BMWClub: Masini puse la vanzare in Romania - BMWClub

Jump to content

• 1106 Pages +
  • « First
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Masini puse la vanzare in Romania Minciuni sau adevar?

#721 User is offline   Stefun 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 03 October 2010 - 11:19

Salutări!

Fratemiu este în căutare de mașină, mai precis un BMW 320d, E90 undeva pe la 13-14 mii euro. După ce am căutat prin mobile.de cap-coadă, n-am găsit cine știe ce, plus că ceea ce ne plăcea ajunge pe la 13 mii euro în Germania, deci mult peste bugetul alocat. Așă că ne-am pus pe căutat prin autovit.ro și am ajuns la niște BMW-uri cu poze profi, kilometri puțini și super dotări la prețuri foarte bune la Boldy Auto la Cluj.
Amândoi eram reticenți să mergem până acolo, mai ales după ce am citit despre acel Andrei Boldijar pe aici pe forum, dar totuși am bătut drumul Suceava - Cluj Napoca doar ca să ne facem damblaua.

Am ajuns în Cluj pe la 10 dimineața, îl sună fratele mele pe acest Andrei și începe distracția. Pe net, mai precis pe autovit.ro, dar și pe site-ul lor de pe mobile, adresa este trecută ca fiind Dorobanților 106.
WRONG - adresa este de fapt alta, Teleorman 53. Autohausul este de fapt o curte mică la o casuță mică între niște blocuri.

Eu deja eram descumpănit, dar am zis hai totuși să vedem care e treaba dacă tot am bătut 300 de kilometri până aici.

Ajunși la autohaus vedem că numărul de mașini e mult mai mic față de cel din anunțuri, evident mașinile care ne-au luat ochii fiind vândute, cică.
În curte, după spusele lui și după ce știam din anunțuri erau 4 BMW-uri 320d, E90, dar mai era și un Audi A4, astfel : 2 BMW-uri negre, unul gri/argintiu și unul albăstrui, acea culoare arctic cumva, dar și acel A4, auriu.

Acum începe marea distracție.

1. BMW 320d aici este anunțul Autovit. (sper să fie valabil cât mai mult)
Interiorul arată îngrozitor. Era încă umed după ce fusese spălat și curățat și încă era extrem de murdar și neîngrijit.
În exterior, pe partea stângă a mașinii are foarte multe zgârieturi, foarte multe dintre ele adânci și foarte adânci, care nu ies sigur la polishare, normal, ne-a spus că mașina n-a fost polishată. Dar se vedea clar că fusese, plus că, culoarea fiind neagră și fiind direct în soare mașina, încălzindu-se tabla se simțea acel miros similar mirosului de formol, tipic polishului.
După ce verificăm seria mașinii la un prieten de la BMW Iași, reiese că la ultima revizie mașina avea de fapt 140.000 km, mai mult decât avea acum în bord, plus că fusese pocnită de mai multe ori - schimbat bară față de două ori, bară spate de două ori, casetă de direcție și altele.
La un moment văd un sticker lipit pe stâlpul mașinii cu BMW 318d. Îl întreb ce-i cu el și recunoaște că mașina e de fapt BMW 318d și începe să ne aburească cum că ar fi net superior 320-ului și câte alte idioțenii.
Deci mașina asta a sărit din schemă.

Știu că mai scrisese cineva aici pe forum că de fapt el vinde 318-uri și așa a fost. Din toate BMW-urile, doar unul era 320, cel albăstrui.

2. BMW 320d aici este anunțul Autovit. (sper să fie valabil cât mai mult)
Ăsta chiar era 320d. Interiorul așa și așa, dar tot destul de neîngrijit. Motorul nu suna ok - sigur niște role aveau să se ducă rapid de tot. Nici nu ne-am mai obosit să îi verificăm seria.

3. BMW 320d aici este anunțul Autovit. (sper să fie valabil cât mai mult)
Nu este 320d, este un 318. Interiorul este destul de îngrijit. Inițial am fost destul de tentați. 74.000 km în bord. Găsesc în bord cartea service. Ultima revizie făcută la 140.000 km. Îl întreb ce e cu ea, îmi zice că de fapt e de la altă mașină. Verificăm seria de pe carte cu seria mașinii și ele coincid. Îl mai luăm la întrebări și la un moment ne zice că de fapt n-are 70 de mii, are 150 de mii, dar că cineva de la București a vrut s-o cumpere și acolo trebuie să fie cu 70.000 km maxim și că n-a mai cheltuit încă 70 de euro ca să dea kilometrajul înapoi la 140.000.

Acum au început discuțiile prin care încerca el să ne convingă că de fapt 318 e mai bun, consumă mai puțin și că e doar limitat electronic față de 320. Cu 180 de euro cică se face transformarea în BMW 320d la service BMW. Mda...
Toate BMW-urile aveau cauciucuri de iarnă terminate.

Al 4-lea BMW era și vândut și acuma nu-l văd prin anunțuri, dar avea o vopsea terminată, chiar și după polishare ziceai că a fost dată cu șmirghel mașina.

De Audi ce să mai zic. Mașina arăta bine la prima vedere, dar mai atent se observa că fusese lăcuită pe porțiuni pentru a nu se mai vedea zgârieturile fine. De asemenea, scaunele au fost schimbate cu unele de piele. Se vedea de la o poștă că fuseseră schimbate pentru că mașina nu avea piele pe uși, iar mânerele aveau altă nuanță. Motorul nu suna rău, dar și asta a sărit din schemă.

În concluzie, am făcut un drum degeaba până la Cluj și am cheltuit aiurea niște bani, dar poate unii dintre voi vor învăța ceva din experiența mea.
Mașinile sunt niste cazane în devenire, care nici măcar nu corespund la model cu anunțul, cu kilometraj măsluit și care sub nici o formă nu îți iau ochii când le vezi prima dată.

Am plecat cu un gust amar...
0

#722 User is offline   Myx 

• Fan dependent

Posted 03 October 2010 - 11:25

View PostStefun, on 3/Oct/2010, 12:19, said:

Mașinile sunt niste cazane în devenire, care nici măcar nu corespund la model cu anunțul, cu kilometraj măsluit și care sub nici o formă nu îți iau ochii când le vezi prima dată.

Am plecat cu un gust amar...

Desi sunt destule reviewuri cu teparul din cluj pe net , exista si creduli care-si pierd timpul . CAm asta e cazul vostru . Probabil credeati ca lumea abereaza .
0

#723 User is offline   hornetb 

• Pasionat

Posted 03 October 2010 - 11:37

@Stefun

Haha, ce ma bucur :twoup: :)

"BMW-uri cu poze profi, kilometri puțini și super dotări la prețuri foarte bune la Boldy Auto la Cluj." - de parca pozele conteaza cum sunt facute :twoup:
Km putini, super dotari si preturi foarte bune...lucruri care se cam contrazic, nu pot exista primele doua in combinatie cu a treia, adica no way km putini, reali si super dotari si sa mai fie si preturi foarte bune :twoup: :twoup:

P.S. Stefun sau Stefan, sa nu te superi colegu`, dar zau, dupa cate au fost scrise, dupa atatea chestii...totusi :twoup:

This post has been edited by hornetb: 03 October 2010 - 11:40

0

#724 User is offline   Stefun 

• Nou venit
  • Pip

Posted 03 October 2010 - 11:39

Cred că mi-ar fi părut rău dacă nu mă duceam...aș fi trăit cu ideea că am pierdut un mare business :twoup:

hornetb, de ce să mă supăr, Doamne ferește. Știu că nu se pupă chestiile alea, dar pe moment ne-a prostit cu anunțurile alea. :)

This post has been edited by Stefun: 03 October 2010 - 11:44

0

#725 User is offline   hornetb 

• Pasionat

Posted 03 October 2010 - 11:43

View PostStefun, on 3/Oct/2010, 12:39, said:

Cred că mi-ar fi părut rău dacă nu mă duceam...aș fi trăit cu ideea că am pierdut un mare business :twoup:

Sigur, e foarte bine ca te-ai dus :) :twoup:. Sper insa ca nu se vor mai duce si altii, dupa ce vor citi aici :twoup:. Mare business poti sa gasesti daca o iei de la o cunostinta, daca e vreunul care o vinde urgent ca are nevoie de bani, dar astea sunt luate de obicei destul de repede. :twoup:
0

#726 User is offline   Bobo1987 

• Pasionat

Posted 03 October 2010 - 11:51

Voi ca voi, ca doar v-ati dus si v-ati convins ca totul e o mare tzeapa, insa cand te gandesti ca sunt indivizi care se duc si cumpara... :twoup:
0

#727 User is offline   hornetb 

• Pasionat

Posted 03 October 2010 - 12:07

Cautand acum pe mobile.de dupa o masina asemanatoare cu a mea (adica am bifat la optiuni mai importante asa, doar xenon si navi, n-am mai bifat si trapa) ca sa dau niste exemple de preturi, cam cat sunt pe acolo, din 2006, preturile minime incep de pe la 14 500, 14 900 ...mai pui drumul 500 E, mai pui taxa de inmatriculare si alte cheltuieli de inmatriculare...si-ajungi pe la destul :twoup:
In fine, pana la urma nu asta era cea mai importanta idee, dar am dat peste o masina pe care am vazut-o acum cateva luni pusa la vanzare si care mi-a placut mult:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

Sper sa nu fie vreo problema c-am postat ditamai linku` de pe mobile.de. Aici masina e 17 000 E si 54 000 km.

Pe autovit, aceeasi masina :

http://autovit.ro/bm...-C15198722.html

Pe autovit e 17900 si tot 54 000 km :twoup: Bine, cam tot atat avea si acum cateva luni, daca nu ma insel :twoup:

Masina face toti banii, si intr-o parte si-n alta, mai ales daca are si km aia e chiar prea ieftina :twoup:

Stie cineva ceva de aceasta masina ?
Asa ca fapt divers, ca-i prea superba :twoup:

View PostBobo1987, on 3/Oct/2010, 12:51, said:

Voi ca voi, ca doar v-ati dus si v-ati convins ca totul e o mare tzeapa, insa cand te gandesti ca sunt indivizi care se duc si cumpara... :twoup:

E foarte bine, sa se duca si sa cumpere, chiar nu-mi pare rau de ei :)
Si dupa aia ii auzi pe forum, ca au X probleme, ca ce teapa si-au luat, ca nu stiu ce :wacko:
Mai da-i incolo (ca sa nu zic in aia mea) de prostovani, ca-si merita soarta :angry:
La mine-n post daca am zis ce "defecte" are masina, au fugit toti :P Se duc la alea "impecabile" :P
Nu-i problema, o s-o dau si eu tot la un prost de genu`, in targ in Autovit probabil, peste cativa ani, cu 150 000 km in loc de 300 000 km cat o sa aiba atunci si/sau poate alte defectiuni adevarate atunci, desi sper sa nu apara :)
Prostu` isi merita soarta, zau :D

Adica nu ma dau eu mare cunoscator in masini, chiar nu sunt, dar cand ma duc sa cumpar o masina, fie o iau din Germania de la firma sigura si serioasa, care sigur a evaluat corect masina inainte, cu toate micile sau marile ei defecte si a stabilit un pret corect pe ea, fie daca ma duc sa o iau din tara, iau un prieten care cumpara si vinde masini si se pricepe foarte bine, vede de la 5 m daca a fost vopsit ceva la masina, etc.
Cand am fost dupa actuala in Germania, acolo de unde am luat-o, defectele exterioare sunt incercuite cu un fel de creta, sau ceva. Iti arata ei de la inceput ce are masina, nu stai sa te chinui tu neaparat sa vezi, desigur, nu te impiedica daca vrei sa "aprofundezi" :) . Am vazut pe o masina (nu mai stiu daca pe a mea sau pe alta) incercuit undeva la aripa din spate, ma uitam ca prostu` ce dracu are acolo, cand colo, doar dintr-un anumit unghi se vedea foarte foarte putin o infundatura mica deasupra de roaata, dar foart e foarte mica :)
Ceea ce mi-a placut la ei...

View PostStefun, on 3/Oct/2010, 12:39, said:

Cred că mi-ar fi părut rău dacă nu mă duceam...aș fi trăit cu ideea că am pierdut un mare business :)

hornetb, de ce să mă supăr, Doamne ferește. Știu că nu se pupă chestiile alea, dar pe moment ne-a prostit cu anunțurile alea. :)

E bine ca doar pe moment...si ca v-ati revenit repede :P
0

#728 User is offline   B-490-RZV 

• El Diablo

Posted 03 October 2010 - 14:31

View Posttop_management, on 3/Oct/2010, 10:02, said:

http://autovit.ro/bm...-C15055595.html

Asta sigur are ceva..pare suspecta rau de tot...
Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

modelul asta nu avea 256cai?..si inca o chestie, are bordul in mile, a fost adusa probabil din sua, probabil avariata si reparata..iar istoricul masinii nu se prea poate verifica din pacate..dar la pretul asta, daca nu are defecte majore..da-l dracu de impozit, taxe etc..doar optionalele de pe masina asta au fost 5 mii(cutie automata, piele, trapa etc.). dar drumul pana la oradea.. :twoup:
0

#729 User is offline   hornetb 

• Pasionat

Posted 03 October 2010 - 14:40

View Postrazvanflorin90, on 3/Oct/2010, 15:31, said:

Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

modelul asta nu avea 256cai?..si inca o chestie, are bordul in mile, a fost adusa probabil din sua, probabil avariata si reparata..iar istoricul masinii nu se prea poate verifica din pacate..dar la pretul asta, daca nu are defecte majore..da-l dracu de impozit, taxe etc..doar optionalele de pe masina asta au fost 5 mii(cutie automata, piele, trapa etc.). dar drumul pana la oradea.. :twoup:

Cai cred si eu ca ar trebui sa aiba mai multi, adica ala de 3000 cmc pe motorina are 231 parca. Faza cu bordul ai dreptate, mai mult ca sigur a fost adusa sin SUA. Dar avariata si reparata, n-ai de unde sa stii :)
Iar cu optionalele...exagerezi :twoup: Cutia automata ce faci daca se strica ?:twoup: Trapa da, e senzationala...iar pielea...frumoasa :twoup:
0

#730 User is offline   Pole 

• Arogant
  • Group: Banned

Posted 03 October 2010 - 14:44

Ala e benzina, iar 330i are vreo 250 si ceva de cai din cate stiu.

This post has been edited by poleposition: 03 October 2010 - 14:45

0

#731 User is offline   mihai20 

• Membru

Posted 03 October 2010 - 15:04

View PostAlterEgo, on 2/Oct/2010, 19:35, said:

Cunoaste cineva jucaria din anunt?
http://autovit.ro/bm...-C15200129.html

anul trecut a probat-o un prieten. atunci era ok masina, si la fel, proprietarul zicea ca pleaca din tara. o fi plecat s-a intors, acu vrea iar sa plece :twoup:

This post has been edited by mihai20: 03 October 2010 - 15:05

0

#732 User is offline   mmneg 

• Senior

Posted 03 October 2010 - 23:16

330 de 3000cmc va avea un impozit de 2500 la anul. Multi vor incerca sa scape de ele. Un 2500cmc va avea un impozit de 1050 lei, fiind un optim de impozit si capacitate cilindrica
0

#733 User is offline   baronu25 

• fan BMW
  • Interests:bmw , pretty woman! life

Posted 04 October 2010 - 07:36

View Postmmneg, on 4/Oct/2010, 00:16, said:

330 de 3000cmc va avea un impozit de 2500 la anul. Multi vor incerca sa scape de ele. Un 2500cmc va avea un impozit de 1050 lei, fiind un optim de impozit si capacitate cilindrica

un 3000cm are impozit in bucuresti 2160 ron de anul asta.
0

#734 User is offline   mirceagsm 

• Senior

Posted 04 October 2010 - 09:09

de la anu 4320.
0

#735 User is offline   THX-1 

• Pasionat

Posted 04 October 2010 - 10:52

""Descrierea Vehiculului:
masina este in stare foarte buna,climatronic,piele genti 18""

E clar cine vinde masina!

330i are 258cp
0

#736 User is offline   top_management 

• Începător

Posted 04 October 2010 - 11:18

View PostTHX-1, on 4/Oct/2010, 11:52, said:

""Descrierea Vehiculului:
masina este in stare foarte buna,climatronic,piele genti 18""

E clar cine vinde masina!

330i are 258cp

Plus ca i-am cautat pe net adresa lui de mail si se ocupa(sau detine) o companie de vanzari piese oem/ aftermarket BMW si se mai ocupa si de dezmembrari...de aici am cam inceput sa ma indoiesc de integritatea masinii.
Apropos de impozite...cine are bani sa isi cumpere 330i, atunci chiar nu se mai uita la 2500 RON PE AN...sa fim seriosi.
Eu am masina si de 3.6cmc(nu BMW) si voi plati 5600RON..asta e, cheltuieli vs confort..
Insa daca era asa-referitor la costurile impozitelor, nu toti care isi vindeau 330-ul trebuiau sa le puna la preturi asa mici?
Sincer cred ca e o mare teapa...insa serios daca nu as face schimbul in urma unei verificari amanuntite la Bavaria. Am un 318D- DOAR 38.000KM....asta e singurul motiv pt care mi-ar fi ciuda ca il schimb..e prea "nou".
0

#737 User is offline   flavius.paul 

• Senior

Posted 04 October 2010 - 11:22

View Postmirceagsm, on 4/Oct/2010, 10:09, said:

de la anu 4320.

De unde pana unde? S-a anuntat deja o formula de calcul?
0

#738 User is offline   Myx 

• Fan dependent

Posted 04 October 2010 - 11:22

View Posttop_management, on 4/Oct/2010, 12:18, said:

.insa serios daca nu as face schimbul in urma unei verificari amanuntite la Bavaria.

ce te opreste ? daca ai timp de pierdut pana acolo . Dupa ce a scris el acolo pare 325, intreaba-l ce scrie in talon totusi , capacitate si kw
0

#739 User is offline   top_management 

• Începător

Posted 04 October 2010 - 11:30

View PostMyx, on 4/Oct/2010, 12:22, said:

.insa serios daca nu as face schimbul in urma unei verificari amanuntite la Bavaria.

ce te opreste ? daca ai timp de pierdut pana acolo . Dupa ce a scris el acolo pare 325, intreaba-l ce scrie in talon totusi , capacitate si kw

exact asta am sa si fac. Plus ca i-am spus ca nu ma deplasez pana acolo. Doar daca vine el pana in Bucuresti si NUMAI la Bavaria Otopeni.
Stiu pe cineva acolo si imi va spune sigur daca se merita a fi achizitionata sau nu.

View Posttop_management, on 4/Oct/2010, 12:25, said:

View PostMyx, on 4/Oct/2010, 12:22, said:

exact asta am sa si fac. Plus ca i-am spus ca nu ma deplasez pana acolo. Doar daca vine el pana in Bucuresti si NUMAI la Bavaria Otopeni.
Stiu pe cineva acolo si imi va spune sigur daca se merita a fi achizitionata sau nu.

MDA...nu mai are rost..era de fapt 325i si i s-a parut lui ca suna mai bine 330, doar pentru ca avea 3.0 si nu 2.5cmc...ma rog.
Cred ca daca m-as fi intalnit cu el il bateam de se caca pe el daca imi spunea asta in fata!!!
Scuze pentru limbaj.
0

#740 User is offline   AlterEgo 

• Începător

Posted 04 October 2010 - 12:08

View Postmihai20, on 3/Oct/2010, 16:04, said:

View PostAlterEgo, on 2/Oct/2010, 19:35, said:

Cunoaste cineva jucaria din anunt?
http://autovit.ro/bm...-C15200129.html

anul trecut a probat-o un prieten. atunci era ok masina, si la fel, proprietarul zicea ca pleaca din tara. o fi plecat s-a intors, acu vrea iar sa plece :twoup:

Poate ca a vandut-o si este al doilea proprietar care vrea sa plece din tara :)
Dupa 6 luni cu masina pleci automat la cules de capsuni.... sa iti acoperi consumul, taxele :twoup:
Oricum, ma cam tenteaza. Masina, nu Spania. Dar inca am indoieli ca M3 poate fi mai mult decat o masina de weekend.
0

Share this topic:

• 1106 Pages +
  • « First
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic