Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

la salariul tau (nu judec) nu faci bine.

mergi pe f30 320d. consum mic, mai accesibila la achizitie.

tie iti trebuie o masina buna si intretinuta, iar la bugetul ala un f30 gasesti, dar x5 sigur nu...POATE cu mult noroc un f10 chel.

un f30 la 15-16mii sigur nu inghite nimic grozav. ba chiar mai mult, daca esti atent cand o cumperi si cum o intretii, sigur nu necesita altceva mai mult decat consumabile.

 

ps: stai relax cu oamenii care pun tag-uri ce sa iti cumperi si ce nu. ei te critica pt ca ti-ai spus veniturile, dar ia intreaba-i ei cat si cum castiga, varsta, unde locuiesc, de cat timp, ce masini au si au avut, etc...sa vezi, ei sunt mai buni.

ia sa vedem cine respecta regula de 10-20% din venitul anual = valoarea masinii.

 

Asta ziceam si eu, multi se dau zmei pe aici si cumpara cauciucuri sh. :)) Si da, ai dreptate. X5-ul inghite mai multi bani, mai ales ca e si mai vechi la acest buget.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca o paranteza vis a vis de cumparat masini piata este ciudata rau de tot.

Ieri am vandut F30 cel vechi din 2012 /176.000 km cu 12.400 euro ,masina dotata,sport line,faruri adaptive,sli,hi-fi,CIC,Climatronic etc.

Aseara a venit cineva la mine sa-i montez un NBT pe o masina F30 din 2011 cu 135.000 km fara nici o optionala in afara de trapa si scaune normala din piele pe care a dat 12.000 euro +NBT 600 =12600 euro.

Ma intreb de ce a mea s-a vandut cu asa putin si de ce nu a cumparat-o nimeni cand era la 13.000 euro.Doar pentru ca era rulata in Romania 1 an de zile si avea 40.000 km mai mult ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@cavaliere . Multumesc . Nu ar mai avea rost sa-i lamuresc pe "bilionari" .

 

Pana la urma nici macar o parere despre cele 5 anunturi postate ?

 

 

Ai grija la cutia automata, trebuie sa ai rezerva de minim 2000 euro pentru orice problema :)

 

Eu am dat 3600 euro pe reparatie, in conditiile in care la achizitie mergea perfect si dupa 2 luni a inceput sa dea socuri.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Vreau sĂŁ cumpĂŁr un e46 care il voi folosi in jur de 10.000km pe an.

 

...mai bine iti cumperi un Abecedar pe care sa-l folosesti 5 minute pe zi seara inainte de culcare console.gif

 

 

Eu am dat 3600 euro pe reparatie, in conditiile in care la achizitie mergea perfect si dupa 2 luni a inceput sa dea socuri.

 

 

nu trebuie generalizat

cutiile in general sunt fiabile

tu ai avut un mare ghinion

  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, dar ce te faci daca ti se intampla ?

 

Si oricat de fiabila ar fi cutia respectiva, la un numar mare de km nimic nu mai e garantat, mai ales daca cauza nu este clara 100% si schimbi diverse piese in speranta in care o nimeresti.

 

Dar asa ziceti toti cei care n-ati patit-o, cutiile sunt fiabile, pana la proba contrarie.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ca si generalitate orice masina SH e dupa norocul celui ce o achizitioneaza .

 

Va multumesc din suflet ptr sfaturi ... chiar si ptr cele mai "intepate" le consider ca o atentie de genul "ai grija la ce te inhami"

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-530-2011-IDayv1z.html

 

La aceasta m.am oprit sa ma duc sa o vad . Mentionez ca va fi pe numele tatalui asa ca RCA 700 lei pe an (informat 100%)

 

Mai ramane impozitul care am inteles ca din 2019 va fi undeva la 500 700 lei dupa noua lege propusa .

 

In legatura cu anuntul de mai sus . Am vorbit cu proprietarul . Masina este adusa din Germania acum 1 an si jumatate o vinde impreuna cu acel peugeot ptr x6 model nou . In fine ... am stabilit pretul final de 14200 euro cu fiscal pe loc .

 

Daca este cineva disponibil si binevoitor sa ma ajute la analiza masinii din Pitesti Bucuresti Giurgiu il rog sa ma contacteze , platesc pentru timpul si munca depusa .

 

Va multumesc inca o data tuturor !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Cosmin, incearca sa gasesti un BMW facelift, daca tot vrei sa treci la marca asta...Sunt multe probleme rezolvate la facelift....Mergi pe seria 3 sau seria 5...Cat despre 3.0 sau 2.0, diferenta e clara in favoarea lui 3.0, dar nu stii daca va scadea impozitul, si sincer eu nu as mai da 500E la stat...La amenzile de aici si din Europa, merge si 2.0...Bafta la cautare si achizitionare...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Daca este cineva disponibil si binevoitor sa ma ajute la analiza masinii din Pitesti Bucuresti Giurgiu il rog sa ma contacteze , platesc pentru timpul si munca depusa .

 

 

In cazul in care doresti sa vezi masina in Bucuresti, vezi ca cei de la Inspector Auto au serviciul asta... nu stiu daca e cu programare sau nu, dar merita incercat. Din cate stiu costa undeva la 250 ron si vin cu tester, aparat de masurat grosimea vopselei si-ti dau si un deviz al masinii. Cu siguranta la ei pe site gasesti mai multe info.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca si generalitate orice masina SH e dupa norocul celui ce o achizitioneaza .

 

Va multumesc din suflet ptr sfaturi ... chiar si ptr cele mai "intepate" le consider ca o atentie de genul "ai grija la ce te inhami"

 

https://www.olx.ro/o...11-IDayv1z.html

 

La aceasta m.am oprit sa ma duc sa o vad . Mentionez ca va fi pe numele tatalui asa ca RCA 700 lei pe an (informat 100%)

 

Mai ramane impozitul care am inteles ca din 2019 va fi undeva la 500 700 lei dupa noua lege propusa .

 

In legatura cu anuntul de mai sus . Am vorbit cu proprietarul . Masina este adusa din Germania acum 1 an si jumatate o vinde impreuna cu acel peugeot ptr x6 model nou . In fine ... am stabilit pretul final de 14200 euro cu fiscal pe loc .

 

Daca este cineva disponibil si binevoitor sa ma ajute la analiza masinii din Pitesti Bucuresti Giurgiu il rog sa ma contacteze , platesc pentru timpul si munca depusa .

 

Va multumesc inca o data tuturor !

 

Mie mi se par ireali cei 184 de mii de km din 2011..mai ales la un 3.0 care e facut sa mearga pe autostrada, acolo-i place. :))

 

Ce parere aveti de f10-le astA? in afara ca e trecut 2015 in anunt si e 2014, tipic, pare cinstit sau nu? Caut un f30 sau f10 pt nevasta-mea cu piele deschisa.

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GpjXH.html

Edited by cavaliere
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti ?

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-IDayOY1.html

 

Este din oras cu mine ... culmea fosti colegi de generala si liceu .

 

Cunosc masina . Nu se ocupa baiatul cu magarii .

 

Problema este ca pe autodna nu are istoric service ... este posibil sa fi luat teapa si eu sa.i continui aceasta teapa ?

 

L.am intrebat unde are pozitionata distributia si mi.a spus ..."frate... habar n.am"

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti ?

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-IDayOY1.html

 

Este din oras cu mine ... culmea fosti colegi de generala si liceu .

 

Cunosc masina . Nu se ocupa baiatul cu magarii .

 

Problema este ca pe autodna nu are istoric service ... este posibil sa fi luat teapa si eu sa.i continui aceasta teapa ?

 

L.am intrebat unde are pozitionata distributia si mi.a spus ..."frate... habar n.am"

 

1. Auto-Dna, inspectorauto, autorecords si restul... nu au acces la toate bazele de date, incearca si pe celalte doua site-uri, vezi ce si daca apare istoric acolo.

2. Motorul este N47, distributie spate. Nu toata lumea e asa pasionata de masini incat sa stie ce cod motor au si cum e conceput.

Link to comment
Share on other sites

Ca o paranteza vis a vis de cumparat masini piata este ciudata rau de tot.

Ieri am vandut F30 cel vechi din 2012 /176.000 km cu 12.400 euro ,masina dotata,sport line,faruri adaptive,sli,hi-fi,CIC,Climatronic etc.

Aseara a venit cineva la mine sa-i montez un NBT pe o masina F30 din 2011 cu 135.000 km fara nici o optionala in afara de trapa si scaune normala din piele pe care a dat 12.000 euro +NBT 600 =12600 euro.

Ma intreb de ce a mea s-a vandut cu asa putin si de ce nu a cumparat-o nimeni cand era la 13.000 euro.Doar pentru ca era rulata in Romania 1 an de zile si avea 40.000 km mai mult ?

 

Eu nu as cumpara in vecii vecilor masina din romania. In cel mai rau caz, as cumpara de la samsari, nu de la proprietari romani.

Motivul e ca romanii n-au bani de intretinere, isi iau masini pe credit si trag de ele cat pot, iar cand ajung la mecanic se fac doar carpeli. Dpf? Off. Socuri in cutie? Asa face toate. Motorina? Lasa ca merge si pe rosu. Ulei? Castrol. 30k km.

Exceptiile sunt prea putine :)

  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

@lowlife cred ca nu te referi la mine cand spui ca masinile le-am luat pe credit si nu am bani de intretinere.Ca idee si in afara 80% din masini au intervalul de service depasit cu mii de km ,cel mai mult am vazut 18.000 km depasiti dupa cei 30.000 km.Deci uleiul a fost schimbat la 48.000 km.De asta ce parere ai ?In cazul de fata masina a fost cumparata de nepotul meu in Anglia de la o reprezentanta BMW.Au acordat garantie la masina un an de zile.Cand i-a intrebat de ce are revizia depasita i-au spus ca fostul proprietar nu a venit sa faca revizia (era vorba de prima revizie )desi masina avea schimburi gratuite de ulei 3 ani de zile.Deci unii nu schimba uleiul chiar daca este gratis.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu as cumpara in vecii vecilor masina din romania. In cel mai rau caz, as cumpara de la samsari, nu de la proprietari romani.

Motivul e ca romanii n-au bani de intretinere, isi iau masini pe credit si trag de ele cat pot, iar cand ajung la mecanic se fac doar carpeli. Dpf? Off. Socuri in cutie? Asa face toate. Motorina? Lasa ca merge si pe rosu. Ulei? Castrol. 30k km.

Exceptiile sunt prea putine :)

 

Pai pe exceptii nu ai da banii ca se apropie de pretul din strainatate.

Plus ca in RO multe masini in stare tehnica buna spre foarte buna sunt usor mai neingrijite la exterior. Zgarieturi de prin parcari sunt la ordinea zilei.

Ah da, multi cauta masina super dotata, una modesta dar in stare buna o evita ca nu e "full" desi are nevoie cu adevarat de jumatate dintre dotarile pe care le doreste. Pachetul M, folii pe geamuri si jante sunt o necesitate in ultima vreme, indiferent de numarul de km sau de intretinerea precara.

Edited by jeezy
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pai pe exceptii nu ai da banii ca se apropie de pretul din strainatate.

Plus ca in RO multe masini in stare tehnica buna spre foarte buna sunt usor mai neingrijite la exterior. Zgarieturi de prin parcari sunt la ordinea zilei.

Ah da, multi cauta masina super dotata, una modesta dar in stare buna o evita ca nu e "full" desi are nevoie cu adevarat de jumatate dintre dotarile pe care le doreste. Pachetul M, folii pe geamuri si jante sunt o necesitate in ultima vreme, indiferent de numarul de km sau de intretinerea precara.

 

Adevarul este ca primul lucru la care se uita clientul roman sunt dotarile. Daca nu are navigatia mare, jante frumoase si panoramic, nu e buna dom'le.

Pana la urma depinde si de oameni, ca de exemplu pe mine ma incalzeste mai putin navigatia ca e mica, mare, medie, ca oricum e mai slaba decat un waze, gps cu ventuza. Dar na, da bina la aspect.

Apoi sunt dotari de bun simt minim pe care ar trebui sa le aiba o masina gen xenon, scaune incalzite, motor decent, restul e bonus, ca si asa utilitatea lor e minima.

Si cam asa e, sunt multe masini care mai au zgarieturi pe ici pe colo, dar tehnic sunt excelente.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Apoi sunt dotari de bun simt minim pe care ar trebui sa le aiba o masina gen xenon, scaune incalzite, motor decent, restul e bonus, ca si asa utilitatea lor e minima.

Total de acord, asta e un minim la capitolul dotari.

Putini cauta masini in care sa nu bage o caruta de bani, cauta masini ca sa "arate" bine, imaginea primeaza.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Total de acord, asta e un minim plus intretinere regulata nu carpeli.

 

Putini cauta masini in care sa nu bage o caruta de bani, cauta masini ca sa "arate" bine, imaginea primeaza.

 

Pai cauta sa arate bine ca oricum nu au bani de intretinere si o batjocoresc si ei la randul lor inca un timp, dupa care o vand ca "masina de cunoscatori, pasionati" bla bla. Categoria de client care cauta masina in care sa nu bage bani este infima. Iar o parte din astia vor evident la pret egal cu celelalte janghine fatuite. E un cerc vicios, pana la urma. Dar daca iti permiti sa schimbi masinile cand te plictisesti, trebuie sa te aliniezi pretului pietei si sa o dai putin sub cat ar trebui.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar daca iti permiti sa schimbi masinile cand te plictisesti, trebuie sa te aliniezi pretului pietei si sa o dai putin sub cat ar trebui.

Asta e problema, la 2-3 ani sa schimbi masina, eu cel putin, nu pot sa o categorisesc drept plictiseala ci "a venit vremea", mai ales daca ai o singura masina.

Cumva e "normal" sa vrei ceva mai nou dar ajungi sa vinzi o masina buna la pretul uneia slab intretinute dar care e aranjata bine de vanzare. Asta e piata din pacate.

 

Si-a cumparat recent o cunostinta o masina (nu conteaza marca, indeplinea minimul de dotari), nu impresiona prin absolut nimic, genul de masina care iti sare in ochi sambata seara la o poveste in lipsa de alte optiuni. Vanzatorul foarte serios, si-a rupt vreo ora buna duminica la amiaza sa vedem masina, un mic test drive, o poveste mai lunga, efectiv nu a fost loc de reprosuri. A verificat lunea masina, a platit-o si dus a fost.

 

Ce am vrut sa subliniez este ca e un mit treaba cu "nu sunt masini intretinute in Romania", sunt, dar nu iau ochii ca una cu pachet M si poze editate. Plus ca se vede pe vanzator ce fel de om e.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o ĂŽntrebare. Am gĂŁsit un F30 la o reprezentanta bmw din Germania, mi s-a spus ca s-a schimbat bara fata și s-a vopsit aripa dreapta. Ce ma nelĂŁmureste e interiorul, volanul are cusĂŁturi roșii, dar interiorul textil nu are aceleași cusĂŁturi roșii cum de exemplu gĂŁsim pe cele cu piele. E normal sau au schimbat și volanul?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.