Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

pai am citit niste posturi unde unii useri au zis ca au sunat si li s-a spus istoricul masinii.. ultima intrare in service, km etc..

 

ca tot e vb de e90, o mica povestioara despre e90-ul pe care l-am cumparat in februarie

 

[...]

 

123 mii KM reali. La fata locului avea 139 mii pe bord. Am sunat la AB Otopeni si mi-au spus ca in urma cu 1 jumate avea 157 mii km in Germania. Lucru normal pt un diesel pana la urma.

 

[...]

Poate cunoaste pe cineva acolo,dar in mod normal nu au voie sa iti spuna

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

sunt in cautare de masina... si am nevoie de putin ajutor.

sunt la prima mea masina si am nevoie de pareri in legatura cu urmatoarele date:

 

KM, dotarile masinii, motorizare, pret(este prea mult sau e o afacere buna)

pentru inceput masina de mai jos.

 

http://autovit.ro/bmw-320-C14354735.html

 

multumesc anticipat

bogdan.

 

aici nici o parere?

 

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

aici nici o parere?

 

:)

 

:twoup:

 

Baga mare, eu zic ca merita, pare ingrijita in poze, linie frumoasa, jantele alea radial nu sunt prea comune, per ansamblu e misto, ar fi fost dezirabil si un interior piele dar sa nu fiu carcotas

 

Arata funky. Are praguri si bara spate M-Tech I, si pe fata capota si bara de facelift.

 

 

Merita pentru motor, in rest, eu sunt adeptul STOCK-ULUI. CUM E IESITA DE PE USILE FABRICII. Fara chestii schimbate la ea

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-330-C15417694.html

 

din cate am vb cu proprietarul a fost lovita in fata si a fost schimbata capota cu una de facelif.

 

ce parere aveti?

e mai ieftin ca un 320. eu zic ca face banii. te uiti si tu la lonjeroane sa nu fi fost afectate. din poze pare dreapta masina, dar nu poti fi sigur.

daca a schimbat doar bara si capota, fara radiatoare,farruri etc, a fost un impact mic.

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-530-C15452967.html Masina vad k are sticker cu bmwclub.ro pe geam,a cui este?Detalii ?Ce parere ave=ti?

 

http://autovit.ro/bmw-525-C15350911.html

 

http://autovit.ro/bmw-525-C15408278.html

 

http://autovit.ro/bmw-525-C15407552.html

 

Eu inclin catre masina din link-ul nr2,acum dati-va si voi cu parerea.Ms

e de-abia inmatriculata.

vrei si an bun si masina buna la pret mic si atea inmatriculate recent sigur nu se incadreaza.

Link to comment
Share on other sites

 

 

am vazut masina azi.

arata ok si tipu nu pare samsar, dar na , la cate se vad pe lumea asta tot ce e posibil.

singura chestie care mi-a atras atentia a fost faptul ca manerele de pe usi erau destul de zgariate desi volanul si schimbatorul aratu bine.

motorul nu era spalat si nici interiorul , si la interior ma refer la tapiserie.

Link to comment
Share on other sites

 

 

am vazut masina azi.

arata ok si tipu nu pare samsar, dar na , la cate se vad pe lumea asta tot ce e posibil.

singura chestie care mi-a atras atentia a fost faptul ca manerele de pe usi erau destul de zgariate desi volanul si schimbatorul aratu bine.

motorul nu era spalat si nici interiorul , si la interior ma refer la tapiserie.

Daca nu era samsar, atunci de ce masina are nr. de Prahova, iar ea este vanduta de cineva din Bucuresti? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

 

 

am vazut masina azi.

arata ok si tipu nu pare samsar, dar na , la cate se vad pe lumea asta tot ce e posibil.

singura chestie care mi-a atras atentia a fost faptul ca manerele de pe usi erau destul de zgariate desi volanul si schimbatorul aratu bine.

motorul nu era spalat si nici interiorul , si la interior ma refer la tapiserie.

Daca nu era samsar, atunci de ce masina are nr. de Prahova, iar ea este vanduta de cineva din Bucuresti? :twoup:

 

nu... omu e din prahova... am cautat numarul lui de tel si apare inregistrat in jud PH ca PFA. sta in Bucuresti.

Omu a fost destul de receptiv si a fost de acord cu orice test.

Credeti ca mai lasa la pret? cam cat ar trebui sa-i ofer?

a mai zis ca a luat-o in feb pe asta cu 9100 si o da pt k vrea un e90

Edited by riper85
Link to comment
Share on other sites

 

 

am vazut masina azi.

arata ok si tipu nu pare samsar, dar na , la cate se vad pe lumea asta tot ce e posibil.

singura chestie care mi-a atras atentia a fost faptul ca manerele de pe usi erau destul de zgariate desi volanul si schimbatorul aratu bine.

motorul nu era spalat si nici interiorul , si la interior ma refer la tapiserie.

Daca nu era samsar, atunci de ce masina are nr. de Prahova, iar ea este vanduta de cineva din Bucuresti? :twoup:

 

nu... omu e din prahova... am cautat numarul lui de tel si apare inregistrat in jud PH ca PFA. sta in Bucuresti.

Omu a fost destul de receptiv si a fost de acord cu orice test.

Credeti ca mai lasa la pret? cam cat ar trebui sa-i ofer?

a mai zis ca a luat-o in feb pe asta cu 9100 si o da pt k vrea un e90

 

ofera-i 5000, asta e pretul corect..ne intrebi pe noi cat sa ii oferi? nu esti in stare sa faci singur o oferta, sa evaluezi defectele si calitatile unei masini astfel incat sa faci o alegere buna? pe multi dintre voi nu va inteleg..daca va place o masina, vorbiti cu proprietarul, conduceti-o, duceti-o la un tester, verificati-o la un service si aia e..dati banii si gata..

Link to comment
Share on other sites

ofera-i 5000, asta e pretul corect..ne intrebi pe noi cat sa ii oferi? nu esti in stare sa faci singur o oferta, sa evaluezi defectele si calitatile unei masini astfel incat sa faci o alegere buna? pe multi dintre voi nu va inteleg..daca va place o masina, vorbiti cu proprietarul, conduceti-o, duceti-o la un tester, verificati-o la un service si aia e..dati banii si gata..

 

 

experienta mea este limitata fiind la prima masina si incerc sa iau informatii din toate partile.

daca e cu suparare asta e, nu toti se nasc invatati si nu toti isi pot asuma riscuri mai ales ca vreau sa prind si eu ceva bun la prima masina.

Link to comment
Share on other sites

cam cat ar trebui sa-i ofer?

a mai zis ca a luat-o in feb pe asta cu 9100 si o da pt k vrea un e90

 

undeva la 8000-8300 poti sa incerci .. Conteaza si cum arata masina , diverse defecte , inainte sa mergi la un test te intelegi cu el la pret si daca gasesti ceva in neregula mai scazi ceva la pret.

Link to comment
Share on other sites

cam cat ar trebui sa-i ofer?

a mai zis ca a luat-o in feb pe asta cu 9100 si o da pt k vrea un e90

 

undeva la 8000-8300 poti sa incerci .. Conteaza si cum arata masina , diverse defecte , inainte sa mergi la un test te intelegi cu el la pret si daca gasesti ceva in neregula mai scazi ceva la pret.

 

eee asa da raspuns... ms

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-330-C15055595.html

 

Asta sigur are ceva..pare suspecta rau de tot...

Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

 

...poate avea un consum foarte mare si niste impozite/taxe/cheltuieli de intretinere pe care nu si le mai poate permite

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-330-C15055595.html

 

Asta sigur are ceva..pare suspecta rau de tot...

Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

 

...poate avea un consum foarte mare si niste impozite/taxe/cheltuieli de intretinere pe care nu si le mai poate permite

 

Exact :twoup: Motor mare, impozit mare, e si benzina ...:)

Si m-as mira sa aiba acei km, dar cine stie...

Link to comment
Share on other sites

SalutĂŁri!

 

 

Fratemiu este ĂŽn cĂŁutare de mașinĂŁ, mai precis un BMW 320d, E90 undeva pe la 13-14 mii euro. DupĂŁ ce am cĂŁutat prin mobile.de cap-coadĂŁ, n-am gĂŁsit cine știe ce, plus cĂŁ ceea ce ne plĂŁcea ajunge pe la 13 mii euro ĂŽn Germania, deci mult peste bugetul alocat. AșĂŁ cĂŁ ne-am pus pe cĂŁutat prin autovit.ro și am ajuns la niște BMW-uri cu poze profi, kilometri puțini și super dotĂŁri la prețuri foarte bune la Boldy Auto la Cluj.

Amândoi eram reticenți sĂŁ mergem pânĂŁ acolo, mai ales dupĂŁ ce am citit despre acel Andrei Boldijar pe aici pe forum, dar totuși am bĂŁtut drumul Suceava - Cluj Napoca doar ca sĂŁ ne facem damblaua.

 

Am ajuns ĂŽn Cluj pe la 10 dimineața, ĂŽl sunĂŁ fratele mele pe acest Andrei și ĂŽncepe distracția. Pe net, mai precis pe autovit.ro, dar și pe site-ul lor de pe mobile, adresa este trecutĂŁ ca fiind Dorobanților 106.

WRONG - adresa este de fapt alta, Teleorman 53. Autohausul este de fapt o curte micĂŁ la o casuțĂŁ micĂŁ ĂŽntre niște blocuri.

 

Eu deja eram descumpĂŁnit, dar am zis hai totuși sĂŁ vedem care e treaba dacĂŁ tot am bĂŁtut 300 de kilometri pânĂŁ aici.

 

Ajunși la autohaus vedem cĂŁ numĂŁrul de mașini e mult mai mic fațĂŁ de cel din anunțuri, evident mașinile care ne-au luat ochii fiind vândute, cicĂŁ.

Ăn curte, dupĂŁ spusele lui și dupĂŁ ce știam din anunțuri erau 4 BMW-uri 320d, E90, dar mai era și un Audi A4, astfel : 2 BMW-uri negre, unul gri/argintiu și unul albĂŁstrui, acea culoare arctic cumva, dar și acel A4, auriu.

 

Acum ĂŽncepe marea distracție.

 

1. BMW 320d aici este anunțul Autovit. (sper sĂŁ fie valabil cât mai mult)

Interiorul aratĂŁ ĂŽngrozitor. Era ĂŽncĂŁ umed dupĂŁ ce fusese spĂŁlat și curĂŁțat și ĂŽncĂŁ era extrem de murdar și neĂŽngrijit.

Ăn exterior, pe partea stângĂŁ a mașinii are foarte multe zgârieturi, foarte multe dintre ele adânci și foarte adânci, care nu ies sigur la polishare, normal, ne-a spus cĂŁ mașina n-a fost polishatĂŁ. Dar se vedea clar cĂŁ fusese, plus cĂŁ, culoarea fiind neagrĂŁ și fiind direct ĂŽn soare mașina, ĂŽncĂŁlzindu-se tabla se simțea acel miros similar mirosului de formol, tipic polishului.

DupĂŁ ce verificĂŁm seria mașinii la un prieten de la BMW Iași, reiese cĂŁ la ultima revizie mașina avea de fapt 140.000 km, mai mult decât avea acum ĂŽn bord, plus cĂŁ fusese pocnitĂŁ de mai multe ori - schimbat barĂŁ fațĂŁ de douĂŁ ori, barĂŁ spate de douĂŁ ori, casetĂŁ de direcție și altele.

La un moment vĂŁd un sticker lipit pe stâlpul mașinii cu BMW 318d. Ăl ĂŽntreb ce-i cu el și recunoaște cĂŁ mașina e de fapt BMW 318d și ĂŽncepe sĂŁ ne abureascĂŁ cum cĂŁ ar fi net superior 320-ului și câte alte idioțenii.

Deci mașina asta a sĂŁrit din schemĂŁ.

 

Știu cĂŁ mai scrisese cineva aici pe forum cĂŁ de fapt el vinde 318-uri și așa a fost. Din toate BMW-urile, doar unul era 320, cel albĂŁstrui.

 

2. BMW 320d aici este anunțul Autovit. (sper sĂŁ fie valabil cât mai mult)

Ăsta chiar era 320d. Interiorul așa și așa, dar tot destul de neĂŽngrijit. Motorul nu suna ok - sigur niște role aveau sĂŁ se ducĂŁ rapid de tot. Nici nu ne-am mai obosit sĂŁ ĂŽi verificĂŁm seria.

 

3. BMW 320d aici este anunțul Autovit. (sper sĂŁ fie valabil cât mai mult)

Nu este 320d, este un 318. Interiorul este destul de ĂŽngrijit. Inițial am fost destul de tentați. 74.000 km ĂŽn bord. GĂŁsesc ĂŽn bord cartea service. Ultima revizie fĂŁcutĂŁ la 140.000 km. Ăl ĂŽntreb ce e cu ea, ĂŽmi zice cĂŁ de fapt e de la altĂŁ mașinĂŁ. VerificĂŁm seria de pe carte cu seria mașinii și ele coincid. Ăl mai luĂŁm la ĂŽntrebĂŁri și la un moment ne zice cĂŁ de fapt n-are 70 de mii, are 150 de mii, dar cĂŁ cineva de la București a vrut s-o cumpere și acolo trebuie sĂŁ fie cu 70.000 km maxim și cĂŁ n-a mai cheltuit ĂŽncĂŁ 70 de euro ca sĂŁ dea kilometrajul ĂŽnapoi la 140.000.

 

Acum au ĂŽnceput discuțiile prin care ĂŽncerca el sĂŁ ne convingĂŁ cĂŁ de fapt 318 e mai bun, consumĂŁ mai puțin și cĂŁ e doar limitat electronic fațĂŁ de 320. Cu 180 de euro cicĂŁ se face transformarea ĂŽn BMW 320d la service BMW. Mda...

Toate BMW-urile aveau cauciucuri de iarnĂŁ terminate.

 

Al 4-lea BMW era și vândut și acuma nu-l vĂŁd prin anunțuri, dar avea o vopsea terminatĂŁ, chiar și dupĂŁ polishare ziceai cĂŁ a fost datĂŁ cu șmirghel mașina.

 

De Audi ce sĂŁ mai zic. Mașina arĂŁta bine la prima vedere, dar mai atent se observa cĂŁ fusese lĂŁcuitĂŁ pe porțiuni pentru a nu se mai vedea zgârieturile fine. De asemenea, scaunele au fost schimbate cu unele de piele. Se vedea de la o poștĂŁ cĂŁ fuseserĂŁ schimbate pentru cĂŁ mașina nu avea piele pe uși, iar mânerele aveau altĂŁ nuanțĂŁ. Motorul nu suna rĂŁu, dar și asta a sĂŁrit din schemĂŁ.

 

Ăn concluzie, am fĂŁcut un drum degeaba pânĂŁ la Cluj și am cheltuit aiurea niște bani, dar poate unii dintre voi vor ĂŽnvĂŁța ceva din experiența mea.

Mașinile sunt niste cazane ĂŽn devenire, care nici mĂŁcar nu corespund la model cu anunțul, cu kilometraj mĂŁsluit și care sub nici o formĂŁ nu ĂŽți iau ochii când le vezi prima datĂŁ.

 

Am plecat cu un gust amar...

Link to comment
Share on other sites

Mașinile sunt niste cazane ĂŽn devenire, care nici mĂŁcar nu corespund la model cu anunțul, cu kilometraj mĂŁsluit și care sub nici o formĂŁ nu ĂŽți iau ochii când le vezi prima datĂŁ.

 

Am plecat cu un gust amar...

 

Desi sunt destule reviewuri cu teparul din cluj pe net , exista si creduli care-si pierd timpul . CAm asta e cazul vostru . Probabil credeati ca lumea abereaza .

Link to comment
Share on other sites

@Stefun

 

Haha, ce ma bucur :twoup: :)

 

"BMW-uri cu poze profi, kilometri puțini și super dotări la prețuri foarte bune la Boldy Auto la Cluj." - de parca pozele conteaza cum sunt facute :twoup:

Km putini, super dotari si preturi foarte bune...lucruri care se cam contrazic, nu pot exista primele doua in combinatie cu a treia, adica no way km putini, reali si super dotari si sa mai fie si preturi foarte bune :twoup: :twoup:

 

P.S. Stefun sau Stefan, sa nu te superi colegu`, dar zau, dupa cate au fost scrise, dupa atatea chestii...totusi :twoup:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Cred că mi-ar fi părut rău dacă nu mă duceam...aș fi trăit cu ideea că am pierdut un mare business :twoup:

 

hornetb, de ce să mă supăr, Doamne ferește. Știu că nu se pupă chestiile alea, dar pe moment ne-a prostit cu anunțurile alea. :)

Edited by Stefun
Link to comment
Share on other sites

Cred cĂŁ mi-ar fi pĂŁrut rĂŁu dacĂŁ nu mĂŁ duceam...aș fi trĂŁit cu ideea cĂŁ am pierdut un mare business :twoup:

 

Sigur, e foarte bine ca te-ai dus :) :twoup:. Sper insa ca nu se vor mai duce si altii, dupa ce vor citi aici :twoup:. Mare business poti sa gasesti daca o iei de la o cunostinta, daca e vreunul care o vinde urgent ca are nevoie de bani, dar astea sunt luate de obicei destul de repede. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.