Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Salut. Individul nu mi-a trimis VIN-ul nici pana acuma si am primit si block pe nr. de telefon asa ca atentie.

 

Legat de variante de cumparare o masina de la BMW rulate (sau asemanator) desi vine cu garantie adesea 12 luni este substantial mai scump decat bugetul meu, in special cu trapa, head-up display euro 6 scaune comfort. Probabl ce-a mai simpla varianta ar fii sa caut in Germania si sa o aduc pe platforma pana cand se va introduce noua taxa de mediu sau sa mai astept cateva luni.Teoretic am 30.000 pusi deoparte dar vreau sa dau maxim 25-27.000 iar restul sa-i pastrez ca rezerva pentru neprevazut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inceput de curând să îmi caut un E90 pe benzina. Dacă știți ceva detalii despre mașinile astea doua, va rog sa mă ajutați să nu îmi iau o mare țeapă.

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-3-e90-cutie-automata-navigatie-mare-IDbgEKP.html

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-3-IDaR5ND.html

La banii aia mai bine te indrepti spre alt model de masina, cel mai probabil vei cheltui 6mii pe un cazan de e90!

 

1544646308' post='2473551']

Salut. Individul nu mi-a trimis VIN-ul nici pana acuma si am primit si block pe nr. de telefon asa ca atentie.

 

Legat de variante de cumparare o masina de la BMW rulate (sau asemanator) desi vine cu garantie adesea 12 luni este substantial mai scump decat bugetul meu, in special cu trapa, head-up display euro 6 scaune comfort. Probabl ce-a mai simpla varianta ar fii sa caut in Germania si sa o aduc pe platforma pana cand se va introduce noua taxa de mediu sau sa mai astept cateva luni.Teoretic am 30.000 pusi deoparte dar vreau sa dau maxim 25-27.000 iar restul sa-i pastrez ca rezerva pentru neprevazut.

 

 

Eu as renunta la anumite dotari si m-as uita la un G30, F10 este deja uzat moral...cat crezi ca va dura pana vei fi mega plictisit de el?

Este doar o parere.

Edited by akon
Link to comment
Share on other sites

 

La banii aia mai bine te indrepti spre alt model de masina, cel mai probabil vei cheltui 6mii pe un cazan de e90!

 

 

Fair enough. Mersi fain.

 

Prima dintre masini am vazut-o azi. Nu merge rau, dar nu arata prea grozav. Vopsite barele fata/spate, capota cu urme de la grindina, are nevoie de discuri noi, placute noi, anvelope noi, plus o igienizare serioasa la interior plus o cosmetizare.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt toate teapa, eu am dat avans la una 30%, am primit si o factura pe mail si astept acum sa imi trimita masina.

Am trimis banii prin western.

 

A zis ca el e in Irlanda si a lasat masina la o firma care se ocupa de vanzare, mi-o aduce direct acasa...nu ma mai complic.

...am avut noroc...

 

 

...said no one EVER shifty.gif

 

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@AdrianQ, de ce 530 și nu 535 dacĂŁ te ĂŽnvârți la acel buget? DiferentĂŁ micĂŁ la ĂŽntreținere, același impozit, ĂŽnsĂŁ performanțe mult mai bune la un 535.

 

Cele 2 au optiunile pe care le vreau eu la interior (fara interior negru+altele) ,acuma ca e 530 sau 535 nu are asa mare importanta.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua tuturor. As dori sa imi achizitionez un BMW X1 E84 sau chiar F48 (2016). Bugetul disponibil : 15.000 de euro (plus/minus). Am tot cautat pe olx, pe autovit dar toti incearca sa te induca in eroare intr-un fel sau altul. De ex. un vanzator de la Cluj sustine ca masina a fost cumparata de la privat. De fapt dupa ce mi-a trimis actele, era SCOALA DE SOFERI "privatul", respectiv a dus kilometri inapoi cu 30.000 (ca sa aiba 194.000 km)

Un alt vanzator de la Alba Iulia sustine ca masina lui e full...inclusiv istoricul. Numai ca NU ARE carte de service ca doar "Nu aveam vreme sa stept doua saptamani pana se face". Cum sa zici asa o prostie la client??? Cica ceva celebritati de la Bucuresti vor sa cumpere masina si nu lasa din pret mai mult de 100 euro.

Mai departe...stim totii ca la seriile E de dupa 2008 daca pui testerul, moare FRM sau VTG (daca e 4x4). Asadar pica si aceasta varianta. Nu stiu ce sa fac. M-am gandit sa ma duc direct in Germania si sa aduc masina de la reprezentanta din DE direct pe platforma.

Totodata, un seria 3 din 2015 la fel mi-ar conveni.

Exista vreo sursa (contra-cost) care sa-ti zica istoricul de la BMW? autodna NU pare de incredere...am platit la un VIN si NU mi-a dat NIMIC in privinta nr de km.

Orice sfat e binevenit. Multumesc.

P.S. : Nu imi umbla gura degeaba, DETIN banii, ii pot plati in 24 de ore daca e ceva serios

Link to comment
Share on other sites

Baieti, va multumesc pentru ajutor. In timpul meu liber mai fac diagnoze si am avut (din pacate) de a face cu tot feluri de lucruri interesante : de ex. FRM mort la E90 din 2010 dupa ce am pus testerul, VTG blocat dupa recalibrare senzor unghi volan etc etc. Site-ul respectiv a mai fost recomandat pe farcebook pe group-urile de bmw, ma bucur sa aud ca ar fi de incredere. De aceea zic ca chiar daca vanzatorul ar permite sa pun ISTA pe masina, nu m-as risca (cunoscand situatia).

Devine destul de urgent treaba, nevasta ma omoara zilnic ca are nevoie de masina :)

Link to comment
Share on other sites

Uitati un mincinos: https://www.olx.ro/o...d_at=2231927480

Ce rzulta dupa vin-ul masinii:S1CASELECTION COP RELEVANT VEHICLESS1CBACEA / CO2 scopeS1CCAuto start/stop functionS1CDBrake Energy RegenerationS2BWBMW LA wheel, double spoke 268S2PALockable wheel boltS4CGInterior trim strips "satin-silber" mattS6AABMW TeleServicesS6ABControl, TeleservicesS8S2Coding, alarm signalS8S3Automatic locking during startingS8SCTelematics access request,country-spec.S8SPControl unit COPS230Extra package, EU-speciifcS258Tyres with runflat propertiesS302Alarm systemS320Deleted, model letteringS321Exterior parts in vehicle colourS346Chrome Line exterieurS441Smoker packageS481Sports seatS493Storage compartment packageS507Park Distance Control (PDC), rearS534Automatic air conditioningS540Cruise controlS548Kilometre speedoS609Navigation system, ProfessionalS620Voice controlS644Preparation f mobile phone w BluetoothS698Area-Code 2 for DVDS843Power reductionS845Acoustic fasten seat belt reminderS863Dealer List EuropeS868Language version, DutchS877Omission of non-combined operationS886Operating instructions, DutchS896Daytime driving lightsVIN: WBAUX11060A631912

Type code: UX11

Model: 318D UL (EUR)

E-F-R series: E91 LCI (LifeCycleImpulse)

Series: 3

Type: TOUR

Steering: LL

Doors: 5

Engine: N47

Displacement: 2.00

Power: 105 (143 hp)

Drive: HECK

Transmission: MECH

Paint code: A81 - TASMAN METALLIC

Upholstery code: KAB4 - SENSATEC/BEIGE

Prod.date: 2009-08-27

 

Atentie si aici : https://www.olx.ro/o...3;promoted

40000 km dati inapoi.

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

un e87 identic am luat si eu (pret,dotari) . mi l a adus un prieten din germania, s-a dus la un neamt acasa si l-a luat. bineinteles ca au mai intrat bani in el: fulie, role, curea, racord,releu bujii........ nimeni nu vinde masina impecabila la pret rezonabil. oricum ar fi, in romania sansa sa iei teapa e de peste 99%. sunt ei si aici pe forum care vand 318d si zic ca e 320d iar daca le atragi atentia nu le convine...... ce sa mai vorbim de kilometrii->>>nu cumperi masina fara sa verifici istoricul la BMW. nu e o certitudine dar e o sansa mare sa ti faci o idee despre masina, o idee cat mai apropiata de realitate. e clar ca seriile E sunt masini care nu mai sunt duse de ani bun in reprezentante la revizii.....deci totul e dupa noroc si simpt de observatie !
Link to comment
Share on other sites

Ac gen de teapa.

 

https://www.olx.ro/o...html#3cc8074805

 

@harsh, erai ironic ?

 

thumbsup.png

Trist e ca am o cunostinta care avea un Opel si el era absolut convins ca masina e de la o batranica care mergea la market cu ea...era comedie, nici nu am stricat momentul.

 

Deci chiar exista botanisti, sunt convins ca si pe aici sunt multi dar le e rusine sa recunoasca

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.