Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Cautand acum pe mobile.de dupa o masina asemanatoare cu a mea (adica am bifat la optiuni mai importante asa, doar xenon si navi, n-am mai bifat si trapa) ca sa dau niste exemple de preturi, cam cat sunt pe acolo, din 2006, preturile minime incep de pe la 14 500, 14 900 ...mai pui drumul 500 E, mai pui taxa de inmatriculare si alte cheltuieli de inmatriculare...si-ajungi pe la destul :twoup:

In fine, pana la urma nu asta era cea mai importanta idee, dar am dat peste o masina pe care am vazut-o acum cateva luni pusa la vanzare si care mi-a placut mult:

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

 

Sper sa nu fie vreo problema c-am postat ditamai linku` de pe mobile.de. Aici masina e 17 000 E si 54 000 km.

 

Pe autovit, aceeasi masina :

 

http://autovit.ro/bmw-320-C15198722.html

 

Pe autovit e 17900 si tot 54 000 km :twoup: Bine, cam tot atat avea si acum cateva luni, daca nu ma insel :twoup:

 

Masina face toti banii, si intr-o parte si-n alta, mai ales daca are si km aia e chiar prea ieftina :twoup:

 

Stie cineva ceva de aceasta masina ?

Asa ca fapt divers, ca-i prea superba :twoup:

 

Voi ca voi, ca doar v-ati dus si v-ati convins ca totul e o mare tzeapa, insa cand te gandesti ca sunt indivizi care se duc si cumpara... :twoup:

 

E foarte bine, sa se duca si sa cumpere, chiar nu-mi pare rau de ei :)

Si dupa aia ii auzi pe forum, ca au X probleme, ca ce teapa si-au luat, ca nu stiu ce :wacko:

Mai da-i incolo (ca sa nu zic in aia mea) de prostovani, ca-si merita soarta :angry:

La mine-n post daca am zis ce "defecte" are masina, au fugit toti :P Se duc la alea "impecabile" :P

Nu-i problema, o s-o dau si eu tot la un prost de genu`, in targ in Autovit probabil, peste cativa ani, cu 150 000 km in loc de 300 000 km cat o sa aiba atunci si/sau poate alte defectiuni adevarate atunci, desi sper sa nu apara :)

Prostu` isi merita soarta, zau :D

 

Adica nu ma dau eu mare cunoscator in masini, chiar nu sunt, dar cand ma duc sa cumpar o masina, fie o iau din Germania de la firma sigura si serioasa, care sigur a evaluat corect masina inainte, cu toate micile sau marile ei defecte si a stabilit un pret corect pe ea, fie daca ma duc sa o iau din tara, iau un prieten care cumpara si vinde masini si se pricepe foarte bine, vede de la 5 m daca a fost vopsit ceva la masina, etc.

Cand am fost dupa actuala in Germania, acolo de unde am luat-o, defectele exterioare sunt incercuite cu un fel de creta, sau ceva. Iti arata ei de la inceput ce are masina, nu stai sa te chinui tu neaparat sa vezi, desigur, nu te impiedica daca vrei sa "aprofundezi" :) . Am vazut pe o masina (nu mai stiu daca pe a mea sau pe alta) incercuit undeva la aripa din spate, ma uitam ca prostu` ce dracu are acolo, cand colo, doar dintr-un anumit unghi se vedea foarte foarte putin o infundatura mica deasupra de roaata, dar foart e foarte mica :)

Ceea ce mi-a placut la ei...

 

Cred cĂŁ mi-ar fi pĂŁrut rĂŁu dacĂŁ nu mĂŁ duceam...aș fi trĂŁit cu ideea cĂŁ am pierdut un mare business :)

 

hornetb, de ce sĂŁ mĂŁ supĂŁr, Doamne ferește. Știu cĂŁ nu se pupĂŁ chestiile alea, dar pe moment ne-a prostit cu anunțurile alea. :)

 

E bine ca doar pe moment...si ca v-ati revenit repede :P

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-330-C15055595.html

 

Asta sigur are ceva..pare suspecta rau de tot...

Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

 

modelul asta nu avea 256cai?..si inca o chestie, are bordul in mile, a fost adusa probabil din sua, probabil avariata si reparata..iar istoricul masinii nu se prea poate verifica din pacate..dar la pretul asta, daca nu are defecte majore..da-l dracu de impozit, taxe etc..doar optionalele de pe masina asta au fost 5 mii(cutie automata, piele, trapa etc.). dar drumul pana la oradea.. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-330-C15055595.html

 

Asta sigur are ceva..pare suspecta rau de tot...

Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

 

modelul asta nu avea 256cai?..si inca o chestie, are bordul in mile, a fost adusa probabil din sua, probabil avariata si reparata..iar istoricul masinii nu se prea poate verifica din pacate..dar la pretul asta, daca nu are defecte majore..da-l dracu de impozit, taxe etc..doar optionalele de pe masina asta au fost 5 mii(cutie automata, piele, trapa etc.). dar drumul pana la oradea.. :twoup:

 

Cai cred si eu ca ar trebui sa aiba mai multi, adica ala de 3000 cmc pe motorina are 231 parca. Faza cu bordul ai dreptate, mai mult ca sigur a fost adusa sin SUA. Dar avariata si reparata, n-ai de unde sa stii :)

Iar cu optionalele...exagerezi :twoup: Cutia automata ce faci daca se strica ?:twoup: Trapa da, e senzationala...iar pielea...frumoasa :twoup:

Link to comment
Share on other sites

330 de 3000cmc va avea un impozit de 2500 la anul. Multi vor incerca sa scape de ele. Un 2500cmc va avea un impozit de 1050 lei, fiind un optim de impozit si capacitate cilindrica

un 3000cm are impozit in bucuresti 2160 ron de anul asta.

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-330-C15055595.html

 

Asta sigur are ceva..pare suspecta rau de tot...

Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

 

""Descrierea Vehiculului:

masina este in stare foarte buna,climatronic,piele jante 18""

 

E clar cine vinde masina!

 

330i are 258cp

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-330-C15055595.html

 

Asta sigur are ceva..pare suspecta rau de tot...

Am vb cu proprietarul si a spus ca e de acord cu schimbul masinii mai sus postate si un 318D E90..fara nicio diferenta...Serios, ce poate avea masina(ok pe langa poate foarte multi km)?

 

""Descrierea Vehiculului:

masina este in stare foarte buna,climatronic,piele jante 18""

 

E clar cine vinde masina!

 

330i are 258cp

 

Plus ca i-am cautat pe net adresa lui de mail si se ocupa(sau detine) o companie de vanzari piese oem/ aftermarket BMW si se mai ocupa si de dezmembrari...de aici am cam inceput sa ma indoiesc de integritatea masinii.

Apropos de impozite...cine are bani sa isi cumpere 330i, atunci chiar nu se mai uita la 2500 RON PE AN...sa fim seriosi.

Eu am masina si de 3.6cmc(nu BMW) si voi plati 5600RON..asta e, cheltuieli vs confort..

Insa daca era asa-referitor la costurile impozitelor, nu toti care isi vindeau 330-ul trebuiau sa le puna la preturi asa mici?

Sincer cred ca e o mare teapa...insa serios daca nu as face schimbul in urma unei verificari amanuntite la Bavaria. Am un 318D- DOAR 38.000KM....asta e singurul motiv pt care mi-ar fi ciuda ca il schimb..e prea "nou".

Link to comment
Share on other sites

.insa serios daca nu as face schimbul in urma unei verificari amanuntite la Bavaria.

 

ce te opreste ? daca ai timp de pierdut pana acolo . Dupa ce a scris el acolo pare 325, intreaba-l ce scrie in talon totusi , capacitate si kw

 

exact asta am sa si fac. Plus ca i-am spus ca nu ma deplasez pana acolo. Doar daca vine el pana in Bucuresti si NUMAI la Bavaria Otopeni.

Stiu pe cineva acolo si imi va spune sigur daca se merita a fi achizitionata sau nu.

 

 

.insa serios daca nu as face schimbul in urma unei verificari amanuntite la Bavaria.

 

ce te opreste ? daca ai timp de pierdut pana acolo . Dupa ce a scris el acolo pare 325, intreaba-l ce scrie in talon totusi , capacitate si kw

 

exact asta am sa si fac. Plus ca i-am spus ca nu ma deplasez pana acolo. Doar daca vine el pana in Bucuresti si NUMAI la Bavaria Otopeni.

Stiu pe cineva acolo si imi va spune sigur daca se merita a fi achizitionata sau nu.

 

MDA...nu mai are rost..era de fapt 325i si i s-a parut lui ca suna mai bine 330, doar pentru ca avea 3.0 si nu 2.5cmc...ma rog.

Cred ca daca m-as fi intalnit cu el il bateam de se caca pe el daca imi spunea asta in fata!!!

Scuze pentru limbaj.

Link to comment
Share on other sites

Cunoaste cineva jucaria din anunt?

http://autovit.ro/bmw-m3-C15200129.html

anul trecut a probat-o un prieten. atunci era ok masina, si la fel, proprietarul zicea ca pleaca din tara. o fi plecat s-a intors, acu vrea iar sa plece :twoup:

Poate ca a vandut-o si este al doilea proprietar care vrea sa plece din tara :)

Dupa 6 luni cu masina pleci automat la cules de capsuni.... sa iti acoperi consumul, taxele :twoup:

Oricum, ma cam tenteaza. Masina, nu Spania. Dar inca am indoieli ca M3 poate fi mai mult decat o masina de weekend.

Link to comment
Share on other sites

Cunoaste cineva jucaria din anunt?

http://autovit.ro/bmw-m3-C15200129.html

anul trecut a probat-o un prieten. atunci era ok masina, si la fel, proprietarul zicea ca pleaca din tara. o fi plecat s-a intors, acu vrea iar sa plece :)

Poate ca a vandut-o si este al doilea proprietar care vrea sa plece din tara :twoup:

Dupa 6 luni cu masina pleci automat la cules de capsuni.... sa iti acoperi consumul, taxele :twoup:

Oricum, ma cam tenteaza. Masina, nu Spania. Dar inca am indoieli ca M3 poate fi mai mult decat o masina de weekend.

 

E splendida jucaria :twoup:

Dar ce sa faci cu un M3 in Bucuresti? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca Passaturile astea noi, nu CC-urile, au avut niste probleme la motorizarile dizal.

Stie cineva despre ce e vorba, care ani/coduri motor au fost cele afectate?

Un Passat diesel, sedan din 2008 sub 100k km, la ce pret se da?

Sa te feresti de cele fabricatie 05-06, peste 07 sunt ok, cadeau efectiv injectoarele in mers (pericol maxim) - doar la 2.0tdi. (am avut pe un a4 2005 si numai vreau sa aud de motoarele acestea)

Link to comment
Share on other sites

330 de 3000cmc va avea un impozit de 2500 la anul. Multi vor incerca sa scape de ele. Un 2500cmc va avea un impozit de 1050 lei, fiind un optim de impozit si capacitate cilindrica

un 3000cm are impozit in bucuresti 2160 ron de anul asta.

 

de la anu 4320.

pardon . ala de 2160 e deja dublat :). anul trecut a fost 1080 la 330 .

iar la 2,5 a ajuns acum ca la 330 , in jur de 1000 ron, ceea ce e rezonabil. la peste 3000cmc devine frustrant pentru ca dai peste 40 de milioane degeaba :twoup:

Link to comment
Share on other sites

problema era la cele de 140 de cai, 2.0 tdi. picau injectoarele si pe langa asta consuma ulei destul de mult. adica la un drum de sv-buc retur mers tare s-a aprins becul la ulei. si asta nu spun doar de 1 caz, stiu 3 cel putin. la o cunostinta i-a picat 2 injectoare pana in 100.000 km. la altul i-a picat unul chiar cand era in depasire, motorul oprindu-se ti se taie tot, directie, frana, iar frana de mana e la buton, deci si aia pica, s-a oprit intr-un final pe camp. la cele de 170 de cai nu am auzit, au alte tipuri de piese. masinile de care vb sunt de prodictie 2007-2008.
Link to comment
Share on other sites

la diesel trebuie sa fii cel putin credul sa crezi kilometrajul , nu mai pun in calcul ca de fapt majoritatea sunt resoftate si rareori proprietarul spune . Clientul e incantat ca masina e racheta dar nu banuieste ca uzura e la maxim . Apropos apare pe tester daca a fost resoftata ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.