Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Daca romanu' nu s-ar arunca, in general, cu banii la samsari, ci ar mai verifica inainte cate o serie pe la reprezentanta, poate ca ar ramane si combinatorii astia fara obiectul muncii !!!

 

Dar, asa, atata timp cat sunt destui care se lasa prostiti si cumpara masinile cu ochii inchisi, vor rezista mult si bine. Si chiar se vor inmulti !

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Uite alt tzepar:

 

http://autovit.ro/bmw-525-C13910810.html

 

Sunt in cautare de un E39 si am vazut-o personal (Bucuresti 20 iunie) ; intr-adevar bijuterie (vizual, tehnic nu stiu, nu am testat-o) ! Trebuia sa o fi cumparat :twoup: ; cand l-am sunat pe fostul proprietar (vineri 25 iunie), mi-a spus ca s-a dat; initial cerea 8600E (pe autovit) si sigur o lasa la 8 mii si un pic. Afisa 205000Km. Dupa cum vedeti, e pusa la vanzare de noul proprietar (din Ploiesti) cu 1000E mai mult, si, miraculos, cu 180000Km ; o fi mers inapoi in timp; magar!

 

Atasez snapshot cu anuntul fostului proprietar.

post-36252-1277912250_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Care este ideea, de ceva timp caut sa imi cumpar o masina pentru mine si din cauza ca in strainatate preturile s-au marit mult (fata de tara) am cautat local, in general pe autovit.

 

Din contra,preturile in DE au scazut in ultimii 2 ani insa comparativ cu preturile de la noi din targuri alea sunt mult mai corecte.Nu compara masini corecte din DE cu masini samsarite de la noi din targ unde majoritatea sunt aduse in stare de paguba totala si reparate mai apoi sau kilometrajul masluit. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Uite alt tzepar:

 

http://autovit.ro/bmw-525-C13910810.html

 

Sunt in cautare de un E39 si am vazut-o personal (Bucuresti 20 iunie) ; intr-adevar bijuterie (vizual, tehnic nu stiu, nu am testat-o) ! Trebuia sa o fi cumparat :twoup: ; cand l-am sunat pe fostul proprietar (vineri 25 iunie), mi-a spus ca s-a dat; initial cerea 8600E (pe autovit) si sigur o lasa la 8 mii si un pic. Afisa 205000Km. Dupa cum vedeti, e pusa la vanzare de noul proprietar (din Ploiesti) cu 1000E mai mult, si, miraculos, cu 180000Km ; o fi mers inapoi in timp; magar!

 

Atasez snapshot cu anuntul fostului proprietar.

 

si ai uitat sa specifici ca a si intinerit cu 1 an (primul anunt - 2002, al doilea anunt - 2003) precum si faptul ca a mai adunat 7 cai... in al doilea anunt e specificata puterea de 170hp, cand ea noua avea 162. mai exact 162.2

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Uite alt tzepar:

 

http://autovit.ro/bmw-525-C13910810.html

 

Sunt in cautare de un E39 si am vazut-o personal (Bucuresti 20 iunie) ; intr-adevar bijuterie (vizual, tehnic nu stiu, nu am testat-o) ! Trebuia sa o fi cumparat :twoup: ; cand l-am sunat pe fostul proprietar (vineri 25 iunie), mi-a spus ca s-a dat; initial cerea 8600E (pe autovit) si sigur o lasa la 8 mii si un pic. Afisa 205000Km. Dupa cum vedeti, e pusa la vanzare de noul proprietar (din Ploiesti) cu 1000E mai mult, si, miraculos, cu 180000Km ; o fi mers inapoi in timp; magar!

 

Atasez snapshot cu anuntul fostului proprietar.

 

Ma bucur ca inca un membru a mai pus o masina smenarita. Va rog puneti si numarul de telefon al mincinosului, sa putem da pe viitor un search dupa numarul de telefon pe forum si sa il localizam.

 

Il las eu acum : 0724262602

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Care este ideea, de ceva timp caut sa imi cumpar o masina pentru mine si din cauza ca in strainatate preturile s-au marit mult (fata de tara) am cautat local, in general pe autovit.

 

Din contra,preturile in DE au scazut in ultimii 2 ani insa comparativ cu preturile de la noi din targuri alea sunt mult mai corecte.Nu compara masini corecte din DE cu masini samsarite de la noi din targ unde majoritatea sunt aduse in stare de paguba totala si reparate mai apoi sau kilometrajul masluit. :twoup:

 

 

Eu cam acum 1 an jumatate am cautat pentru un prieten un 535d pe Germania vreo 2 saptamani si erau preturile mai mici ca la ora actuala. Cred ca atunci erau in criza, dar de atunci au iesit din ea.

Link to comment
Share on other sites

Daca romanu' nu s-ar arunca, in general, cu banii la samsari, ci ar mai verifica inainte cate o serie pe la reprezentanta, poate ca ar ramane si combinatorii astia fara obiectul muncii !!!

 

Dar, asa, atata timp cat sunt destui care se lasa prostiti si cumpara masinile cu ochii inchisi, vor rezista mult si bine. Si chiar se vor inmulti !

 

Prostia se plĂŁteÂşte.

Link to comment
Share on other sites

Imi caut si eu masina in Romania (BMW), am acum o masina pe care am adus-o din Germania si este foarte ingrijita, am toate service-urile in cartea de service (ma refer la ce am facut in Romania) si masina merge foarte bine, nu am fost nevoit sa schimb nici macar o bucse, am cam 30% din km masinii in Romania. Am un prieten care a luat un BMW fara istoric din Germania si a trebuit sa schimbe o gramada la masina, el nu este sigur pe kilometri. In concluzie eu zic ca sunt si masini bune in Romania, trebuie sa recunosc ca am gasit si masini foarte bune la pretul pietei dar majoritatea prin prieteni si de la oameni care aveau nevoie urgenta de bani. Eu zic ca preturile sunt rezultatul echilibrului dintre cerere si oferta, am tot auzit "in Germania s-au scumpit", nu inteleg de ce nu le vind in Germania... Este adevarat ca minicunile scad pretul masinilor dar va spun din experienta ca nu le vand daca sunt "mincinoase", BMW nu cumpara oricine cum e la Golf de ex. Ori stii si apreciezi masina, ori te feresti de ea ca "are tractiune pe spate".

 

Eu, sincer, am avut parte de "minciuni" o singura data, si va spun sincer ca am cautat o gramada doar ca sa gasesc o masina buna. Am gasit pe Autovit 4 320d din 2004 in Constanta. Am plecat "la mare" cu cativa prieteni, unu se daduse, 2 erau in parcurile alea dintre Constanta si Mamaia unde vand niste samsari imputiti si 1 la un samsar, era la vanzare dar se plimba nesimtitu' cu ea.

Deci a fost asa: parcul aluia care se plimaba cu 320d la vanzare, surpriza, masina era 318d, a zis ala de la vanzare ca ce importanta are ca pe site a pus la modelul 320 ca au aceeasi capacitate cilindrica. Tragea de mine sa imi dea un Audi, ca daca tot am venit din Bucuresti poate iau ceva de la el... Al doile parc la fel, 318d. Ma intalnesc cu ala cu 320d care era "proprietar" si avea masina la nevasta-sa care era "invatatoare" sambata si avea putina treaba cu ea. Ma rog, nu a apucat sa o spele, era foarte murdara de la scursura de om umflat care era, nu ii reparase macaraua pe spate si nu se inchidea de tot geamul si plouase in ea... intelegeti, cand nu am vrut sa o iau si a dat arama pe fata si a zis ca are un parc auto si sa trecem si pe la el ca mai are un 320d negru (vorbea de 318d pe care il vazusem) am zis ca eu de romani nu mai vreau sa aud, vroiam sa il bat in fata blocului...

 

Eu zic ca ar trebui sa evitam toti samsarii, iti dai seama ca sunt aia care se tocmesc la 200 de euro ca pentru ei 100 de euro e castig. Eu de exmplu vorbesc acum cu un baiat care mi-a lasat 500 de euro la masina, era mare pretul oricum si stia, mi-a zis de la inceput cand i-am facut oferta ca ce ii dau eu e OK si ca cu cei 500 de euro pe care mi-i lasa o fac noua, ne-am inteles foarte bine din cauza ca inaintea mea mai sunase unu din Arad (cred ca e plin de samsari si pe-acolo) si ii lasase si lui 500 de euro dar ala incercase sa mai scoata de la el si se tocmise pentru inca 200 de euro. Dar ce sa zici, omu tocmai si-a luat masina de 25.000 de euro, nu e un fomist.

 

Eu zic rabdare, si la vanzare si la cumparare. Si fara nesimtire, nici pret prea mare la vanzare, nici prea mic la cumparare. Cel putin in cazul BMW oamenii isi stiu valoarea masinilor, o raporteaza la piata si mai pun ceva ca stiu ca e o piata "mincinoasa" care scade pretul la masini. Cumparatorii se uita tot la piata si stiu ca mai trebuie sa puna niste bani, eu deja am vazut destule ca sa stiu care este pretul corect si ma inteleg cu vanzatorii. N-am BMW ca am un ghinion groaznic, de ex acum am gasit una care e la om pe firma neamortizata, vrea sa faca nu-stiu-ce-manevra sa scoata TVA mai mic la ea, asta era acum o saptamana cand am vazut masina si ne-am inteles sa ma intorc sa o iau, dar uite care e situatia in tara... TVA s-a marit, euro la fel... ce sa zici.

Si eu zic sa nu puneti masini la vanzare daca nu vreti sa le vindeti, am mai vazut "glume" de-astea pe forum, si nici sa negociati aiurea la un model pe care nu il doriti cu adevarat. Eu am ajuns la 320d din 2004 de ex si nu ii zic omului ca am gasit Octavia din 2007 la pretul ala si sa mai lase la pret ca a lui e mai veche. Daca sunteti genul asta de oameni mergeti in Autovit si luati vopsea si o pensula sa acoperiti zgarieturile inainta de vanzare sau dupa cumparare, dupa caz...

Link to comment
Share on other sites

Este adevarat ca minicunile scad pretul masinilor dar va spun din experienta ca nu le vand daca sunt "mincinoase", BMW nu cumpara oricine cum e la Golf de ex. Ori stii si apreciezi masina, ori te feresti de ea ca "are tractiune pe spate".

 

Eh nu cumpĂŁrĂŁ oricine BMW.

 

Chiar cã oricine cumpãrã BMW, de la vânzãtorul de chioºc la bãiatul care lucreazã la benzinãrie sau de la unul care are 20 de milioane salariu pe lunã la cel cu 100 milioane salariu pe lunã.

 

Aºa e În România...

Link to comment
Share on other sites

Fiti atenti la anuntul pus in primul post de autor: http://autovit.ro/bmw-330-C13880878.html

 

Sa mor nu altceva ce sunt astia in stare: vedeti voi ca are navi business (o singura fanta prezenta si buton navi doar cu menu), in plus eu am navi profi si chiar stiu diferentele. Autorul a marit pur si simplu poza pe tot cadranul acela sa para ca esti navi profi (mare) si nu business (mic).

Incredibil pana unde merg samsarii !!!

 

 

Beeeeeeeeeee.......... asa ceva ... INCREDIBIL!!! Acum am vazut si eu... Asa e, navi profi are intodeauna 2 meniuri afisate, nu doar 1........ Si parca si se vede in poza ca e retusata acolo........ :twoup: INCREDIBIL!!!!

 

nu e modificata in niciun photoshop. totusi sa nu fim paranoici. uita inca una la fel, dar pe mobile :)

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details....amp;tabNumber=2

Link to comment
Share on other sites

Fiti atenti la anuntul pus in primul post de autor: http://autovit.ro/bmw-330-C13880878.html

 

Sa mor nu altceva ce sunt astia in stare: vedeti voi ca are navi business (o singura fanta prezenta si buton navi doar cu menu), in plus eu am navi profi si chiar stiu diferentele. Autorul a marit pur si simplu poza pe tot cadranul acela sa para ca esti navi profi (mare) si nu business (mic).

Incredibil pana unde merg samsarii !!!

 

 

Beeeeeeeeeee.......... asa ceva ... INCREDIBIL!!! Acum am vazut si eu... Asa e, navi profi are intodeauna 2 meniuri afisate, nu doar 1........ Si parca si se vede in poza ca e retusata acolo........ :twoup: INCREDIBIL!!!!

 

nu e modificata in niciun photoshop. totusi sa nu fim paranoici. uita inca una la fel, dar pe mobile :)

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details....amp;tabNumber=2

 

Nu inteleg ce vrei sa arati... Tu demonstrezi exact ca ala a umblat la poze. Ti-am zis ca intodeauna navi 16:9 are 2 meniuri afisate, dupa cum vezi intr-o parte e lista de orase, si in partea dreapta e harta. La individul din Cluj e doar un singur meniu afisat.

 

Fiti atenti la anuntul pus in primul post de autor: http://autovit.ro/bmw-330-C13880878.html

 

Sa mor nu altceva ce sunt astia in stare: vedeti voi ca are navi business (o singura fanta prezenta si buton navi doar cu menu), in plus eu am navi profi si chiar stiu diferentele. Autorul a marit pur si simplu poza pe tot cadranul acela sa para ca esti navi profi (mare) si nu business (mic).

Incredibil pana unde merg samsarii !!!

 

 

Beeeeeeeeeee.......... asa ceva ... INCREDIBIL!!! Acum am vazut si eu... Asa e, navi profi are intodeauna 2 meniuri afisate, nu doar 1........ Si parca si se vede in poza ca e retusata acolo........ :) INCREDIBIL!!!!

 

nu e modificata in niciun photoshop. totusi sa nu fim paranoici. uita inca una la fel, dar pe mobile :(

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details....amp;tabNumber=2

 

Nu inteleg ce vrei sa arati... Tu demonstrezi exact ca ala a umblat la poze. Ti-am zis ca intodeauna navi 16:9 are 2 meniuri afisate, dupa cum vezi intr-o parte e lista de orase, si in partea dreapta e harta. La individul din Cluj e doar un singur meniu afisat.

 

 

Ce bou sunt. Eu am deschis exact poza cu harta si atata :()

Acum am vazut si pozele celelalte. SORRY.

 

Dar sa sti ca eu tot paranoic raman. Dupa cum vad asta e o versiune mai noua de soft, la ce am avut eu 2005-2006 nu era asa :D Nu puteai sa ai doar un singur meniu afisat pe tot ecranul :D

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand asta de pe mobile este E90 facelift care are altfel de idrive, asemanator cu F01. E90-ul vechi are meniu ca si E60.

 

era vba de dimensiunea ecranului in inch. pe e90 si e90 LCI dimensiunile ecranelor sunt aceleasi. sa nu o dam in diverse.

Link to comment
Share on other sites

Acuma chiar ma enervez :twoup: . Ce am zis eu este foarte corect, masina de pe autovit are navi business si are diagonala de 6,5" iar el a modificat-o in poza ca si navi prof cu diagonala de 8,8" si am mai scris inca 2 repere dupa care se vede ca e business si are ecran mic si nu mare ! Ceea ce ne areti tu in pozele de pe mobile.de este o masina cu soft nou si navi prof. cu ecran mare.

Ai dreptate zicand ca dimensiunile ecranelor pe E90 si LCI sunt aceleasi - bus. 6,5" si prof. 8,8" dar asta nu demonstreaza nimic ! Chiar daca masina de pe mobile are o singura fanta - asa sunt cele cu soft nou dar cele vechi TOATE au 2 fante la navi prof si display mare iar la bus. 1 fanta si display mic (nu mare ca in poza autovit)

Tu vrei sa zici ca pozele de la masina aceea nu sunt masluite ?!

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca imaginea e comprimata din laterale (astfel incat volanul devine oval-bombat in sus si in jos) , uitati-va la triunghiul de pe display - dunga de jos (acela de fuel reserve), ca nu mai e comprimat din stanga si din dreapta, este chiar alungit in stanga si in dreapta, astfel incat nu mai devine un triunghi echilateral (asa cum iti afiseaza in mod obisnuit bmw-ul pe idrive la erori/atentionari).

 

Eu pe e60 am navi prof si fereastra din dreapta (pe care iti poate afisa consum, mini-harta, bc, etc) poate fi scoasa deci nu cred ca trebuie sa fie neaparat 2 ferestre daca ai navi prof.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.