Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Bine ca ti-ai gasit masina potrivita in final, chiar daca nu e bmw. Vezi ca motorul de 1.5 e relativ nou si au impins destul de multa tehnologie noua in el (un VVT mai complicat pentru ciclul Miller, turbina cu geometrie variabila, dezactivare de cilindri, presiune mult mai mare de injectie), asa ca ti-as sugera sa iei garantie extinsa daca nu ai deja. Nu de alta, dar motoarele mici de la VW nu sunt renumite pentru fiabilitate.

 

Cu comentariul asta nu am mai luat Passat și am luat BMW-ul

Link to comment
Share on other sites

Oare cât costa sa ii pun shadow line ? O grila neagră și geamuri negre ar mai merge . Cred ca ii fac topic pe masina mea

 

chiar te rog sa deschizi thread in sectiunea masina mea si sa incetam subiectele de genul aici ca sa fie cat mai usor pentru oamenii care cauta masini verificate ulterior.

Link to comment
Share on other sites

Ai glume ca Doru Octavian Dumitru .

 

Pai da, fiindca te schimbi mai ca vremea. Azi iti iei masina X, maine masina Y. Problemele de care am mentionat mai sus, sunt mai des intalnite intr-adevar, dar asta nu inseamna ca automat vor si aparea. Cu toate acestea motorul N47 de la BMW este probabil cel mai des intalnit motor, montat pe o multitudine de modele. Daca acele probleme enumerate de mine vor aparea sau nu, tine de exploatarea acestora de fostii proprietari, de intretinere sau de cum vei avea chiar tu grija de ea. Revenind la "gluma" mea de mai sus cu posibilele probleme la N47, daca este s-o iei asa, faptul ca imediat cum ai auzit ca o masina are X problema, vei sfarsi prin a renunta sa-ti mai cumperi la final una. Si asta pt ca nu cred ca mai exista masina pe piata care sa nu aibe anumite probleme specifice, mai grave sau mai putin grave. Iar asta pt ca producatorii investesc tot mai putin cash si timp in dezvoltare, testare prin pricina goanei nebune dupa cascaval.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare. In urma cu cateva saptamani am cerut parerea voastra legat de achizitia unui Seria 5 F10, insa in bugetul meu colegii au sugerat ca nu voi avea sanse sa gasesc o masina decenta. De aceea am decis sa ma orientez catre Seria 3 F30, incercand sa caut o masina cat mai ok. Am dat peste masina din anuntul urmator: http://car-advisor.ro/listings/bmw-316d-2/ Stiu ca masina nu are o motorizare wow si nici prea multe dotari, dar as vrea sa stiu si parerea voastra legat de acest model, pare o masina decenta? Dupa VIN am verificat dotarile si corespund cu ceea ce este in anunt. Unde as putea verifica un istoric real al masinii si mai ales dc a avut accident. As vrea sa fac aceste verificari inainte de a merge sa vad masina, sa nu fac drumul degeaba. Multumesc si imi cer scuze daca e prea lunga postarea mea.
Link to comment
Share on other sites

Salutare. In urma cu cateva saptamani am cerut parerea voastra legat de achizitia unui Seria 5 F10, insa in bugetul meu colegii au sugerat ca nu voi avea sanse sa gasesc o masina decenta. De aceea am decis sa ma orientez catre Seria 3 F30, incercand sa caut o masina cat mai ok. Am dat peste masina din anuntul urmator: http://car-advisor.r...ngs/bmw-316d-2/ Stiu ca masina nu are o motorizare wow si nici prea multe dotari, dar as vrea sa stiu si parerea voastra legat de acest model, pare o masina decenta? Dupa VIN am verificat dotarile si corespund cu ceea ce este in anunt. Unde as putea verifica un istoric real al masinii si mai ales dc a avut accident. As vrea sa fac aceste verificari inainte de a merge sa vad masina, sa nu fac drumul degeaba. Multumesc si imi cer scuze daca e prea lunga postarea mea.

 

Cam multi bani pt un seria 3 tinand cont de motorizare si dotarile foarte reduse. Plus ca nu compenseaza nici cu kilometrii. In banii astia iti gasesti si un 320d, nfl cu un minim de dotari mai importante, gen: xenon, piele. Eu pe seria 3 as merge si pe cutie manuala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din anunț nu vad nimic ieșit din comun dar ținând cont cĂŁ mașina este origine Belgia , mai mult cĂŁ sigur mașina este luatĂŁ de la licitație, așadar poți cere sĂŁ ți arate raportul de dauna, daca este de bunĂŁ credințĂŁ ți-l va arata. Atenție,nu trebuie sa fi mega pretențios cĂŁ a avut zgârieturi,ciupituri etc deoarece nu existĂŁ SECOND HAND impecabil.

Mașina are an ok și care este foarte important ținând cont cĂŁ cele mai multe au probleme cu plastice, cauciucuri care cedeazĂŁ și nu sunt deloc ieftine,deci anul de fabricație este important. Eu știu cĂŁ toți sfĂŁtuiesc sĂŁ iei cu dotĂŁri și mai veche dar tine cont cĂŁ atunci când se strica nu ți-o repara ei!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din anunț nu vad nimic ieșit din comun dar ținând cont că mașina este origine Belgia , mai mult că sigur mașina este luată de la licitație, așadar poți cere să ți arate raportul de dauna, daca este de bună credință ți-l va arata. Atenție,nu trebuie sa fi mega pretențios că a avut zgârieturi,ciupituri etc deoarece nu există SECOND HAND impecabil.

Mașina are an ok și care este foarte important ținând cont că cele mai multe au probleme cu plastice, cauciucuri care cedează și nu sunt deloc ieftine,deci anul de fabricație este important. Eu știu că toți sfătuiesc să iei cu dotări și mai veche dar tine cont că atunci când se strica nu ți-o repara ei!

 

Total de acord cu tine, insa omul cere o parere despre un BMW slab dotat, pe un forum BMW, unde 90% din noi stim la ce sa ne uitam cand vedem un interior de BMW, ma refer aici la cateva dotari care pe langa aspect sunt si utile(navi mare, scaune sport, incalzite, eventual un volan M etc).

 

Parerea mea e ca masina din anunt e slab dotata si motorizata.

 

Si eu as alegem un F30 non LCI in banii aia(macar 318d) si cu mai multe dotari, unu, doi ani nu se cunosc asa tare la vechime ca si 5-6, ca nu-i recomandam E90.

Mi se pare aberant sa dai 13k euro pe o masina ce n-are nici macar xenon. Sa nu mai vorbim ca are cea mai slaba motorizare pusa pe modelul respectiv, scaune simple, navigatie business, lipsa senzori fata. Practic singurele "dotari" ale masinii sunt senzorii spate, cutia automata si dublu climatronicul. Daca astea se mai pot numi dotari la o masina premium din 2014.

 

@valix5 noi putem spune orice, important e sa-ti placa tie masina si sa aibe dotarile care le doresti si folosesti tu. Gandeste-te insa ca, o cumperi acum, esti multumit apoi mai vezi o dotare doua la unu-altu, afli cu ce se mai mananca BMW si ce apreciaza lumea ca si dotari si incepi sa ti le doresti. Sa nu mai vorbim de motorizare. O sa ai 116cp dintr-un motor din care se pot scoate 184 in (aproape) aceiasi configuratie.

 

Dupa cum spuneam, tu trebuie sa fii multumit insa toate dotarile lipsa le vei simtii cu siguranta si la revanzare.

 

Cat despre istoricul masinii, vezi cu seria de sasiu pe site-uri gen carvertical, eu am verificat actuala masina acolo si apareau toate interventile(inclusiv cele de daune, din Romania). Partea buna e ca iti arata ce informatii au disponibile inainte sa platesti anuntul.

Edited by VladE46
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-5-e61-m-paket-navi-camera-ecrane-tetiere-panoramic-IDdGCvC.html

 

Ceva pareri? Arata ca in poze, bara fata e vopsita recent. Are o carte service care pare sa fie autentica.

 

socoteste 50 000 km x 11 ani si atunci e posibil sa ai km real .

la banii astia important e ca masina sa functioneze si sa fie mecanic ok .

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

"La banii astia"... Ti se pare ca e mocangeala? Sau masinile trebuie sa coste peste 10000 de euro ca sa poti emite pretentii de km reali si stare generala buna?

Momentan am un E91 in care am bagat vreo 2000 de euro si nu am nevoie de a 2-a masina, dar mereu mi-am dorit un e61 M-PACK. Deci ar fi mai degraba un moft.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.