Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Salutari

Sunt pe cale sa cumpar masina din linkul urmator.

Va rog sa-mi dati ceva sfaturi sau daca observati sau stiti ceva despre modelul/motorizarea/nivelul asta de echipare ceva, sa-mi spuneti si mie ca sa stiu de ce sa ma feresc.

 

http://www.finn.no/finn/car/used/object?finnkode=37455200

 

Multumesc anticipat

 

Nu te supara ca te intreb, dar din site-ul de la tine reiese ca vei plati 43000 euro pe masina. Sigur merita pt o masina din 2007?

Cu siguranta tot ce scrie acolo este real, mai ales km. Am stat mult prin Scandinavia si oamenii aia nu mint legat de nr km sau mai stiu eu ce alte dotari. Insa 333000 coroane norvegiene inseamna vreo 43000 euro. Nu merita nici daca este a regelui.

 

Mai bine dai o fuga mai la sud in Suedia si o iei pe asta la bani mai putini, an mai bun si sa nu mai zic ca nu are decat 60000 km ;)

 

http://www.blocket.se/stockholm/BMW_525_M_SPORT_Navi_Aut_Panorama_46376527.htm?ca=11&w=1

 

 

LE: de stiut pt viitor, preturile in Norvegia sunt duble fata de Suedia si restul tarilor europene, ce-i drept si salariile sunt. Norvegia nu este in UE in caz ca vrei sa o aduci aici.

Edited by dumi
Link to comment
Share on other sites

Eu locuiesc in NO si nu am voie sa conduc masina inmatriculata in alta tara. Nici nu pot sa inmatriculez masini din alte tari pentru ca nu e rentabil.

Deci, ar fi OK masina? Nu ma refer la pret.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Nu te supara ca te intreb, dar din site-ul de la tine reiese ca vei plati 43000 euro pe masina. Sigur merita pt o masina din 2007?

 

Dumi, daca nu stii, nu te mai baga. Tu rezuma-te la intrebarile tale despre x-drive (de genul... merge tot timpul sau intra cand ai nevoie).

 

In tarile nordice prima inmatriculare costa f mult, iar asta se resimte si in pretul de vanzare al masinilor SH.

 

In Danemarca, de ex, platesti 180% din valoarea masinii ca taxa de inscriere. Asa ca tu cum ai vrea sa iti vanda ala masina, pe 3 lei? in conditiile in care pretul e ajunge acolo sa fie triplu fata de Germania?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu aveam de unde sa stiu ca Adrian locuieste in Norvegia. Majoritatea care pun link-uri aici se refera la import de autoturisme.

Am cetatenie suedeza, cred ca stiu mai mult decat iti inchipui, insa cum omu nu a specificat ce va face cu masina prima concluzie a fost cea mai uzuala.

 

 

Sent from my iPhone 5

Link to comment
Share on other sites

Eu locuiesc in NO si nu am voie sa conduc masina inmatriculata in alta tara. Nici nu pot sa inmatriculez masini din alte tari pentru ca nu e rentabil.

Deci, ar fi OK masina? Nu ma refer la pret.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

Am un prieten care locuieste in Danemarca, si acolo e aceasi situatie cu Norvegia in privinta inmatricularii.

 

Insa el se duce si isi ia masina din Germania, de la un dealer neamt agreat de un alt dealer din Danemarca, si dealerul din Danemarca se ocupa de toate problemele legate de inmatriculare, garantie etc. E vorba de un E90 facelift tot combi, pe care am inteles ca da 15k in Germania (el vrea neaparat garantie si de asta da un pic mai mult pe masina)

 

Incearca si tu la fel, din cate am inteles iese o idee mai bine decat daca ar cumpara o masina deja inmatriculata in Danemarca. (bine, el va plati cash masina in Germania, iar restul in rate)

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca intrebarea mea ambigua a dus la polimici urmate de represalii.

Imi asum si eu o parte din vina si imi cer scuze.

 

Revenind on topic, da, masina are carte service, toata electronica functioneaza perfect, doar ca oglinzile nu coborau cand puneam masina in R, dar asta cred ca e ceva setare din CB.

As vrea sa stiu daca cei 133.000km nu sunt multi pentru masina asta, si sunt curios ce implica urmatorul service, si eventual cand ar fi urmatorul. Dealerul zice ca masina a fost anul trecut la serice; cat de des se fac serviceurile la BMW si cam cat costa?

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

nu are legatura cu scaunele trebuie doar sa fie rabatabile electric oglinzile

se poate seta si din tester si nici eu nu mai stiu cum trebuie puse sa se rabateze dar daca sunt electrice garantat se rezolva

 

totusi 28 mii euro pt un seria 3 second de aproape 6 ani...

Link to comment
Share on other sites

Cand te gandesti ca la noi cu banii aia iti cumperi modelul nou..

Dar cand te gandesti ca sunt pe primele locuri in lume ca sistem medical si educational, iar un om isi petrece cam 20 de ani din viata pe bancile scolii... Ce zici?

 

Ca la noi nu conteaza educatia, bemveu sa ai, e partea a doua.

 

Intr-adevar. se lasa doar cea din dreapta.

La 525 nu se lasa?

Nu stiu sa iti zic. Tot ce stiu e ca se lasa doar daca e comutatorul pus pe oglinda din stanga. Poate aici era selectata cea din dreapta si de-aia nu se lasa.

Edited by kristal_madness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu ai scaune electrice cu memorie, nu coboara oglinda.

nu are legatura cu scaunele trebuie doar sa fie rabatabile electric oglinzile

la e92 330d scaune memorie, oglinzi non-rabatabile electric, coboara oglinda din dreapta daca e pe stanga comutatorul.

Daca imi aduc aminte bine, parca aveam si ceva setare in idrive, sa coboare ambele, dreapta sau niciuna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.