Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

"BMW 320 cumparata de noua din Romania,primul proprietar ,taxa platita si nerecuperata,toate optiunile perfect functioale."

 

In 2007 si multi ani inca dupa aceea, masinile noi erau scutite de la plata taxei. Ma rog, minciuni care mai de care.

 

Sau cine stie care o fi explicatia.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

gresesti, de la 1 ianuarie 2007 si masinile noi au platit taxa de inmatriculare.

totusi putina grija la cele care au prima inmatriculare in primele 1-2 luni din 2007, pt ca au existat masini cumparate (sau aduse)in noiembrie decembrie 2006 si care din lipsa de timp nu au putut fi inmatriculate pana la 1 ian 2007. masinile astea intr-adevar nu au platit.

dar o masina sa zic din iulie 2007, luata de noua din Ro, 100% are taxa platita!

 

scutirile de plata a taxei au fost incepand cu 15 decembrie 2008 pana prin 2010 pt cele euro4 noi sub 2000cmc apoi de prin 2009 sau 2010 pt cele euro5 noi.

 

masina aia avand nr cu 3 cifre ori nu este prim proprietar ori a schimbat la un moment dat numerele (putin probabil). alta varianta este ca firma de leasing sa fi fost primul proprietar, el al doilea si te poate pacali ca el a avut-o de la inceput. in cazul asta neaparat trebuie sa ii ceri ceva documente care sa ateste asta ca dupa carte nu iti poti da seama.

Edited by CosminE46
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci stiam eu ceva, n-am gresit chiar complet, euro 4 si euro 5 au fost scutite ani buni de la plata taxei, dar nu din 2007.

 

Pe de alta parte, omul oricum e de cea mai joasĂŁ spețĂŁ, faci un drum dupa ce in prealabil l-ai anuntat ca vii, si nu mai raspunde la telefon.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut! Stie cineva ceva informatii despre masina asta http://olx.ro/oferta/bmw-320-e90-diesel-taxa-0-ID451bV.html ? E a cuiva de pe forum ? Intreb pt. un prieten. Ar fi cineva din TM dispus sa mearga s-o vada impreuna cu amicul meu daca vine pana acolo? Nu prea se pricepe la masini iar eu nu am cum sa-l insotesc. Multumesc pentru raspunsuri.
Link to comment
Share on other sites

Salut! Stie cineva ceva informatii despre masina asta http://olx.ro/oferta...-0-ID451bV.html ? E a cuiva de pe forum ? Intreb pt. un prieten. Ar fi cineva din TM dispus sa mearga s-o vada impreuna cu amicul meu daca vine pana acolo? Nu prea se pricepe la masini iar eu nu am cum sa-l insotesc. Multumesc pentru raspunsuri.

 

De aratat nu arata rau, este interesanta.

 

Mi-au sarit in ochi 2 chestii: nu zice nimic de carte service si imi este greu sa cred ca are 190.000 km si a 2-a, toba este cam afumata.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am sunat... am vb cu omul. Cam sictirit. Masina nu e pe numele lui, a zis ca are toate actele pt. inmatriculare si ca el la reprezentanta nu sta ...imi da doar cheia sa ma duc s-o verific ca el n-are timp. :laugh: Deci e clar. Multumesc baieti :)

 

Cauta un alt service pentru o verificare tehnica si pana o pipaie in service, unul dintre voi fuge la reprezentanta cu cheia.

 

Asta daca ii place amicului tau atat de tare masina. Daca nu, sa caute mai aproape.

Link to comment
Share on other sites

Cere-i win-ul si verifica-l pe win decoder. S-ar putea sa fie din 2009. Cam neprietenos nederanjabilul. Suna-l sa vezi si tu cat de amabil e, ce a schimbat pe la masina.

Cand auzi ca nu a schimbat placute, discuri etc. sa stii ca nu e de bine, asta inseamna ca le va schimba urmatorul.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cere-i win-ul si verifica-l pe win decoder. S-ar putea sa fie din 2009. Cam neprietenos nederanjabilul. Suna-l sa vezi si tu cat de amabil e, ce a schimbat pe la masina.

Cand auzi ca nu a schimbat placute, discuri etc. sa stii ca nu e de bine, asta inseamna ca le va schimba urmatorul.

 

Chiar vara lui 2009.

 

Piele fara incalzire in scaune.

bmwarchiv_de_c181272.pdf

Edited by nelufurdui
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.