Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Ce parere poti sa ai despre un e90 la 8000 euro ? Nu este un chilipir, nu vinde nimeni pe degeaba in tara asta, oare cand o sa va invatati minte ?

 

Chilipir??, 320d(fara navi,cutie manuala, si din Italia) din 2006 la 8000euro+ taxa de inmatriculare.eu cred ca este un pret acceptabil,km nu sunt reali.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca Euro este aproape 4,5 lei .. nu vorbim de chilipir aici. :popcorn:

..36 000 Ron nu sunt la indemana oricui. :goodjob:

 

si ce treaba are cursul euro?

preturile sunt in functie de cerere si oferta stabillite. ca romanul nu-si ia masina cu salariul dupa ultimile 2 luni.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca Euro este aproape 4,5 lei .. nu vorbim de chilipir aici. :popcorn:

..36 000 Ron nu sunt la indemana oricui. :goodjob:

 

CHILIPĂR, chilipiruri, s. n. Afacere avantajoasĂŁ sau câștig neașteptat. ♦ (Concr.) Lucru foarte ieftin; marfĂŁ cumpĂŁratĂŁ la un preț foarte avantajos. – Din tc. kelepir.

Da, poti sa numesti un e90 la 8000, chilipir, mai invatati sensul cuvintelor si mai vb dupa.

 

Chilipir??, 320d(fara navi,cutie manuala, si din Italia) din 2006 la 8000euro+ taxa de inmatriculare.eu cred ca este un pret acceptabil,km nu sunt reali.

 

Nu am vazut ca mai are si taxa de platit. Oricum, reformulez, ce pretentii sa ai de la un e90, din italia, cu nr de km dati inapoi, la ~9300 euro ?!

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca Euro este aproape 4,5 lei .. nu vorbim de chilipir aici. :popcorn:

..36 000 Ron nu sunt la indemana oricui. :goodjob:

 

Ai dreptate, nici 2000euro nu sunt la indemana oricui...

 

Avand in vedere ca este mai ieftin decat anumite E46, masina aia este un chilipir...

Link to comment
Share on other sites

Daca in ianuarie avea numai 168.000 Km, eu ma intreb cat o fi avut acum un an, mai ales ca in luna mai a facut in romania ba 16 ba 12 mii in romania, la doar cateva randuri distanta :)

 

Ce oameni... Is curios cum ar reactiona vanzatorul, daca ii pui pe tava situatiile cu nr de km.

 

Tin sa multumesc tuturor de pe acest forum care ajuta lumea cu orice informatie, menita sa previna tepele!

 

Jos palaria!

Link to comment
Share on other sites

CHILIPĂR, chilipiruri, s. n. Afacere avantajoasĂŁ sau câștig neașteptat. ♦ (Concr.) Lucru foarte ieftin; marfĂŁ cumpĂŁratĂŁ la un preț foarte avantajos. – Din tc. kelepir.

Da, poti sa numesti un e90 la 8000, chilipir, mai invatati sensul cuvintelor si mai vb dupa.

 

 

 

Nu am vazut ca mai are si taxa de platit. Oricum, reformulez, ce pretentii sa ai de la un e90, din italia, cu nr de km dati inapoi, la ~9300 euro ?!

 

Cu siguranta nu este un lucru foarte ieftin sau pret avantajos(definitia chilipirului) pentru o masina de 6-7 ani car nu prea are optionale, eu tind sa cred ca este un pret ok,daca cel ce o vinde a luat-o din italia(stim foarte bine cum se ingrijesc masinile acolo) cu 7000euro si-a pus lejer 700 euro peste pretul de achizitie si transport.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut, baieti! Sunt nou pe forum si as avea nevoie de niste sfaturi, va rog. Ma gandesc sa-mi cumpar o masina de familie in iarna sau vara viitoare, si nu sunt deloc decis. Tin sa precizez ca lucrez la o firma de inchiriat masini in Cipru, asa ca am putut testa o gramada de modele diferite (in special masini asiatice). Diferentele dintre masinile asiatice si cele germane sunt multe dupa parerea mea: consum, confort, stabilitate.. (la motoare si fiabilitate nu ma pricep, asa ca nu-mi dau cu parerea). Variantele sunt urmatoarele: Seria 3, Insignia, Mondeo din 2009+ (daca aveti alte sfaturi sunt binevenite). Bugetul meu este intre 10.000 si 14.000 maxim (pt ceva care chiar merita). Am gasit pe autovit multe masini ce se incadreaza in bugetul meu, dar si altele mult mai scumpe. Merita 2000 euro in plus doar pt ca acelasi model are cu 50.000-70.000 km mai putin? Mie km nu mi se par relevanti.. Tin sa precizez ca am condus vechea serie 3 din 2005-2006 si masina este superba; de asemena fordul sta foarte bine atat in oras cat si in afara; insignia nu am condus, dar am condus zafira si este oribila. Deocamdata inclin clar spre Seria 3, mai ales datorita pozitiei la volan si bordului (plus ca mi se pare cea mai frumoasa masina din lume). Astept raspunsuri cat mai dezvoltate de la voi, mai ales sfaturi in privinta motorizarilor, problemelor si costurilor de intretinere. Tind sa am mai multa incredere in posesorii de automobile decat in mecanicii de la service-uri, de aceea am apelat la acest forum. Apropo, am 25 de ani (anul viitor ma voi insura) si am de gand sa tin masina cel putin 10 ani. Imi trebuie atat in oras, cat si pt concedii si excursii de duminica cu prietenii/familia. Multumesc anticipat, si sper sa ma puteti ajuta.
Link to comment
Share on other sites

Poate datorita faptului ca nu lucrezi in Romania ai o imagine "romantica" asupra masinilor puse la vanzare in Romania, in special autovit.......asa ca mare grija cum investesti banii in masina.....poate o sa citesti topicul cu masini la vanzare in Romania si o sa te edifici putin:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/page__st__12680

 

 

Legat de durata care doresti tu sa pastrezi masina pe care o cumperi, aici esti putin optimist....nu cred ca pastrezi o masina cumparata second-hand o perioada asa lunga (poate una cumparata noua da...) insa uzura morala si intretinerea, plus faptul ca peste 5 ani prevad ca motoarele de acum vor fi "dinozauri" in ceea ce priveste capacitatea cilindrica si vor fi suprataxate, vei fi tu bucuros sa scapi de ea mai repede de 10 ani.....unde mai pui ca masinile actuale nu au o durata asa lunga de viata calculata.

 

Daca ti-au trecut mai multe masini prin mana (presupun ca in Cipru majoritatea sunt benzinare)ai putea sa iti faci o idee asupra ceea ce iti place, si ceea ce s-ar potrivi familiei tale (ex. siguranta, spatiu, etc), iar in functie de numarul de km pe care crezi ca il faci pe an sa te decizi daca e vei achizitiona un diesel sau o benzina (in general daca faci mai mult de 30000 km/am merita un diesel).

 

 

Legat de diferenta aceea de 2000 euro legata de numarul de km.........eu zic ca merita, stii vorba aia "un pret mic nu inseamna intotdeauna o afacere buna", asa ca fii foarte atent la ceea ce vei achizitiona (cred ca in bugetul respectiv poti sa cumperi un mondeo de la reprezentanta -iar fiind atat de mare si portbagajul asa incapator poti lua un sedan); cat despre bmw, ai pe forum o groaza de topic-uri incepand cu cele de vanzari, cele cu vanzari piese(sa iti faci o idee asupra costurilor de intretinere), cat si cele destinate problemelor tehnice si rezolvarilor.(modelul care ti-a placut tie este E91, sau E90 in varianta sedan)

 

 

succces!

Link to comment
Share on other sites

Poate datorita faptului ca nu lucrezi in Romania ai o imagine "romantica" asupra masinilor puse la vanzare in Romania, in special autovit.......asa ca mare grija cum investesti banii in masina.....poate o sa citesti topicul cu masini la vanzare in Romania si o sa te edifici putin:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/page__st__12680

 

 

Legat de durata care doresti tu sa pastrezi masina pe care o cumperi, aici esti putin optimist....nu cred ca pastrezi o masina cumparata second-hand o perioada asa lunga (poate una cumparata noua da...) insa uzura morala si intretinerea, plus faptul ca peste 5 ani prevad ca motoarele de acum vor fi "dinozauri" in ceea ce priveste capacitatea cilindrica si vor fi suprataxate, vei fi tu bucuros sa scapi de ea mai repede de 10 ani.....unde mai pui ca masinile actuale nu au o durata asa lunga de viata calculata.

 

Daca ti-au trecut mai multe masini prin mana (presupun ca in Cipru majoritatea sunt benzinare)ai putea sa iti faci o idee asupra ceea ce iti place, si ceea ce s-ar potrivi familiei tale (ex. siguranta, spatiu, etc), iar in functie de numarul de km pe care crezi ca il faci pe an sa te decizi daca e vei achizitiona un diesel sau o benzina (in general daca faci mai mult de 30000 km/am merita un diesel).

 

 

Legat de diferenta aceea de 2000 euro legata de numarul de km.........eu zic ca merita, stii vorba aia "un pret mic nu inseamna intotdeauna o afacere buna", asa ca fii foarte atent la ceea ce vei achizitiona (cred ca in bugetul respectiv poti sa cumperi un mondeo de la reprezentanta -iar fiind atat de mare si portbagajul asa incapator poti lua un sedan); cat despre bmw, ai pe forum o groaza de topic-uri incepand cu cele de vanzari, cele cu vanzari piese(sa iti faci o idee asupra costurilor de intretinere), cat si cele destinate problemelor tehnice si rezolvarilor.(modelul care ti-a placut tie este E91, sau E90 in varianta sedan)

 

 

succces!

Link to comment
Share on other sites

Mersi pt raspuns. Da, in Cipru majoritatea masinilor sunt pe benzina (chiar si jeep-urile). Din ce am citit in ultimul timp toata lumea recomanda benzina, insa consumul este enorm. Chiar si la condus prefer diesel-ul. Precizez ca sunt un sofer disciplinat, conduc mai mult decat batraneste. Nu m-au pasionat niciodata masinile, implicit nici viteza. Pur si simplu vreau o masina pe care sa o folosesc in familie, o masina in care sa nu trebuiasca sa bag zeci de milioane lunar. Insa nici una careia sa-i inghete usile iarna (logan). Cat despre sedan, as prefera un break cu, carlig (probabil voi folosi si o rulota din cand in cand la peste :)). Mersi mult pt raspuns si informatii.
Link to comment
Share on other sites

As avea o parere in privinta nr de kilometri. Aceasta teorie privind nr de km este oarecum relativa; nu intotdeauna un nr mic de km inseamna o masina buna/exceptionala. Degeaba cumperi o masina care are sa spunem 50000km si sunt facuti numai in drifturi,forje,demaraje si viteza maxima, cand poti sa cumperi una care are sa spunem 100-130000 si sunt facuti intr-o maniera corecta(fara niciuna din faptele prezentate mai inainte). Binenteles ca treaba cu km n-o vei cunoaste niciodata,doar cine stie cum sa cunosti respectiva masina f bine ( de ex sa fie a unei rude sau unui bun prieten care la randul lui a luat-o de noua,si-atunci stii despre ce-i vorba cu masina).
Link to comment
Share on other sites

Mersi pt raspuns. Da, in Cipru majoritatea masinilor sunt pe benzina (chiar si jeep-urile). Din ce am citit in ultimul timp toata lumea recomanda benzina, insa consumul este enorm. Chiar si la condus prefer diesel-ul. Precizez ca sunt un sofer disciplinat, conduc mai mult decat batraneste. Nu m-au pasionat niciodata masinile, implicit nici viteza. Pur si simplu vreau o masina pe care sa o folosesc in familie, o masina in care sa nu trebuiasca sa bag zeci de milioane lunar. Insa nici una careia sa-i inghete usile iarna (logan). Cat despre sedan, as prefera un break cu, carlig (probabil voi folosi si o rulota din cand in cand la peste :)). Mersi mult pt raspuns si informatii.

 

 

daca vrei sa iti faci o idee aproximativa asupra performantelor unei anume masini, te poti uita pe:

 

www.ultimatespecs.com

 

cat despre consumurile alea enorme (nu e chiar asa mare diferenta) si te poti uita pe :

 

 

www.spritmonitor.de

 

aici macar mai sunt consumuri obtinute in conditii mai reale de trafic

 

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti, caut un e46 cutie automata 320d. Am mai avut acum 2 ani un exemplar si am fost foarte multumit. Ideea este ca nu stiu unde sa caut, (e o masina destul de veche, deci km multi) si e plin de samsari vanzatori. Daca aveti vreo cunostinta sau vreun apropiat cu asa ceva de vanzare, v-as fi recunoscator. Din Germania e mai dificil pentru ca e taxa mare si euro 4 gasesti mai greu. Am sa incerc sa pun link-uri cu ceea ce gasesc pe net si poate unele variante le cunoasteti deja. Va multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.