Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

"La banii astia"... Ti se pare ca e mocangeala? Sau masinile trebuie sa coste peste 10000 de euro ca sa poti emite pretentii de km reali si stare generala buna?

Momentan am un E91 in care am bagat vreo 2000 de euro si nu am nevoie de a 2-a masina, dar mereu mi-am dorit un e61 M-PACK. Deci ar fi mai degraba un moft.

 

Trebuia sa scriu la anii astia .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tinand cont ca ea costa cam 8% din pretul initial chiar nu prea inteleg ce asteptari sa ai!? Cum ai tras concluzia ca, cartea service ''pare autentica''?

 

 

Am cumpĂŁrat un raport de pe checkvin.eu am comparat cu cartea service și corespundeau intrĂŁrile (ba mai mult, in raport mai era o intrare din octombrie 2019 care ĂŽn cartea service nu era trecutĂŁ, nu ĂŽnțeleg de ce).

 

Am dus mașina la un service autorizat, a fost verificatĂŁ vopseaua, lonjeroanele, a fost suita pe rampa și verificate articulatiile și eventualele scurgeri, fulie, etc. CicĂŁ s-ar fi ascultat și distribuția și nu se aude, dar nu știu cat de relevant e.

Au pus tersterul, au verificat valorile injectoarelor și alte eventuale erori.

Un mecanic a testat apoi ĂŽn mers cutia de viteze, atât la viteze mici cât și ĂŽn reprize agresive. Schimba bine și nu smucește.

 

DupĂŁ inspecție, mi s-a spus cĂŁ bara fata a fost vopsita (ceea ce ĂŽmi spusese și vânzĂŁtorul), are o mica ĂŽndoiturĂŁ pe ușĂŁ dreapta spate care se vede intr-un anumit unghi la lumina și douĂŁ zgârieturi superficiale pe capota și aripa dreapta (care spun ei cĂŁ ar ieși la polish).

 

Mecanic nu are vreo problema, trebuie fĂŁcutĂŁ doar revizia. A, și anvelopele de pe fața ar trebui schimbate la sfârșitul verii.

 

Am cumparat-o.

DacĂŁ am omis ceva in cadrul verificĂŁrii, chiar va rog sa ĂŽmi spuneți, ar fi bine de știut pe viitor.

 

Sunt conștient cĂŁ nu e o mașinĂŁ noua, cĂŁ a costat 8% din valoarea ei de noua, cĂŁ pot apĂŁrea probleme. Dar momentan pare sĂŁ fie o mașinĂŁ cinstita in care nu am investiții de fĂŁcut. E a doua masina, va circula 80% extraurban.

Acum e la service, ii fac revizia, mâine o iau sa mã bucur de ea.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cand duci masina la reprezentanta la citire de cheie se inregistreaza intrarile de CBS:

BMW Conditioned Based Service “CBS” Maintenance. Tot ce e cu rosu/galben se verifica/schimba si se reseteaza acel serviciu.

 

Sunt 2 intrari in service:

29505km revizie pentru ulei si filtu habitaclu

59799km schimbat pe garantie ceva garnitura

59799km revizie filtru aer, filtru combustibil si verificarea generala. Din ce imi dau seama nu s-a schimbat ulei si filtru de combustibil, doar s-a readaptat CBS-ul. Dar teoretic dupa alti 700km trebuie revenit la service pentru revizie.

Edited by Gizmo.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

chiar ca de ajutor @quze cu postarea pe care ai facut-o cat si site-ul http://checkvin.eu - vad ca e foarte multa lume multumita

 

ieri am fost cu un prieten sa vada un F20 care era la vanzare pe olx, desi nu mai avea citire de cheie din 2018 am zis sa dam o fuga, prima masina pe care urma sa o vedem, aparent chiar era in stare foarte buna raportat cu pretul la care o vindea omul si a cumparat-o...mai rar sa vezi o masina si sa ai noroc din prima sa fie o masina cinstita.

 

aveti grija ce cumparati!!!!

Link to comment
Share on other sites

Am primit azi masina 320 x D 2018 . Am primit și talonul de franta . Fost proprietar a fost Sixt , deci era de ĂŽnchirieri . La 200 la ora parca se aude un gâjâit de aer de la geam sau USA . Scaunul de la șofer pe o anumitĂŁ poziție scapĂŁ pe partea dreapta . Masina nu are HUD și e 2017 fabricata și ĂŽnmatriculata 03 2018 . Sper ca am luat o masina cinstita . Nu pare sa fi fost lovitĂŁ . O sa ii fac topic pe masina mea și urmeazĂŁ câteva modificĂŁri .
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat pe acte si fabricatie 02 2018 . pe parbriz si trapa scrie 18 iar pe celelalte geamuri 17 .

Fostul proprietar din franta apare sixt . Cand am ridicat-o eram f sceptic ca e buna , dar se conduce bine si in interior arata ca noua .

Voi ce parere aveti ca masina e de la sixt ?

 

Las si linkul cu raportul de la carvertical : https://www.carvertical.com/ro/raport?id=6a12317c-145e-44f0-a963-e9afb8495ca5&vin=WBA8C91070A015566

O sa iau un raport si de la checkvin

 

Iar pe parbriz in partea din stanga jos nu este scris VIN-ul masinii si putin ma mira ca am putut-o inmatricula si acolo nu apare vin-ul

Edited by AAC
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ a fost la Sixt e in gunoi de masina, o adevĂŁratĂŁ epava. Deci, o vinzi?

Bai eu nu pot sĂŁ ĂŽnțeleg, ce mai conteazĂŁ chestiile astea cand mașina este deja cumpĂŁratĂŁ!? Câți ani ai? Mai mult de 12?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sixt Asset & Finance a fost proprietar .Probabil ei au dat finanțarea pt primul proprietar . Masina de leasing .Am luat raport de pe check vin și intrĂŁrile din service ĂŽs ok . Masina e 2018 . Când am luat am fost sceptic dar masina chiar e buna . Edited by AAC
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat pe acte si fabricatie 02 2018 . pe parbriz si trapa scrie 18 iar pe celelalte geamuri 17 .

Fostul proprietar din franta apare sixt . Cand am ridicat-o eram f sceptic ca e buna , dar se conduce bine si in interior arata ca noua .

Voi ce parere aveti ca masina e de la sixt ?

 

Las si linkul cu raportul de la carvertical : https://www.carvertical.com/ro/raport?id=6a12317c-145e-44f0-a963-e9afb8495ca5&vin=WBA8C91070A015566

O sa iau un raport si de la checkvin

 

Iar pe parbriz in partea din stanga jos nu este scris VIN-ul masinii si putin ma mira ca am putut-o inmatricula si acolo nu apare vin-ul

vin.report - BMW VIN LITE WBA8C91070A015566.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca a venit momentul sa imi schimb masina (a crescut kid-ul si chiar nevoia de spatiu nu mai e satisfacuta de clasa medie), incep sa ma uit la ceva mare mare.

Abia ma abtin sa nu fac o prostie sa arunc multi bani pe un vehicul, dar... parca merita.

 

Asta:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x5-ID7GCe1D.html#1ec6ec8e91

 

Pare o optiune fff scumpa, dar ideala.

Vanzatorul in aduce in Romania in cateva zile. Masina se achizitioneaza de la persoana fizica, deci nu se pierd taxe pe drum. Pare ideal (desi pretul e fff mare pt o masina). Cel afisat e pretul final (nu se mai adauga nimic).Initial am crezut ca e o invarteala/tepa. Vanzatorul nu cere bani in avans, nimic. Cand vine masina, vii sa o vezi...., vezi toate actele (spune vanzatorul)

 

Pareri?

 

Da, stiu ca anul viitor pretul va fi cu 10 -15.000 eur mai putin probabil...

Edited by Pharmacistu'
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Asta:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x5-ID7GCe1D.html#1ec6ec8e91

 

Masina se achizitioneaza de la persoana fizica, deci nu se pierd taxe pe drum.

 

Pareri?

 

 

Pe mine m-ai pierdut aici.

 

1.Eu nu pot sa inteleg ideea de a cumpara masini de peste 15k euro de la persoane fizice. La suma aia, nu te-ai gandit sa mergi la o reprezentanta BMW sau dealaer SH autorizat, sa le spui ca vrei sa-ti iei masina? Da, acolo toate sunt mai scumpe, dar ai niste garantii(cea mai importanta, e ca nu risti sa intri la parnaie pt evaziune), garantie pe masina, istoric etc.

2.Daca o persoana fizica iti aduce o masina ce in Germania e 63k euro la 55k euro tu chiar crezi ca nu se pierd taxe pe drum?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca a venit momentul sa imi schimb masina (a crescut kid-ul si chiar nevoia de spatiu nu mai e satisfacuta de clasa medie), incep sa ma uit la ceva mare mare.

Abia ma abtin sa nu fac o prostie sa arunc multi bani pe un vehicul, dar... parca merita.

 

Asta:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x5-ID7GCe1D.html#1ec6ec8e91

 

Pare o optiune fff scumpa, dar ideala.

Vanzatorul in aduce in Romania in cateva zile. Masina se achizitioneaza de la persoana fizica, deci nu se pierd taxe pe drum. Pare ideal (desi pretul e fff mare pt o masina). Cel afisat e pretul final (nu se mai adauga nimic).Initial am crezut ca e o invarteala/tepa. Vanzatorul nu cere bani in avans, nimic. Cand vine masina, vii sa o vezi...., vezi toate actele (spune vanzatorul)

 

Pareri?

 

Da, stiu ca anul viitor pretul va fi cu 10 -15.000 eur mai putin probabil...

 

e clar ca e adusa fara TVA, a fost mare scandal cu firmele cu TVA intracomunitar fantoma, deja au inceput iar? eu zic totusi sa o verifici sa nu aibe accident in istoric, poate a fost masina de demo la vreun dealer si a fost lovita sau nu se stie niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.