportul auto-records.

 

Intrebarea mea: cat de adevarate sunt datele furnizare de ei? Adica, chiar au ei access la bazele de date BMW? Fiind o masina din 2012, nu ma astept sa fie ca una noua, insa nu as vrea sa iau teapa din prima, si una de 20000euro :).

 

Pareri despre masina?

 

Va multumesc!

 

aceasi persoana mai vinde vreo 3 masini altfel descrierea se incheie cu o fraza clasica

 

Arata si functioneaza impecabil !

Masina pentru pretentiosi si cunoscatori !

 

si tu totusi te intrebi daca nu cumva cei de la auto records nu sunt cumva neseriosi??!?!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

aceasi persoana mai vinde vreo 3 masini altfel descrierea se incheie cu o fraza clasica

 

Arata si functioneaza impecabil !

Masina pentru pretentiosi si cunoscatori !

 

si tu totusi te intrebi daca nu cumva cei de la auto records nu sunt cumva neseriosi??!?!

 

 

Nu zic ca sunt neseriosi cei de la auto-records. Eram curios doar daca datele furnizate de ei reflecta cat de cat realitatea. Eventual, daca a "testat" cineva un raport pe propria masina :).

 

Curios totusi ca tipul a acceptat ideea unei verificari la reprezentanta BMW. Oare pe ce se baza? Cei de acolo banuiesc ca mi-ar fii spus la fel referitor la KM.

 

In fine, o sa zic pas ofertei si probabil si ideii de a achizitiona o masina SH de pe piata auto din RO.

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Nu zic ca sunt neseriosi cei de la auto-records. Eram curios doar daca datele furnizate de ei reflecta cat de cat realitatea. Eventual, daca a "testat" cineva un raport pe propria masina :).

 

Curios totusi ca tipul a acceptat ideea unei verificari la reprezentanta BMW. Oare pe ce se baza? Cei de acolo banuiesc ca mi-ar fii spus la fel referitor la KM.

 

 

Da, raporturile sunt adevarate.

Spun ca accepta pentru ca in realitate 95% din oameni nu merg la reprezentanta sau nu verifica nici macar intr-un service banal masina. Si chiar daca cineva chiar vrea sa mearga, el oricum n-are nimic de pierdut. Tot clientul isi pierde banii pe verificare.

Link to comment
Share on other sites

Si chiar daca cineva chiar vrea sa mearga, el oricum n-are nimic de pierdut. Tot clientul isi pierde banii pe verificare.

 

E, aici e bine sĂŁ fii deștept. Ca și client, eu mereu am zis așa, dupĂŁ ce eram cât de cât hotĂŁrât:

Mergem la service, testĂŁm mașina. DacĂŁ nu sunt defecte grave ascunse, plĂŁtesc testul și o cumpĂŁr.

DacĂŁ apar probleme: km mânĂŁriți, pĂŁmânt pe valori injectoare sau mai știu eu ce, ĂŽn condițiile ĂŽn care el susține cĂŁ mașina nu are nicio eroare - plĂŁtește el service-ul și nici nu mai discutĂŁm nimic.

 

Mulți se dau ĂŽnapoi la faza asta, dar un om care nu are nimic de ascuns, ĂŽn general nu s-ar da ĂŽnapoi; mai ales când zice “accept orice test” :)

Link to comment
Share on other sites

Asta e ultima masina de pe autovit la care ma uit NU MAI CAUT MASINI DIN ROMANIA CA TOTI = BISNITARI(MINCINOSI). Spune ca are 154 reali cu full istoric/ acepta test autorizat ..... bla bla bla FERITI-VA DE ACESTA PERSOANA DE PE AUTOVIT https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-740-ID7GoVdK.html WBAYB01090D125628 are 274k km din luna 7 2017. Toate lumea spune masini din romania =300k km +

d125628-vehicle-information.pdf

Edited by Mihai Eduard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e ultima masina de pe autovit la care ma uit NU MAI CAUT MASINI DIN ROMANIA CA TOTI = BISNITARI(MINCINOSI). Spune ca are 154 reali cu full istoric/ acepta test autorizat ..... bla bla bla FERITI-VA DE ACESTA PERSOANA DE PE AUTOVIT https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-7-740-ID7GoVdK.html WBAYB01090D125628 are 274k km din luna 7 2017. Toate lumea spune masini din romania =300k km +

 

De jumatate de an caut un F01 740d de la 2013 in sus in aceiasi configuratie si dupa cate am verificat prin Germania, dar si in Romania am ajuns la concluzia ca inca mai trebuie sa astept. Sunt foarte curios de unde le aduc cei de la Pitesti sau Galati, ca in Germania nu am vazut nici macar una din masinile pe care le au sau le-au avut la vanzare si ma uit zilnic( reperul mi-a fost sistemul B&O+ cautarea pe toate site-urile posibile, chiar si de licitatii).

Edited by darriusm
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, raporturile sunt adevarate.

 

 

NU

Rapoartele NU sunt adevarate ,odata ce sunt incomplete ,sau contin informatii eronate

Ca dovada atasez Raportul Auto-Records pt una din masinile mele ,precum si primele 5 inspectii care apar in cartea de servis a masinii.

Din cauza asta am intampinat probleme atunci cand am incercat sa vand masina,cat si tot felul de comentarii negative chiar si aici pe forum,ceea ce m-a obligat sa inchid topicul de vanzare http://www.bmwclub.r...eria-7-f01-lci/

cine are timp sa studieze si sa compare datele va vedea despre ce e vorba.

Eu personal nu mai dau doi bani pe rapoartele alea.Cel mult le vad ca pe ceva orientativ.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa spun nimic...nu vreau sa te fac mincinos, am verificat masina mea, inca 3 masini inainte sa le cumpar si inca 5 masini de la amici, 4 din masini au fost comparate cu ce era inregistrat in baza de date de la bmw, totul se potrivea...poate a fost o eroare la tine pe seria masinii sau cine stie...
Link to comment
Share on other sites

Corect! Si eu am verificat cel putin 5 masini pe auto-records si toate intrarile erau identice cu cele de la reprezentanta,

@cristie35 Din ce vad la tine ai intrarile din carte si pe raportul auto-record, insa ai si alte intrari care nu au fost neeaparat service-uri efectuate, si acolo s-a gresit la tastarea km... (Ex ceea la 122k)

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Nici n.ai avea cum sa ma faci mincinos.Se vad clar stampilele alea din cartea de servis a mașinii

 

 

Uita=te cu 2-3 pagini inapoi la masina asta https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-535-ID7GqFRV.html#0186d62325 vanzatorul zice : Km 199 995 km(a fost acum o luna)

VIN WBA5D71000D780119

 

 

raportul zice altceva : 2017-11-23 Olpe 252,000 km Inspection

 

pana la urma a scris 250 km. Nu te lua dupa cartile alea service ca se fac cu 20-30 de euro cu completare + stampile

post-82729-0-76501900-1518213506_thumb.png

post-82729-0-22950800-1518213795_thumb.png

Edited by Mihai Eduard
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nici n.ai avea cum sa ma faci mincinos.Se vad clar stampilele alea din cartea de servis a mașinii

Eu consider ca raportul tau e reliable pana la 155k (chiar daca nu e 100% accurate) in ciuda acelei intrari marcate cu portocaliu. Primele 2 intrari in carte sunt la service-uri non-BMW, de asta nu apar, in schimb 3,4,5 apar ok. Ca raportul mai contine si alte intrari decat cele din carte e ceva normal, poate fi un recall, o problema pe garantie etc...astea nu apar in carte.

 

Cine te-a facut mincinos nu prea vede padurea de copaci.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.