BMWClub: Masini puse la vanzare in Romania - BMWClub

Jump to content

• 1479 Pages +
  • « First
  • 1475
  • 1476
  • 1477
  • 1478
  • 1479
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Masini puse la vanzare in Romania Minciuni sau adevar?

#29521 User is offline   mgi 

• Senior
  • Group: Members

Posted 24 June 2020 - 11:39

Dupa cum spuneam mai sus, fiecare face cum considera si isi asuma riscurile pe care le crede acceptabile. N-are rost sa mai discutam de chestia asta, ca poluam topicul.
1

#29522 User is offline   SDC 

• Nou venit
  • Pip

Posted 24 June 2020 - 14:31

View Postakon, on 24 June 2020 - 09:05, said:

Exact, eu zic sa vorbim realitatea nu sa emitem opinii personale! Ca persoana fizica platesc masina si Ciao, nu am eu obligatii sa verific firme etc

Ba da,trebuie să ceri certificatul fiscal al firmei,de la registrul comerțului. Adică vânzătorul e obligat să ti l dea
Dacă are probleme cu firma,nu poate vinde mașina .

Certificatul se depune la agenția fiscală a cumpărătorului,deci nu poti inscrie masina fără el.
0

#29523 User is offline   ckh 

• 13
  • Group: Moderators

Posted 24 June 2020 - 14:46

va spun sigur ca masinile care se aduc fraudulos de afara si se ocoleste TVA-ul, propietarul final nu are nimic de platit si nimic de facut daca apare un caz in sensul acesta, in cel mai rau caz martor, cum spunea cineva mai sus. firmele fantoma cu TVA intracomunitar pun pe factura TVA 0 fond de marfa in urma licitatiilor.

in cazul de fata daca masina a fost transferata pe PF si tu o cumperi cu contract de vanzare cumparare + certificat fiscal nu ai nici o treaba.

legat de masini confiscate, alea au fost in momentul in care au fost prinse ca au fost aduse pe firme fantoma la granita sau chiar la sediu COTW (actual ADESA) din Pitesti. era un proces in derulare pentru ca altfel nu vine nimeni sa iti confiste masina din cauza TVA-ului sau ca ai cumparat masina de la o firma dubioasa.

#29524 User is offline   enigmatyq 

• Începător

Posted 28 June 2020 - 07:33

As vrea sa achizitionez un X1 , 2017 , undeva la vreo 22k pentru sotie . Sa mai astept ?! Credeti ca vor scadea preturile ?! Deocamdata nu am reusit decat un discount de 500 euro maxim , parca au inghetat preturile in Germania .
0

#29525 User is offline   Stormzor 

• Membru

Posted 28 June 2020 - 21:07

Aceasi intrebare o puneam si eu aici acum o luna cand era corona pe val... Sa mai astept? poate scade pretul.
Si de atunci s-au dat toate ce le aveam pe lista si eram chiar hotarat sa iau una care imi placea, dar s-a dat. :console:
0

#29526 User is offline   ckh 

• 13

Posted 30 June 2020 - 07:43

eu tot urmaresc pretul la apartamente si nu scad deloc :)))) din contra...chiar se vand destul de bine, deci nu stiu ce sa mai zic..pe langa ca sunt foarte umflate preturile in general :)))

#29527 User is offline   raduron10 

• Membru

Posted 30 June 2020 - 09:46

ckh@ Asa este sunt umflate si daca nu au scazut in perioada asta, nici nu cred ca mai scad anul asta vreun pic.
0

#29528 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 30 June 2020 - 09:48

Da, s au scumpit prețurile la case... am zis ca asteptam ca se ieftinesc dar din contra.. oricum mai asteptam, eu zic ca o sa le scadă când le țin câteva luni la vânzare si nu le ia nimeni.. dar na.
0

#29529 User is offline   akon 

• Membru

Posted 30 June 2020 - 10:00

Inca sunt ambitiosi vanzatorii :) S-au vandut in ultima vreme pt ca foarte multi s-au grabit sa profite de ''ultima casa'', in speta de avansul mai mic.
Eu zic ca vor scadea spre toamna preturile, nu are ce sa le mai sustina sus, plus ca si dezvoltatorii vor fi stransi cu usa de banci si nu vor avea incotro.

This post has been edited by akon: 30 June 2020 - 10:17

1

#29530 User is online   coco1382 

• Membru

Posted 30 June 2020 - 11:22

View Postakon, on 30 June 2020 - 10:00, said:

Inca sunt ambitiosi vanzatorii :) S-au vandut in ultima vreme pt ca foarte multi s-au grabit sa profite de ''ultima casa'', in speta de avansul mai mic.
Eu zic ca vor scadea spre toamna preturile, nu are ce sa le mai sustina sus, plus ca si dezvoltatorii vor fi stransi cu usa de banci si nu vor avea incotro.

Ce avans mic? Cine mai are avans mic...ING la ipotecar are 35%..BT are 20%..si tot asa, mic nu mi se pare, se fac tranzactii pe banda rulanta, apartamente, case..preturi sus. Pe divizia mea de leasing, la fel, avans minim 20% si am dat luna asta masini....chiar nu am simtit nicio scadere de piata. :)
1

#29531 User is offline   akon 

• Membru

Posted 30 June 2020 - 14:06

View Postcoco1382, on 30 June 2020 - 11:22, said:

Ce avans mic?

Au fost oameni cu credite rezervate de mai mult timp si astfel au luat cu 5% avans,acum conditiile s-au schimbat, fiind nevoiti practic sa-si gaseasca ceva repede. Cunosc personal doua cazuri.
Referitor la masini, sa stii ca am mai auzit pe cineva de la Kia ca au vandut mult in ultima perioada, credeam ca e vrajeala. Probabil lockdown-ul + youtube le-a facut pofta de masini :)

This post has been edited by akon: 30 June 2020 - 14:11

0

#29532 User is online   coco1382 

• Membru

Posted 30 June 2020 - 14:40

Eu am lucrat mult timp si pe banca, pe pf, pana sa trec pe pj- leasing si am prins criza din 2008 pe banca, lucram pe creditare ipotecare pf si vreu sa spun ca mi se pare total diferita criza asta, atunci au scazut brusc preturile in piata pt ca bancile au oprit finantarile, au scumpit costurile...acum nu s-au scumpit banii deloc, sunt inca in piata, circula, oamenii fac investitii, nu numai in masini, iau si echipamente destul de scumpe...inca nu avem unda de soc pe piata, dar naiba stie ce se poate intampla... :)

This post has been edited by coco1382: 30 June 2020 - 14:41

2

#29533 User is offline   flo_sb 

• Membru

Posted 30 June 2020 - 19:34

Edit: s.a rezolvat cu checkvin.eu, mi.au trimia raportul, totul ok si cu ei si cu carvertical.

A 2a problema ar fi ca nu pot sa imi faca numere rosii (e nebunie in aproape toata germania cu covidul). Pana acum numai cu numere rosii mi.am adus dar se pare ca nu mai e posibil.

Cunoasteti ceva firma sa o aduca pe platforma, de incredere, pe care i.ati folosit?

This post has been edited by flo_sb: 30 June 2020 - 19:50

0

#29534 User is offline   ipolx 

• Nou venit
  • Pip

Posted 30 June 2020 - 19:54

da, intradevar am vazut ca nu dau imediat si pe mine m-a deranjat prima oara, dupa am vazut ca o data mi-au dat in 10 minute prima data, dupa intr-o ora la a 2-a masina...si pentru a primii informatii direct de la dealer legate de garantie istoric si reparatii + multe alte informatii eu zic ca merita :))) la mine cel putin a meritat... si vad ca multi au cumparat de pe aici raport de pe http://checkvin.eu si lumea il tot recomanda.
0

#29535 User is offline   ckh 

• 13

Posted 30 June 2020 - 19:55

View Postflo_sb, on 30 June 2020 - 19:34, said:

Edit: s.a rezolvat cu checkvin.eu, mi.au trimia raportul, totul ok si cu ei si cu carvertical.

A 2a problema ar fi ca nu pot sa imi faca numere rosii (e nebunie in aproape toata germania cu covidul). Pana acum numai cu numere rosii mi.am adus dar se pare ca nu mai e posibil.

Cunoasteti ceva firma sa o aduca pe platforma, de incredere, pe care i.ati folosit?

incearca cu http://www.automili.ro/ - noi avem contract cu ei si nu avem probleme.

legat de cele doua siteuri, checkvin.eu si carvertical lumea le-a tot recomandat pe aici.

#29536 User is offline   flo_sb 

• Membru

Posted 03 July 2020 - 16:40

Mersi de sugestie. Par a fi super profi automili.ro, cand i-am sunat mi-au cerut sa le dau mail cu adresa ridicare/destinatie si au venit cu o oferta foarte prompt: au spus ca pot ridica masina a 2a zi si ca au un cost de 650EUR+TVA
Cred ca peste 2 zile si aveam masina :))
Totusi mi s-a parut mult asa ca am mai sunat la niste companii de pe google, majoritatea fiind inchise/neefectuand livrari platforma, cu ocazia covid-ului.
Am dat insa de https://romfour.com/ la 550EUR cu tot cu TVA, tot la fel cu asigurare CMR si toate cele, insa timp de ridicare 10 zile. Asadar am zis ca pt 223EUR pot sa rabd 10zile :))

Cat despre checkvin.eu si carvertical, da, par ok.
Eu pana acum foloseam auto-records.com pt istoric km, dar ei nu detaliaza intrarile in service ca checkvin.eu, si nici nu zic de garantie.

Daca e sa nu recomand o companie verificare istoric auto, ar fi autodna.com
I-am folosit in trecut si am fost fericit, imi raportau ca masinile nu aveau accident, insa la o verificare pe carfax.com (care sunt de folosit pentru masina reimport america/canada), dupa ce carfax.com mi-a gasit masina cu accident clar in fata stanga, dar fara poze, am zis sa imi incerc norocul ca poate gasesc poze pe autodna.com. Ce sa vezi, autodna.com mi-a scos masina ca si "no accident". Nici n-au vrut sa faca refund cand le-am dovedit cu link direct pe carfax.com. Penibili.
0

#29537 User is offline   DLH 

• Nou venit
  • Pip

Posted 10 July 2020 - 23:20

Salut
Vreau sa cumpar un secondcar de la o cunostinta insa as vrea totusi o verificare (in principal ma intereseaza km).

-serie stearsa-

Multumesc
0

#29538 User is offline   Flaviu1 

• Membru

Posted 11 July 2020 - 12:30

View Postflo_sb, on 30 June 2020 - 19:34, said:

Te salut.
Te pot ajuta eu cu transport auto pe platforma.
Asigurare CMR tot ce ai nevoie.
Daca n ai rezolvat da mi un pm.
Mersi
0

#29539 User is offline   ady_smith 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 July 2020 - 14:02

Salutare dragi forumisti si pasionati bmw. Vreau sa imi iau si eu o masina ceva mai noua decat am acum (320d - 2002) si mi-am propus un buget de maxim 6500 (cam putin pt o masina premium, dar momentan astea sunt posibilitatile). Am descoperit pana acum masinilea astea care mi se par interesesante (mai jos link). Si v-as ruga sa le aruncati o geana si cu ochiul vostru mai initiat sa imi ziceti cam ce vi se pare suspect sau in neregula.

https://www.olx.ro/o...sh-IDdPmQU.html
https://www.olx.ro/o...cp-IDdOGa4.html
https://www.olx.ro/o...44-IDdFUef.html
https://www.olx.ro/o...cp-IDdNssY.html
https://www.olx.ro/o...12-IDdLQiP.html
https://www.olx.ro/o...20-IDdNeDH.html

Primele doua au 163 cp. Care credeti ca ar merita vazuta? Eu locuiesc in Sibiu. Anticipate multumiri.
0

#29540 User is offline   ckh 

• 13

Posted 14 July 2020 - 08:54

View PostDLH, on 10 July 2020 - 23:20, said:

Salut
Vreau sa cumpar un secondcar de la o cunostinta insa as vrea totusi o verificare (in principal ma intereseaza km).

-serie stearsa-

Multumesc

o sa te rog sa postezi si link-ul de vanzare altfel iti sterg postarea. in caz ca masina nu este pusa pe nici un site de vanzare, poti sa apelezi la site-uri de verificare auto direct, checkvin.eu / carvertical / autodna si altele.

am spus in trecut ca orice serie trebuie sa fie insotita si de link de vanzare pentru ca doar asa putem sa ajutam toti oamenii care sunt in cautare de masini.

Share this topic:

• 1479 Pages +
  • « First
  • 1475
  • 1476
  • 1477
  • 1478
  • 1479
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

5 User(s) are reading this topic
0 members, 5 guests, 0 anonymous users