Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pai daca n-ai rabdare sa stai cu ea la vanzare, da-i dauna si ayaye. Din pacate, concurenta asta "neloiala" as putea zice, face ca vanzarea unei masini corecte la un pret corect, sa fie foarte grea... Iarasi, sunt sanse mari ca epava rezultata din masina ta, sa ajunga sa fie vanduta de buna cuiva insa si asta e o alta poveste...

PS: e faina tare masina, daca era simplu 530 ma tenta tare...

Edited by VladE46
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate la asta se va ajunge. Cel care o va cumpara dupa dauna, va cumpara o masina "impecabila" , cu 3 butoane, 162K km in bord si va fi ft multumit ca a prins un chilipir dotat si puternic. Asta e, nu am ce sa fac....Romanii vor sa fie mintiti, cred in ieftin si bun si in chilipiruri 😉

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Sper numai ca dauna totala sa survina intr-un mod prin care tu sa nu patesti nimic, adica vezi pe unde o sa fie vreo viitura si parchezi si tu masina acolo sa o inunde. Nu as recomanda nicio varianta care include sa intri tu deliberat cu ea in vreun copac.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, six in line said:

Cel care o va cumpara dupa dauna, va cumpara o masina "impecabila" , cu 3 butoane, 162K km in bord si va fi ft multumit ca a prins un chilipir dotat si puternic.

M-a rugat o cunostinta sa-i pui cablul cu ISTA pe un f10 520d care tocmai ce il cumparase de pe olx sa vada daca are erori. Erori nu prea avea decat una legata de low fuel pressure sau ceva de genul dar un modul zicea 200.000 de km, altu 230.000 altu vreo 300.000. Mi-am dat si eu cu presupusul si i-am aratat ca masina are cel putin niste module de pe alta masina sau km inapoi iar el mi-a zis ca stie ca are km inapoi ca si pe car vertical ii arata. Pe bord zicea in jur de 200.000, exteriorul masinii arata foarte bine, interiorul ceva plastice rupte, scaune uzate. L-am rugat sa ma lase sa o conduc si eu ca eram curios cum e un f10, mergea bine asa in mare, franele trepida pedala cand apasai, probabil discurile ovalizate. Vreo 10.000 de euro a dat pe ea, 3 sau 4 fosti proprietari, 1 singura cheie, optiuni cam cheala, DPF-u cred ca ii functionata, teava era destul de curata.

Eu nu mi-am luat e39 cu km inapoi la cateva mii de euro si alti dau 10.000 de euro. L-am intrebat de ce a luat-o asa cu km inapoi si mi-a zis ca avea de ales intre asta si inca una. Dupa m-am uitat si eu de curiozitate cam cat e un f10 520d mai chel pe mobile si ca sa vezi, costa mai mult decat a dat el pe una gata inmatriculata.

  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Daca are ceva istoric posibil aia sa fie km si modulele sa fie luate de pe alte masini, treaba e de ce au fost puse modulele alea 🙂  Am mai zis si repet BMW nu cred ca mai iau greu de gasit unul ok si daca prinzi ok (adica pana in 100k km) fix la tine o sa inceapa sa pice una alta . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina mea are totul original pe ea si cand a crapat ceva, a fost inlocuit cu piese noi originale sau aftermarket de calitate inalta gen ATE, Sachs, Valeo si Bosch. Stiu ca e o masina buna, de aceea nu o voi da cu 9000 euro. Sa scoti o masina dauna trebuie sa fie podeaua in valuri si atat. Se rezolva prin lovirea in partea dreapta a stalpului cu 45 km/h cu alta masina. Odata ce structura e compromisa si podeaua e in valuri, masina e pa. Raman totusi restul pieselor de vandut de pe ea. Interior de 7-ar, navi, etc. Doar pe motor iau 3000 fara subansamble sau 4500 cu totul. Eu zic ca scot minim 12-13K daca o fac asa. Refuz sa o vand cu 9000 unora care nu au grija de ea 🙂

  • Haha 1
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, six in line said:

Sa scoti o masina dauna trebuie sa fie podeaua in valuri si atat. Se rezolva prin lovirea in partea dreapta a stalpului cu 45 km/h cu alta masina. Odata ce structura e compromisa si podeaua e in valuri, masina e pa. Raman totusi restul pieselor de vandut de pe ea. Interior de 7-ar, navi, etc. Doar pe motor iau 3000 fara subansamble sau 4500 cu totul. Eu zic ca scot minim 12-13K daca o fac asa. Refuz sa o vand cu 9000 unora care nu au grija de ea 🙂

Da, doar ca asta se cheama frauda la asigurari si e o fapta penala. 

  • Like 3
  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, six in line said:

Masina mea are totul original pe ea si cand a crapat ceva, a fost inlocuit cu piese noi originale sau aftermarket de calitate inalta gen ATE, Sachs, Valeo si Bosch. Stiu ca e o masina buna, de aceea nu o voi da cu 9000 euro. Sa scoti o masina dauna trebuie sa fie podeaua in valuri si atat. Se rezolva prin lovirea in partea dreapta a stalpului cu 45 km/h cu alta masina. Odata ce structura e compromisa si podeaua e in valuri, masina e pa. Raman totusi restul pieselor de vandut de pe ea. Interior de 7-ar, navi, etc. Doar pe motor iau 3000 fara subansamble sau 4500 cu totul. Eu zic ca scot minim 12-13K daca o fac asa. Refuz sa o vand cu 9000 unora care nu au grija de ea 🙂

Pt 2-3000 de euro sa risti sa te ranesti sau sa cazi sub incidenta unei fapte penale? Plus riscul ca asiguratorul sa se prinda ca dauna e "aranjata" si sa refuze plata. 

Smecheriile astea se faceau acum 15-20 de ani si erau profitabile scontandu-se sume cu multe zerouri fraudand asiguratorii, insa acum nu cred ca mai e cazul...

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

Haha, sa stii ca aveam un spatiu de 330 mp la vanzare si nu obtineam mai mult de 130K in 2018. A luat foc si am luat 220K de la asigurare.....deci se poate 😄 😛

BTW, eu nu o fac dauna sa ma imbogatesc sau altceva, ci doar sa iau banii pe care cred eu ca masina ii merita. Scuzati-ma, daca voi credeti ca masina aia face doar 9-10K euro, atunci nu e ok evaluarea. Nu sunt avar sau ceva de genul, dar vreau un pret corect pe ea. Am platit CASCO de minim 8K euro de cand o am, nu e ca si cum l-am facut acum specialpt asta. Eu nu o consider frauda sa fac accident.....Acum fiecare cu parerea lui 🙂 Am 3 oameni interesati la ea, poate unu ofera pretul corect si o dau asa fara alte batai de cap. Vedem ce rezerva viitorul

Edited by six in line
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 9:22 AM, six in line said:

Haha, sa stii ca aveam un spatiu de 330 mp la vanzare si nu obtineam mai mult de 130K in 2018. A luat foc si am luat 220K de la asigurare.....deci se poate 😄 😛

BTW, eu nu o fac dauna sa ma imbogatesc sau altceva, ci doar sa iau banii pe care cred eu ca masina ii merita. Scuzati-ma, daca voi credeti ca masina aia face doar 9-10K euro, atunci nu e ok evaluarea. Nu sunt avar sau ceva de genul, dar vreau un pret corect pe ea. Am platit CASCO de minim 8K euro de cand o am, nu e ca si cum l-am facut acum specialpt asta. Eu nu o consider frauda sa fac accident.....Acum fiecare cu parerea lui 🙂 Am 3 oameni interesati la ea, poate unu ofera pretul corect si o dau asa fara alte batai de cap. Vedem ce rezerva viitorul

E si asta o forma de egoism specific poporului. Sa-mi fie mie bine, ca mi se cuvine, chiar daca cu pretul raului altora.

Nu sunt fan al companiilor de asigurari, si chiar am avut incidente cu ei dar sa premeditezi o fapta de genul, doar sa scoti niste bani necinstiti de la o firma care te asigura cu buna-credinta, mi se pare wow. Si sa te mai si justifici ca esti indreptatit..

Mai avem mult pana departe.

  • Thanks 1
  • De acord! 7
Link to comment
Share on other sites

Cică nu vrea să o de-a cu 9k cuiva care nu are grijă de ea,dar el vrea să o facă daună totală prin fraudare😂😂😂 Bună atitudine, îți face cinste✌️

Oricum,mi se pare că vorbind pe un forum  public cu atâta nonșalanță despre "fabricarea accidentului", tocmai ți ai luat la revedere de la această opțiune,și cred că e mai sănătos pentru toată lumea.

  • Like 1
  • De acord! 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Dauna totala este ultimul lucru pe care l-as face 😉 Insa daca nu am de ales, acolo se va ajunge.  Desi nu am listat masina pe Autovit sau OLX, sunt destul de multi doritori care sunt interesati. Primul care vine cu 13K banu's jos pleaca cu ea spalata si plinul facut. Vedem ce ne aduce viitorul, cert e ca nu-mi bat capul cu mii de vizionari, etc

Paul, intr-adevar egoismul e mare si mai e foarte mult pana departe, nu neg acest lucru. 

Beam WE sper totusi sa o vand la un pret corect 😉

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, six in line said:

Dauna totala este ultimul lucru pe care l-as face 😉 Insa daca nu am de ales, acolo se va ajunge.  Desi nu am listat masina pe Autovit sau OLX, sunt destul de multi doritori care sunt interesati. Primul care vine cu 13K banu's jos pleaca cu ea spalata si plinul facut. Vedem ce ne aduce viitorul, cert e ca nu-mi bat capul cu mii de vizionari, etc

Paul, intr-adevar egoismul e mare si mai e foarte mult pana departe, nu neg acest lucru. 

Beam WE sper totusi sa o vand la un pret corect 😉

Eu am senzatia ca six in line rade de noi 😂

Pai daca nu postezi masina pe platformele de vanzare cui vrei sa o vinzi ? Verilor si prietenilor? 

Asta cu spalata si plinul facut e valabil la masini de 500 de euro poate.

Nu ai chef de "mii" de vizionari...asta e buna

Iar faptul ca ai platit casco a fost alegerea ta, pentru linistea psihica si asigurarea bunului, nu-i mareste valoarea sau influenteaza pretul de vanzare.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu rad de nimeni. Mereu mi-am vandut masinile imediat ce le-am listat undeva fara bataie de cap. Momentan caut G31 si dupa ce-l cumpar, vand F10-le. Depind de masina, nu pot sta fara ea din pacate. Prefer sa o vand unor prieteni sau cuiva din familie. Mi-e sila de cumparatorii romani. Am avut-o listata 1 zi si au venit 2 sa mi reproseze ca nu are M pack si ceasuri digitale. Nici nu mentionasem ca are asa ceva....ma rog. Eu din bun-simt ii dau masina omului curata si cu plinul facut sa se bucure de ea. Nu costa mult si mi se pare un gest frumos. Asa am luat si eu un E90 acum 14 ani din Germania si mi s-a parut ft ok. Da, chiar nu am chef de mii de vizionari de la toti martafoii care vor full, 5 butoane, la 9K euro. Nu stiu cand ai vandut ultima oara o masina pe OLX dar e jale.....

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau doar pretul pietei si atat, niciun euro peste. Nimeni nu bate piata, asta se stie. Momentan am 3 persoane interesate de pe forum si 2 cunostinte. Poate am noroc si o dau. Pe OLX sau Autovit nu o listez nici mort. O sa trec de curiozitate la parcuri auto sh sa vad cat imi ofera pe ea. 

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu cum un pasionat adevarat ar putea avea constiinta impacata distrugandu-si in mod deliberat masina... chiar si pentru ca pretul pietei ar fi mai mic cu cateva mii de euro... dpmdv, acolo nu e pic de pasiune !

iar pt asa ceva, pedeapsa legala mi se pare oricum prea mica, insa m-as bucura sa vad cat mai multe condamnari pt astfel de fraude 😬

 

42 minutes ago, raduron10 said:

Eu am senzatia ca six in line rade de noi 😂

 

si eu, sper 

Link to comment
Share on other sites

Total deplasata intenția de fraudare . Poate sunt polițiști pe forum care sunt pasionați ai mărci și citesc aceste rânduri. 
Inteleg perfect ca e grea vânzarea la prețul corect , dar a comite o infracțiune și sa te pui pe tine in pericol denota lipsa de integritate .

  • De acord! 5
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, six in line said:

Vreau doar pretul pietei si atat, niciun euro peste. Nimeni nu bate piata, asta se stie. Momentan am 3 persoane interesate de pe forum si 2 cunostinte. Poate am noroc si o dau. Pe OLX sau Autovit nu o listez nici mort. O sa trec de curiozitate la parcuri auto sh sa vad cat imi ofera pe ea. 

E bine ca ai persoane interesate chiar si nelistand-o pe vreun site de vanzari.

La parcuri auto ai sa primesti oferte de nimic, mult sub ce ti se ofera de la un cumparator care te cauta e si logic, daca i cauti tu pe ei, inseamna ca tu ai nevoie de ei deci iti vor oferi un pret derizoriu. Mi se pare un efort inutil si ilogic mult mai greu decat sa astepti acasa vizionari din partea unor potentiali cumparatori, fie ei cum sunt.

Pe de alta parte, chiar daca piata auto din Ro e frustranta, trebuie sa depui un minim de efort/timp pierdut daca vrei sa iti vinzi masina si sa iei ceva in + pe ea, asta inseamna si mesaje/telefoane de la cumparatori neseriosi etc. Nici nu e nevoie sa te vezi personal cu toti, iti cam poti da seama de interesul fiecaruia discutand la telefon.

Fii sigur ca nu vei avea mii de vizionari, nici macar sute sau zeci, cu siguranta ca sunt si oameni care cauta un F10 corect, intretinut nu doar caroserii de F10.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.